|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


خبرواكنش رئيس كل بانك مركزي به اعلام تحريم هاي جديد آمريكا

روابط عمومي بانك مركزي : در پي اعلام تحريم هاي جديد دولت آمريكا عليه بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و بانك هاي كشور و اعلام قطع خدمات پيام رسان سوئيفت، عبدالناصر همتي رئيس كل بانك مركزي طي گفت وگويي اعلام كرد تحريم هاي اعلام شده قبلا توسط بانك مركزي پيش بيني شده و برنامه ريزي براي شرايط مختلف حتي براي مواردي فراتر از اين تحريم ها انجام گرفته است.

رئيس كل بانك مركزي تاكيد كرد مذاكرات لازم با كشورهاي طرف تجاري انجام گرفته و نحوه تعامل با آنها هماهنگ شده است. دكتر همتي افزود: اقدامات لازم در راستاي تنظيم دقيق منابع و مصارف ارزي صورت گرفته و وضعيت ذخاير ارزي كشور به سطح مطلوب ارتقا داده شده است كه انعكاس اين امر را طي ايام اخير در ثبات بازارهاي پول و ارز شاهد بوده ايم. ضمنا بانك مركزي با توجه به احتمال قطع خدمات پيام رسان مالي سوئيفت، سامانه هاي جايگزين براي تعامل بانكي با كشورهاي طرف تجاري را پيش بيني كرده است.

معاون وزير كار اعلام كرد: بسته اشتغال دوران تحريم

معاون توسعه كارآفريني و اشتغال وزير كار با اشاره به استخراج مشاغل متاثر از دوران تحريم گفت: الزامات و راهكارهاي عملياتي بهبود فضاي كسب و كار هر فعاليت اقتصادي در دوران تحريم، تدوين شده است.

عيسي منصوري در گفت وگو با خبرگزاري مهر، با تشريح آخرين وضعيت بسته اختصاصي حمايت از توليد و اشتغال در دوران تحريم گفت: ارزيابي هاي دقيق ما اين است كه برخي از رسته فعاليت ها در دوران تحريم با رونق مواجه مي شوند، به شرطي كه ما فضاي كسب و كار اختصاصي براي اين فعاليت ها را به خوبي بتوانيم مديريت كنيم.

وي ادامه داد: در اين بسته تمام رسته فعاليت هايي كه در دوران تحريم با «رونق» مواجه مي شوند، رسته فعاليت هايي كه دچار «ركود» مي شوند و رسته فعاليت هايي كه «كمتر تاثير مي پذيرند» استخراج شده و براي هر گروه در جهت صيانت از اشتغال و افزايش اشتغال پذيري آنها، راهكارهاي مشخصي ارائه شده است. وي با بيان اينكه اين بسته با دستور رئيس جمهور به زودي در دستور كار شوراي عالي اشتغال يا هيات وزيران قرار مي گيرد، افزود: به عنوان مثال رسته هاي پايين دستي پتروشيمي، پوشاك و مبلمان از جمله رسته هايي هستند كه در دوران تحريم رونق مي گيرند كه رويكرد مداخله اي دولت براي اين رسته از فعاليت ها، در قالب حمايت از توليد و كاهش هزينه ها و همچنين كاهش توجيه اقتصادي قاچاق است.

معاون توسعه كارآفريني و اشتغال وزير كار ادامه داد: «حمايت از حفظ و كسب بازارهاي داخلي و منطقه اي» و «حذف موانع قانوني و مقرراتي موجود براي روان سازي كسب و كار» از ديگر اقدامات حمايتي براي اين نوع مشاغل است. منصوري افزود: در مورد فعاليت هايي كه دچار ركود مي شوند مانند لوازم خانگي و صنعت خودرو، برونداد اين رسته ها مي تواند كاهش توليد و كاهش نيروي كار باشد؛ به همين دليل رويكرد مداخله اي دولت براي اين نوع از فعاليت ها، تثبيت اشتغال موجود و همچنين كنترل توليد داخل است.

