|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: كدهاي آشنا از پرونده قتل هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7042
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


كدهاي آشنا از پرونده قتل هاي زنجيره اي
پشت پرده يك مقاله اطلاعاتي پس از 18 سال فاش شد

نويسنده: سرگه بارسقيان

 چند روز مانده به بيستمين سالگرد قتل هاي زنجيره اي، مكاتبه توئيتري داماد وزير وقت اطلاعات با روزنامه نگار خارج از كشور، اطلاعات جديدي از جعبه سياه قتل روشنفكران در نيمه دوم دهه 70 آشكار كرد. داماد حجت الاسلام قربانعلي دري نجف آبادي، امروز مشاور فرهنگي حسن روحاني و رئيس مركز بررسي هاي استراتژيك رياست جمهوري است. حسام الدين آشنا در دوره اصلاحات، معاون ويژه وزير اطلاعات بود؛ معاونتي كه چون با علما، روحانيون و مراجع، اعضاي خبرگان و مجمع تشخيص مصلحت نظام سروكار داشت، بسيار حساس و به تعبير نجف آبادي در كتاب خاطراتش، «صندوق خانه يا محرم خانه نظام» بود. وزير اطلاعات، غلامحسين محسني اژه اي را براي اين معاونت مد نظر داشت و حتي رهبر معظم انقلاب هم موافقت كرده بودند، اما سيد محمد خاتمي با اين انتصاب مخالف بود و اين طور شد كه نجف آبادي «ناچار شد» دامادش، حسام الدين آشنا را براي  اين منظور پيشنهاد كند.

آشنا روز يكشنبه (13 آبان) در پاسخ به توئيت مرتضي كاظميان، روزنامه نگار و فعال ملي ? مذهبي مقيم خارج از كشور كه از او پرسيده بود دستور ترور فروهرها و ديگر قربانيان را چه كسي صادر كرد و پدر همسرش چه نقشي داشت به 3 موضوع جديد اشاره كرد: 1. مطمئن هستم كه وزير وقت اطلاعات نه در آن جنايات دخيل بوده و نه از آمران آن خبر داشت، 2. من در همان سال 1377 در روزنامه هاي انتخاب و جمهوري اسلامي با نام مستعار بهمن شناسا مطالب لازم را در اين باره نوشته ام. اين پرونده به سخت ترين و خشن ترين وجه ممكن مورد رسيدگي قرار گرفت. 3. آنچه در سازمان قضايي نيروهاي مسلح اتفاق افتاد، به هيچ وجه كمتر از اصل قتل ها نبود. روزي بايد از آقاي نيازي سولات سختي پرسيد. كاظميان در پاسخ به اين توئيت آشنا مي پرسد: 1. در برگه هاي بازجويي كاظمي و عاليخاني [متهمان پرونده]، به تكرار و تاكيد بر توصيه و نقش وزير وقت اطلاعات تصريح شده، 2. اگر آقاي دري نقش نداشته، چه كسي/كساني آمر بوده اند؟ 3. برخورد غيرانساني با متهمان، محكوم است؛ اما آيا حتي حكم زندان ابد برخي عوامل اجرا شده؟ نه!

آشنا در پاسخ به 4 نكته اشاره كرد: 1. در همان مقاله تحت عنوان «سناريوي دراز كردن حكيم باشي» توضيح داده شده كه متهمان در طراحي اوليه خود احتمال لو رفتن را پيش بيني كرده بودند و پس از دستگيري يكصدا وزير وقت را به عنوان آمر معرفي كردند تا يك خط انحرافي در رسيدگي ايجاد كنند. 2. واقعيت اين است كه وزير پس از اعتراف كاظمي به اين جنايت و اطمينان از صحت اعتراف، مراتب را مستقيما به رئيس جمهوري اطلاع دادند.3. تا آنجا كه من مي دانم متهمان پيش از دستگيري با يك واسطه به رئيس جمهوري دسترسي پيدا كرده و از طريق مديريت برداشت، ذهن ايشان را جهت داده بودند. 4. كاظمي اعتراف نكرده اتهام زده و خود را تبرئه كرده است.

