|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/8/15: وقف؛ سرچشمه اي براي درمان
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9439
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9354 15/8/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


نكته 
وقف؛ سرچشمه اي براي درمان


نويسنده: فائزه موسوي

امروزه موضوع بهداشت و سلامت به يكي از مهم ترين نيازهاي بشر تبديل شده؛ به طوري كه اساسي ترين شاخص پيشرفت يك كشور را از ميزان سرانه سلامت آن محك مي زنند. ايران نيز با توجه به سابقه درخشاني كه در اعصار گذشته در حوزه درمان و طبابت داشته و پيشرفت هاي كنوني محققان و متخصصان علم پزشكي كشور، در حال حاضر به يكي از قطب هاي گردشگري سلامت تبديل شده است؛ قطبي كه با وجود دارا بودن ظرفيت هاي عظيم، هنوز راه زيادي را بايد براي رسيدن به نقطه مطلوب طي كند. در اين ميان، آستان قدس رضوي نيز به عنوان يك مجموعه زيارتي و گردشگري عظيم، از ديرباز در كنار توجه به خوراك روحي زائران، به سلامت جسمي و مادي آنها نيز اهتمام داشته كه احداث و بهره برداري از 

مجتمع هاي درماني، آموزشي و پزشكي مجهز و بروز خود مويد اين موضوع است. اكنون آستان قدس رضوي با در اختيار داشتن با دارا بودن 20 مركز درماني مختلف اعم از درمانگاه و بيمارستان در استان و كشور، همچنين فعال بودن در زمينه توليد انواع دارو، به عنوان قطب بهداشتي درماني كشور و منطقه شناخته مي شود.

اين مجموعه خدمات دهنده فعاليت هاي درماني از بركت وقف سرچشمه مي گيرند؛ موقوفاتي كه تمامي يا بخشي از درآمدشان به خدمات درماني اختصاص دارند، داراي 87 واقف و 260 رقبه وقفي شامل مزرعه، قنات، باغ، زمين، كاروانسرا، آب، دكان، بيمارستان، سپرده سرمايه گذاري، حقوق ماهانه بازنشستگي و... در مشهد، چناران، قزوين، تربت حيدريه، كرمان، تربت جام، سبزوار، كاشمر، نيشابور، گرگان، يزد، گناباد، كرج، رفسنجان، ساري، شاهرود، تبريز، قوچان، ورامين، دامغان، تهران، بابل، بيجار، رشت، شيراز و سمنان است.

از عوايد اين موقوفات، فعاليت هايي نظير احداث بيش از 20 بيمارستان و درمانگاه با زيربناي بيش از 100 هزار متر مربع، ساماندهي و مديريت بيمارستان هاي وقفي آستان قدس رضوي در كشور، ارائه خدمات بهداشتي و درماني به ميليون ها نفر در سال، توليد بيش از 60 قلم انواع دارو در شركت هاي دارويي، اشغال مستقيم و غيرمستقيم هزاران نفر در مراكز درماني و شركت هاي دارويي در حال انجام است.

دهه آخر صفر و ايام شهادت امام هشتم شيعيان و نيز ورود ميليون ها زائر از سراسر ايران و جهان به اين قطعه بهشتي كره زمين، قطعا تمهيدات ويژه اي را در حوزه بهداشت و درمان مي طلبد و اينجاست كه واقفان خيرات و مبرات وقفي خود را بيش از پيش مشاهده مي كنند.

پايش سلامت زائران

پايگاه هاي پايش سلامت ويژه دهه پاياني ماه صفر در بست شيخ طبرسي حرم مطهر رضوي و پايگاه انتقال خون بين ورودي شيخ طبرسي و خيابان شيرازي و همچنين پايگاه پايش سلامت در زائرشهر رضوي از 12 تا 18 آبان ماه جاري از مهم ترين فعاليت هاي اين روزهاي آستان قدس رضوي است. 

