|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: تحريم هايي كه مردم را هدف قرار مي دهد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7042
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


تحريم هايي كه مردم را هدف قرار مي دهد
وزراي خارجه و خزانه داري امريكا اجراي تحريم هاي جديد عليه ايران را اعلام كردند


در حالي كه دولت امريكا روز گذشته تصميم خود به بازگرداندن دومين بخش از تحريم هاي هسته اي ايران را اجرايي كرد، وزير خارجه ايران عهدشكني امريكا را موجب منزوي شدن اين كشور در جامعه بين الملل دانست. محمدجواد ظريف كمي پس از انتشار فهرست تحريمي جديد واشنگتن در پيامي در صفحه توئيتر خود نوشت: «امروز، ايالات متحده با بازاعمال تحريم هايي كه مردم عادي را هدف قرار مي دهند، در برابر دادگاه عالي سازمان ملل و شوراي امنيت سركشي كرد. اما اين قلدري ايالات متحده نتيجه معكوس ايجاد مي كند، نه فقط به خاطر آنكه برجام مهم است اما از آن رو كه جهان نمي تواند به ترامپ و يارانش اجازه دهد كه نظم جهاني را تخريب كنند. امريكا منزوي شده است، نه ايران.» انتقاد وزير خارجه از رويكرد تحريمي امريكا در حالي مطرح شد كه آغاز دومين دور تحريم هاي هسته اي ايران نيمه شب دوشنبه (پنجم نوامبر) كليد خورد. اين تحريم ها كه خريد و فروش نفت ايران، بانك مركزي، كشتيراني و بيمه و صنايع انرژي و بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران را شامل مي شود اگر چه رسما از ديروز بازگردانده شد اما بنا به گفته مقام هاي ايراني پيش تر و در مردادماه عملياتي شده بود.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوري امريكا با خروج از برجام در ارديبهشت ماه سال جاري اعلام كرده بود كه تحريم هاي سرسختانه عليه ايران را در دوره 90 و 120 روزه باز مي گرداند. دور اول تحريم هايي بود كه معامله دلار، ريال، طلا و فلزات گرانبها و همچنين صنعت خودرو و فروش هواپيما به ايران را هدف مي گرفت. تحريم هاي دور دوم هرچند براي هشت كشور معافيت هايي قائل شده است اما شركت هاي طرف معامله ايران را در كشورهاي ديگر نيز هدف مي گيرد. در واكنش به اين تحريم ها اتحاديه اروپا كه پيش تر اعلام كرده بود درصدد راه اندازي يك كانال مالي ويژه با ايران براي تضمين پرداخت پول نفت صادراتي ايران است، با صدور بيانيه مشتركي بر عزم خود در حفظ توافق هسته اي تاكيد كرد. اتحاديه اروپا مي كوشد با ايجاد اين كانال جديد، از آزادي فعالان اقتصادي اين كشورها جهت دنبال كردن مبادلات مشروع با ايران حفاظت كند و هدف اصلي اين كانال ويژه دريافت پول حاصل از صادرات نفت ايران به اروپا و خريد هاي متعارف ايران از كشورهاي اروپايي است.

 هشدار پمپئو به شركاي تجاري تهران

تاكيد اروپا بر حفظ برجام در حالي است كه مقام هاي امريكا روز گذشته با اعلام جزئيات تحريم هايي كه بازگردانده شد، نسبت به مجازات سخت و دردناك عليه نهادهايي كه بعد از بازگشتن تحريم ها با ايران تجارت مي كنند، هشدار دادند. مايك پمپئو، وزير خارجه امريكا كه روز گذشته در نشست خبري مشترك با استفان منوچين، وزير خزانه داري امريكا حضور يافته بود ضمن دفاع از تصميم واشنگتن به بازگرداندن نظام تحريم ها مدعي شد كه «ايران دو انتخاب دارد، به صورت يك بازيگر عادي رفتار كند يا شاهد فروپاشي اقتصادش باشد.» پمپئو در ادامه خواستار توافق جديد با ايران شد و همچنين مدعي شد  تا زماني كه ايران رفتارش را بر اساس 12 خواسته اي كه او قبلا مطرح كرده تغيير نداده باشد، فشار امريكا بر ايران پيوسته ادامه خواهد يافت. او هدف نهايي راهبرد دولت امريكا در قبال ايران را كنار گذاشتن «انقلابي گري» از سوي اين كشور خواند. ساعتي پس از اظهارات وزير خارجه امريكا جان بولتون، مشاور امنيت ملي ترامپ هم مدعي شد كه امريكا تحريم هاي بيشتري را عليه ايران اعمال مي كند. بولتون هدف از بازگشت تحريم هاي امريكا را تغيير رفتار اين كشور و عدم ساخت موشك هاي بالستيك دانست و مدعي شد: «دولت ترامپ براي مجبور ساختن ايران به رها كردن برنامه ساخت سلاح اتمي و حمايت از تروريسم در خاورميانه، اعمال فشارهاي حداكثري بر تهران را آغاز كرده است.» سارا سندرز، سخنگوي كاخ سفيد نيز در گفت وگويي ادعا كرد كه امريكا تحريم هايش را به طريقي اعمال كرده است كه بيشترين آسيب را برسانند.

