|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/8/15: مديريت خشم از منظر يك ضرب المثل تركي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22168
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22044 15/8/97 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
      


مديريت خشم از منظر يك ضرب المثل تركي
«ابر بشويد اما نباريد»

نويسنده: رضا حيدري قاسم آبادي

وقتي هوا ابري مي شود تغييراتي در آسمان رخ مي دهد. ابرها سياه مي شوند، صداي مهيبي از آنها به گوش مي رسد و آسمان دگرگون مي شود. از روي اين نشانه ها مي توان فهميد تغييراتي رخ داده و يا قرار است اتفاقاتي بيافتد. حال يا باران مي بارد، يا تگرگ و يا قضيه با چند رعدوبرق به پايان مي رسد. ما انسان ها وقتي خشمگين مي شويم شبيه ابرهاي باران زا هستيم. ظاهر ما تغيير مي كند و چهره مان برافروخته مي شود. ممكن است خشم خود را با فرياد زدن تخليه كنيم و يا آن را با يك رفتار پرخاشگرانه بروز دهيم. يك ضرب المثل تركي هست كه مي گويد: «بولوت اولون آما ياغميون» اگر بخواهيم آن را معني كنيم مي شود: «ابربشيد ولي نباريد». اين ضرب المثل بيانگر اين نكته است كه به هنگام عصبانيت نبايد رفتار پرخاشگرانه اي از خود نشان دهيم مانند ابري كه به شكل ابر باران زا درآمده اما باراني را براي زمين نمي فرستد. درواقع در اين ضرب المثل خشم به ابر و پرخاشگري به ماحصل ابر يا باران تشبيه شده كه تشبيه زيبايي است. خشم يك نعمت خدادادي است و اين نحوه استفاده ما از آن است كه گاهي برايمان دردسرساز مي شود.

همان طور كه همه مي دانيم مديريت خشم كاري ساده نيست و نياز به تمرين و ممارست دارد. در ادبيات ما اين مسئله به خوبي بيان شده است:

وقت خشم و وقت شهوت مرد كو

طالب مردي چنينم كو به كو

كو در اين دو حال مردي در جهان

 تا فداي او كنم امروز جان

اين ابيات نشان مي دهد كنترل و مديريت خشم كار سختي بوده اما درعين حال نيز شدني و دست يافتني است چراكه اگر اين گونه نبود خداوند در قران كريم ما را به آن دعوت نمي كرد (سوره آل عمران آيه 134). پس راهي سخت در پيش داريم و بايد براي رسيدن به آن تمام تلاش خود را بكنيم تابه لذت كنترل خشم دست يابيم.

خشم چيست؟

قبل از اينكه بخواهيم تكنيك هايي براي مديريت خشم معرفي كنيم شايد بهتر باشد خشم را دقيق تر تعريف كنيم. شما مي توانيد از بنزين براي روشن كردن اتومبيل خود استفاده كنيد، آنگاه با آن به محل كار خود برويد، خانواده را براي تفريح به گردش ببريد، به عيادت بيماران برويد و از اين قبيل كارها؛ كه همگي سبب مي شود رفاه بيشتري را در زندگي تجربه كرده و لذت بيشتري از آن ببريد. همچنين مي توانيد اين بنزين را براي به آتش كشيدن درختان مورداستفاده قرار داده و با اين كار محيط زيست را تخريب كنيد.

بنزين به خودي خود خوب و يا بد نيست و اين شما هستيد كه با نحوه مصرف آن تعيين مي كنيد بنزين يك ماده مفيد باشيد يا غيرمفيد. خشم نيز به همين صورت است. يك هيجان كاملا طبيعي كه در همه انسان ها وجود دارد. خشم نعمتي است كه خداوند به ما هديه كرده است تا به وسيله آن از خود و خانواده مان دفاع كنيم؛ اما زماني كه از اين نعمت به خوبي استفاده نكنيم تبديل به يك آسيب و تهديد جدي مي شود و به ضررمان تمام مي شود.

خداوند در قرآن كريم به خوبي اين مسئله را به ما تذكر داده به اين صورت كه درجايي فرموده بر كافران سخت بگيريد (سوره فتح آيه 29) و درجايي نيز فرموده كه خشم خود را فروببريد (سوره آل عمران آيه 134). پس خشم مانند ابزاري است كه در اختيار ماست و اين نحوه استفاده ما از آن است كه تعيين مي كند مفيد و سازنده باشد يا غيرمفيد و مخرب.

خشم و پرخاشگري

عده اي خشم را با پرخاشگري اشتباه مي گيرند. پرخاشگري يك نوع رفتار است اما خشم يك هيجان طبيعي است. ممكن است يك نفر از دست ما خشمگين شود اما اين خشم را بروز ندهد اما گاهي نيز آن را بروز داده و پرخاشگري كند؛ حال اين پرخاشگري يا به صورت كلامي است يا غيركلامي. برخي پرخاشگري را رفتاري مي دانند كه به ديگران آسيب مي رساند يا مي تواند به ديگران آسيب برساند.

