|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: پاسخ ظريف به ابهام نمايندگان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


گزارش 
پاسخ ظريف به ابهام نمايندگان
در مجلس شوراي اسلامي مطرح شد


دنياي اقتصاد : محمدجواد ظريف ديروز براي پاسخ به 3 سوال مجلسي ها به بهارستان رفت و در هر سه محور توانست مجلس را از پاسخ هاي خود قانع كند. حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر در مجلس و عضو فراكسيون ولايي در سوال اول از وزير امورخارجه پرسيد كه چرا وزارت خارجه از ظرفيت خود براي بازگرداندن اموال زنجاني استفاده نكرد؟» او همچنين در سوال دوم از وزير امورخارجه پرسيد كه «براساس چه مجوز قانوني بعد از اجرايي شدن برجام توافق محرمانه با نماينده آمريكا امضا شده است؟» نماينده عضو فراكسيون ولايي در سوال سوم از ظريف پرسيد: «وقتي در مذاكرات برجام زورتان به طرف هاي مقابل نرسيد چرا نيامديد و به مجلس شوراي اسلامي و مردم گزارش آن را ارائه نداديد؟ آيا مردم نامحرم بودند يا مجلس يا هر دو؟»

رديابي اموال بابك زنجاني

محمدجواد ظريف درباره استرداد اموال بابك زنجاني به كشور گفت: در اين موضوع نقش وزارت خارجه نقش حمايتي است ما موظفيم اقدامات دستگاه قضايي را پيگيري كنيم و درخواست هايي كه دستگاه هاي مختلف براي تخلفات صورت گرفته داشتند را دنبال كنيم كه وزارت خارجه اين كار را انجام داده و درخواستي نبوده كه پيگيري نكرده باشد. او افزود: براي اينكه ده ها ملاقات تنظيم شده اما براي اينكه اقدامي از سوي وزارت خارجه انجام شود يا بايد حكمي باشد يا معاضدت قضايي با آن كشور داشته باشيم يا دادخواست و شرايطي باشد كه وزارت خارجه آن را دنبال كند. اما چنين چيزي نبوده است. ما گزارش پيگيري هاي وزارت خارجه را ارائه مي كنيم. وزارت خارجه در اين موارد مسوول پيگيري و تسهيل انجام كار است اما اقدام بايد توسط دستگاه قضايي ذي ربط انجام شود.

ظريف تصريح كرد: اين موضوع بايد از مسيرهاي اطلاعاتي پيگيري مي شد كه ما اين كار را انجام داديم. آنچه به ما اطلاع داده شده شناسايي شد، اما تمام حساب ها در مالزي و تاجيكستان صوري بود. نمايندگان وزارت نفت هم به اين كشورها رفتند و ديدند كه همه افراد و حساب ها صوري هستند. اينها به دليل مشكلات ناشي از تحريم بود. متاسفانه تحريم شرايطي را ايجاد مي كند كه شفافيت نابود مي شود و امكان سوءاستفاده و رانت فراهم مي شود، اما وزارت خارجه در حد توان اقدامات خود را انجام داد. ما دستگاه اطلاعاتي و قضايي نيستيم.

سندي بعد از برجام امضا نشد

براساس گزارش «ايسنا» وزير امورخارجه در ادامه درباره سوال ديگر نمايندگان گفت: در مورد امضاي اسنادي بعد از برجام هر سندي كه امضا شده در معرض ديد عموم قرار گرفته و در سايت ما، اروپايي ها و محافل خبري منتشر شده است. در واقع سندي بعد از برجام امضا نشده، اما علاوه بر برجام چند توافق براي اجراي برخي مواد فني برجام در حوزه انرژي هسته اي صورت گرفته كه در معرض ديد عموم قرارگرفته و براساس نظر كارشناسان هسته اي در جهت منافع ملي كشور بوده است. ظريف توضيح داد: ما سرخود عمل نمي كنيم، مذاكرات در حوزه هسته اي هم ماه ها ادامه داشت و آنچه انجام شد براساس تصميم جمعي بود. با توجه به اينكه قرائت ها از دو بند متفاوت بود، قرائت اول سازمان انرژي اتمي هم مثل قرائت شما بود آنجا كه مي گويد مازاد 130 تن آب سنگين بايد از سوي جمهوري اسلامي براي فروش عرضه شود و در بند بعد مي گويد نبايد بيش از 130 تن باشد؛ ما استدلالي داشتيم و طرف مقابل هم استدلال خود را داشت، اما فقط اين مورد نبود. زماني كه  IR8 را براي آزمايش داديم، گفتند اين جزو توافق نبوده، اما الان نه تنها آزمايش شده، بلكه گاز هم به آن تزريق شده است. به هر حال اختلاف نظرهايي بعد از برجام وجود داشت كما اينكه بعد از توافق ژنو هم اختلاف نظر به وجود آمد. اما اينكه گفتيد نه شوراي امنيت و نه هيات نظارت خبر نداشتند اتفاقا هر دو خبر داشتند.  وزير امورخارجه در ادامه با اشاره به اظهارات حاجي دليگاني مبني بر اينكه «در موضوع اقدام مالي[FATF] هم آقاي طيب نيا در سال 95 تعهدي را امضا كردند كه 41 بند را اجرا كنندگفت: آقاي طيب نيا در آن نامه يك جمله نوشتند كه براساس مقررات قانون اساسي، يعني اگر قرار شد تعهد جديدي بپذيريم و قرارداد كنوانسيوني امضا كنيم آن را به مجلس مي بريم كما اينكه چهار لايحه در مجلس مطرح شد، زيرا نيازمند گرفتن مجوز از مجلس بود.

