|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/8/15: شكست سياست هاي وزير مدعي ليبراليسم در حوزه مسكن
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22126
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22044 15/8/97 > صفحه 7 (اقتصادي) > متن
 
      


شكست سياست هاي وزير مدعي ليبراليسم در حوزه مسكن


نويسنده: طاهره فيض آبادي فراهاني

عباس آخوندي وزير سابق راه و شهرسازي پيش از آنكه وزير حوزه كاري اش باشد، سخنوري در حوزه هاي نامرتبط با وزارتش بود، وزيري كه طي پنج سال گذشته همواره درباره موضوعات مختلفي به جز مسكن صحبت كرد يا مقاله نوشت!

نمونه هاي اين اتفاق هم كم نيست، از دفاعي كه وي در اواخر سال 94 از مكتب ليبراليسم كرد، تا همين 27 خرداد ماه امسال، كه درخصوص يارانه نقدي گفته بود: «ارائه پول به عنوان يارانه مانع از تلاش و كار بيشتر در سطح كشور شده و قطعا اثر معكوس و تخريب كننده دارد...» نمونه هايي از اين دست اظهار نظرها مي باشد.

وي كه به وزير ليبرال كابينه هم مشهور بود، از حمله به سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان نيز ابايي نداشت؛ چنانچه در يكي از سخنراني هاي خود خواستار انحلال اين سازمان شد و گفت: «عده اي در كشور به دنبال اين هستند تا روش هاي كمونيسم را در اقتصاد اجرا كنند و قيمت گذاري داشته باشند.»

البته اين موارد تمام آنچه كه آخوندي خارج از وظايفش گفته بود، نيست؛ وي پيش تر با تحسين برجام و اينكه «تمام تحريم هاي سازمان ملل كه تحريم هاي خطرناكي عليه ايران بود يكجا برداشته شد» و يا واكنش به آتش سوزي مسجد جامع ساري كه اعلام كرده بود: «از اينكه هنوز مفهوم ارزش ميراثي در اين كشور درك نشده و آثار ارج گذاري نمي شوند، بسيار متاسفم» بارها و بارها به موضوعاتي خارج حيطه كاري خود پرداخته بود.

در آخرين نمونه اين اظهارات هم، وي به پيوستن ايران به معاهده FATF اشاره و تاكيد كرد؛ در حالي كه اساسا اين موضوع مورد انتقاد كارشناسان بود و علاوه بر آن هيچ ربطي به حوزه كاري وزير راه و شهرسازي نداشت!

اما وزير مستعفي راه و شهرسازي كه متخصص سخنوري هاي نامرتبط با وزارتخانه تحت امرش بود، چه عملكردي از خود به جاي گذاشت؟ آيا توانست آنقدر شرايط خوبي مهيا كند كه وقت خود را صرف اظهارات خارج از وظيفه خود نمايد يا اينكه با رها كردن امور ترجيح داد سري هم به مباحث تئوريك بزند؟!

نگاهي به آمارهاي بانك مركزي نشان مي دهد كارنامه و دست عباس آخوندي از يك «عملكرد موفق» خالي است. بارزترين نقدي كه در حوزه مسكن طي چهار سال گذشته وجود دارد اين است كه عرضه مسكن در اين مدت با كاهش جدي مواجه شد و قيمت ها هم افزايش قابل توجهي يافت.

بر اساس آمار هاي بانك مركزي؛ تعداد پروانه هاي ساختماني صادر شده در كل مناطق شهري در سال 93 معادل 117 هزار واحد بود كه در سال 96 تنها به 118 هزار واحد رسيد، يعني رشد سالانه تعداد پروانه هاي ساختماني در اين چهار سال تقريبا صفر بود.

شايد بتوان گفت مهم ترين ضربه اي كه عدم تقويت عرضه مسكن طي سال هاي اخير به عملكرد اين بخش زده، افزايش قيمت ساختمان است، چه اينكه شاخص بهاي خدمات ساختماني از عدد 81 در سال 93 به 107 در سال 96 رسيده؛ يعني شاخص قيمت خدمات ساختماني بيش از 30 درصد در اين مدت رشد كرده است.

از سوي ديگر سطح زير بناي طبقات ساختمان ها از 72 ميليون متر مربع به 63 ميليون مترمربع كاهش يافته كه نشان دهنده كوچك شدن خانه هاست.

