|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: اقتصاددان از نگاه «حقوقدان»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


اقتصاددان از نگاه «حقوقدان»
رئيس جمهور: همه علم اقتصاد در دانشگاه ها نيست


دنياي اقتصاد : رئيس جمهوري روز گذشته با معاونان و مديران وزارت امور اقتصادي و دارايي ديدار كرد و در اين ديدار توانمندي هاي مورد نياز براي عبور از بحران هاي اقتصادي را برشمرد. او البته بالاترين وظيفه فرهاد دژپسند، وزير جديد اقتصاد را «بانك و اصلاح امور بانك ها» دانست و تاكيد كرد كه ساير مسووليت ها با همه اهميتي كه دارند، درجه 2 هستند.

حسن روحاني در اين ديدار همچنين تاكيد كرد بانك ها بايد به جايي برسند كه بتوانند به دولت كمك كنند. رئيس جمهوري در بخش ديگري از اظهارات خود با انتقاد از «سرمايه هاي منجمد» تاكيد كرد: «سرمايه هاي منجمد براي چيست؟ اين همه ساختمان و شعبه براي چه؟ در كجاي دنيا به اين شكل است؟» براساس آنچه پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري از اين ديدار گزارش داده است، رئيس جمهور در ادامه با بيان اينكه در شرايط كنوني بانك ها گاهي به ما كمك مي كنند و گاهي بار بر دوش ما مي گذارند، گفت: «همه اين نقدينگي كه ما از آن شكايت داريم و مي گوييم غول نقدينگي كجا خوابيده و كجا حركت مي كند، چه كسي اين نقدينگي را درست مي كند؟ ممكن بود در زماني دولت نقدينگي ايجاد و استقراض كرده و پايه پولي را بالا ببرد، اما الان كه اينگونه نيست و ما كه پايه پولي را بالا نمي بريم.»

روحاني با بيان اينكه رشد نقدينگي در دولت هاي يازدهم و دوازدهم، عمدتا مربوط به پايه پولي نبوده و به ضريب فزاينده مربوط مي شود، گفت: آن جايي هم كه اين افزايش به پايه پولي مربوط مي شود، دولت نيست كه اين پايه پولي را بالا مي برد، عمدتا بانك ها هستند. بانك ها پايه پولي را بالا مي برند؛ يعني از يك طرف با يك دست به مردم خدمت مي كنند، با يك دست ديگر بر جامعه فشار مي آورند. او با تاكيد بر اينكه بانك ها بايد سالم سازي شوند، افزود: متاسفانه يا خوشبختانه امروز اقتصاد وصل به بانك هاست. به تدريج بايد اين وابستگي و تكيه اقتصاد به بانك ها را به بازار سرمايه شيفت كنيم. بانك مسووليت بسيار سنگيني دارد؛ وقتي آمار اضافه برداشت را ماهانه يكبار نگاه مي كنم، بعضي از آنها تكان دهنده است. بانك هاي خصوصي كه وضع شان خيلي بد است. بعضي از بانك هاي دولتي هم وضع شان خوب نيست. اين وسط خصولتي ها هم كه هستند. رئيس جمهور در ادامه بر جدي بودن اين مشكل تاكيد كرد و گفت: «اين هنر نيست كه از منابع بانك مركزي استفاده كنيم. چرا استفاده كنيد؟ خود دولت از منابع بانك مركزي استفاده مي كند و به توليدكننده مي دهد. شما كاري نكرديد، پس اندازي را از مردم گرفتيد، چه مقدارش را استفاده كرديد و چه كار كرديد؟ چقدر از پول هايتان منجمد است؟ از آنها بگذريم، شركت هايتان چه كار مي كنند؟»

روحاني تصريح كرد: به آقاي دژپسند گفتم اولين مسووليت شما در وزارت اقتصاد، اصلاح نظام بانكداري است و شما كاري كنيد كه اولا بانك ها از بنگاه داري خارج شوند. در حال حاضر تسهيلاتي كه بانك ها مي دهند، اول به بنگاه هاي خودشان مي دهند. بانك بايد از بنگاه داري خارج شود تا بتواند عادلانه رفتار كند.

