|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: پروانه ويژه براي باغات تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


پروانه ويژه براي باغات تهران
جزئيات «خانه باغ» شهرداري تهران اعلام شد؛ ليست 14 كاربري مجاز براي 6183 زمين مشجر


اولين گزارش رسمي از آدرس و تعداد باغات خصوصي در 22 منطقه

دنياي اقتصاد : آخرين ذخاير سبز پايتخت، با فرمول برد-برد (تامين توام منافع شهر و خواسته مالكان)، اجازه تبديل كاربري پيدا مي كند. پلان شهرداري براي «نحوه حفظ باغات باقيمانده در شهر و جلوگيري از بهره برداري پرخطر از آنها» با تهيه لايحه «خانه باغ به جاي برج باغ» تدوين شد. در صورت تصويب، مالكان 6 هزار و 183 ملك مشجر (باغ) با پروانه ويژه مي توانند از بين 14 نوع كاربري همچون خانه هاي حداكثر 4 طبقه، مدرسه، دفتر روزنامه، تهيه غذا و سالن كنسرت، يكي را براي ساخت در حداكثر 15 درصد از مساحت زمين انتخاب كنند.

مديريت شهري پايتخت با انتشار اولين گزارش رسمي از آدرس و تعداد اراضي مشجر 22 منطقه شهر تهران، فرمول جايگزين برج باغ براي ساخت و ساز در باغات را به شوراي شهر ارسال كرد. بررسي جزئيات متن پيش نويس پيشنهاد شهرداري براي ارائه يك پلان برد-برد با هدف حفظ ذخاير سبز پايتخت نشان مي دهد: در فرمولي كه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران براي نحوه تصميم گيري و صدور مجوز ساختماني در اراضي مشجر و زمين هاي باغي باقي مانده در شهر تهران اعم از مالكيت خصوصي و ساير مالكيت ها طراحي كرده قرار است «خانه باغ» جايگزين «برج باغ» شود به نحوي كه هم منافع مالكان باغات و اراضي مشجر تامين شود و هم آنكه منافع شهر و شهروندان ناشي از ساخت و سازهاي بلندمرتبه در باغات آسيب نبيند.

به گزارش «دنياي اقتصاد» اين فرمول كه قرار است پيش نويس آن ظرف روزهاي آتي در شوراي شهر بررسي شود جايگزين فرمول سمي موسوم به برج باغ مصوب اوايل دهه 80 خواهد شد. براساس فرمول قبلي كه شوراي شهر تهران اواخر سال گذشته آن را ابطال كرد؛ مالكان اراضي باغات پراكنده شهر تهران در ازاي ساختمان سازي در 30 درصد از مساحت زمين، متعهد به حفظ 70 درصد مابقي وضعيت سبز و باغي مي شدند، اما از آنجا كه در اين مصوبه تاكيد شده بود تراكم ساختماني 20 درصد اضافه تر از تراكم ساختماني منطقه اي كه باغ در آن واقع شده را به مالك اعطا كنند، عملا اين مصوبه به احداث ساختمان هاي بيش از 12 طبقه در اراضي باغي تبديل شد. به اين ترتيب تعهد مالك براي حفظ چهره مشجر 70 درصد باقي مانده باغات رعايت نشد و همين روند منجر به تخريب حجم گسترده اي از باغات پايتخت طي سال هاي اخير شد. اطلاعات به دست آمده از حجم صدور پروانه هاي ساختماني در اراضي داراي ماهيت باغ طي 38 ماه(از تاريخ مردادماه 92 تا ارديبهشت ماه سال 95)نشان مي دهد در اين بازه زماني مجموعا 235 پروانه ساختماني با وسعت حدود 110 هكتار در باغات شهر تهران صادر شده است به اين معنا كه در اين مدت تمام يا به نوعي بخشي از 235 باغ به دليل آغاز عمليات ساختماني تخريب شده است. آمارها نشان مي دهد بيشترين پروانه ساختماني در منطقه يك شهر تهران حدود 70 هكتار بوده و پس از آن مناطق 2،3،4 و 22 بوده است.

از اين رو در پيش نويس نقشه تدارك ديده شده براي جايگزيني فرمول سمي گذشته، مجوز براي ساخت «خانه باغ» در اراضي مشجر صادر خواهد شد.

