|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: نمايشگاه هاي استاني؛ عامل ركود يا رونق بازار كتاب؟!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 8 (فرهنگي) > متن
 
      


نمايشگاه هاي استاني؛ عامل ركود يا رونق بازار كتاب؟!
«ايران» وضعيت نمايشگاه هاي استاني كتاب و اعتراض كتابفروشان به اين نمايشگاه ها را بررسي مي كند

نويسنده: حسن همايون

در اين سال ها، چه در «توزيع» و چه «عرضه» كتاب با چالش هايي اساسي و دراز دامن در صنعت چاپ و نشر كتاب در ايران مواجه بوده ايم. گرچه رفع كنترل نظارت قبل از چاپ كتاب، همان طور كه رئيس جمهوري بر آن تاكيد داشت، نتوانست عملياتي شود و چنانكه خواسته روحاني بود، پياده نشد، اما در عرصه توزيع كتاب و كارآمد تر كردن اين حوزه، ايده هاي متعددي از سوي نهاد هاي دولتي پي گرفته شده و جنبه عملياتي پيدا كرد. ايده هايي چون برگزاري نمايشگاه استاني كتاب و همچنين طرح تخفيف كتاب در كتاب فروشي ها از جمله اين ايده هاست. اولي سابقه اي سي ساله دارد و دومي ايده اي متاخر براي حمايت از كتابفروشي هاست كه در دولت دوازدهم پيش كشيده شده است و به انجام مي رسد.

چند و چون عرضه نمايشگاهي كتاب

نخستين بار در سال هاي دهه هفتاد بود كه براي دسترسي ساده و موثر و گسترده به كتاب در مناطق مختلف ايران ايده راه اندازي نمايشگاه هاي استاني كتاب كليد خورد. نمايشگاه هاي كتاب استاني از سال 1371 آغاز و تا نيمه آبان 1397 (يعني طي 26 سال گذشته) 367 نمايشگاه استاني در مراكز استان و شهرستان هاي مختلف ايران برگزار شده است. تازه ترين نمايشگاه كتاب استاني در شهر اصفهان در روز هاي نهم تا چهاردهم آبان ماه برگزار شده است. سيزدهمين دوره نمايشگاه كتاب اصفهان در حالي برگزار شد كه كتابفروش هاي شهر اصفهان نامه اي به اتحاديه «كتابفروش ها و نوشت افزار فروشي ها» نوشتند و نسبت به برگزاري نمايشگاه استاني اعتراض كردند. در بخشي از نامه ناشران آمده است: «نمايشگاه استاني كتاب، نه تنها مكاني براي ارائه دستاوردهاي فرهنگي نيست بلكه فروشگاهي براي كتاب سازان و ناشران دست چندمي است و تنها دستاوردش ويراني اقتصادي پايگاه هاي دائمي فرهنگ يعني كتابفروشي ها است. در اين اوضاع نابهنجار اقتصادي هيچ توجيه عقلاني و اخلاقي وجود ندارد كه براي خوشايند معدودي كه منافعشان در برگزاري و حاشيه هاي پرسود اينگونه نمايشگاه ها است، اجازه دهيم كتابفروش هايي را كه متصديان تنفس گاه هاي فكري و معنوي شهرها -وازجمله اين شهر- هستند، زير فشار اقتصادي خرد شوند.»