بهمن يا امين شناسا؟

توئيت هاي آشنا ما را با نويسنده اصلي مقاله اي آشنا كرد كه با نام مستعار بهمن شناسا آن هم نه در سال 77 كه 5 مرداد 79 در روزنامه «انتخاب» منتشر شد با عنوان «كالبدشكافي دو تماس» (اظهارات وزير سابق اطلاعات، دو تماس تلفني و يك توضيح)؛ در همان روز پنجم مرداد 79 همين مقاله با نام مستعار «امين شناسا» و با عنوان «كالبدشكافي يك تماس» (مروري بر پرونده قتل هاي زنجيره اي با نگاه كارشناسانه) منتشر شد. بواقع مقاله مورد نظر آشنا دو سال بعد از تاريخ ياد شده، با دو اسم متفاوت بهمن شناسا و امين شناسا و با دو تيتر جداگانه «كالبدشكافي دو تماس» و «كالبدشكافي يك تماس» منتشر شده است.

آن مصاحبه وزير

«در تمام 19 ماه مدت وزارت من، حتي يك نصفه روز هم به استراحت نرفتم. شايد باورتان نشود دو ساعت هم استراحت نكردم. اين را آيندگان به ملت گزارش خواهند داد. من در طول اين مدت بيش از پنج هزار مورد نوشته داشتم.» مقاله آشنا در واكنش به اين گفت و گوي روزنامه «انتخاب» با دري نجف آبادي در اول مرداد 79 بود؛ جايي كه وزير سابق با وجود تاكيد بر پركاري، به بي اطلاعي اش از برنامه معاونانش اعتراف مي كند: «تقريبا تا آخرين مراحلي كه مساله قتل هاي زنجيره اي و دخالت چند نفر از ماموران وزارت اطلاعات در آن روشن شد، بنده اطلاع نداشتم. اين خيلي مسخره است كه بگويند من بايد از اين مسائل خبر مي داشتم. مثلا اگر يك مامور جزء جايي تخلفي كرد، بايد حتما بالاترين مقام اداره از آن اطلاع داشته باشد. فرقي نمي كند وزارت اطلاعات هم نيروي زيادي دارد و وزير با 13 معاون بر كار آنان نظارت دارد.» وزير سابق بر اين اعتقاد بود نبايد با اين كيفيت با قتل هاي زنجيره اي برخورد مي شد «تا از آن استفاده سياسي شود» و گفته «من با اينكه وزارت اطلاعات ضربه بخورد، موافق نبودم» و راهكارش اين بود كه «دستگاه قضايي بيايد و با همكاري كارشناسان و صاحبنظران، دقيقا مساله را بررسي كند.»

سناريوي متهم كردن وزير

فرداي انتشار اين مصاحبه «انتخاب» به دو تماس تلفني از طرف خانواده هاي متهمان آزاد شده اشاره كرد كه به نوشته آشنا «تيترهاي هر دو به گونه اي تنظيم شده بود كه با استفاده از شيوه استفهام انكاري مستقيما وزير سابق را به اطلاع از قتل ها متهم مي كرد.» در اين مقاله آشنا به سناريوي «پاك كردن صورت مساله و دراز كردن حكيم باشي» اشاره مي كند كه «يك سناريوي شناخته شده و كلاسيك در عمليات رواني درون سازماني است و بارها توسط متخلفان به كار گرفته شده است. متهم كردن وزير تنها راه فرار از مجازات قانوني و ابهام آفريني در جريان رسيدگي قضايي است.»

سوال سخت از نيازي

حالا با اين افشاگري توئيتري آشناست كه مي توان نويسنده واقعي اين مقاله را شناخت كه در مقام معاون از وزير يا در مقام داماد از پدر همسرش اينگونه دفاع مي كند: «وزير سابق اطلاعات تاكيد كرده است كه نه تنها هيچ دستوري خارج از حيطه مسئوليت خود نداده است، بلكه به محض اطلاع از وقوع حوادث دلخراش پاييز 77 معاونان ذيربط را رسما مامور رسيدگي به پرونده كرده و بلافاصله پس از اعتراف يكي از متهمان به شركت در قتل ها مراتب را به مقام مافوق خود گزارش كرده است.»