آقاي طيب نيا بعد از جلب موافقت شوراي عالي مقابله با پولشويي اين كار را انجام داد و آن امضاي ايشان تمام مشكلات ما را حل كرد. نامه من و آقايان طيب نيا و سيف به رهبري هم در توضيح همين موضوع بود. پس ما چيزي را پنهان نكرديم.  ظريف با بيان اينكه لوايح چهارگانه دو سال است در مجلس درحال بررسي است افزود: به رغم اينكه اعتقاد داريم دو سال وقت كشور گرفته شده، ولي بايد براساس مقررات قانوني اين لوايح در مجلس تصويب مي شد، پس نگذاريم اعتماد بين مردم و حاكميت خدشه دار شود. حاكميت متعهد به قانون است. مردم هم بدانند كسي خلاف قانون انجام نمي دهد و اگر اين كار را كند بايد محاكمه شود. او در بخش ديگري از اظهاراتش با بيان اينكه برجام از نظر دنيا پيروزي ديپلماسي ايران بود، تاكيد كرد: رهبري در راس نظام مطالبات ملت ايران را با صداي رسا مطرح كردند. ولي ايشان همزمان گفتند كه مذاكره كنندگان امين هستند، نگفتند مخفي كاري مي كنند، گفتند چيزهايي مي دانم، خبرهايي داريم و جزئياتي مي دانم كه شما نمي دانيد. اين طور نيست كه ما خواسته باشيم خلاف منويات ايشان كاري كنيم. وزير امورخارجه با تاكيد بر اينكه برجام به رغم همه بدعهدي ها و قلدري هاي آمريكا به ملاك شكست آمريكا در دنيا تبديل شده افزود: متحدين آمريكا حساب ويژه اي درست مي كنند و مي گويند زير بار فشار آمريكا نمي رويم، اينكه آنها مي توانند يا نه بحث ديگري است من نمي توانم ميزان تاثيرگذاري آمريكا در اقتصاد جهان را تغيير دهم همچنان كه روسيه و چين هم نمي توانند. ولي امروز نزديك ترين متحدين آمريكا به او فشار مي آورند. آمريكايي ها مي خواستند فروش نفت ايران را به صفر برسانند اما متحدين آمريكا مقابلش ايستادند و نگذاشتند. ظريف در پاسخ به اين سوال كه چرا در مذاكرات زورتان به آمريكايي ها نرسيد و به مردم گزارش نداديد، تاكيد كرد: برجام حاصل توافق چندجانبه است. در توافق چندجانبه هيچ طرفي نمي تواند تمام خواسته هايش را بگيرد. آمريكا مي خواست برنامه هسته اي ما متوقف شود، فردو تعطيل شود، درش را گل بگيرند، راكتور آب سنگين اراك بسته شود. و ايران فقط روي سانتريفيوژ IR1 تحقيق و توسعه داشته باشد. آنها ده ها خواست ديگر هم داشتند ولي به آن نرسيدند.

وي در ادامه يادآوري كرد: مذاكره اي نيست كه تمام خواسته ها را به طرف مقابل ديكته كنيم و همه چيز وفق مراد ما انجام شود بلكه مذاكره رسيدن به توازني است كه منافع را حفظ كند.

روند سراشيبي تسلط دلار

وزير امورخارجه در ادامه اظهاركرد: امروز روز شروع يك روند جهاني است من ما با اطلاع مي گويم كه تسلط دلار، روند سراشيبي را طي مي كند. آمريكايي ها با سوءاستفاده و زياده روي در استفاده از دلار شروع روندي را كليد زدند كه در نهايت به ضرر آمريكا تمام خواهد شد.

پاسخ ظريف به ابهام نمايندگان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تاسيسات بهداشتي
متن مطالب شماره 48، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است