وزير خارجه امريكا كمي پس از اعلام تحريم هاي امريكا در پيامي توئيتري كه به زبان فارسي منتشر كرد، مدعي شد كه دولت امريكا كنار مردم ايران قرار دارد. پمپئو نوشت:« ايالات متحده با ايستادن در كنار مردم ايران با آنها ابراز همبستگي مي كند.  مردم ايران پس از گذشت تقريبا 40سال بيشترين صدمه را از سوء مديريت و فساد اقتصادي خورده اند. برخلاف آنچه رژيم ايران مي گويد، تحريم هاي ما شامل فروش غذا، محصولات كشاورزي، دارو، و تجهيزات پزشكي نمي شود».

 اتحاديه اروپا: منتظر واكنش به تحريم هاي امريكا باشيد

 با بازگشت بخش دوم تحريم هاي امريكا عليه ايران، كشورهاي باقي مانده در برجام در واكنش هايي جديد بار ديگر از دولت امريكا انتقاد كرده و تاكيد كردند كه آنها به توافق متعهد مي مانند. در همين چارچوب به گزارش ايسنا، سخنگوي كميسيون اروپا اعلام كرد كه همه منتظر واكنش اتحاديه اروپا به اين تحريم ها بمانند. سخنگوي دولت آلمان نيز در پي اعمال تحريم هاي امريكا عليه ايران، گفت كه بايد امكان قانوني براي رابطه بازرگاني با ايران وجود داشته باشد. بنابر گزارش خبرگزاري رويترز، «اشتفان زايبرت» با اشاره به اعمال تحريم هاي امريكا عليه ايران گفت: «آلمان متقاعد شده است كه بايد امكان رابطه بازرگاني به صورت قانوني با ايران وجود داشته باشد و در حال بررسي اين موضوع است كه چطور شركت ها را از پيامدهاي اعمال مجدد تحريم هاي امريكا در امان نگه دارد.» همچنين يك مقام آگاه در دفتر نخست وزيري انگليس گفت: «مادامي كه ايران به تعهدات خود در برجام پايبند باشد، لندن نيز به اين توافق متعهد مي ماند و تجار انگليسي را تشويق مي كند تا از فرصت هاي مالي در ايران استفاده كنند.» در ادامه نورمن لامونت، فرستاده ويژه دولت انگليس در امور تجاري ايران، ضمن ابراز تاسف از بازگشت تحريم هاي امريكا عليه ايران گفت: «انگليس و كشورهاي اروپايي به دنبال ايجاد ساز و كار ويژه اي هستند تا روابط تجاري با ايران را تا حد ممكن ضمانت كنند.» در همين حال نماينده ويژه ولاديمير پوتين كه به تهران سفر كرده، از حمايت كشورش از ايران خبر داده است. الكساندر لاورنتيف گفته است كه روسيه حمايت قاطع از جمهوري اسلامي ايران در برابر تحريم هاي غير قانوني امريكا را اعلام مي كند. ميخائيل اوليانوف، نماينده روسيه در آژانس بين المللي انرژي اتمي هم گفت: «مسكو با همكاري چين و تروئيكاي اروپايي تمام تلاش خود را به كار خواهد گرفت تا از اجراي برجام مطمئن شود.»

 اعتراض ايران به دبير كل سازمان ملل

نماينده دائم ايران در نامه اي به دبيركل سازمان ملل متحد با اشاره به تحريم هاي غيرقانوني و يكجانبه امريكا خواهان اقدام  دسته جمعي سازمان ملل متحد و اعضاي جامعه بين المللي در مقابله با اين تحريم ها شد. غلامعلي خوشرو  در اين نامه اقدام امريكا را مغاير با مقررات بين المللي متعددي دانسته است. در بخشي از اين نامه آمده است كه «اين تحريم ها غيرقانوني و مغاير با اصول شناخته شده مصرح در منشور ملل متحد و مورد پذيرش جامعه بين المللي نظير برابري حاكميت دولت ها، عدم مداخله در امورداخلي دولت هاي عضو و آزادي تردد و تجارت بين المللي است.» خوشرو اين تحريم ها و اقدامات بي پرواي امريكا را تهديد كشورها و دولت هاي  ديگر در جهت اختلال در روابط اقتصادي ايران  قلمداد كرده و تصريح كرده است «ايالات متحده نه تنها آشكارا در مقابل قطعنامه 2231 شوراي امنيت مي ايستد بلكه بي شرمانه به ديگر دولت ها فشار وارد مي كند تا آن قطعنامه را نقض كنند.» نماينده دائم ايران در انتهاي نامه خود خواسته است كه جامعه بين المللي به صورت دستجمعي به اين اقدام غيرقانوني و غير انساني امريكا پاسخ محكمي بدهند و از حاكميت قانون و چندجانبه گرايي حمايت كنند.

رايزني تلفني ظريف با وزراي خارجه انگليس و نروژ

وزير امور خارجه ايران در گفت وگوهاي تلفني جداگانه با وزيران امور خارجه انگليس و نروژ درباره آخرين تحولات روابط دوجانبه و برجام، گفت وگو و رايزني كرد. وزير امور خارجه انگليس در اين گفت وگو ضمن تاكيد بر پايبندي كشورش و ساير اعضاي برجام به اين توافق، لزوم اتخاذ و اجراي فوري سازوكارهاي ويژه اروپا را براي تداوم همكاري هاي اقتصادي با ايران مورد تاكيد قرار داد. وزير امور خارجه نروژ نيز ضمن اعلام حمايت از اجراي برجام ، بر گسترش همكاري هاي دوجانبه تاكيد كرد.

تحريم هايي كه مردم را هدف قرار مي دهد


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي عمران و محيط زيست
متن مطالب شماره 2 (پياپي 7)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است