در اين فراز از مقاله اوست كه مي توان به دليل انتقاد اخيرش از سازمان قضايي نيروهاي مسلح و «پرسيدن سوالات سخت» از حجت الاسلام والمسلمين محمد نيازي رئيس اسبق اين سازمان پي برد: «كارشناسان جوان مسائل امنيتي و محققان ضد براندازي با متوسط سني 24 سال به ميدان آمدند و قضات گمنام سازمان قضايي نيروهاي مسلح ناگهان به مهم ترين چهره هاي خبرساز تبديل شدند. آنان در مراحل مختلف با تاثيرپذيري از شگردهاي ضد بازجويي متهمان كاركشته از متهم كردن وزير آغاز كردند و پس از يك سال و نيم مدعي كشف بزرگترين و پيچيده ترين شبكه جاسوسي در تاريخ اين كشور شدند و كار را به جايي رساندند كه گويا تمام بدنه قضايي، اجرايي و امنيتي كشور از جاسوسان، فاسقان و فاجران پر شده است.»

دو ماه قبل از آن، نيازي در جمع خبرنگاران گفته بود: «تا آنجايي كه پرونده در اختيار ما بوده، صدور حكم شرعي محرز نشد، چرا كه اساسا متهمان افرادي نيستند كه با حكم شرعي اقدام به قتل كنند. پرونده قتل هاي زنجيره اي با قرار عدم صلاحيت، از دادگستري تهران، به دادسراي نظامي تهران ارجاع داده شد. ما بايد براي اين پرونده، افرادي را انتخاب مي كرديم كه كارشناس اطلاعاتي و مورد تاييد باشند و از طرفي سوءظن نيز ايجاد نشود. كشيده شدن اين پرونده به مجامع غيرقضايي، به دليل عدم صلاحيت آنها و افشاي اطلاعات طبقه بندي، صحيح نيست. آزادي متهمان، با قرار مناسب، با تشخيص قاضي دادگاه و تا مدت زمان تعيين صورت گرفته و آزادي، به معناي برائت نيست.» (خبرگزاري ايسنا، 21 خرداد 1379)

مسئول مرگ سعيد امامي

آشنا در اين مقاله با اشاره به «مرگ مشكوك عنصر كليدي و مقام امنيتي وزارت اطلاعات در دوران قبل از وزير سابق» (سعيد امامي) نوشته است: «وقتي او مرد هيچ يك از كساني كه فرياد مي زدند وزير بايد در جريان قتل ها مسئوليت بپذيرد و استعفا بدهد، نگفتند در قبال مرگ عنصر كليدي در اين قتل ها و جريانات ديگر چه كسي بايد مسئوليت بپذيرد و استعفا بدهد و در نهايت به جاي بالاترين مقام مسئول، سرباز وظيفه اي متهم رديف اول پرونده مرگ وي شد كه گويا براي او داروي نظافت خريده بود. وقتي متهمان قبلي آزاد شدند و ادعا كردند تحت شديدترين شكنجه ها عليه خود، دوستان و همكارانشان اعترافاتي كرده اند كسي نپرسيد چگونه است كه شكنجه گران و شكنجه شدگان هر دو آزادند و عليه يكديگر رجزخواني مي كنند بدون اينكه به اين ادعاهاي متقابل رسيدگي شود.»

