|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: عصر درآمدزايي پادكستي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


عصر درآمدزايي پادكستي
بستري نوين براي تبليغات بازاريابي

مترجم: مهدي نيكوئي
برگرفته از: PwC?s Entertainment and Media Outlook

 بنيان هاي بازاريابي و تبليغات در حال متحول شدن است و پادكست ها تبديل به زيرساخت هاي رسانه اي جديدي مي شوند كه ميلياردها دلار ارزش مالي دارند. شما چند نوع رسانه مي شناسيد كه پيشران اوليه آن تبليغات باشد، يك ميليارد در سال درآمدزايي كرده باشد و نرخ رشد درآمدهايش در 4 سال 10 برابر شده باشد؟ حداقل يكي. با توجه به آخرين پژوهش ها، حوزه پادكست به رشد چشمگير خود با درآمدهاي 9 رقمي ادامه خواهد داد و خوش آتيه ترين رسانه درآمدزا به نظر مي رسد.

بيش از يك دهه است كه حوزه پادكست ظهور كرده، اما تنها در سال هاي اخير، زيرساخت هاي كسب درآمد از آن توسعه يافته است. در نتيجه اين وضعيت، انتظار مي رود كه نرخ رشد سالانه درآمدهاي پادكستي به 30 درصد برسد. حتي با آنكه برخي از كارشناسان نسبت به وجود يك حباب در توليد و توزيع پادكست ها هشدار مي دهند، باز هم جاي ترديدي نيست كه آينده اين حوزه روشن است. پادكست ها هم مانند بسياري از حوزه هاي رسانه اي به شكل يك صنعت ضعيف و كم طرفدار كار خود را شروع كرد. فايل هاي صوتي قابل دانلود، در پي افزايش تقاضا براي مصاحبه هاي راديويي، برنامه هاي كمدي يا برنامه هايي براي معتادان فناوري، رو به فزوني گذاشتند. شنوندگان اين پادكست ها در ابتدا از كامپيوتر استفاده مي كردند، سپس آي پد و در نهايت موبايل هاي هوشمند و بسياري از ابزارهاي ساده تر براي گوش دادن به آنها فراهم شد. فروش تبليغات پادكست ها در سال 2013 با رقم ناچيز 45 ميليون دلار شروع شد. در آن سال، درآمدهاي راديويي جهاني، به 2/ 40 ميليارد دلار مي رسيد.

در سال 2014 و با پخش يك سريال پادكستي كارآگاهي، به يكباره اين حوزه متحول شد و شنوندگان زيادي را به سمت خود كشيد. در سال هاي پس از آن نيز، تعداد شنوندگان و توليدات پادكستي به شكل عجيبي افزايش يافته است. همان طور كه در بخش هاي رسانه اي جديد مرسوم است، ابتدا كارشناسان تبليغات در مورد استفاده از اين ابزار ترديد داشتند و دلارهاي خود را با دقت خرج مي كردند.  اريك دائن، مديرعامل يك شركت توليد محتواي پادكست، توضيح مي دهد كه شايد تعدادي از فعالان جوان حوزه بازاريابي خيلي زودتر مي خواستند تا روي پادكست سرمايه گذاري كنند اما با مخالفت روساي خود مواجه شدند. پخش پادكست سريال كارآگاهي سال 2014، باعث شد كه به ناگاه اين مخالفت ها از بين برود. «يكباره آژانس هاي تبليغاتي، تعدادي از نيروهاي خود را متمركز بر پادكست كردند.»

