|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: 5 نامزد براي صندلي بهشت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


5 نامزد براي صندلي بهشت
فرآيند انتخاب شهردار تهران امروز در شورا انجام مي شود

نويسنده: الهه زارعي

آخرين اميد اعضاي شوراي شهر تهران و برخي چهره هاي اصلاح طلب مبني بر ابقاي محمدعلي افشاني، شهردار پايتخت عصر روز يكشنبه با راي منفي بهارستان نشين ها در كميسيون هاي اجتماعي و شوراها نااميد شد. لشكركشي ها و لابي هاي قوميتي هم نتوانست نظر مجلسي ها را براي ماندن افشاني تغيير دهد و نمايندگان مردم در خانه ملت پشت مخالفان خود را به خاك ماليدند. با وجود تلاش دولت براي حركت به سمت جوانگرايي، برخي همچنان تلاش مي كردند نظر نمايندگان را براي ماندگاري افشاني با خود همسو كنند، اما پارلماني ها براي استقبال از جوانگرايي و استفاده از تجربه هاي جديد در پست هاي مديريتي عزم خود را جزم كردند و به طرح استفساريه تبصره يك اصلاح قانون ممنوعيت به كارگيري بازنشستگان راي مخالف دادند.

اين طرح كه روز يكشنبه در كميسيون اجتماعي و شوراهاي مجلس مورد بررسي قرار گرفت با مخالفت اكثريت اعضا مواجه شد و رفتن افشاني از بهشت را به قطعيت رساند. زهرا ساعي، سخنگوي كميسيون اجتماعي مجلس در اين باره گفت: اعضاي كميسيون با استفساريه مستثني شدن شهردار تهران از قانون منع به كارگيري بازنشستگان موافقت نكردند چراكه معتقد بودند شخصي كه در سيستم اداري بازنشسته اعلام شده نبايد در پست هاي مديريت اجرايي هم مشغول به كار باشد. وي افزود: اين موضوع مرتبط به نهاد يا سازمان خاصي نيست بلكه در راستاي چرخش مديريتي و رعايت عدالت و حركت به سمت جوانگرايي بايد اجرايي شود به همين دليل اكثر اعضا به اين استفساريه راي منفي دادند. بنابراين شهردار پايتخت 26 آبان با تمام ضرب و زورهايي كه براي ابقايش انجام شد بايد از بهشت خداحافظي كند.

نايب رئيس كميسيون اجتماعي مجلس پس از اعلام نظر قطعي اين كميسيون هم در توئيتر نوشت: «راي قاطع كميسيون اجتماعي در مخالفت با طرح استفساريه تبصره يك قانون منع به كارگيري بازنشستگان، دفاع از نهاد مقدس قانون و حفظ اعتبار و شان مجلس بود. اجر خادمان مردم ازجمله برادرمان آقاي محمدعلي افشاني محفوظ است و قطعا كشور از تجربيات ارزنده اين مدير توانمند استفاده خواهد كرد.» بر اساس اظهارات برخي چهره ها، تلاش ها براي ابقاي شهردار 59 ساله تا واپسين لحظات هم ادامه داشته تا جايي كه محمود صادقي، نماينده مردم تهران در مجلس در واكنش به اين رفتارهاي زشت در توئيتر خود نوشت: «از ظهر امروز شاهد صحنه هاي عجيب و زننده اي در راهروهاي مجلس هستيم، نوعي لشكركشي خويشاوندي و قوميتي براي لابي با نمايندگان جهت استثناي شهردار تهران از قانون منع به كارگيري بازنشستگان!»، اما بالاخره با تمام اما و اگرهاي موجود در اين مورد وضعيت شهر تهران از بلاتكليفي تا حدودي خارج شد و وارد فاز انتخاب شهردار جديد مي شود.

علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران هم بعد از مشخص شدن وضعيت افشاني از  ازسرگيري فرآيند انتخاب شهردار جديد تهران از روز سه شنبه، 15 آبان خبر داد. تعيين وضعيت شهردار شورايي ها را بار ديگر وارد چالش انتخاب مديريت شهري كرده چراكه اعضاي شورا تا آخرين لحظه اميد داشتند ورق به نفع شان برگردد و دومين شهردار انتخابي شان ابقا شود، اما اعلام نظر كميسيون ها طي روز گذشته تير خلاصي را زد و شورا بايد طبق وعده اي كه داده اين بار شهردار پايتخت را در مدت زمان كوتاه تري نسبت به دوره قبل انتخاب كنند. در همين راستا مرتضي الويري، ضمن شفاف سازي در مورد راي خود به افشاني در توئيتر نوشت: «امروز دركميسيون شوراهاي مجلس گفتم: با اينكه به آقاي افشاني راي نداده بودم، از اهميت ثبات مديريت شهري و اختيارات شوراها دفاع مي كنم. باتوجه به تصميم امروز كميسيون هاي مجلس شهردار تهران را با بررسي دقيق و قبل از موعد قانون منع به كارگيري بازنشستگان انتخاب خواهيم كرد.»

در حالي كه اعضاي شوراي شهر تهران اعلام 5 گزينه نهايي تصدي شهرداري تهران را به تعويق انداخته بود، اما ناگفته پيداست كدام گزينه ها از اقبال خوبي در فهرست30 نفره شان برخوردار هستند و شانس ورود به مرحله بعدي انتخاب شهردار را دارند. شنيده ها حاكي از آن است كه در فهرست 5 نفره مورد توافق شورايي ها نام عباس آخوندي، پيروز حناچي، علي اوسط هاشمي، كامل تقوي نژاد و محسن هاشمي مي درخشد. اگرچه كه حضور پسر آيت الله هاشمي رفسنجاني همچنان با اما و اگرهايي همراه است، اما وي كه بارها تمايل خود را براي تصدي پست شهرداري ابراز داشته گفته است با نظر اعضاي شورا در ليست خواهم بود و 4سال هم تا بازنشستگي وقت دارم. همچنين وي اشاره كرده است بر اساس استعلام دريافتي از سازمان امور استخدامي درباره بازنشستگي كانديداها، اكثرا بيش از 3 سال فرصت دارند و خود بنده نيز تا بازنشستگي 4 سال فاصله دارم. رئيس شوراي شهر تهران كه چندين بار علاقه خود را براي جلوس بر صندلي شهرداري تهران نشان داده، اما تاكنون موفق به جلب نظر برخي از اعضاي شورا درباره شهردار شدنش نشده و بايد صبر كرد و ديد با وجود حمايت برخي از چهره ها اين بار مي تواند به بهشت وارد شود يا خير! مجتبي بديعي، عضو ارشد حزب اتحاد، راهكار شهردار شدن هاشمي را نظرسنجي عمومي مي داند و در همين خصوص گفته است اگر مردم نسبت به خروج محسن هاشمي از شورا براي شهردار شدن نظر مثبتي داشته باشند همه موظف به تمكين آن خواهيم بود.

قاسم ميرزايي نيكو، عضو كميسيون امور داخلي و شوراهاي مجلس شوراي اسلامي هم گفته است شوراي شهر بايد با استفاده از ظرفيت نيروي جوان و نخبه كشور به يك گزينه مناسب براي اداره پايتخت برسد و در اين رابطه به سفارش هيچ حزب و گروهي هم توجه نكند.

5 نامزد براي صندلي بهشت


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از " الهه زارعي"

  همه جا به نوبت!
الهه زارعي، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  اعصاب خردي هاي يك مسافر تاكسي
الهه زارعي، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
  ميدان ها و تقاطع ها غريبه هايي در كالبد شهر / نگاهي انتقادي به طراحي هاي ناموزون هندسي در سيماي شهري
الهه زارعي، ايران 17/4/97
مشاهده متن    
  پيش به سوي شهري شاد / بررسي نقش فضاي شهري در ايجاد نشاط در جامعه
الهه زارعي، ايران 21/3/97
مشاهده متن    
  بهبود كيفيت زندگي در شهر هوشمند / بررسي نقش هوشمندسازي كلانشهرها براي كاهش معضلات شهري
الهه زارعي، ايران 24/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي مكانيك ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 53)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است