|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: پرديسي در برهوت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 9 (گزارش) > متن
 
      


پرديسي در برهوت
آنها هفت سال است كه جمع مي شوند و به ساختمان هاي نيمه كاره نگاه مي كنند

نويسنده: محمد معصوميان

هفت سال است كارشان ايستادن رو به روي ساختمان هاي نيمه كاره مسكن مهر پرديس است. چشم مي گردانند تا شايد رد پيشرفتي را ببينند. پنجره اي جديد يا پله هايي كه سنگ كاري شده. از خودشان مي پرسند پس كي قرار است اين خانه ها را تحويل بگيرند؟ چقدر بدقولي و امروز و فردا بشنوند تا بالاخره به آرزوي خود برسند؟ اينجا در فاز 11 زون 5 پرديس مانند بسياري از بلوك هاي ديگر هنوز خانه ها آماده تحويل نيست. انشعابات و آسانسور و پكيج ها مانده و انبوهي اميد و آرزو براي خانه دار شدن.

 اين فاز بخش كوچكي از مسكن مهر پرديس است و آن طور كه حبيب الله چاغروندي مديرعامل شركت عمران پرديس مي گويد: «بيش از 50 هزار واحد درگير جهش قيمت دلار شده اند.»

ساعت 8 صبح است و باد سردي در خيابان هاي خلوت پرديس مي پيچد اما اين باد و باران ها مانع از جمع شدن صاحب خانه ها نيست. 10 نفر در ابتداي راه خاكي كه توسط شركت بسته شده ايستاده اند و باهم حرف مي زنند و نيم نگاهي به ساختمان هايي دارند كه سال هاست قرار است خانه شان بشود.

ميثم ساجدي كه جوان ترين عضو اين گروه است و كمي عصبي بنظر مي رسد مي گويد: «قرار بود 18ماهه اين خانه ها را تحويل بدهند اما حالا هفت سال است كه خبري از خانه نيست و ما هنوز اجاره نشينيم.» او كه ساكن خيابان پيروزي است از سال 91 منتظر است و آنقدر با مسئولان مختلف جلسه گذاشته كه براي خودش متخصصي شده: «در قراردادي كه سال 91 نوشتيم متعهد بودند كه پكيج را نصب كنند اما حالا با بالا رفتن قيمت دلار انگار داستان فرق كرده. آخرهاي شهريور بود كه هيات مديره پرديس گفت تا آخر ماه كار تمام است و من پرسيدم وقتي شما مي گويي تا آخر شهريور كار تمام است پس خانه اجاره اي ام را تمديد نكنم؟ گفتند قول شرف مي دهيم كه تحويل مي دهيم. اگر من حرف آقايان را گوش داده بودم الان با زن و بچه ويلان و بي خانه بودم.»

وسط جمع ايستاده ام و هر كدام چيزي مي گويند. مجيد ورمزياري كه از روي اجبار و به اميد خانه دار شدن، اين واحد را خريده مي گويد: «الان يك سال و نيم است كه مستمر مي گويند و قول امروز و فردا مي دهند. درواقع بايد يك سال و نيم پيش تحويل مي دادند. 4 سال پيش قول اوليه، 18ماهه بود. آنكه نشد الان هم وضعيت اين است؛ مشكل تحويل و انشعابات است. انشعابات آب، برق، گاز و پكيج؛ همه اين ها مشكل دارد و با بالا رفتن قيمت دلار انگار مي خواهند از زيرش شانه خانه كنند.»

آنها از قسط هايي كه براي خانه نداشته داده اند شكايت دارند و هر روز اينجا ايستاده اند و از دور، روند پيشرفت را رصد مي كنند. خانمي با شال ضخيم كه روي صورتش را پوشانده، ساختمان هاي ديگري را نشان مي دهد و مي گويد: «الان آن زون بلوك هاي بالا انشعاب دارد ولي به چه دليلي به ما نمي دهند، مانده ايم. الان كابين هاي آسانسور يك سال است كه آن پايين بلوك افتاده و زنگ زده، ترانس برق نصب بود كه برداشتند. متاسفانه با وعده و بدقولي هر روز ما طي مي شود.»

همينطور كه حرف مي زنيم حبيب الله چاغروندي مديرعامل شركت عمران پرديس با اتومبيل از راه مي رسد و با اشاره او درها باز مي شود و زنجيره ماشين هاي متقاضيان پشت سرش از راه خاكي تا پايين بلوك ها مي روند. هنوز از ماشين پياده نشده مردم دورش حلقه مي زنند و بحث ها شروع مي شود و بعد همه باهم به بلوك ها مي روند تا روند پيشرفت كار را ببينند.

همينطور كه به جمعيت اضافه مي شود پيمانكار هم از راه مي رسد. چاغروندي از او برنامه دقيقي براي تحويل كار مي خواهد و مردم با او همراه مي شوند و خسته از قول و قرارها نمي خواهند اين بار دل به روزي جديد خوش كنند. اما پيمانكار از بالا رفتن قيمت مصالح مي گويد: «قير تني 60هزار تومان بوده الان 350 هزار تومان است.