طبق آمار وزارت بهداشت نيمي از جمعيت ايران با رسيدن به سن 55 سالگي مبتلا به فشار خون بالا مي شوند و بيش از 6 ميليون ايراني از ابتلا به پرفشاري خود بي خبرند. همچنين بر اساس آمار جهاني، ديابت پرهزينه‎ترين بيماري غدد در جهان به شمار مي رود و بر طبق اين آمار،50 درصد افراد مبتلا به ديابت از بيماري خود بي اطلاع هستند و متاسفانه 50 درصد مبتلايان به ديابت در اثر بيماري هاي قلب و عروق فوت مي كنند. شايد گذشتگان ما بيش از هر انديشمندي مي دانستند كه با روند تغيير سبك زندگي در ايران، نسل هاي پس از آن ها دچار بيماري هايي نظير ديابت و... مي شوند. در حقيقت، بايد اين خدمات را جزء عوايد موقوفاتي بدانيم كه طي سال ها توسط خيرانديشان و آينده نگران اين مرز و بوم شايد يك قرن پيش براي درمان و بهداشت ايرانيان وقف شده است.

خدمات كنترل قند خون، فشار خون، اندازه گيري قد و وزن براي محاسبه شاخص توده بدني يا (بي ام آي) مراجعان و ويزيت رايگان و ارائه مشاوره هاي پزشكي در اين پايگاه در زائرشهر رضوي ارائه مي شود. برپايي اين پايگاه هاي پايش سلامت توسط بنياد سلامت رضوي به مناسبت دهه پاياني ماه صفر با هدف بلندمدت پيشگيري از بيماري هايي مانند ديابت، فشار خون و عوارض چاقي در جامعه، ارتقاي سطح سلامت و آگاهي زائران صورت گرفته است.

پايگاه سيار پايش سلامت زائر در ورودي شيخ طبرسي حرم مطهر رضوي و پايگاه اهداي خون ثامن بين ورودي شيخ طبرسي و خيابان شيرازي نيز از 8 تا 18 آبان سال جاري، پذيراي مراجعان است. پزشكان، اپتومتريست ها، پرستاران و كارشناسان بهداشت خالصانه و به صورت افتخاري از مشهد و سراسر كشور، طي اين دهه در اين پايگاه ها خدمات رساني مي كنند.

آماده باش اورژانس حرم

همچنين 15پايگاه فوريت هاي پزشكي به صورت شبانه روزي و رايگان در اين ايام در اماكن متبركه رضوي پذيراي بيماران نيازمند خدمات درماني هستند و به منظور حفظ سلامتي مردم، پايگاه هاي اورژانس سيار به اين پايگاه ها افزوده خواهد شد تا ارادتمندان اين امام همام بدون دغدغه در مراسم عزاداري ايام پاياني ماه صفر شركت كنند و پزشكان و پرستاران اين دارالشفاء در اين ايام تقريبا دو برابر خواهد شد تا بيماران با آرامش بيشتري بتوانند از خدمات بخش هاي پزشكان عمومي، اورژانس، تزريقات، پانسمان، سرم تراپي و نوار قلب بهره مند شوند.

در مسير جاده قوچان به مشهد مقدس نيز پايگاهي درماني با همكاري اين موسسه و اداره فراشان حرم مطهر رضوي و يك پايگاه درماني ديگر با همكاري موسسه درماني آستان قدس رضوي و اداره دربانان بارگاه ملكوتي امام هشتم(ع) در مسير جاده سرخس به مشهد در راستاي خدمات رساني به زائران در سه روز پاياني دهه آخر صفر برپا شده است. 

در حقيقت، بنياد سلامت رضوي به عنوان زيرمجموعه معاونت علمي آستان قدس رضوي با هدف ايجاد هم سويي و هم افزايي در تمامي بخش هاي فعال در حوزه بهداشت و درمان اين آستان مقدس براي تامين انتظارات عموم مردم به ويژه اقشار محروم و حركت در راستاي الگوسازي فعاليت هاي حوزه سلامت حول محور بارگاه مطهر رضوي در تابستان سال 1395 تشكيل شده است.

وقف؛ سرچشمه اي براي درمان


 روزنامه رسالت، شماره 9354 به تاريخ 15/8/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از " فائزه موسوي"

  ديار نور و عاشقان قبله ايرانيان / بيش از 1000 سال مشهد مقدس ميزبان عاشقان امام رضا (ع) بوده است و در سال هاي اخير به طور متوسط سالانه 25 ميليون زائر مهمان شاه خراسان مي شوند
فائزه موسوي، جام جم 26/6/92
مشاهده متن    
  گنجينه اي در خراسان / موزه تمبر و سكه آستان قدس رضوي از بزرگ ترين و مهم ترين موزه هاي تخصصي جهان است
فائزه موسوي، جام جم 2/5/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معارف عقلي
متن مطالب شماره 36، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است