|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: قمار ترامپ بر سر تحريم هاي ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ديدگاه 
قمار ترامپ بر سر تحريم هاي ايران
«ديويد سنگر» در نيويورك تايمز نوشت

نويسنده: ديويد سنگر

دنياي اقتصاد : در شرايطي كه از آغاز روز دوشنبه (ديروز) دولت ايالات متحده اقدام به وضع مجدد تحريم هاي اقتصادي بر ايران كرده است، دونالد ترامپ چند شرط بندي اساسي روي اين تحريم ها انجام داده؛ ازجمله اينكه رفتار ايران را تغيير دهد و همچنين متحدان بي ميل را به همراهي با تحريم هاي اقتصادي مجبور كند.

به گزارش «تابناك»، «ديويد سنگر» در مطلب خود در نشريه نيويورك تايمز با اشاره به اين موضوع ادامه داد: او بر سر اينكه حتي با قطع بخش اعظمي از درآمدهاي نفتي ايران اين كشور به سمت ازسرگيري برنامه غني سازي هسته اي خود بازنخواهد گشت، قمار بزرگي كرده است. او همچنين بر سر اين موضوع شرط بندي كرده كه هرچند كشورهاي اروپايي از كاخ سفيد به خاطر ترك توافق هسته اي سال 2015 كه ازنظر آنها عملكرد خوبي داشته انتقاد مي كنند، بااين حال بانك هاي اروپايي، كارخانه ها و شركت هاي نفتي ريسك تخطي از تحريم ها و خروج از بازار اقتصادي و مالي آمريكا را نخواهند پذيرفت.

و در نهايت ترامپ بر اين باور است كه دولت ايران تحت فشار تحريم ها به نحوي خرد خواهد شد كه سرانجام مجبور به مذاكره مجدد بر سر موضوع هسته اي با ترامپ خواهد بود يا اينكه تحت اين فشار دچار فروپاشي اقتصادي شده و صادرات و ارزش پول اين كشور در يك حلقه نامتناهي از سقوط و تنزل خواهد افتاد. هفته گذشته، مايك پمپئو، وزير امورخارجه دولت ترامپ گفت: ما خواهان بازگشت دموكراسي به اين كشور (ايران) هستيم و فكر مي كنيم، مردم ايران هم همين را مي خواهند؛ سخناني كه نشاني از بازگشت به مرزهاي تغيير رژيم در ايران بود.

بسياري از متخصصان خارج از دولت آمريكا كه براي سال ها با موضوعات مربوط به ايران درگير بوده اند بر اين باورند كه دولت ترامپ در دو شرط اول خود مي تواند موفق باشد؛ اما بر سر شرط بندي سوم شكست خواهد خورد و نمي تواند دولت حسن روحاني را خرد كند. «ريچارد هاس»، رئيس شوراي روابط خارجي و از مقامات سابق وزارت خارجه و شوراي امنيت ملي آمريكا در چند دولت جمهوري خواه مي گويد: توليد نفت ايران كاهش يافته، درآمدهايش تنزل كرده و امروز اين كشور بيش از زمان قبل از خروج آمريكا از توافق هسته اي در انزوا قرار گرفته است؛ اما هيچ چيزي در تاريخ تحريم ها وجود ندارد كه نشان دهد اين تحريم ها مي توانند يك كشور را به انجام امور بزرگ و دراماتيك مجبور كنند؛ و ايران كشوري است كه به هيچ وجه دوست ندارد به عنوان كشوري كه مجبور به انجام كاري شده ديده شود؛ اين برخلاف دي ان اي انقلاب ايران است.

البته كه اجبار، رهيافت اصلي ترامپ هم در برابر متحدان و هم در برابر رقبا است. در اين مورد تحريم ها اوج قله وعده اي است كه وي در كمپين هاي انتخاباتي در سال 2016 مي داد كه طي آن همواره از پاره كردن توافق «وحشتناك» سخن مي گفت و با هلهله جمعيت روبه رو مي شد. امروز ترامپ اين اقدام را در فهرست وعده هاي عمل شده خود قرار مي دهد. اروپايي ها، چيني ها، روس ها و ساير امضاكنندگان توافق هسته اي، وعده داده اند در اعمال تحريم ها دنباله رو آمريكا نباشند و حتي اروپا وعده ايجاد يك سيستم تهاتر را داده است كه به آنها اجازه مي دهد بدون نياز به مبادله دلاري اقدام به خريد نفت ايران كنند.

با اين حال ترامپ از عذاب دادن اروپايي ها آشكارا لذت مي برد. او در ماه مه و برخلاف انتظار رهبران اروپايي گفت، از توافق هسته اي خارج خواهد شد. اروپايي ها حتي در ساعت هاي پاياني اين اعلام انتظار آن را داشتند كه ترامپ به سمت رهيافت ديگري از جمله ماندن در توافق و مذاكره براي شروط جديد بر سر برنامه موشكي و منطقه اي ايران حركت كند. درحالي كه آمريكا به چين، كره جنوبي، ژاپن، هند، عراق و برخي ديگر از كشورها معافيت تحريمي داده، اروپايي ها از اين معافيت محروم مانده اند.