انتقاد از سرمايه هاي منجمد

رئيس جمهور ادامه داد: نكته ديگر سرمايه هاي منجمد است، سرمايه هاي منجمد براي چيست؟ اين همه ساختمان و شعبه براي چه؟ در كجاي دنيا اينطوري است. اخيرا وقتي به كشورهاي خارجي سفر مي كنم يكي از چيزهايي كه نگاه مي كنم، شعب بانك هاست. اصلا در تهران، اول، وسط و آخر خيابان، نبش خيابان و جاي حساس شهر را شما پيدا نمي كنيد كه بانك ها نگرفته باشند. چرا؟ يك رقابت ناسالم بين بانك ها پيدا شده است. رقابت سالم خوب است، اما امروز رقابت ناسالم ايجاد شده است.

لزوم افزايش نظارت بانك مركزي

روحاني با تاكيد بر اينكه نظارت بانك مركزي بايد به مراتب افزايش پيدا كند، گفت: الان نظارت بانك مركزي بر بانك ها ضعيف است. ديديم يك موسسه غيرمجاز چه بلايي سر كشور آورد. چه بلايي سر مردم آورد. چقدر به اعتماد عمومي مردم لطمه زد و چه هزينه سنگيني بر دوش ما گذاشت. رئيس جمهور با اشاره به اينكه 250 هزار ميليارد تومان از نقدينگي امروز، مربوط به موسسات غيرمجاز است، گفت: اين موسسات باعث شدند كه از پايه پولي بيش از 30 هزار ميليارد تومان پول پرداخت كنيم. شما ضريب فزاينده را نگاه كنيد، 250 هزار ميليارد تومان نقدينگي در بازار آمده است. چرا؟ چون يك عده متخلف، يك عده افرادي كه به مردم خيانت كردند و معمولا اين خائنان آدم هايي در دور و بر خودشان دارند را دور خود جمع مي كنند.

روحاني افزود: يكي از كارهاي خوبي كه ولي الله سيف انجام داد، بستن اين موسسات غيرمجاز بود. نام وي هميشه در تاريخ ايران به نيكي ياد خواهد شد. كار بسيار سنگيني بر عهده گرفت. ايشان نامه هايي را با 40 تا 90 امضا از آدم هاي مختلف مي آورد كه تهديدش مي كردند و من مي گفتم كار خودت را انجام بده و نترس. كار بزرگي انجام داد. رئيس جمهور تاكيد كرد: اين موسسات غيرمجاز، موسسات مجاز، بانك هاي خصوصي و دولتي، همه اينها بايد سالم سازي شوند. اين مهم ترين وظيفه اي است كه امروز وزارت اقتصاد و بانك مركزي توامان بر عهده دارند و بايد انجام دهند و همه مديران دلسوز بانك ها بايد اين كار را بكنند. روحاني همچنين گفت: بياييم واقعا بانك ها را اصلاح كنيم. در شرايط اقتصادي كه الان هستيم، شايد يك فرصت خوبي براي اصلاح امور بانك ها باشد. اختيارات بسيار زياد و وسيعي را به بانك مركزي داديم. در همين مصوبات چند هفته گذشته، كاملا دست بانك مركزي را باز گذاشتيم و همه اختيارات قانوني مورد درخواست را به آن داده ايم تا بتواند بانك ها را اصلاح كند.

كمك تحريم به بازار سرمايه

رئيس جمهور در بخش ديگري از اظهارات خود، با اشاره به اينكه تحريم هم به بازار سرمايه كمك كرده به اين معنا كه باعث شده قيمت ارز بالا برود و خود به خود به ارقام بازار سرمايه كمك كرده است، گفت: در عين حال بازار سرمايه مسووليت سنگيني هم بر دوش دارد و مي تواند در شرايط تحريم نقش بسيار خوبي را ايفا كند؛ چراكه به همان مقدار كه ممكن است بانك ها دست و پايشان بسته شود، دست بازار سرمايه بازتر خواهد بود و بايد فعال شود. روحاني ادامه داد: در زمينه سهام عدالت، كاملا موافق هستم كه مردم هم سودش را بگيرند و هم بتوانند در بازار تبادل كنند؛ چون اين سهام براي مردم است و آنها بايد بتوانند هر وقت بخواهند استفاده و جابه جا كنند و البته اين حركت خواص اقتصادي براي توليد كشور هم دارد و در واگذاري به بازار سرمايه و اقتصاد كمك مي كند.