همانطور كه مشاهده شد عباس آخوندي با تضعيف عرضه مسكن طي چهار سال اخير و افزايش قيمت ها نتوانست دستاورد مثبت و قابل توجهي به جاي بگذارد.

واضح است كه ادامه ندادن مسكن مهر و بي توجهي به آن (با به كار بردن عباراتي مانند «مزخزف»، «خانمان برانداز» و... توسط وزير مستعفي راه و شهرسازي) كه حتي تحويل واحد هاي تعهد شده را هم (مانند مسكن مهر پرديس) با تاخير دو ساله رو به رو كرد، در زمينه عرضه مسكن مشكلاتي به وجود آورده است.

با تمام اين اوصاف مي بينيم كه آخوندي به جاي تغيير رويكرد و رويه خود درخصوص مسكن، در 24 تير ماه سال جاري گفت: «بدون شك دولت نبايد تحت هيچ شرايطي در حوزه ساخت و ساز وارد شود، به عقيده من اگر قرار باشد عملكرد دولت با ساخت خانه اندازه گيري شود، دولت نبايد حتي يك واحد خانه بسازد.»

هرچند نمي توان سخن آخوندي را كاملا قبول كرد، اما حتي اگر فرض كنيم وي حرف درستي زده و ساختمان سازي تنها بر عهده بخش خصوصي است، باز هم نمي توانيم عملكرد زيانبار وي را توجيه كنيم، چراكه آمارهاي رسمي بانك مركزي نشان مي دهد يكي از بدترين دوره هاي بخش خصوصي در زمان وزارت وي بوده است!

بر اساس اين آمارها كه در جدول زير آمده است، سرمايه گذاري بخش خصوصي در «ساختمان هاي شروع شده»، «نيمه تمام» و «تكميل شده» كاهش يافته و رشد منفي را تجربه كرده است! چنانچه رقم كلي سرمايه گذاري بخش خصوصي در اين دوره از 81 هزار ميليارد تومان به 73 هزار ميليارد تومان رسيده و رشد 11- درصدي را به ثبت رسانده است.

ارقام به هزار ميليارد ريال است

همانطور كه مشاهده شد، آمارهاي سرمايه گذاري بخش خصوصي در بخش مسكن، كاهشي و با رشد منفي همراه بوده است، اگر آقاي آخوندي معتقد است كه دولت نبايد حتي يك واحد مسكن را بسازد، چرا عملكردش به گونه اي بوده كه بخش خصوصي هم خانه اي نسازد؟ مگر سياست آقاي آخوندي اين بود كه هيچ خانه اي در كشور ساخته نشود؟ به ديگر سخن، آقاي آخوندي كه مخالف خانه ساختن دولت است چرا با عملكرد خود باعث پسرفت ساختمان سازي توسط بخش خصوصي شد؟

متاسفانه به نظر مي رسد برخي مسئولان براي توجيه عملكرد نامطلوبشان دست به دامن هر اظهار نظري مي شوند.

عملكرد آقاي عباس آخوندي به عنوان وزير راه و شهرسازي در پنج سال گذشته كاملا ناموفق بود چون حتي در شرايطي كه تمام بخش هاي اقتصادي (اعم از صنعت، خدمات و..) كم و بيش رشد كردند، فقط بخش مسكن پسرفت داشت، چراكه ارزش افزوده بخش مسكن از 85 هزار ميليارد تومان در سال 93 به 76 هزار ميليارد تومان در سال 96 رسيدكه در نوع خود، نوعي فاجعه در عملكرد مسكني دولت تدبير و اميد به شمار مي آيد.

 وقتي به عملكرد غيرقابل دفاع وزير سابق راه و شهرسازي نگاه مي كنيم، كاملا مشخص مي شود چرا آقاي آخوندي به جاي پاسخگويي و دفاع از عملكرد خود دست به دامن مسائل حاشيه اي شد و سعي كرد با پرداختن به موضوعات خارج از حيطه وظايفش، از بار مسئوليتي كه داشته شانه خالي كند.

شكست سياست هاي وزير مدعي ليبراليسم در حوزه مسكن


 روزنامه كيهان، شماره 22044 به تاريخ 15/8/97، صفحه 7 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    آثار ديگري از " طاهره فيض آبادي فراهاني"

  منابع ملي در كدام دولت به هدر رفت؟!
طاهره فيض آبادي فراهاني*، كيهان 8/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي گيلان
متن مطالب شماره 108، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است