|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: اصرار بر مصوبه قبلي، رايزني با شوراي نگهبان و مجمع
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


اصرار بر مصوبه قبلي، رايزني با شوراي نگهبان و مجمع
تاكتيك موافقان CFT در مجلس


«هنوز چيزي تمام شده نيست»؛ اين ارزيابي يك عضو حقوقدان شوراي نگهبان از احتمال سرنوشتي است كه پيش روي لايحه CFT قرار دارد. نجات الله ابراهيميان به ايرنا گفته كه «چه بسا ايراداتي كه شوراي نگهبان به CFT گرفته، در مجلس رفع شود يا حتي به مجمع تشخيص برود. به هر حال داستان CFT همچنان ادامه دارد» همين ارزيابي را بسياري از نمايندگان مجلس هم دارند.

تعداد نمايندگاني كه اميدوار هستند اين لايحه در گام هاي بعدي كه پيش رو دارد تبديل به قانون شود، كم به نظر نمي رسد. برخي اعضاي موثر دو فراكسيون اميد و مستقلين به «ايران» گفته اند كه فراكسيون هاي متبوع آنها در ادامه كار بر مصوبه مجلس اصرار خواهند كرد، چون اين لايحه را به نفع كشور مي دانند. بهرام پارسايي، سخنگوي فراكسيون اميد يكي از اين نمايندگان است كه مي گويد: «اعضاي فراكسيون اميد با جديت تمام همان موضع قبلي خود را در حمايت از لوايح چهارگانه حفظ خواهند كرد و موضوع FATF را براي كشور ضروري مي دانند.» همين طور غلامعلي جعفرزاده، نايب رئيس فراكسيون مستقلين هم به «ايران» مي گويد: «به نظر ما اقدام شوراي نگهبان اصلا اقدام مثبتي نبود و پيام خوبي كه براي ما سازنده باشد، به دنيا نمي فرستد. اما از اينجا به بعد هم نمايندگان مستقل مجلس همان طور كه قبلا حامي لوايح چهارگانه بودند موضع خود را عوض نخواهند كرد و با جديت بيشتري تلاش مي كنيم كه گره كار اين لوايح باز شود.»

در همين حال مهرداد بائوج لاهوتي، عضو ديگر فراكسيون مستقلين درباره اختلافات بر سر لايحه CFT  به ايلنا گفته است كه «معتقدم با توجه به فضايي كه وجود دارد، اين موضوع قابل حل است.» او معتقد است «بايد تلاش كنيم كه اختلافات را حل كنيم.» لاهوتي همچنين گفته كه «اميدوارم با حل اختلاف بين دولت و شوراي نگهبان لايحه «CFT» به مجمع تشخيص مصلحت نظام فرستاده نشود.» اما تاكتيك موافقان مجلس براي رسيدن به اين هدف يعني تبديل شدن تمام لوايح چهارگانه به قانون چيست؟ كمال دهقاني فيروزآبادي، نايب رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس در رابطه با همين سوال به «ايران» مي گويد كه نمايندگان موافق لوايح از يك سو همچنان بر نظر خود اصرار خواهند كرد و از سوي ديگر رايزني هايي با اعضاي شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام انجام خواهند داد. به گفته او، «انگيزه ها در مجلس براي به سرانجام رساندن اين لوايح زياد است و از همين جهت بعيد به نظر مي رسد كه نمايندگان كوشش جدي در اين خصوص نداشته باشند.»  همزمان غلامعلي جعفرزاده هم به همين موضوع اشاره كرده و به «ايران» مي گويد كه بايد هم در سطح افكار عمومي و هم در سطح نهادهاي موثر ديگر مثل شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام زواياي مختلف ضرورت پذيرش لوايح چهارگانه تشريح و باز شوند. اينها در حالي است كه بر اساس گفته هاي اكبر رنجبرزاده، عضو هيات رئيسه مجلس براي بررسي مجددد CFT در صحن علني بايد حداقل سه هفته ديگر صبر كرد. او به خانه ملت گفته است: «هفته آينده هفته سركشي نمايندگان به حوزه هاي انتخابيه است و هفته بعد از آن كميسيون به لايحه رسيدگي كرده و بدين ترتيب تا حدود 3 هفته آينده لايحه CFT در صحن علني بررسي مي شود.»

 وزارت خارجه: CFT بايد تصويب شود

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت خارجه هم ديروز در نشست خبري خود درخصوص رد شدن CFT در شوراي نگهبان و اينكه آيا ايران به دنبال زمان خريدن براي بررسي بسته اروپاست، گفت: «به اين تحليل اعتقادي ندارم. تحليل هاي مختلفي مطرح مي شود. ما اعتقاد داريم كه كنوانسيون CFT بايد تصويب شود و تصويب و انجام آن براي كشور داراي سودمندي هاي بسياري است. آنچه فعلا وجود دارد، ايرادات شوراي محترم نگهبان است. ما تلاش خواهيم كرد در راستاي رفع شبهات به لحاظ كارشناسي، چه براي مجلس و چه براي شورا حضور فعالي داشته باشيم.»

برش
باهنر: امضاي CFT ضرورت است

دبير جامعه اسلامي مهندسين با اشاره به ايرادات و ابهامات شوراي نگهبان به لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم (CFT) گفت: معتقدم در اين برهه ضرورت دارد مسير را باز كنيم تا اين لايحه امضا شود.

به گزارش ايسنا، محمدرضا باهنر در نشست هفتگي خود با خبرنگاران  افزود: برخي اجراي FATF را با برجام و مذاكرات هسته اي با 1 و مسائل ديگر خلط مي كنند اما بايد گفت كه طبيعي است برخي مفاد كنوانسيون هاي بين‏ المللي با برخي از قوانين داخلي و اعتقادات و مواضع ما منطبق نيست. مهم تر از FATF اعلاميه حقوق بشر بوده است كه ايران به آن پيوست در حالي كه با بسياري از مباني ارزشي و قانوني ما منطبق نبود و البته پذيرش آن به معناي آن نيست كه به طور كامل آن را قبول داريم. ما اين موارد را تا جايي قبول داريم كه قانون اساسي مان اجازه دهد. از اين رو معتقدم مجموعه لوايح چندگانه مربوط به FATF را بايد با تحفظ هايي تصويب كرد. وي ادامه داد: در حال حاضر شوراي نگهبان به اين لوايح وارد شده است و گفته است CFT با برخي احكام اسلامي و قوانين ما منطبق نيست اما اين ايرادات به معناي نپيوستن ايران به CFT نيست چرا كه اگر اين اتفاق نيفتد با تحريم هايي فراتر از تحريم هاي هسته اي و حقوق بشر مواجه خواهيم شد. برخي در مجلس اظهار نظر كردند كه ايرادات شوراي نگهبان قابل رفع نيست و برخي مي گويند با ارائه يك يا دو تحفظ (رزرو) مشكل قابل حل است. باهنر تصريح كرد: به نظر من بهترين تحفظ اين است كه بگوييم اين لوايح را تصويب مي كنيم اما براي اجراي آن تا جايي كه قانون اساسي اجازه دهد اجرا مي شود. اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تاكيد كرد: اگر اشكال بين مجلس و شوراي نگهبان بماند، راه حل مجمع تشخيص مصلحت نظام است و آنجا تصميم مناسب را خواهيم گرفت.

اصرار بر مصوبه قبلي، رايزني با شوراي نگهبان و مجمع


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات بتن ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1201)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است