رئيس جمهور همچنين تاكيد كرد: هر چه ما بتوانيم ميان اقتصاد و بخش دولتي و شبه دولتي فاصله بيندازيم به نفع مردم است، بايد اقتصاد را به خود مردم واگذار كنيم؛ خيلي چيزها را بايد به مردم واگذار كنيم. اگر مردم و سازمان هاي مردم نهاد، در كمك به اقشار آسيب پذير درست فعال شوند، از دولت بهتر كار مي كنند. او با اشاره به اينكه بعد از انقلاب تلاش كرديم كه مردمي ها را دولتي كنيم و خيلي خاصيتي هم نبرديم، گفت: هر چه بتوانيم امور را به مردم واگذار كنيم، حتما به نفع ماست. مردم بهتر از ما تلاش مي كنند اين روشن است و مثال ساده عوامانه اين است كه بخش خصوصي مغازه اش را كي باز مي كند؟ ما خيلي سر وقت باشيم 8 كارمان را شروع مي كنيم، اما آن مغازه دار گاهي 5 صبح در مغازه اش را باز مي كند. اين نشان كار مردم و كار دولت است. از آن طرف ساعت 4 نشده كيف مان را بسته و آماده فرار هستيم نه آماده رفتن و اگر يك ثانيه بخواهيد اينها را نگه داريد، برايشان يك ساعت طول مي كشد. از آن طرف مغازه دار تا مشتري هست او هم هست، هر ساعتي كه مي خواهد باشد. رئيس جمهور افزود: البته برخي مسووليت هاي حاكميتي همه جاي دنيا به عهده بخش خصوصي نيست. نيروهاي مسلح و بخشي از اقتصاد حالت هاي خاص خودشان را دارند؛ اما مي توانيم بخش عمده اي را به مردم واگذار كنيم و اين سياست هاي اصل 44 قانون اساسي را به معني واقعي كلمه بايد اجرا و پياده كنيم.

بهبود شرايط صادرات

روحاني در ادامه اين ديدار با تاكيد بر اينكه امروز در صادرات شرايط ما بهتر از ديروز شده است، گفت: يك وقتي چند اقتصاددان بودند كه سر قيمت ارز هميشه با ما چانه مي زدند؛ مثلا ارز 3800 تومان بود مي گفتند اگر اين بشود 4200 تومان تمام ايران، گلستان مي شود. مي گفتند اگر ارز بشود، 4200 تومان صادرات ما 2 برابر مي شود. رئيس جمهور گفت: به هر حال ما براي آنها احترام قائليم، خب اقتصاددان بودند. براي شما هم در وزارت اقتصاد احترام قائليم. آنچه ايشان مي گفتند كه با ارز 4200 توماني محقق مي شود و ارز بازار دوم، اگر محقق مي شد الان دنيا گلستان مي شد. اما نبايد فقط يك بعد داستان را ببينيم. اقتصاد دانش بسيار پيچيده اي است. اقتصاد كتاب نيست. بعضي ها فكر مي كنند، اقتصاد كتاب است. فرمول هايي كه در كتاب خواندند، رفتند امتحان دادند و نمره گرفتند، مي شوند اقتصاددان؛ نه اقتصاد خيلي فراز و نشيب دارد.

روحاني افزود: اينجا است كه به وزارت اقتصاد توصيه مي كنم، اگر شما مي خواهيد در اقتصاد پيشرفت كنيد، صاحبان تجربه را هم بياوريد. همان طور كه استاد دانشگاه را هم بايد بياوريد. با استاد دانشگاه مشورت كنيد، با صادركننده و واردكننده و توليدكننده و بخش خصوصي هم مشورت كنيد. با اتاق ها هم مشورت كنيد. همه علم اقتصاد در دانشگاه تهران و دانشگاه هاي ديگر نيست. مقداري هم در بازار و فضاي اقتصاد جهاني است. اين را باور كنيد. رئيس جمهور اظهار كرد: بايد هم از علم و هم از تجربه استفاده كنيم. وزارت اقتصاد هم از استادان اقتصاد استفاده كند و از آنها بهره بگيرد و نظر آنها را بگيرد و هم از تجار و توليدكننده ها و سرمايه گذارها. آن كسي كه زحمت كشيده از يك مغازه رسيده به يك بنگاه بزرگ توليدي، نرفته واحدهاي اقتصاد را بگذراند، بلكه تجربه كسب كرده است. ياد گرفته چه كار بكند. هر دو را كنار هم قرار بدهيم. هم از استادان و هم از صاحبان تجربه استفاده كنيم.

