|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: 3 كارت سبز بهارستان به ظريف در يك روز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7042
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


3 كارت سبز بهارستان به ظريف در يك روز
وزير خارجه زير ضرب مخالفان دولت قرار گرفت


ظريف خطاب به مخالفان: افتخار ملت را به ننگ و ذلت تبديل نكنيد

رنگ كارت هايي كه مخالفان دولت براي وزير خارجه تدارك ديده بودند، «زرد» نشد؛ مجلس ديروز سه بار به ظريف «كارت سبز» نشان داد. حالا با اين سوال ها در 5 سال فعاليت او در دولت هاي دهم و يازدهم مجموعا 14 طرح سوال از وزير خارجه در صحن علني مجلس همگي ناكام مانده اند؛ چه در مجلس اصولگراي نهم و چه در مجلس اعتدالي يازدهم. ديروز البته 7 سوال جديد هم از وزير امور خارجه اعلام وصول شد.

ديروز محمدجواد ظريف براي پاسخ به طرح سه سوال از سوي جمعي از مخالفان خود با ليدري حسينعلي حاجي دليگاني راهي بهارستان شده بود. سوالاتي درباره رديابي اموال بابك زنجاني در خارج از كشور، امضاي اسنادي بعد از برجام و اينكه چرا در مذاكرات، زور ايران به امريكايي ها نرسيده است؟ البته از ميان اين سه سوال هم در جلسه ديروز تنها دو سوال از طرف حسينعلي حاجي دليگاني كه به عنوان نماينده سوال كنندگان صحبت مي كرد، مطرح شد. در واقع زماني كه مهلت قانوني ظريف براي پاسخ به سوالات تمام شد، حاجي دليگاني سوال آخر را پشت تريبون مجلس مطرح كرد. همين موضوع باعث كنايه ظريف به حاجي دليگاني شد. او خطاب به حاجي دليگاني گفت: «شما از سه سوال به دو سوال پرداختيد، اين روش جديد است كه بعد از پايان عرايض من به سوال سوم مي پردازيد.

بالاخره اينجا خانه شما است و ما هم ميهمان شما هستيم، نوش جان تان!» به جز حاجي دليگاني، نمايندگاني چون  نادر قاضي پور، جواد كريمي قدوسي، سيدناصر موسوي لارگاني، عليرضا سليمي و محمد دهقاني نقندر نيز اين سوالات را امضا كرده بودند.

حسينعلي حاجي دليگاني در جلسه ديروز در توضيح سوال اول از وزير خارجه درباره پيگيري اموال بابك زنجاني در خارج از كشور گفت: هم رئيس قوه قضائيه و هم معاون اول رئيس جمهوري در سال 93 در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي ظريف را مكلف كردند تا اموال ايران در خارج از كشور را هم شناسايي كرده و هم برگرداند. نماينده شاهين شهر خطاب به وزير امور خارجه ادامه داد: شايد شما بگوييد كه بابك زنجاني با روشي متقلبانه و مخفي كارانه اموالش را مخفي كرده است اگر اين گونه نبود، بقيه هم مي توانستند اين اموال را شناسايي كنند، سنگرهاي ديپلماسي ما كجاست؟ آيا اموال در بانك ها جاري بوده يا نه؟ حاجي دليگاني درباره سوال دوم خود از ظريف كه درباره امضاي اسنادي توسط دولت بعد از برجام بود هم توضيح داد: چرا شما بعد از امضاي برجام قراردادهاي جديدي ضميمه آن كرديد و توضيحي در اين مورد ارائه نداديد اما مي دانيد در تاريخ 3 آذر 92 توافق ژنو، 13 فروردين 94 توافق لوزان، 24 تير 94 توافق برجام را امضا كرديد و 26 دي ماه 94 نيز روز اجراي برجام بود ضمن اينكه هياتي كه مسئوليت شما بوده در 17 آذر 95 يعني يك سال پس از اجراي برجام فرستاديد يعني يك روز قبل از برگزاري انتخابات رياست جمهوري امريكا و در تاريخ 18 آذر يعني يك روز قبل مذاكره اي را انجام داديد كه محل آن در فرانكفورت بود كه نتيجه آن سه تعهد جديد برخلاف نص صريح برجام بود كه اين اقدام در واقع نقض برجام محسوب مي شود بنابراين اين تنها امريكا نبوده كه برجام را نقض كرده است. حاجي دليگاني اظهار كرد: در بند 7 برجام قبول كرديد كه در كشور 300 كيلوگرم اورانيوم غني سازي شده را تا غناي 3.67 داشته باشيد كه به عنوان محصول توليد شده قابل جابه جايي و استفاده باشد اما در نهايت طي مذاكره اي با امريكا، اين تعهد داده شده كه رسوبات اين مواد غني شده كه در داخل لوله ها و تجهيزات هسته اي است جزو آن محسوب شود و اين گونه حق ملت ايران را پايمال كرديد. حاجي دليگاني افزود: ما شاهد اتفاقات مشابه اين در ساير بخش ها از جمله گروه اقدام مالي بوديم كه در 25 خرداد 95 طيب نيا تعهدي را امضا كرد كه در پي آن 41 كار انجام شود و اين در حالي است كه مجلس از اين موضوع بي اطلاع بود و در نهايت نيز وزير امور خارجه، سيف و طيب نيا در اين مورد نامه پشيماني نوشتند.

