|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: جهش 2 كانالي شاخص سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
جهش 2 كانالي شاخص سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته با عبور از تبعات تحريم، شاهد رشد شاخص كل بود. در حالي كه معامله گران در خبرهاي مربوط به تحريم در انتظار اعلام ليست نهايي شركت هاي مشمول تحريم ها بودند، بازار با عبور از آخرين تبعات رواني تحريم و در شرايطي كه به دليل تعطيلي پايان هفته، شاهد كاهش حضور معامله گران و افت ارزش معاملات هستيم، با شاخص مثبت همراه شد. از ديدگاه كارشناسان با افول تبليغات رسانه اي در مورد تحريم ها بازار در خلال روزهاي آتي شاهد شرايط متعادل تري خواهد بود كه انتظار مي رود با عرضه هاي اوليه مناسب شاهد جذب سرمايه گذاران بيشتري به بازار باشيم.

ديروز در مسير انجام عرضه هاي اوليه، گوهر زمين جلسه معارفه خود را برگزار كرد تا راه براي عرضه آن در هفته آينده باز شود همچنين پتروشيمي برزويه نيز در بازار درج شده است تا دو غول صنعتي كشور در روزهاي آينده وارد بازار شوند. در اين شرايط ديروز شاخص كل بورس تحت تاثير بازگشت بازار و اقبال به گروه هاي كوچك سهامي و همچنين حركت دو گروه بانكي و خودرويي شاهد رشد 7/ 0 درصدي (معادل 1241 واحد) بود تا شاخص در انتهاي بازار به رقم 184 هزار و 160 واحد برسد. شاخص كل هم وزن نيز با افزايش 25/ 1 درصدي، عدد 28 هزار و 250 واحد را به نمايش گذاشت. ديروز نمادهاي بانك ملت، بانك صادرات، گل گهر، پالايشگاه تهران و سايپا بيشترين سهم را در رشد شاخص ايفا كردند.

ديروز مهم ترين خبر براي بازار سخنان رئيس جمهوري در مورد بازار سرمايه در جمع مديران وزارت اقتصاد بود. حسن روحاني در نشست با معاونان و مديران وزارت اقتصاد و دارايي گفت: اقتصاد بايد از دولت و شبه دولتي جدا باشد. تحريم به بازار سرمايه كمك كرده است و افزايش قيمت ارز باعث شده تا ارقام بازار سرمايه بالا برود. بازار سرمايه مسووليت سنگيني دارد و به همان مقداري كه دست بانك ها بسته شده، دست بازار سرمايه باز شده است. وي افزود: بنگاه هاي دولتي را به بازار بياوريد و عرضه كنيد. سهام را بفروشيد. بازار سرمايه را ترويج كنيد. بازار سرمايه مي تواند به توليد و بانك كمك كند. در اين جلسه همچنين وزير اقتصاد گفت: بازار سرمايه ابزار مهمي براي عبور از اين شرايط فعلي است. در گروه بانكي ديروز بانك پارسيان كه اخيرا اقدام به شناسايي درآمد تسعير ارز كرده است، خبر از در دستور كار قرار گرفتن افزايش سرمايه خود داد. بر اساس گزارش توجيهي هيات مديره به منظور پيشنهاد افزايش سرمايه از مبلغ 23 هزار و 760 ميليارد ريال به مبلغ 85 هزار و 538 ميليارد ريال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به منظور بهبود نسبت كفايت سرمايه كه در تاريخ 27 شهريور 97 به تصويب هيات مديره رسيده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانوني ارسال شده است.

در گروه پتروشيمي امروز (سه شنبه 15 آبان) تعداد 33 ميليون سهم از سهام شركت توليدات پتروشيمي قائد بصير (سهامي عام) براي اولين بار پس از پذيرش در بازار دوم فرابورس ايران در نماد (شبصير1) به روش ثبت سفارش، عرضه مي شود. دامنه قيمت هر سهم شبصير 800 تا 850 تومان تعيين شده است و هر فرد حداكثر 650 سهم مي تواند خريداري كند.

در گروه حمل و نقل بندري سينا ديروز شفاف سازي كه سود حاصل از فروش سهام در مهر ماه 1397 مبلغ 55 هزار و 110 ميليون ريال و افزايش ارزش پرتفوي 43 هزار و 561 ميليون ريال است. پيشنهاد افزايش سرمايه از مبلغ 500 ميليارد ريال به مبلغ يك هزار ميليارد ريال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به منظور افزايش ظرفيت و استفاده از ظرفيت بالقوه شركت، كاهش ريسك مالي شركت از طريق بهبود ساختار سرمايه و تامين بخشي از نقدينگي لازم براي اجراي طرح هاي جديد كه در تاريخ 14 آبان 97 به تصويب هيات مديره رسيده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانوني ارسال شده است.

در گروه بانكي نيز مديرعامل بانك صادرات گفت: اميدواريم فرآيند تهاتر 100 هزار ميليارد توماني بدهي پيمانكاران، دولت، شركت هاي دولتي و عمومي، بانك ها و بانك مركزي بر اساس تبصره 5 قانون بودجه سال 97، تا چند هفته ديگرنهايي شده و اوراق اسناد خزانه براي آن منتشر شود. سهميه اي كه براي بانك صادرات در نظر گرفته اند 8500 ميليارد تومان است و ما در اين چارچوب مطالبات مان را از پيمانكاران و شركت هاي دولتي و عمومي غيردولتي وصول و بدهي بانك را با بانك مركزي تسويه مي كنيم. تاكنون مشكل خاصي بابت انجام حواله هاي ارزي وجود نداشته است و تا زماني كه امكان استفاده از سامانه پيام رساني مالي وجود داشته باشد، حواله ارزي هم انجام مي شود. بانك مركزي در تلاش است تا سامانه پيام رسان جايگزين سوئيفت ايجاد كند اما هنوز سامانه اي جايگزين سوئيفت براي پيام رساني هاي مالي كل سيستم بانكي اجرايي نشده است.

در گروه خودرويي، مديرعامل گروه خودروسازي سايپا گفت: ارتقاي شبكه فروش و خدمات پس از فروش در دستور كار سايپا قرار دارد. محمدرضا سروش ادامه داد: حوزه فروش و خدمات پس از فروش ويترين گروه سايپا است كه بايد بهترين جلوه و موقعيت را در تعامل با بازار و مشتريان داشته باشد. وي افزود: با پشتيباني حوزه هاي مربوط به توليد محصول از نظر كيفيت و ويژگي هاي فني، انتظار داريم كه ويترين گروه سايپا به شايستگي ايفاي نقش كند و در ارتباط با مردم و مشتريان و شبكه نمايندگي ها به بهترين وجه عمل شود.مديرعامل گروه خودروسازي سايپا گفت: اگر بتوانيم ظرفيت نيروي انساني درون سازمان را به درستي بشناسيم كمك زيادي به توسعه سايپا خواهيم كرد، چراكه در مجموعه 40 هزار نفري گروه سايپا، حتما نيروهاي انساني توانمندي حضور دارند كه با كمك يكديگر و هم افزايي بيشتر، سازمان سايپا را به تعالي و پيشرفت خواهند رساند.

در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس به 794 ميليارد تومان و در فرابورس به 357 ميليارد تومان رسيد.

جهش 2 كانالي شاخص سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Cardio-Thoracic Medicine
شماره 1 (پياپي 701)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است