كتابفروش ها سهم بيش تري از فروش بازار كتاب مي خواهند، اما به گفته آنان نمايشگاه استاني عملا اين سهم را كوچك تر مي كند. بر اساس ضوابط، قيد شده در وب سايت موسسه فرهنگي نمايشگاه هاي فرهنگي شرط حضور در نمايشگاه هاي استاني ناشر بودن است. همين مساله مايه اعتراض شماري از كتابفروش هاست. دست آنها از اين بازار عمده به تسهيلات بن خريد كتاب براي مشتري ها و انبوه جمعيت متقاضي كتاب كوتاه است و بر همين اساس با برگزاري نمايشگاه استاني مخالف هستند. موضوعي كه مرتضي ثابت قدم فعال نشر در اصفهان و مدير نشر «فرهنگ مردم» و از عوامل اجرايي نمايشگاه كتاب اصفهان با آن موافق نيست و به گزارشگر «ايران» مي گويد: «ما كتاب فروش هاي معترض را به گفت وگو دعوت و به آنها پيشنهاد كرديم نمايندگي يك تا پنج ناشر را بگيرند و در نمايشگاه كتاب اصفهان غرفه داشته باشند و كتاب هاي شان را آنجا عرضه كنند و از اين بازار بزرگ سهمي داشته باشند. الان هم 25 كتابفروش با همين تمهيد در نمايشگاه كتاب حضور دارند و از فروش هم راضي هستند.» بر اساس گزارش رسانه هاي محلي شمار كتابفروش هاي معترض به برگزاري نمايشگاه استاني از بيست و پنج كتابفروش بيشتر است، انتظار آنها در رونق كسب و كارشان برآورده نشده است و اين مساله را ناشي از برگزاري نمايشگاه كتاب مي دانند. سيد محمدرضا منصوري مدير نشر و كتابفروشي امير فدك با اين ديدگاه موافق نيست و مي گويد: «من هم ناشرم و هم كتابفروش و سال هاست در عرصه نشر و فروش كتاب فعاليت مي كنم، متغير هاي متعددي مانند تورم، كاهش قدرت خريد مردم و... در كاهش فروش ما تاثير داشته است، ولي يادم نمي آيد متاثر از برگزاري نمايشگاه كتاب، فروش ما در كتابفروشي دچار ركود شده باشد. معمولا در فروش ما در تمام طول سال(مگر شب عيد و برخي مناسبت ها) چندان تاثيري ندارد.» محمد يزدخواستي مدير پخش كتاب دانشگاهي علم گستر سپاهان نيز با اين ديدگاه مخالف است و مي گويد:«ساختار فروشگاهي نمايشگاه، بزرگ ترين آسيب را به كتابفروشي هاي كوچك و محلي مي زند. به طوري كه فروش كتابفروشان در ايام برگزاري نمايشگاه و هفته هاي پس از آن به شدت بي رونق مي شود، چون مصرف كنندگان كتاب هاي موردنظرشان را با تخفيف نمايشگاه تهيه مي كنند.» كتابفروش هاي معترض معتقدند، ناشران از طريق فروش اينترنتي، تلفني و عرضه عمده آثار به نهاد و سازمان هاي مختلف فرهنگي و... درصدد كسب منفعت و سود برمي آيند، از اين رو با حذف نمايشگاه استاني بايد زمينه هاي تقويت كتابفروشي ها و گسترش فعاليت آنها را فراهم آورد و با برگزاري نمايشگاه عملا عرصه را بر كتابفروش ها تنگ تر كرد. مهدي چرخابي مدير نشر كتاب گلفام در اين باره مي گويد: «برگزاري نمايشگاه و حضور مستقيم ناشران موجب فشار اقتصادي و نيمه جان كردن فعاليت كتابفروشي هاست.»

حمايت نه تخريب

اما برخي از فعالان نشر در اصفهان با اين ديدگاه موافق نيستند و معتقدند، دولت سعي كرده است با برگزاري طرح تخفيف كتاب در كتابفروشي ها از فعالان عرصه كتابفروشي حمايت كند. سيد محمدرضا منصوري ناشر و مالك كتابفروشي فدك در اين باره مي گويد: «اگر بخواهيم عادلانه و منصفانه نگاه كنيم، دولت يك برنامه نمايشگاه را در سال دارد كه فرصت عرضه مستقيم كتاب را به ناشران مي دهد، اما در سال هر فصل با ارائه تخفيف بيست تا بيست و پنج درصدي در كتابفروشي ها براي دو هفته فرصت خوبي را براي حمايت از كتابفروشي ها ايجاد كرده است و به نظرم انتقاد هاي كتابفروش ها به برگزاري نمايشگاه كتاب در استان ها منصفانه نيست.» بيست و شش سال از برگزاري نمايشگاه كتاب استاني مي گذرد و در سيصد و اندي نمايشگاه امتحان پس داده است.