نماينده شاهين شهر يادآور شد: براساس اصل 177 و 125 قانون اساسي هيچ مقامي نمي تواند بدون مصوبه نمايندگان مجلس كه وكلاي ملت هستند، هيچ تعهدي به ساير كشورها بدهند، علت محرمانه بودن اين توافق ها چيست و چرا نمايندگان مجلس بايد از طريق انتشار اخباري از آژانس بين المللي هسته اي و رسانه هاي ديگر كشورها از اين موضوع مطلع شوند؟ اين نماينده مجلس دهم عنوان كرد: دولت بايد قبل از امضاي اسناد محرمانه با همپيمانان اروپايي اش اخبار آن را منتشر مي كرد بنابراين در شرايط كنوني نيز لازم است پرده از ساير توافقات محرمانه برداريد كه ملت را كه پشتيبان خدمتگزاران كشور هستند در جريان اين مسائل قرار دهيد تا اعتمادشان را از دست ندهند. حاجي دليگاني خاطرنشان كرد: اگر ما از طرف هاي برجام تضمين كتبي گرفته بوديم و به الزامات 9 گانه عمل مي كرديم در شرايط كنوني اين وضع ايجاد نمي شد كه حرف رئيس جمهوري به مجلس نقض شود بنابراين هم اكنون بايد دولت، ملت و حاكميت در جهت پيشرفت، حفظ استقلال و تامين رفاه كشور كمك كنند.

سندي غير از برجام امضا نشده است

محمدجواد ظريف نيز در پاسخ به سه سوال نماينده شاهين شهر اظهار داشت: درباره حمايت وزارت امور خارجه براي استرداد اموال خارج شده از كشور بايد گفت كه اين وزارتخانه نقش حمايتي دارد. وزير امور خارجه كشور ادامه داد: در واقع وزارت امور خارجه اقداماتي كه دستگاه قضايي دارد را پيگيري مي كند، در اين زمينه دستگاه هاي مختلف براي تخلفات اقداماتي انجام مي دهند كه وزارت امور خارجه براساس درخواست دستگاه قضا، وزارت نفت و بانك مركزي موضوعات را دنبال مي كند.

اين عضو كابينه دولت دوازدهم با بيان اينكه حق نماينده مردم است كه نگران اموال  حقوق ملت باشد، گفت: اقداماتي كه بابك زنجاني به دليل شرايط آن زمان انجام مي داد، شفاف نبود، اين اقدامات را در مسيرهاي اطلاعاتي پيگيري كرديم، مشخص شد حساب ها در مالزي و تاجيكستان صوري است.

ظريف ادامه داد: متاسفانه تحريم ها شرايط غيرشفاف را ايجاد مي كنند و استفاده از رانت ها را براي برخي افراد فراهم مي كنند. وي تاكيد كرد: همه مراكزي كه بابك زنجاني در خارج  از كشور معرفي كرده است، فاقد مستندات بوده، اين را يكي از همكاران شما كه در اين زمينه فعال بوده، در اختيار من قرار داده است، با اين حال وزارت امور خارجه آنچه كه بايد را انجام داده است.

ظريف درخصوص امضاي اسنادي بعد از برجام توضيح داد: عنوان شده است كه چرا سندهاي امضا شده بعد از برجام در معرض ديد عموم قرار نگرفته است، اما موضوع اين است كه بعد از برجام سندي امضا نشده است و هر چه بوده در معرض ديد عموم از سوي سايت ما، سايت اروپايي ها و محافل خبري قرار گرفته است. وي ادامه داد: بعد از برجام چند توافق براي برخي مواد فني برجام در حوزه انرژي هسته اي صورت گرفته است كه اين توافقات نيز در معرض ديد عمومي قرار گرفته است. اين توافقات براساس نظر كارشناسان هسته اي كه مسئول موضوع بودند، صورت گرفته است. اين عضو كابينه دولت ادامه داد: مذاكره اين نيست كه به طرف مقابل ديكته كنيم، بلكه در مذاكرات رسيدن به يك توازن كه منافع شما هم حفظ شود، است. برجام آنقدر در جهت منافع ملت ما بود كه امريكا با آن فضاحت از توافق هسته اي خارج شد.

