|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: گفت وگوي فرضي درباره FATF
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


تحليل 
گفت وگوي فرضي درباره FATF
پاسخ غربي ها به دغدغه هاي ايران چيست؟


دنياي اقتصاد : گفت وگوي فرضي مذاكره كنندگان ايراني با طرف مقابل درمورد FATF شامل چه ديالوگ هايي مي شود؟ نوشتن چنين سناريويي مي تواند كمك كند تا استدلال هاي طرف مقابل در برابر مذاكره كنندگان كشورمان، روشن شود. معمولا ازسوي منتقدان به دولت اين اتهام زده مي شود كه از موضع ضعف وارد مذاكره مي شود. اما هيچ گاه پرسيده نمي شود كه استدلال هاي طرف مقابل بر چه برهان ها و بهانه هايي استوار است. «دنياي اقتصاد» سعي كرده با نگارش ديالوگ ها، ابزارهاي لازم را براي تقويت طرف ايراني در ميز مذاكره شناسايي كند.

FATF تبديل به موضوع حساسي در كشور شده كه ديگر در ابعاد فني خودش نمي گنجد. اظهارنظرها پيرامون اين موضوع فني از دايره سياست هم خارج شده و موضوع به كرات در رسانه ها مورد بحث قرار گرفته است تا اذهان جامعه نيز درگير يك موضوع فني و تخصصي شود. مخالفان هنوز دغدغه ها و استدلال هاي گوناگوني در رد آن بيان مي كنند و معتقدند كه دولت در مذاكره با طرف غربي از در ضعف وارد شده است. اما تاكنون شده كه خود را جاي طرف غربي بگذاريم تا استدلال هاي بيان شده از سوي آنها را مقابل مذاكره كنندگان كشورمان تصور كنيم؟ تا زماني كه ما متوجه خواسته و استدلال طرف مقابل نباشيم، نمي توانيم به درك درستي از فضاي مذاكره برسيم. همانند ميدان جنگ كه تا زماني كه از تجهيزات و مهمات آنها آگاه نباشيم، امكان پيش بيني درست از سوي ما سلب مي شود. به همين منظور «دنياي اقتصاد» سعي كرد تا با شبيه سازي مذاكره طرف ايراني با طرف غربي، استدلال ها و پاسخ هاي احتمالي طرف مقابل را براي همگان قابل تجسم كند. اين گفت وگوي فرضي را مي توان تا ساعت ها ادامه داد؛ اما به نظر همين گفت وگوي 2 هزار كلمه اي نيز مي تواند براي كساني كه خواهان درك بيشتري از ابعاد مختلف موضوع هستند، راهگشا باشد.

تيم مذاكره كننده ايراني: با توجه به اينكه آمريكا بر خلاف حقوق بين الملل برجام را نقض كرده است، ما از ساير دولت هاي طرف مذاكره در برجام توقع داريم كه اولا اين عمل را محكوم كنند و آن را خلاف حقوق بين الملل اعلام كنند و ثانيا ترتيبي دهند كه مجموعه امتيازاتي به ايران داده شود كه ايران قانع شود به برجام متعهد باقي بماند. در غير اين صورت، با وجود خروج آمريكا از برجام و بازگشت تحريم هايي كه به موجب آن رفع شده بودند، دليلي ندارد كه ايران، باز هم پايبند به اجراي برجام باقي بماند. گو اينكه حتي قبل از خروج آمريكا از برجام هم به دليل كارشكني هايي كه صورت مي گرفت عملا ما به امتيازاتي كه از آن انتظار داشتيم، نرسيديم.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: با اين نكته كه عمل آمريكا، خلاف حقوق بين الملل بود موافقيم و در رسانه ها هم اعلام كرديم كه با اقدام آمريكا در اين خصوص موافقت نداريم. از اينكه ايران، بلافاصله پس از خروج آمريكا از برجام تصميم نگرفت كه از برجام خارج شود و با منطق و عقلانيت با موضوع برخورد كرد، هم متشكريم. اين موضوع را هم درك مي كنيم كه بايد به ايران امتيازاتي داده شود كه قانع شود اجراي برجام را ادامه دهد. با اين حال، براي انجام اين كار، يكسري مشكلات عملي وجود دارد كه توانايي ما براي گسترش تجارت با ايران را محدود مي كند.