اما مهدي نقش، ناشر «نقش و نگين» و رئيس هيات مديره شركت تعاوني ناشران  اصفهان از وضعيت فروش و فعاليت اين دوره نمايشگاه بسيار راضي است و به گزارشگر «ايران» مي گويد: «تاكنون بالغ بر دو ميليارد و 700 ميليارد تومان كتاب فروش رفته است و انتظار مي رود كه تا آخرين روز برگزاري نمايشگاه  كتاب اصفهان اين رقم افزايش پيدا كند.  در اين دوره از نمايشگاه ناشران مهم و بزرگي  در نمايشگاه شركت داشتند و خوشبختانه شماري از كتابفروش ها هم در نمايشگاه غرفه دارند. به گفته او، بي شك تعدد برگزاري رويدادهايي از اين دست هم سبب رونق كتابخواني مي شود و هم فعالان مختلف نشر اعم از ناشر و نويسنده، چاپ چي و ويراستار و... هم با فروش آثار منتفع مي شوند. به اعتقاد من در فضايي كه ناشران با كمبود نقدينگي  و تورم و مسائل و چالش هاي متعدد اقتصادي روبه رو هستند به چنين نمايشگاه هايي براي سرپا بودن و پيش بردن كار هاي شان نياز دارند.» او درباره وضعيت كتابفروش ها نيز گفت: «بي شك در هر صنفي اختلاف سليقه و ديدگاه هست اما واقعيت آن است كه مردم اصفهان  نه  تنها از نمايشگاه كتاب، بلكه از طرح تخفيف كتاب ها در كتابفروشي ها هم استقبال مي كنند و اين گونه نيست كه صرفا با خريد كتاب از نمايشگاه ديگر بي نياز از تهيه كتاب  در كتابفروشي ها باشند.»

برش
بازنگري در نمايشگاه استاني كتاب

ابراهيم حيدري/ مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي فرهنگي و كتابخواني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

اخيرا كتابفروشان شهرستاني با اعتراض به برگزاري نمايشگاه هاي استاني با اشاره به لطمه اي كه اين نمايشگاه ها به صنف آنان مي زند خواستار توقف اين نمايشگاه ها شده اند. نمونه اخير آن هم اعتراض شديد كتابفروشان اصفهاني بوده است. در برگزاري نمايشگاه استاني كتاب و رونق كار كتاب چند نكته هست كه مورد تاكيد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و ضرورت دارد به آنها اشاره كنم. مساله نخست اينكه برگزاري نمايشگاه استاني كتاب در استان هاي مختلف كشور دسترسي مردم به كتاب را بسيار تسريع و تسهيل مي كند و اين تسهيل دسترسي ازجمله ماموريت هاي اين وزارتخانه است. از سويي نمايشگاه كتاب با برگزاري برنامه هاي جنبي و نشست هاي فرهنگي و ادبي متعدد بدل به يك رويداد فرهنگي مهم شده است و مي تواند به گسترش فضا هاي فرهنگي در شهر هاي مختلف ايران كمك كند و نمي توان اين مساله مهم را ناديده گرفت. علاوه بر اين ها با ارائه تخفيف ها و تسهيلات در ايام برگزاري نمايشگاه كتاب به مردم و فعالان نشر، زمينه ترويج كتاب خواني بيشتر فراهم مي شود. با اين حال نمي توان نسبت به اعتراض كتاب فروش ها نسبت به برگزاري نمايشگاه استاني بي اعتنا بود. به اعتقاد من و ناظر بر سياست هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ترويج و رشد كتابخواني مي توان تمهيدي انديشيد كه با حفظ كليات اجراي طرح برگزاري نمايشگاه كتاب در مراكز استان ها، كتابفروش ها در آن استان ها نيز از عوايد مالي و معنوي اين رويداد صرفه بيشتري ببرند و اينگونه نباشد كه صرفا ناشران پرشمار فعال در تهران از عوايد برگزاري نمايشگاه هاي استاني منتفع شوند. بهتر است با بازنگري در برخي ضوابط و آيين نامه ها، مشاركت كنند.

نمايشگاه هاي استاني؛ عامل ركود يا رونق بازار كتاب؟!


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 8 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از " حسن همايون"

  پرتره مرد سياستمدار در جواني / روايت محمد هاشمي از جواني ابراهيم يزدي در نخستين سالمرگش
حسن همايون، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
  كارگرداني خلاق و پيشرو / لاله اسكندري به بهانه تجليل مسعود جعفري جوزاني، از اين هنرمند مي گويد
حسن همايون، ايران 30/5/97
مشاهده متن    
  يك تاريخ منحصر به فرد / روايت پرويز جاهد از موج نو سينماي ايران
حسن همايون، ايران 29/5/97
مشاهده متن    
  رويگرداني مخاطبان و مشتريان از كتاب هاي عامه پسند / مشاهدات ميداني و آمار فروش كتابفروشي ها حكايت از افت فروش آثار زرد در بازار كتاب پايتخت دارد
حسن همايون، ايران 25/5/97
مشاهده متن    
  انتظار طولاني خانم نقاش / «ايران» از تازه ترين اقدام ها براي احداث موزه ايران درودي گزارش مي دهد
حسن همايون، ايران 24/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت و كارآفريني
متن مطالب شماره 96، دي، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است