مهم ترين ويژگي پلان جديد براي هدايت ساخت و سازها در باغات با هدف حفظ درختان آن است كه اين فرمول بر مبناي «صفر و يك» طراحي نشده است. به اين معنا كه در صورت تصويب و اجرايي شدن، قرار نيست اين فرمول «سركوب كننده خواسته مالك» يا «معدوم كننده ذخاير سبز محدود شهر» باشد. بلكه برمبناي پلان جديد طراحي شده، از يك سو نفع شهر به جهت حفظ باغات و از سوي ديگر نفع مالك به لحاظ ايجاد ارزش افزوده از محل ساخت و ساز در باغات تا سقف و محدوده مشخص پيش بيني شده است. به عبارت ديگر اين نقشه يك پلان برد-برد براي حفظ ذخاير سبز شهر است. به اين صورت كه هم مالك باغ اجازه انتفاع از ملك خود را دارد و هم آنكه دارايي هاي سبز شهر اگرچه مالكيت عمومي ندارند اما قرار است به نوعي مورد بهره برداري شهر و شهروندان نيز قرار بگيرند.

جزئيات اين پيش نويس كه هنوز به تصويب شوراي شهر تهران نرسيده حاكي از آن است كه اين پلان تاجايي منعطف است كه علاوه بر ساخت «خانه باغ»، امكان ساخت «برج باغ» به معني ساخت و ساز بيش از حدمجاز تعريف شده را به شكل مشروط و با رعايت منافع عمومي شهر براي مالك فراهم ساخته است.

در اين نقشه مالكان6 هزار و 183 باغ يا زمين مشجر موجود در 22 منطقه شهر تهران مي توانند براي تبديل باغ خود يكي از 14 كاربري مجاز تعريف شده را انتخاب كنند. ليستي كه در قالب اين پيش نويس به عنوان كاربري مجاز تعريف شده طيفي از انواع ساخت و ساز ها را در سبد انتخاب مالكان قرار مي دهد. اين سبد در شش گروه اصلي شامل ساخت و ساز با كاربري مسكوني، اوقات فراغت، تجاري، خدماتي، اداري و درماني طبقه بندي شده اند. به طوري كه در كاربري اوقات فراغت امكان ساخت و ساز باهدف ساخت سالن كنسرت، گالري، دفاتر مطبوعات، سالن ورزشي و فعاليت هاي توليد زراعي پيش بيني شده همين طور در قالب ساخت و سازهاي تجاري كاربري هايي همچون احداث بازارچه سنتي و تهيه غذا امكان پذير خواهد بود. در عين حال در بخش خدماتي ساخت مدرسه و مهدكودك، مراكز آموزشي و در بخش اداري ساخت و سازهاي مربوط به استقرار انواع انجمن ها و نهايتا در بخش درماني براي ساختمان هاي مربوط به آسايشگاه، خانه سالمندان و شيرخوارگاه امكان صدور مجوز فراهم شده است.

در پيش نويس تدارك ديده شده براي ساخت و ساز براساس فرمول «خانه باغ» مساحت عرصه 6 هزار و 183 باغ و زمين مشجر به سه گروه تقسيم بندي شده اند. به اين صورت كه اراضي مشجر تا سه هزار مترمربع، اراضي مشجر بين 3 تا 5 هزار مترمربع و اراضي بيش از 5 هزار مترمربع هر كدام در گروه هاي جداگانه قرار گرفته اند. مالكان برحسب اين طبقه بندي مساحت عرصه، مي توانند به ترتيب 2، 3 و 4 طبقه در حداكثر 15 درصد مساحت زمين ساخت و ساز انجام دهند و در اين چارچوب از شهرداري مجوز ساخت دريافت كنند. اين ضوابط نشان مي دهد براي اراضي تا 5 هزار مترمربع حداقل مساحت بايد 150 مترمربع و براي اراضي بيش از 5 هزار مترمربع حداقل مساحت بايد 250 مترمربع باشد. به اين ترتيب در صورت تصويب اين پلان در شوراي شهر تهران، فرمول 30 به 70 درصد برج باغ به فرمول 15 به 85 درصد خانه باغ تغيير خواهد كرد. به اين ترتيب حريم مساحتي مجاز براي ساخت و ساز در زمين هاي باغي نسبت به فرمول سمي نصف شده است.