تيم مذاكره كننده ايراني: اقداماتي كه تا كنون انجام داده ايد، صرفا اعلام مواضع سياسي بوده است و در عمل چيزي مشاهده نكرده ايم. ملت ما خواستار آن است كه در عرصه عملي اقداماتي انجام دهيد كه اثر واقعي اقتصادي داشته باشد. كدام مشكل عملي وجود دارد كه مانع از اين مي شود كه تجارت با ايران را گسترش دهيد؟ انتظار داريم هر مشكل عملي كه وجود دارد خودتان مرتفع كنيد.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: يكي از اين مشكلات،  بودن ايران در فهرست سياه FATF است. همان طور كه مي دانيد، بر اساس مقررات داخلي كشورهايي كه ما آنها را نمايندگي مي كنيم، بانك ها موظف هستند كه روابط بانكي و مالي خود را با بانك هاي كشورهايي كه در فهرست مزبور هستند، به حداقل كاهش دهند. وقتي ما چنين مقرراتي را در كشورهاي خود تصويب كرده ايم و به همه بانك ها ابلاغ كرده ايم، نمي توانيم به كشورها بگوييم كه آنها را در رابطه با ايران ناديده بگيرند. خصوصا اينكه در حال حاضر فقط ايران و كره شمالي در فهرست مزبور قرار دارند. علاوه بر اين، اگر ما چنين كاري انجام دهيم، بر خلاف استانداردهاي FATF عمل كرده ايم. حال آنكه در صحنه بين المللي خود را ملزم كرده ايم كه اين استانداردها را اجرا كنيم. بنابراين، از شما تقاضا مي كنيم كه برنامه اقدام را كه 2 سال پيش با FATF مورد توافق قرار داده بوديد، اجرايي كنيد تا از فهرست سياه خارج شويد و ما هم بتوانيم به بانك هاي خود بگوييم كه مكلف به توسعه روابط با بانك هاي شما هستند.

تيم مذاكره كننده ايراني: قرار بود با امضاي برجام، همه تحريم ها رفع شود و تجارت ايران و ساير كشورها به حالت عادي بازگردد. براي همين هم بود كه ما محدوديت هايي بر برنامه هسته اي خود را پذيرفتيم. حال كه ايران، همه تعهدات خود را به موجب برجام انجام داده است، شما موضوع ديگري را به صورت بهانه عنوان مي كنيد و مي گوييد كه بايد مساله FATF حل شود. اين، خلاف قولي است كه شما در برجام داده بوديد. نبايد هر روز مانع و بهانه جديدي را در مسير روابط تجاري با ايران مطرح كنيد.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: موضوعي كه ما مطرح مي كنيم بر خلاف برجام نيست. در برجام قيد شده است كه اگر ايران تعهدات هسته اي خود به موجب برجام را انجام دهد، تحريم ها عليه آن رفع خواهد شد و در تجارت با آن مانند ساير كشورها رفتار خواهد شد. اكنون نيز دقيقا در پي اجراي همين نكته هستيم. اجراي استانداردهاي FATF چيزي است كه ما آن را از همه كشورها مي خواهيم. ملاك تشخيص آن هم فهرستي است كه FATF منتشر مي كند. در اين رابطه رفتار ما با ايران، متفاوت از رفتار ما با ساير كشورها نيست. اگر هر كشور ديگري نيز در فهرست FATF بود، ما همين برخورد را با آن داشتيم. ما بعد از برجام، تحريم هاي هسته اي ايران را لغو كرديم و هيچ تحريم هسته اي جديدي وجود ندارد. اما در برجام قيد نشده بود كه ايران مكلف به اجراي ساير استانداردهاي بين المللي نظير استانداردهاي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم نيست. حتي اگر مساله هسته اي ايران و برجام هم وجود نداشت، ما اجراي اين استانداردها را از شما مي خواستيم. تمام كشورهاي ديگر دنيا به جز ايران و كره شمالي هم اين استانداردها را پذيرفته اند. بنابراين براي اينكه بتوانيم روابط بانكي و تجاري با شما داشته باشيم، از شما مي خواهيم كه اين استانداردها را اجرا كنيد.

