|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: ارزيابي قاسمي از سازوكار ويژه مالي اروپا براي ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ارزيابي قاسمي از سازوكار ويژه مالي اروپا براي ايران
در نشست خبري سخنگو مطرح شد


دنياي اقتصاد : سخنگوي وزارت خارجه ايران با اعلام اينكه سازوكار ويژه مالي اروپا به خوبي پيش مي رود، گفت كه اين سازوكارها به زودي اعلام خواهد شد. همزمان مسوول امور اقتصادي اتحاديه اروپا اعلام كرد كه اتحاديه اروپا مخالف تحريم هاي آمريكا عليه ايران است. آلمان، چين و روسيه نيز ضمن حمايت از ايران اعلام كردند كه روابط تجاري با ايران بايد حفظ شود.

در همين خصوص، بهرام قاسمي ديروز (دوشنبه) در نشست خبري با خبرنگاران به تشريح آخرين تحولات در عرصه سياست خارجي پرداخت و به سوالات مطرح شده پاسخ داد. او در پاسخ به سوالي درباره آخرين وضعيت ساز و كار ويژه مالي اروپا اظهار كرد: «اين موضوع به خوبي پيش مي رود و در تماس دائم با اتحاديه اروپا و 1 هستيم.» سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: «اين نوع مكانيزم هاي جديد به خصوص در حوزه پولي و مالي پيچيده است و وقتي قرار است سازوكار جديدي ابداع و به كار گرفته شود، تا حدي زمانبر است و بايد با دقت لازم روي آن كار بشود.» او اضافه كرد: «با توجه به اينكه ايران شرايط مشخصي را از گذشته مشخص كرده بود، بايد اين شرايط آماده مي شد و اگر باز هم صبوري كنيد بايد خيلي زود كليات SPV مشخص و اعلام شود. اميدواريم در زمان خيلي كوتاه تري بتواند به مرحله اجرا برسد.»

قاسمي در پاسخ به سوال ديگري در همين زمينه گفت: «ما در مسير قبلي خود در حركت هستيم و به نقاط خوبي رسيديم و به زودي سازوكارها اعلام خواهد شد و اگر با ايجاد اين نوع سازوكارهاي مالي در 100 سال اخير در سايز و مناطق مختلف آشنا باشيد مي بينيد اين نوع مكانيزم هاي پولي و مالي حتما كار پيچيده اي است به خصوص وقتي كه قرار است تعداد زيادي از كشورها مثل اعضاي اتحاديه اروپا درباره آن تفاهم كنند و ايران روي آن نظر دارد براي اينكه تضمين هاي لازم را به دست بياورد به همين خاطر قدري زمانبر است و ما از يك واقع بيني و درايت لازم پيروي خواهيم كرد.»

آزمون بزرگ براي اروپا

سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوال ديگري درباره عملكرد اروپا در قبال برجام و انتظار ايران از آن نيز گفت: مقطع فعلي آزمون بزرگي براي اروپاست. اروپا تمام تلاش خود را به لحاظ سياسي در دوران گذشته درباره برجام و در مواجهه با يكجانبه گرايي آمريكا و عدم تمكين آن به معاهدات و تفاهمات بين المللي نشان داده و اين اراده سياسي براي ما كاملا محسوس است. او افزود: اروپا در بعد اقتصادي سعي كرده تلاشش را انجام دهد البته توقعات ما در جاي خود مطرح بوده و به دنبال اين بوديم كه ضمانت هاي لازم را براي اين همكاري ها دريافت كنيم. اين آزموني براي اروپاست كه چگونه مي تواند استقلال اروپا را به خودش برگرداند و به عنوان يك واحد مستقل در جامعه جهاني اقدام كند. قاسمي اضافه كرد: علائم نشان مي دهد اروپا جدي و مصمم است و همان طور كه ساير كشورهاي جهان يكجانبه گرايي و تحميل قوانين داخلي آمريكا بر خود را نمي پذيرند، نهايتا در يك صف آرايي جدي قرار دارند و اميدواريم بتوانند به عنوان جامعه و اقتصاد بزرگ و بخش عظيمي از جمعيت جهان نقش خود را در سطح جهان ايفا كنند. پيش تر محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، ساعاتي بعد از بازگشت تحريم هاي آمريكا در توييتر نوشت: «امروز آمريكا با بازگرداندن تحريم هايي كه مردم عادي ايران را هدف مي گيرد، در برابر دادگاه عالي و شوراي امنيت سازمان ملل متحد ايستاد. اما قلدري آمريكا دامن خودش را مي گيرد، نه فقط به اين دليل كه برجام مهم است، بلكه به اين خاطر كه جهان اجازه نخواهد داد ترامپ و متحدانش نظم جهاني را نابود كنند. آمريكا - و نه ايران - منزوي شده است.»