روحاني تصريح كرد: موفقيت آقاي دژپسند در گرو اين است كه از همه اينها استفاده كند. بايد در فراگيري و در مشورت تواضع كنيم. بايد در برابر دانش ديگران تواضع كنيم و گوش كنيم. گوش شنوا داشته باشيم. در برابر صاحبان تجربه، بايد گوش شنوا داشته باشيم و از آنها استفاده كنيم و يادمان بدهند و بهره برداري كنيم. رئيس جمهور گفت: تا حالا نشده با بخش خصوصي بنشينم و نكته ارزشمندي نياموزم. در بخش بافت فرسوده هر چه با اقتصاددان ها و بانك ها مشورت كرديم، ديديم كه مثل اينكه كار نشدني است؛ اما وقتي با توسعه گرها كه هزاران واحد مسكوني ساخته و فروخته اند، جلسه گذاشتيم، فهميديم كه مشكل كجاست و مشكل آنهايي نبود كه تا به حال مي گفتند. اگر از همه نيروها و توان ها استفاده كنيم، به راحتي مي توانيم از اين مسير سخت به خوبي و با كمترين هزينه عبور كنيم.

روحاني فروش بنگاه هاي دولتي را به عنوان وظيفه بزرگ مورد تاكيد قرار داد و اظهار كرد: بنگاه ها را سريع تر در بازار و بورس و فرابورس عرضه كنيد و من هم به طور مرتب دولت و هم نيروهاي مسلح و هم نهادهاي عمومي غيردولتي را تشويق مي كنم كه به صلاح كشور و ملت است كه اموال و سهام شان را بفروشند. اشكالي ندارد سهامي داشته باشند؛ اما هم بنگاه و هم مديريت را واگذار كنند. حالا يك سهمي هم در يك جايي داشته باشند در يك حدي اشكالي ندارد. رئيس جمهور با اشاره به اينكه كار اصلي ما اين است كه بازار سرمايه را ترويج كنيم،گفت: بازار سرمايه مي تواند به ما و به بانك و توليد كمك كند. بازار سرمايه مي تواند به مردم اميد دهد. بايد ماليات را سامان دهيم. وضع مالياتي در سال هاي اخير از گذشته بهتر شده است؛ اما همان طور كه گفته شد، معلوم نيست از آنهايي كه ماليات مي گرفتيم، شايد بعضي جاها لازم باشد كمتر بگيريم؛ چون شرايط امروز شرايط رونق نيست كه ماليات بيشتر بگيريم؛ اما خيلي ها هستند كه ماليات نمي دهند. بايد براي فرارهاي مالياتي راه حل علمي پيدا كنيم.

جذب سرمايه گذار جديد

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود افزود: خيلي غصه نخوريد فلان سرمايه گذار اروپايي رفته و برنمي گردد، سرمايه گذار در جاي ديگر داريم و كشورهاي ديگر هستند. آنها را جذب كنيد. رئيس جمهور ادامه داد: مسوولان كشورهاي ديگر گفتند كه ما جايگزين مي شويم؛ بياييم با دنيا كار كنيم؛ خيلي جاها سرمايه است. فكر نكنيد فقط در اروپا و آمريكا است. سرمايه زياد است بايد راه جذب آنها را پيدا كنيم، مشوق هاي لازم را بدهيم و آنها را در اين شرايط بياوريم؛ بايد در شرايط فعلي كه مردم در مشقت هستند اين مسير را كوتاه كنيم. روحاني با اشاره به اينكه وزارت اقتصاد به عنوان يكي از بخش هاي مهم اقتصادي كشور بايد به ميدان آمده و همه توانش را به كار بگيرد، گفت: در جلسه اقتصادي و در دولت گفتم هر طرحي براي تصميم در هر ساعتي از روز بيايد، من آماده هستم و مشكلي وجود ندارد؛ ساعت نمي شناسيم. هر كس طرحي را آماده كرد اين طرح را بياورد، حتي در روز تعطيل هم باشد جلسه مي گذاريم و بحث مي كنيم و به نتيجه مي رسانيم.

اقتصاددان از نگاه «حقوقدان»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام آلكان
متن مطالب شماره 21، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است