ظريف با اشاره به رفتارهاي اخير امريكا بيان داشت، امريكا مجبور شد از ادعاي خود براي به صفر رساندن فروش نفت ايران عقب نشيني كند، امروز قرار بود فروش نفت ايران به صفر برسد، اما امريكا اين موضوع را 6 ماه به تعويق انداخته است. وي تاكيد كرد: برجام از استحكامي برخوردار است كه همه دنيا بر آن تاكيد دارند و همچنان منافع ايران را حفظ مي كنند.

در واقع مذاكرات رسيدن به تفاهمي است كه براي همه قابل قبول است، اما امريكايي ها زورشان نرسيد آنچه را كه مي خواستند بگيرند، اما با گذشت يك سال و نيم هم نتوانستند به خواسته هايشان برسند. وزير امور خارجه كشورمان عنوان كرد: اگر تصميم بگيريم، مي توانيم برنامه هسته اي خود را به مراتب بهتر از گذشته دنبال كنيم و اين تصميم با نظام است. وي با تاكيد بر دستاوردهاي چند ماه اخير وزارت امور خارجه گفت: در ماه هاي اخير راي ديوان بين المللي دادگستري، اتحاديه اروپا و فضاحت امريكا در شوراي امنيت سازمان ملل، توفقيات وزارت امور خارجه را به همگان نشان مي دهد.

ظريف ادامه داد: آنجا كه در توافق گفته شده است كه 130 تن آب سنگين مازاد در ايران براي فروش بايد عرضه شود و تاكيد شده است كه اين مقدار آب سنگين نبايد در ايران نگهداري شود، را همه مي پذيرند، بنابراين وضعيت آن گونه كه شما سياه و سفيد مي بينيد، نيست. ظريف با بيان اينكه در موارد متعدد برداشت ها از برجام متفاوت بود، يادآور شد: آن زمان كه IR8 مورد بررسي و آزمايش قرار گرفت، در جهان غوغا شد، آنها مي گفتند اين موضوع جزو توافقات هسته اي نبود، اما نه تنها آزمايشات ادامه يافت، حتي به سانتريفيوژ گاز نيز تزريق شد. وزير امور خارجه كشور با اشاره به نامه طيب نيا بيان داشت: ايشان در نامه اي تاكيد داشت كه هر توافق ديگري بعد از برجام بايد براساس قانون اساسي دنبال شود، از اين رو است كه 4 لايحه مرتبط با FATF در مجلس در حال پيگيري است، هر چند كه اعتقاد داريم 2 سال از وقت كشور براي اين موضوع گرفته شده است، اما مي خواهيم تمام مراحل قانوني طي شود و اجازه ندهيم اعتماد بين مردم و حاكميت خدشه دار شود. ظريف تصريح كرد: بپذيريم امريكا نتوانسته است از پس ما برآيد، چطور وقتي ترامپ مي گويد تمام پول ايران را داده ايم، حق هسته اي ايران را پذيرفته ايم و موضوع موشكي را در توافق در نظر نگرفته ايم و آنجا كه مي گويد 7 تريليون دلار در منطقه خرج كرده ايم، اما امريكا هيچ منفعتي نبرده است، قبول مي كنيم، اما آنجا كه مي گويد ظريف سر جان كري را كلاه گذاشته است، قبول نمي كنيم. بين اين دو حرف را چه تفاوتي است، افتخار ملت را به ننگ و ذلت تبديل نكنيد. وزير امور خارجه كشور ادامه داد: ترامپ مي گويد برجام بزرگ ترين سلاح بر سر امريكايي هاست، چرا يكي از ترامپ را مي پذيريد و آن ديگري را قبول نمي كنيد.

در نهايت نمايندگان از پاسخ وزير امور خارجه به سوال با موضوع پيگيري اموال بابك زنجاني در خارج از كشور با 115 راي موافق، 63 راي مخالف و 5 راي ممتنع از مجموع 194 نماينده حاضر در جلسه قانع شدند. همچنين در موضوع سوال از ظريف درباره چرايي عدم ارائه گزارشي در مورد برجام به مجلس نيز پاسخ هاي ظريف توانست راي موافق 119 نماينده در مقابل راي مخالف 58 نفر و همين طور راي ممتنع 8 را كسب كند. دست آخر هم پاسخ هاي ظريف به سوال موضوع توضيح علت توافق محرمانه با امريكا توانست 112 راي موافق، 66 راي مخالف و 8 راي ممتنع از مجموع 196 نماينده حاضر در مجلس را كسب كند.

3 كارت سبز بهارستان به ظريف در يك روز


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 3-4، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است