 ريل آسانسور در بازار وجود ندارد، موتور آسانسور فقط 3تا در بازار ايران است و من نمي توانم بروم آن 3 تا را 10 برابر قيمت بخرم؟ مي خواهم موتور بخرم بايد بروم 50 تا 60 تا بخرم بياورم.

شما در اين كشور نمي تواني رب بخري من چطوري بروم موتور آسانسور بخرم؟ من قولي نمي دهم كه نتوانم انجام دهم.» البته او از كارهايي كه انجام شده هم مي گويد اما نمي خواهد در برابر مردم حرفي بزند و به چاغروندي مي گويد: «غروب با برآورد دقيق به شما اعلام مي كنم.»

چاغروندي در گوشه اي خلوت در مورد مشكلات پيشرفت كار در مسكن مهر پرديس مي گويد: «مسكن مهر در هفت سال اخير دچار چالش شده و تقريبا با دو مرحله جهش قيمت در سال 91 و 97 مواجه بوده.

در مساله مسكن مهر مردم مي خواهند دولت كارش را انجام بدهد ولي اين مسائل به جيب مردم وصل است يعني اگر جهش قيمتي اتفاق مي افتد آن طرف سازوكار جبرانش از طرف دولت در قراردادهاي موجود، وجود ندارد. طبيعتا دولت سازوكار جبران اين جهش قيمت ها را در پروژه هاي دولتي پيدا مي كند و خسارت ناشي از جهش قيمت ها را جبران مي كند.

اما در اين سمت دولت در اين پروژه به نوعي متولي شده و سازوكار پرداخت از طرف دولت نيست يعني از محل آورده مشتري و تسهيلات بانكي است و اين جهش قيمت ها اجازه بسامان شدن اوضاع را نمي دهد.»

او از تصميمات جدي كه به تازگي محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي گرفته مي گويد: «ما بايد ابتدا قراردادها و سازوكار قانوني ورود دولت را آماده كنيم. دولت و مجلس بايد پيگير رفع اين مشكل بشوند. اول بايد قانون شود چون دولت نمي تواند پول را در جايي كه قانوني نيست خرج كند. در واقع بايد سازوكار هزينه كرد در دولت مشخص بشود و بعد برويم دنبال پول. در لايحه بودجه 97 تقاضاي اصلاحش را كرديم. اگر طبق قاعده انجام شود و قانون شود من معطل نمي شوم و اراضي و املاك را مي فروشيم و مي دهيم جاي هزينه. مجبوريم اين كار را بكنيم.»

با اينكه حرف هاي چاغروندي اميدواركننده است مردم با نااميدي از او خداحافظي مي كنند و دوباره دور هم جمع مي شوند و تحليل هاي خود را باهم در ميان مي گذارند. رضا تركمان مي گويد: «از اين به بعد تنها راهش همين است كه يك روز در ميان دو سه نفر به نوبت بيايند اينجا.

وقتي هفت سال قول الكي مي شنوي ديگر به چه كسي اعتماد كني؟ تازه مي خواهند قانون تصويب كنند. بلوك هايي در همين فاز 11 هست كه هيچ كاري روي آنها نشده. با اين وضعيت فكر مي كنم بلوك ها تا 10 سال ديگر هم تحويل داده نمي شود.»

7 سال است درگيرند و انگار در تله افتاده اند. يكي از متقاضيان سند 5 برگي از اتومبيل درمي آورد و در هوا تكان مي دهد و داد مي زند: «سه سال سند 5 برگي دارم به چه دردم مي خوره اصلا؟ چرا بايد سود مشاركت بدهيم؟ كجاي دنيا چيزي به آدم نداده قسطش را مي گيرند.» هفت سال است برنامه آنها همين است كه تا اينجا بيايند و با دستان خالي برگردند.

پرديسي در برهوت


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 9 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از " محمد معصوميان"

  نه صداي هاونگ مي آيد نه بوي دارچين / گشتي در چارسوق هاي اراك؛ راسته ترين بازار ايران
محمد معصوميان، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  همه دكترها «كزاز» را مي شناسند / روستايي كه در محاصره پالايشگاه و پتروشيمي و نيروگاه حرارتي گير افتاده است
محمد معصوميان، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  پارسي زبان راستي است / سفر به تبار واژه ها با مردي كه از ايران باستان مي آيد
محمد معصوميان، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  بابا دفتر نياورد / گشتي در بازار لوازم التحرير تهران در آستانه آغاز سال تحصيلي
محمد معصوميان *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  آغاز مهاجرت از فلات مركزي به شمال / افزايش جمعيت استان هاي شمالي در پي موج خشكسالي
محمد معصوميان، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بررسي هاي حسابداري
متن مطالب شماره 19، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است