تيم مذاكره كننده ايراني: ما اجراي استانداردهاي گروه اقدام مالي را قبول نداريم؛ چرا كه اين استانداردها براي اين طراحي شده است كه اطلاعات نظام مالي ما به ساير كشورها نظير آمريكا ارائه شود و بر اين اساس، تحريم هاي بيشتري عليه ما وضع شود. اگر ما اين استانداردها را بپذيريم و اجرا كنيم، ممكن است بعدا به استناد همين استانداردها، گروه ها و سازمان هايي را كه از نظر ما محور مقاومت تلقي مي شوند، تروريست تلقي كنيد و مبارزه با آنها يا حداقل عدم حمايت از آنها را از ما بخواهيد. حال آنكه ما بر اساس قانون اساسي خود موظف هستيم كه از آنها حمايت كنيم.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: ولي شما با گروه اقدام مالي توافق كرده ايد كه برنامه اقدام را اجرا كنيد. در اين رابطه، وزير امور اقتصادي و دارايي شما هم تعهد سياسي به FATF داده است كه برنامه اقدام را ظرف 18 ماه اجرا كند كه تابه حال مدت زيادي از سپري شدن آن زمان گذشته است. علاوه بر آن، ساير كشورها كه از محور مقاومت حمايت مي كنند و گروه هاي مقاومت در خاك آنها حضور دارند هم پذيرفته اند كه استانداردهاي مزبور را اجرا كنند و از اين حيث هم خللي به حمايت آنها از مقاومت وارد نشده است.

تيم مذاكره كننده ايراني: وزير امور اقتصادي و دارايي ما اشتباه كرده است و عمل خلاف قانون انجام داده است. علاوه بر اين، وزير اقتصاد ما عوض شده است و اكنون شخص ديگري وزير اقتصاد ماست. ما خود را به امضاي او متعهد نمي دانيم. عملكرد ساير كشورها نيز براي ما ملاك نيست. ما براي تصميم گيري درخصوص اين گونه مسائل، ملاك هاي خودمان را داريم.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: شما دولت آمريكا را به عهدشكني متهم مي كنيد؛ زيرا به تعهدات رئيس جمهور قبلي پايبند نبوده و برجام را كه توسط دولت قبلي امضا شده است، اجرا نمي كند. منطقي نيست كه خود شما به تعهد وزير اقتصادي كه همين رئيس جمهور انتخاب كرده پايبند نباشيد.

اگر وزير اقتصاد ايران، اختيار توافق با FATF را نداشته، اين يك مساله داخلي شماست. آيا اگر بعد از اجراي تعهدات برجامي شما، دولت هاي اروپايي و آمريكا مي گفتند كه وزراي خارجه آنها اختيار امضاي برجام را نداشتند و تعهد خود را اجرا نمي كردند، اين مطلب را مي پذيرفتيد؟ علاوه بر اين، ما از شما نمي خواهيم كه از عملكرد ساير كشورها تبعيت كنيد. اما اين امر كه كشورهايي مثل سوريه و لبنان، در عين حمايت از محور مقاومت، با FATF همكاري مي كنند، نشان مي دهد كه شما هم مي توانيد چنين كاري را انجام دهيد و لازم نيست براي اختلافاتي كه با آن داريد، همكاري با آن را به طور كل كنار بگذاريد.

تيم مذاكره كننده ايراني: ما هم اكنون بخش عمده اي از برنامه اقدامي را كه وزير اقتصاد ما امضا كرده بود، اجرا كرده ايم. انتظار داريم كه FATF با اجراي همين بخش ها ما را از فهرست سياه خود خارج كند. همين كه FATF اين كار را انجام نداده است و صرفا اقدامات مقابله اي عليه ايران را به حالت تعليق درآورده است، نشانه عدم صداقت آنهاست. با اين عدم صداقت، ما دليلي نمي بينيم كه همكاري بيشتري با FATF داشته باشيم. اين صرفا يك دام است براي آنكه امتيازات بيشتري از ما گرفته شود و در نهايت هم مانند برجام، جز خسارت چيزي عايد ما نخواهد شد.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: از همان ابتدايي كه وزير اقتصاد شما با FATF توافق كرد، گفته شد كه خروج ايران از فهرست سياه، منوط به اين است كه تمام بخش هاي برنامه، اجرايي شود. اگر ايرادي به اين نكته داشتيد، بايد همان موقع بيان مي كرديد. در دو سال گذشته نيز هر بار كه FATF بيانيه داد، بر اين نكته تاكيد كرد كه خروج از فهرست سياه، منوط به اجراي كامل برنامه اقدام است. بنابراين FATF همان چيزي را كه از ابتدا با شما توافق كرده بود، اجرا مي كند و بر خلاف آنچه گفته عمل نكرده است. علاوه بر اين، بخش هاي متعددي از آنچه شما مي گوييد اجرا مي كنيم بايد مبناي قانوني داشته باشند. شما تاكنون قوانين لازم را براي اين كار تصويب نكرده ايد و به كنوانسيون هاي بين المللي نپيوسته ايد. مشكل شما براي الحاق به اين كنوانسيون ها چيست؟