وي تصريح كرد: طرح و راهكار حمايتي براي رسته فعاليت هايي كه دچار ركود خواهند شد، «هدايت منابع بيمه بيكاري به حفظ اشتغال و پيشگيري از ريزش نيروي كار» است. معاون وزير كار با اشاره به رويكردهاي مداخله اي و حمايتي «رسته فعاليت هايي كه كمتر تاثير مي پذيرند» گفت: فرش و زعفران از جمله فعاليت هايي هستند كه تاثير اندكي از شرايط تحريم مي گيرند كه برونداد اين رسته ها در دوران تحريم، نهايتا تداوم وضع موجود با هزينه مبادلاتي بيشتر است اما براي اين دسته از فعاليت ها نيز رويكرد ما، حفظ وضع موجود و در پيش گرفتن سياست حمايتي است. منصوري ادامه داد: راهكار و بسته اشتغالي براي اين رسته فعاليت ها با محور «تثبيت حضور در بازارهاي بين المللي»، «تثبيت اشتغال» و «تامين مالي روان تر» تدوين شده است.

  • اصلاح نظام تعرفه‎اي و مالياتي برخي رسته فعاليت ها

وي تاكيد كرد: رسته فعاليت هاي هر سه گروه را دسته بندي كرده ايم و نحوه مواجهه با هر يك اين رسته ها اعم از شناسايي نياز آنها، اعمال سياست تعرفه اي جديد و تغيير سياست هاي مالياتي در اين بسته پيشنهاد شده است.

معاون توسعه كارآفريني و اشتغال وزير كار با اشاره به سياست هاي كاهش هزينه اشتغال نيز گفت: نيروي كار اولين و مهم ترين ابزار كارفرمايان واحدهاي كوچك است كه حق بيمه و دستمزد مي تواند به عنوان دو عامل مهم در افزايش هزينه هاي اين گروه از كارفرمايان قابل توجه باشد، كه در اين شرايط ممكن است كارفرما براي كاهش هزينه هاي خود تعديل نيروي كار يا خروج نيروي كار از ليست بيمه را در دستور كار قرار دهد؛ بنابراين در اين شرايط با ريزش نيروي كار مواجه مي شويم. براي جلوگيري از ريزش نيروي كار نگاه ما اين است كه هزينه هاي اين واحدها را كاهش دهيم كه راهكارهاي مشخص و عملياتي براي آن پيش بيني شده است.

منصوري با بيان اينكه كاهش ميزان ماليات بر ارزش افزوده و دادن اعتبار مالياتي به بنگاه هاي كوچك در اين بسته پيشنهاد شده است، گفت: نظر شخص وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي اين است كه اگر امكان كاهش ماليات بر ارزش افزوده براي واحدها و بنگاه هاي كوچك وجود دارد، سازوكار اجرايي آن فراهم شود چراكه سهم ماليات اين بنگاه ها در درآمد مالياتي كشور بالا نيست لذا كاهش ماليات بر ارزش افزوده اين واحدها تاثير محسوسي بر كاهش درآمدهاي مالياتي كشور ندارد اما قطعا مي تواند در تثبيت اشتغال موثر باشد.

رئيس بيمه مركزي مطرح كرد: حمايت بيمه از استارت آپ ها

رئيس بيمه مركزي ايران با بيان اينكه در حال حاضر 10 استارت آپ در صنعت بيمه فعال هستند، گفت: اين شركت ها در قالب كارگزاران بيمه فعال هستند و با امضاي تفاهم نامه با معاونت علمي و تصويب قوانين مورد نياز، چتر بيمه اي را توسعه مي دهند.

به گزارش «ايسنا» غلامرضا سليماني در مراسم امضاي تفاهم نامه ميان معاونت علمي و بيمه مركزي با بيان اينكه اين تفاهم نامه در راستاي توسعه چتر بيمه اي در سطح كشور منعقد مي شود، اظهار كرد: در حال حاضر در سطح شركت هاي بيمه اي قوانين و مقررات و همچنين پوشش هاي بيمه اي متنوعي داريم و قوانين نيز مصور شده است. وي با بيان اينكه ايران جزو كشورهايي است كه انواع سيستم هاي بيمه اي را دارد، خاطرنشان كرد: مساله اصلي ما در اين حوزه نفوذ بيمه اي ميان آحاد شركت ها و مردم است؛ از اين رو ما نيازمند نوآوري در اين بخش هستيم.سليماني با اشاره به وجود شركت هاي استارت آپي در سطح كشور، حضور آنها را در بخش هاي بيمه اي موجب تقويت بازاريابي صنعت بيمه اي و افزايش درآمد براي آنها دانست.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزارش سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس
متن مطالب شماره 98، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است