اگرچه قرار است بر مبناي اين پلان، مجوز ساخت در 15 درصد سطح اشغال و حداكثر در 4 طبقه صادر شود اما اگر مالك بخواهد از ضوابط مربوط به تراكم و سطح اشغال موجود در طرح تفصيلي با توجه به پهنه قرارگيري زمين مشجر استفاده كند بايد يك شرط را رعايت كند. به اين معناكه مالك بايد بپذيرد براي ساخت و ساز بيش از حدمجاز تعريف شده در اين پلان، معادل 70 درصد از مساحت عرصه زمين مشجر خود را به نفع شهر و براي تبديل به فضاي عمومي سبز به شهرداري تهران واگذار كند. به نظر مي رسد اين بخش از پلان تدارك ديده شده ويژگي ممتاز فرمول جديد ساخت و ساز در باغات نسبت به فرمول قبلي باشد. چراكه در فرمول قبلي از مالك خواسته شده بود براي ساخت و ساز بيش از حدمجاز تعريف شده در عرصه باغي، بايد در 70 درصد مساحت عرصه به ميزان مشخصي درخت كاري انجام دهد اما عملا هيچ ضمانت اجرايي براي كاشت درخت و حفظ فضاي مشجر باغات از سوي مالك وجود نداشت و به همين دليل عملا هيچ بخشي از باغ با ساخت بناي بلندمرتبه حفظ نمي شد.

علاوه بر اين ويژگي ممتاز، پروانه اي كه قرار است براي ساخت و ساز در قالب 14 كاربري تعريف شده براي باغات صادر شود از سه بعد ويژه است. اول آنكه مالك بايد نقشه جانمايي درختان را كه قصد دارد در 85 درصد عرصه باغ بكارد، به شهرداري تهران ارائه دهد. اين موضوع اولين شرط براي جلب موافقت شهرداري براي صدور پروانه ساختماني است. دوم آنكه تمامي نقشه هايي كه مالك در سطح اشغال 15 درصد و تراكم ساختماني 2 تا 4 طبقه تدارك ديده است بايد به تاييد «شوراي معماري باغ» برسد. شوراي معماري باغ تركيبي 10 نفره از نمايندگان شهرداري منطقه، شهرداري مركز، كارشناسان و متخصصان حوزه و اعضاي شوراي شهر تهران است. به نظر مي رسد از آنجاكه جنس مسوولان حاضر در تركيب شوراي معماري باغ، متفاوت است امكان لابي و دور زدن قانون مصوب كاهش پيدا خواهد كرد. سوم آنكه وقتي پروانه ساختماني از سوي شهرداري تهران صادر مي شود يك ناظر ويژه از سوي شهرداري بايد تا پايان عمليات ساخت و ساز در باغ پايش مستمر انجام دهد تا عمليات ساختماني تا نقطه پايان منطبق با ضوابط مصوب پيش رود.

يكي ديگر از وجوه تمايز اين پلان براي هدايت ساخت و ساز در باغات نيز آن است كه تا پيش از اين وقتي يك مصوبه به نفع شهر مبناي اقدام قرار مي گرفت به دليل عدم ابطال مصوبات قبلي همچنان امكان دور زدن قانون وجود داشت اما برمبناي يك ماده پيش بيني شده در اين نقشه، در صورت تصويب اين ضوابط، تمامي مصوبات و ضوابط قبلي براي باغات كه از ساخت و سازهاي مضر و سمي روي زمين هاي مشجر باقي مانده پايتخت پشتيباني مي كرد ملغي مي شود.

در عين حال در قالب تهيه فرمول جديد ساخت و ساز براي باغات تحت عنوان «خانه باغ» با آسيب شناسي صورت گرفته اولين گزارش رسمي از آدرس و تعداد باغات بكر و باقي مانده در 22 منطقه شهر تهران منتشر شده است. ليستي كه پس از گذشت سال ها نبود عزم راسخ براي تهيه آن، موجودي ذخاير سبز شهر تهران را مرئي كرده است. انتشار اين ليست سبب مي شود يك نوع شفافيت از حجم باغ هاي باقي مانده شهر تهران ايجاد شود و اين موضوع مي تواند به نوعي سرعت تخريب باغات را كاهش دهد. جزئيات اين ليست نشان مي دهد 82 درصد از 6 هزار و 183 قطعه باغ و زمين مشجر باقي مانده در پنج منطقه نخست شهر تهران قرار گرفته اند. علاوه بر اين 50 درصد كل زمين هاي مشجر موجود در شهر تهران فقط در منطقه يك واقع شده اند. انتشار اين آدرس دقيق از باغات شهر تهران يك ويژگي مهم دارد و آن اينكه امكان كنترل و پايش مستمر ذخيره سبز پايتخت براي ناظران و مديران شهري فراهم مي شود.