تيم مذاكره كننده ايراني: كنوانسيون هاي بين المللي كه شما به آنها اشاره مي كنيد دستپخت غرب هستند و ما تمايلي به اجراي آنها نداريم. كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم، با مباني ارزشي و قانون اساسي ما مغايرت دارد. بنابراين، ما آن را نمي پذيريم. تيم مذاكره كننده طرف مقابل: آيا منظور شما اين است كه مبارزه با عمليات تروريستي و تامين مالي آن با مباني ارزشي و شرعي شما مغايرت دارد؟ در اين صورت، چطور ساير كشورهاي اسلامي- حتي كشورهايي كه با شما دوست هستند و روابط استراتژيك دارند- اين كنوانسيون را پذيرفته اند؟

تيم مذاكره كننده ايراني: اين طور نيست كه ما با مبارزه با تروريسم و تامين مالي آن مخالف باشيم. ايران، همواره در مبارزه با تروريسم پيشقدم بوده است. حتي امروز هم در صف اول مبارزه با تروريسم قرار داريم و مبارزه ايران با تروريست هاي داعش، امري است كه همه دنيا شاهد آن است. با اين حال، در برخي قسمت هاي كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم، موادي وجود دارد كه ما نمي توانيم آنها را بپذيريم.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: اگر اين طور است، لااقل اصل كنوانسيون را بپذيريد و در عين حال، مشخص كنيد كدام مواد، خلاف قانون اساسي و مباني ارزشي شما هستند و آن مواد را نپذيريد. وقتي اصلا به كنوانسيون ملحق نمي شويد، اين تصور به وجود مي آيد كه شما با كل آن مخالف هستيد و اين امر باعث تقويت دشمنان شما مي شود كه ادعا مي كنند ايران به طور كلي با مبارزه با تروريسم مخالف است و ادعا مي كنند كه دليل آن هم اين است كه به كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم ملحق نمي شود. كشورهاي ديگري هم مثل شما وجود داشته اند كه بندهايي از كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم را قبول نداشته اند و همين رويكرد را اتخاذ كرده اند و الان هم مشكلي با FATF ندارند.

تيم مذاكره كننده ايراني: اگر اصل كنوانسيون را بپذيريم و نسبت به برخي بندهاي آن مخالفت كنيم، آن گاه دولت هاي غربي به اين رويكرد ما اعتراض مي كنند و آن گاه ناچار مي شويم كل كنوانسيون را بپذيريم و شما ما را مجبور خواهيد كرد كه كل كنوانسيون را اجرا كنيم و حتي اشخاص و مقامات خودمان را كه از نظر شما تروريست تلقي مي شوند در اختيار شما قرار دهيم.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: ما چگونه مي توانيم شما را مجبور كنيم كه چنين كاري را انجام دهيد؟ روشن است كه هيچ كس نمي تواند شما را مجبور كند كه مقامات خودتان را تروريست تلقي كنيد. اگر ما مي توانستيم چنين كاري را انجام دهيم و مقامات ساير كشورها را به صرف همكاري آن كشورها با FATF دستگير كنيم، در مورد ساير كشورهايي كه با آنها مشكل داريم و با FATF همكاري مي كنند چنين كاري را انجام داده بوديم. علاوه بر اين، حتي اگر هم بر فرض محال چنين كاري ممكن باشد، شما آن موقع چنين كاري را نخواهيد كرد و اين خواسته FATF را اجرا نخواهيد كرد. در آن صورت، نهايت كاري كه FATF مي تواند انجام دهد اين است كه شما را در فهرست سياه قرار دهد. اين در حالي است كه با عدم همكاري با FATF شما در حال حاضر در فهرست سياه قرار داريد و اكنون بدون اينكه تمام اين اتفاقات فرضي رخ داده باشد به استقبال همان هزينه ها و تبعات رفته ايد.

تيم مذاكره كننده ايراني: در هر حال، ما نگران اين هستيم كه همكاري با FATF تبعاتي داشته باشد كه در حال حاضر نمي توانيم به طور دقيق آنها را پيش بيني كنيم و به اين منظور، تمايلي نداريم كه استانداردهاي آن را اجرا كنيم.

تيم مذاكره كننده طرف مقابل: اما با اين اقدام، روابط بانكي و مالي شما برقرار نمي شود و به نتايجي كه از برجام انتظار داشتيد هم نمي رسيد. دشمنان منطقه اي و بين المللي شما هم در رسيدن به هدف خود كه منزوي كردن اقتصاد شماست تقويت مي شوند. براي همين است كه آنها به طور جدي با خروج ايران از فهرست سياه FATF مخالفت مي كنند.

گفت وگوي فرضي درباره FATF


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جهان گستر
متن مطالب شماره 169، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است