پرخاشگري ممكن است رفتاري باشد مانند كتك زدن، شكستن، پرت كردن اشياء و يا كلامي باشد مانند فرياد زدن، غرغر كردن، دشنام دادن و... عده اي پرخاشگري را ذاتي مي دانند به اين معنا كه يك نفر استعداد پرخاشگري دارد اما عده اي آن را نتيجه تربيت مي دانند يعني فرد آن را از خانواده و يا محيطي كه در آن زندگي مي كند مي آموزد. تحقيقات نشان داده كودكاني كه والدين پرخاشگر داشته باشند بيشتر از ساير كودكان پرخاشگري مي كنند زيرا پرخاشگري را به عنوان يك رفتار از والدين خود آموخته اند.

مديريت خشم

با توجه به تعريفي كه از خشم ارائه داديم چند نكته اي را هم براي پيشگيري و مديريت خشم بيان مي كنيم. توجه به اين نكات مي تواند به ما در مديريت خشم كمك كند.

يكي از مواردي كه در پيشگيري از خشم و پرخاشگري بسيار موثر است مدل صحبت كردن ماست. برخي افراد در لابه لاي صبحت هاي خود از واژه هايي استفاده مي كنند كه موجب توهين به ديگران و عصباني كردن آنان مي شود. بسياري از اين افراد واقعا قصد توهين به ديگران را ندارند اما از روي عادت در صحبت كردن خود از واژه هايي استفاده مي كنند كه براي ديگران خوشايند نيست و به نوعي توهين به آنان محسوب مي شود. بسياري از درگيري هاي خياباني به همين علت و صرفا به خاطر يك حرف يا يك كلمه رخ داده است.

نكته بعدي اينكه سعي كنيد به هنگام عصبانيت هيچ گونه تصميم نگرفته و هيچ كاري انجام ندهيد. زماني كه ما خشمگين مي شويم به دليل غلبه هيجانات معمولا منطقي فكر نكرده و تصميمات درستي نمي گيريم. پس بهتر است به هنگام عصبانيت حداقل براي چند ثانيه يا چند دقيقه هم كه شده حرفي نزنيم، تصميمي نگيريم و كاري انجام ندهيم. چقدر خوب مي شود اگر تمرين كنيم تا به هنگام عصبانيت تا عدد 10 بشماريم زيرا اين كار سبب مي شود زمان سپري شده و از شدت هيجان ما كاسته شود.

اقدام بعدي كه به هنگام بروز عصبانيت بايد انجام دهيد اين است كه سعي كنيد از محلي كه در آن عصباني شده ايد خارج شويد. اين كار از هيجانات شما كاسته و در آرام شدنتان به شما كمك مي كند. دور شدن از محيطي كه سبب عصبانيت شما شده در كاستن از ميزان خشم موثر است. اين محيط مي توان محل كار شما، اتومبيل شما و حتي منزل شما باشد. خارج شدن از محيطي كه سبب عصبانيت شده در پيشگيري از بروز رفتارهاي پرخاشگرانه بسيار تاثيرگذار است.

نكته ديگر اينكه با پرخاشگري شايد براي لحظه اي احساس سبكي به شما دست دهد اما قطعا در آينده از كار خود پشيمان خواهيد شد. پس چه بهتر كه سعي كنيد پرخاشگري را در نطفه خفه كنيد و از بروز آن پيشگيري كنيد. با خودتان تعهد كنيد كه تحت هيچ شرايطي از كوره درنرويد و پرخاشگري نكنيد. عده ا ي معتقداند كه جواب مشت را بايد با مشت داد اما اين يك تصميم هيجاني است كه معمولا سبب پشيماني افراد مي شود.

از اقدامات ديگر در پيشگيري از خشم و پرخاشگري كه از توصيه هاي ديني هم مي باشد اينكه عفو و بخشش را در برنامه خود قرار دهيم. رفتاري كه از يك نفر سرزده و براي ما قابل قبول نيست ممكن است واقعا عمدي نبوده و كاملا سهوي رخ داده باشد. بخشيدن ديگران به شما در رسيدن به آرامش كمك بسياري مي كند. البته اين بخشش بايد از روي قدرت باشد نه از روي ضعف و ناتواني.

نكته آخر هم اينكه هيچ گاه رفتارهاي ديگران را قضاوت نكنيد. قضاوت كردن يكي ديگر از كارهايي است كه موجب عصباني شدن ما مي شود زيرا رفتار ديگران را مورد قضاوت قرار داده و آنها را محكوم مي كنيم. درصورتي كه واقعا علت اصلي رفتار ديگران كه سبب عصبانيت ما شده برايمان مشخص نيست. بسياري از درگيري ها و پرخاشگري ها از يك سوءتفاهم ساده كه از قضاوت كردن ناشي شده است آغاز مي شود.

مديريت خشم از منظر يك ضرب المثل تركي


 روزنامه كيهان، شماره 22044 به تاريخ 15/8/97، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 453 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نوين مرغداري
متن مطالب شماره 11، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است