روز جمعه دونالد ترامپ با انتشار يك توييت، پوستري شبيه به تم «بازي تاج وتخت» را نشان داد كه عكسي از وي در آن بود و پايين آن نوشته بود، «تحريم ها در راه است.» اين جمله برگرفته اي از يك ديالوگ معروف در اين سريال از شبكه HBO است كه مي گويد «زمستان در راه است.» شبكه HBO در واكنش به اين اقدام در يك بيانيه نوشت: ما از اين پيام آگاه نبوديم و ترجيح مي دهيم كه سمبل هاي تجاري ما براي اهداف سياسي دچار سوءاستفاده نشود.

هنوز مشخص نيست، آيا ترامپ موفق خواهد شد تا زمستان را به اقتصاد ايران بياورد يا نه؛ اما يك شروع قوي داشته است. اقتصادي كه در اوايل سال جاري رو به توسعه بود اكنون انتظار سقوط به ركود را مي كشد. بااين حال مقامات ايراني تاكيد كرده اند كه قصد عمل به توافقي را دارند كه در سال 2015 با وزير امورخارجه قبلي جان كري براي محدوديت 15 ساله در برنامه هسته اي خود بسته اند. روحاني در ديدار با خبرنگاران در نيويورك در ماه سپتامبر اعلام كرد: آمريكا توان رساندن فروش نفت ما را به صفر ندارد و گفت، ايران تحريم ها را ناكارآمد مي كند.

اما يكي ديگر از شرط هاي ترامپ در اين ميان موفق بوده است: درحالي كه دولت هاي اروپايي و ديگر دولت ها گفته اند تا زماني كه ايران به توافق هسته اي پايبند باشد، با ايران همراه خواهند بود، شركت هاي تجاري از ايران خارج شده و مي شوند. بوئينگ قرارداد 20 ميليارد دلاري براي فروش هواپيما به ايران را لغو كرده است، غول نفتي فرانسوي يعني توتال از قرارداد توسعه ميادين نفتي ايران بيرون رفته و همچنين غول ترابري دريايي «مائرسك» نقل وانتقال كالاهاي ايراني را متوقف كرده است. اوضاع واحوال بر خلاف سه سال پيش است كه كري به اروپا سفر كرد تا شركت هاي اروپايي را مجاب به تجارت با ايراني كند كه موافقت كرده بود تا 97 درصد از ذخاير اورانيوم غني شده خود را از كشور خارج كند.

اما با وجود اعمال سخت تحريم ها در روز دوشنبه، بسيار بعيد است ايران به سمت يك مذاكره مجدد با آمريكا حركت كند. آقاي روحاني طي سفر خود به نيويورك تاكيد كرد، اول ايالات متحده بايد به توافق هسته اي بازگردد. اما ترامپ هم در اين ميان با دو چالش اساسي روبه رو است: اول توجيه فشار بر ايران درحالي كه متحد درجه اول آمريكا در منطقه يعني عربستان سعودي به قتل جمال خاشقجي روزنامه نگار سعودي اعتراف كرده است و همچنان از بمباران يمن دست برنمي دارد. پمپئو بيان كرده كه ماجراي خاشقجي را به هركجا كه برسد دنبال مي كند اما ديپلمات هاي آمريكايي گفته اند وي از عنوان اين عمل به شكل يك عمل تروريستي سر باز مي زند. اما ايران چيزي ديگر نصيبش مي شود: روز يكشنبه پمپئو ايران را به قتل و ترور در اروپا متهم كرد تا دليلي بر گفته خود بياورد كه ايران بزرگ ترين حامي تروريسم در جهان است. دومين و بزرگ ترين چالش ترامپ در بلندمدت اين است كه تشريح كند چگونه تحريم ها بر روي ايران را مجددا فعال كرده است ? درجايي كه آژانس انرژي اتمي پايبندي ايران به تعهدات خود را تاكيد كرده است ? و درعين حال بيان مي كند كه كره شمالي «ديگر يك تهديد اتمي نيست». بر خلاف ايران، كره شمالي از قبل سلاح اتمي داشته و نهادهاي اطلاعاتي آمريكا همچنان گزارش مي دهند اين كشور در مسير توسعه سلاح هاي اتمي خود گام برمي دارد.

قمار ترامپ بر سر تحريم هاي ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 51 بارآثار ديگري از " ديويد سنگر"

  طرح جنگ پيشگيرانه
ديويد سنگر*، دنياي اقتصاد 9/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انسان و محيط زيست
متن مطالب شماره 4 (پياپي 58)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است