كدهايي كه آشكار شد

چون دو روز است چهره واقعي نويسنده آن مقاله آشكار شده كه در زمان خود پست مهم معاونت ويژه وزير اطلاعات را داشته پس مي توان كدهاي او را با گذشت 20 سال بازخواني كرد. آشنا در اين مقاله درباره سوابق متهمان اصلي قتل ها گفته كه بايد سوابق خانوادگي سبب و نسبي آنها بررسي شود «عاليخاني ها و قوامي ها نسبتي با ديگران دارند يا خير؟» پرسيده اگر در مورد قتل هاي زنجيره اي (به تعبير خودش «پاييزي») اراده سازماني وجود داشت آيا در وزارت، افرادي متناسب تر، مسئول تر، امين تر و داراي انگيزه بالاتر از اين افراد يافت نمي شده است؟ «برخي اعضاي اين گروه به علت كم كاري و بي انگيزه بودن و رفاه زدگي از مسئوليت هاي عملياتي خود خلع شده بودند و در اجراي وظايف عادي و مسئوليت هاي جاري خود كه با احكام رسمي و توبيخ هاي مكرر همراه بوده، كوتاهي مي كرده اند؟ آشنا يا شناسا در اين مقاله با طرح اين سوال كه «مقتولان چه ويژگي هايي داشتند كه موجب شد هدف قرار بگيرند؟» افشاگري هايي كرد كه نه تا آن زمان چنين اطلاعاتي فاش شده بود و نه پس از آن كمتر مورد استناد قرار گرفت (ظاهرا به دليل نام مستعار). او نوشته «يكي از مقتولان احتمالي شاهد صادق عملكرد وزارت اطلاعات در جريان تبديل معاند به منتقد بود. ترجمه كتابي مشهور و ضد صهيونيستي اوج خدمت او به اهداف جهاني انقلاب اسلامي بود.» اين نشانه هاي مجيد شريف، يكي از قربانيان قتل هاي زنجيره اي است كه كتاب روژه گارودي «اسطوره هاي بنيانگذار سياست اسرائيل؛ تاريخ يك ارتداد» را ترجمه كرده است. جالب اين است كه آشنا عبارت «يكي از مقتولان احتمالي» را براي او به كار برده است. او در ادامه نوشته است: «ديگري يك انقلابي كهنه كار و مخالفي كاملا بي خطر بود، او تنها يك ماه پس از آن كشته شد كه در يك مصاحبه تصويري طولاني از شخصيت امام خميني(ره) تجليل كرد و ايشان را ستود.» منظور آشنا، داريوش فروهر است كه گفته «در طول سال ها مخالفت و مبارزه سياسي با جمهوري اسلامي حتي يك بار دستگير نشد.» او اينجا يك كد اطلاعاتي ديگر رو مي كند: «در دوره وزارت وزير سابق حتي احضار وي ممنوع شده بود و اين امر مهم ترين بهانه براندازان براي حمله به وي و متهم كردن او به ايفاي نقش «سوپاپ اطمينان» براي نظام اسلامي بود.» او دو مقتول ديگر (احتمالا منظور محمد مختاري و محمدجعفر پوينده) را «نويسندگاني تقريبا گمنام» مي داند كه «به علت فعاليت در زمينه حقوق بشر در خارج از ايران بيشتر شناخته شده بودند تا در داخل كشور. هيچ يك از اين افراد براي جمهوري اسلامي و وزارت اطلاعات اساسا خطري محسوب نمي شدند تا اقدامي ولو اندك درباره آنان مورد نظر باشد. عدم اطلاع وزير از وضعيت آنان ناشي از عدم اولويت آنان در موضوعات كاري جاري وزارت است.»

اعلام اينكه اينها گفته هاي معاون وقت وزير اطلاعات است مي تواند برگ جديدي بر پرونده 20 ساله پر از راز و رمز قتل هاي زنجيره اي اضافه كند.

كدهاي آشنا از پرونده قتل هاي زنجيره اي


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 163 بار
    آثار ديگري از " سرگه بارسقيان"

  معماي چاندرا بوس و موسي صدر
سرگه بارسقيان، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  وصيت سياسي اميرانتظام / يك وفادار صادق مكتب مصدق درگذشت
سرگه بارسقيان، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  احضار همواره مصدق
سرگه بارسقيان *، شرق 30/2/97
مشاهده متن    
  اشكنه تحريم و گلابي برجام
سرگه بارسقيان *، اعتماد 25/2/96
مشاهده متن    
  حفظ سلامت و صداقت
سرگه بارسقيان، اعتماد 25/2/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي كاربردي در مهندسي صنايع
متن مطالب شماره 3، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است