مدير كل شهرسازي و طرح هاي شهري تهران با بيان اينكه ضوابط جايگزين موسوم به برج باغ به شوراي شهر تهران ارسال شده است، اظهار كرد: براي تدوين اصلاحيه پيشنهادي لغو مصوبه برج باغ در شهر تهران، ابتدا يك آسيب شناسي جامع از نتايج اجراي مصوبه گذشته بر باغات شهر تهران طي 10 سال گذشته انجام شده است.

فرزانه صادق مالواجرد به نتايج حاصل شده از اين بررسي اشاره كرد و افزود: بررسي پروانه هاي ساختماني صادر شده براي باغات و اراضي مشجر شهر تهران طي 10 سال گذشته نشان مي دهد، سطح اشغال و تراكم ساختماني اجرا شده در باغات با آنچه در ضوابط مصوب لحاظ شده بود متفاوت و مغاير است. به طوري كه در بسياري از پرونده هاي ساخت و ساز در باغات سطح اشغال از ميزان تعيين شده معادل 30 درصد بسيار فراتر رفته و حتي تعداد زيرزمين هاي پيش بيني شده براي ساختمان احداث شده بعضا تا 12 طبقه نيز پيش مي رفت و همين طور تعداد طبقات روي سطح زمين نيز به طور معمول بيش از 9 طبقه بود.

وي ادامه داد: بنابراين مشخص شد براي تدوين ضوابط جايگزين ابتدا به اين موضوع توجه شد تا با هدف حفظ باغات و اراضي مشجر باقي مانده در شهر، تمامي ضوابط و مصوبات گذشته ملغي اعلام شود و صرفا پيشنهاد جايگزين ارائه شده در صورت تصويب در شوراي شهر لازم الاجرا باشد. به گفته وي مهم ترين تغيير رويكردي كه در تدوين اين پيشنهاد توجه شده جايگزيني ضوابط «خانه باغ» به جاي «برج باغ» است. وي با اشاره به سه لايه پيش بيني شده براساس مساحت باغات اظهار كرد: در اين پيشنهاد اراضي مشجر به سه گروه تا 3 هزار مترمربع، بين 3 تا 5 هزار مترمربع و بيش از 5 هزار مترمربع دسته بندي شده اند و ضوابط ويژه ساخت و ساز براي هر كدام از اين رده ها ديده شده است.

صادق با اشاره به تهيه شناسنامه باغات شهر تهران اظهار كرد: براساس ليست تهيه شده انبوهي از باغات اكولوژيك و داراي بناهاي تاريخي در سطح شهر تهران شناسايي شده اند كه برمبناي پيشنهاد ارائه شده به شوراي شهر براي حفظ اين باغات مي توان به خريداري آنها يا ايجاد تعاملاتي براي اضافه شدن بخشي از باغات به قلمرو عمومي شهر اقدام كرد. وي تاكيد كرد: نكته مهم ديگر در پيشنهادهاي ارائه شده ضرورت توجه ويژه به فرآيند صدور پروانه ساختماني براي باغات است. طبق شناسنامه باغات آنچه شناسايي شده حدودا 6 هزار پارسل باغ و اراضي مشجر در سطح شهر تهران همچنان باقي مانده اند از اين رو به شوراي شهر تهران پيشنهاد شد تا فرآيند صدور پروانه ساختماني براي اين اراضي متفاوت درنظر گرفته شود و مهم تر آنكه طيف فعاليت هايي كه در باغات ديده مي شود صرفا مربوط به حوزه كاربري مسكوني نباشد بلكه ساير كاربري هاي عمومي مربوط به فعاليت هاي فراغتي و اجتماعي نيز براي اين باغات پيش بيني شود.

پروانه ويژه براي باغات تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بين المللي مهندسي حفاظت از حريق
متن مطالب شماره 43، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است