مخالفت اتحاديه اروپا با تحريم ها

همزمان با اظهارات قاسمي، مسوول امور اقتصادي اتحاديه اروپا اعلام كرد كه اتحاديه اروپا مخالف تحريم هاي آمريكا عليه ايران است. به گزارش «ايسنا» به نقل رويترز، پير مسكوويچي، مسوول امور اقتصادي اتحاديه اروپا چند ساعت پس از اعمال مجدد تحريم هاي ضدايراني آمريكا اظهار كرد: اتحاديه اروپا با اين اقدام آمريكا موافقت نمي كند. دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا در ماه مه همزمان با خروج از برجام گفت كه تحريم ها عليه ايران را بازمي گرداند. در روزهاي اخير نيز مقامات اين كشور بارها تاكيد كرده اند كه بخش دوم اين تحريم ها در موعد مقرر، يعني پنجم نوامبر اعمال خواهد شد. واشنگتن همچنين با ارائه جزئياتي جديد درباره اين تحريم ها اعلام كرده است كه قصد دارد نام 700 نهاد و شخص ايراني را در فهرست سياه تحريم هاي خود قرار دهد.

تاكيد آلمان بر روابط تجاري قانوني با ايران

از سوي ديگر، سخنگوي دولت آلمان همزمان با بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران اعلام كرد كه آلمان معتقد است روابط تجاري قانوني با ايران بايد همچنان براساس قوانين اروپايي امكان پذير باشد. به گزارش خبرگزاري رويترز، سخنگوي دولت آلمان اعلام كرد كه اين كشور درحال مذاكره با متحدان اروپايي در ارتباط با همين موضوع است.

تمايل شركت هاي كره اي به ماندن در ايران

خبرگزاري «ايلنا» نيز از قول سفير كره جنوبي در تهران نوشته است كه شركت هاي كره اي با وجود تحريم ها مي خواهند در ايران بمانند.

مخالفت روسيه و چين

همچنين نماينده ويژه ولاديمير پوتين كه به تهران سفر كرده، از حمايت كشورش از ايران خبر داده است. بنا بر گزارش خبرگزاري تسنيم، الكساندر لاورنتيف، نماينده ويژه آقاي پوتين در امور سوريه، گفته است كه به ايران رفته تا نتايج مذاكرات روسيه با تركيه، آلمان و فرانسه درباره سوريه را به تهران اطلاع دهد و همچنين «حمايت قاطع از جمهوري اسلامي ايران در برابر تحريم هاي غيرقانوني آمريكا» را اعلام كند.

سخنگوي وزارت خارجه چين نيز از بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران ابراز تاسف كرد و اين موضع كشورش را تكرار كرد كه چين با تحريم هاي يكجانبه مخالف است. هوآ چونيينگ كه در جمع خبرنگاران سخن مي گفت، توضيحي در اين باره نداد كه آيا چين از تحريم هاي آمريكا معاف شده است يا نه. خانم هوآ گفت: «ايران و چين در چارچوب قوانين بين الملل به همكاري هايشان ادامه مي دهند.» دولت چين پيش از اين با تحريم هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران مخالفت كرده بود. مقامات آمريكايي در اوت اظهار كرده بودند نتوانسته اند چين را متقاعد كنند واردات نفت ايران را متوقف كند با اين حال چيني ها موافقت كرده بودند خريدشان را افزايش ندهند.

مذاكره سوئيس با ايران و آمريكا

همزمان با انتقاد دولت هاي اروپايي، دولت سوئيس اعلام كرده است كه با آمريكا و ايران مذاكراتي مي كند تا به برقراري مجاري مالي براي مبادلات با مقاصد انسان دوستانه كمك كند. به گزارش رويترز سوئيس گفته است كه براي محافظت از منافعش تحولات مرتبط را از نزديك دنبال مي كند و علاوه بر ايران و آمريكا، با اتحاديه اروپا نيز در تماس است.

تشكر وزير دفاع اسرائيل از ترامپ

در مقابل اما آويگدور ليبرمن، وزير دفاع اسرائيل از دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا تشكر كرده است. او مدعي شده ترامپ با تشديد تحريم ها به نفوذ ايران در سوريه، لبنان، غزه، عراق و يمن «ضربه اي كاري» زده است.

ارزيابي قاسمي از سازوكار ويژه مالي اروپا براي ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است