عوامل بسياري در گسترش كاركرد بازاريابي پادكست ها و اقبال به آنها اثر داشت. نخست اينكه تعداد مخاطبان به شدت افزايش يافت. تعداد شنوندگان آمريكايي پادكست ها (كساني كه حداقل يك پادكست در يك ماه گذشته گوش داده اند)، از 23 ميليون نفر در سال 2013 به 78 ميليون نفر تا انتهاي 2017 رسيد.  به طور همزمان تعداد برنامه هاي پادكستي جهان به 500 هزار رسيد، كيفيت محتوا افزايش يافت و ارزش هاي توليد تقويت شد. رشد خودكار مخاطبان و محتوا باعث شد كه هر چند با اندكي تاخير زماني، درآمدهاي تبليغاتي افزايش يابد. البته هميشه اين تاخير زماني اندكي بين گرد آمدن مخاطبان و شروع جريان هاي مالي وجود دارد. هرنن لوپز، بنيان گذار و مدير اجرايي يك شركت توليد پادكست به نام واندري مي گويد: «آنچه را در تلويزيون هاي حق اشتراكي اتفاق افتاد به ياد بياوريد. ابتدا بينندگان از شبكه هاي رايگان به سمت اين تلويزيون ها مهاجرت كردند و پس از آن بازاريابان نيز با اين موج همگام شدند.» محتواي بهتر، تماشاگران بيشتري را جذب كرد و در نتيجه درآمدهاي بيشتري حاصل شد.

دنياي پادكست هنوز راه درازي پيش روي خود دارد. اما تقريبا مشابه همان اثر را بر حوزه راديو مي گذارد. براساس آخرين آمارها، ميزان درآمدهاي تبليغاتي از پادكست ها درآمريكا، در سال 2017، به 314 ميليون دلار رسيد كه رشدي 86 درصدي نسبت به سال پيش از آن نشان مي داد. به طور كلي، درآمد تبليغاتي پادكست در سال 2018 به 650 ميليون دلار خواهد رسيد؛ در مقايسه با درآمد كل 2/ 45 ميليارد دلاري صنعت راديوي جهان. به عبارت ديگر، درآمدهاي تبليغات پادكست، در حال حاضر تنها 4/ 1 درصد از كل درآمدهاي راديو است. البته پيش بيني مي شود كه هر دو صنعت در سال هاي پيش رو رشد كنند. هر چند رشد سالانه درآمدهاي پادكست (تا 2022 ميلادي)، 7/ 29درصد خواهد بود و رشد سالانه درآمدهاي راديو در همين دوره، 9/ 1درصد.

با اين حال، شواهد كمي وجود دارد كه حاكي از رقابت پادكست و راديو باشند. آن طور كه به نظر مي رسد، افراد در حال ترجيح دادن پادكست به ساير ابزارها و رسانه هاي صوتي هستند، نه راديو. در حقيقت، پادكست جاي راديو را نمي گيرد و درآمدهاي آن را به خود اختصاص نمي دهد. يك پژوهش در سال 2017 نشان داد كه 68 درصد از شنوندگان راديو، زمان شنيدن راديوي خود را كاهش داده اند تا بتوانند پادكست بيشتري گوش كنند. با اين حال، آنها راديو را به هيچ وجه كاملا ترك نمي كنند و دليل اصلي جذابيت پادكست، گروه هاي متفاوت مخاطبان آن است. براساس پژوهش يك موسسه تحقيقاتي در سال جاري، 64 درصد از آمريكايي ها با واژه پادكست آشنايي دارند، 44 درصد حداقل به يك پادكست گوش داده اند و 17 درصد هم پادكست ها تبديل به بخشي از برنامه هفتگي آنها شده است. مخاطبان 18 تا 34 ساله، بزرگ ترين گروه شنوندگان پادكست هستند كه 16 درصد از آنها درآمدهاي بسيار بالا و 27 درصد هم حداقل مدرك كارشناسي دارند.

از دلايل جذابيت پادكست و راديو، غناي مطالب آنها است و اينكه مي توان همزمان با كار يا رانندگي، به آن هم گوش داد. با اين حال، تفاوت ويژگي هاي جمعيت شناختي راديو و پادكست حتي مي تواند يك فرصت جديد براي فعالان بازار باشد. اگر محصولات و خدمات توليدي شما، براي گروه هاي جوان جذابيت بيشتري داشته باشد، حتي در شرايط برابر هم بايد به دنبال تبليغات در پادكست باشيد تا رسانه هايي مانند راديو و تلويزيون. در دنياي واقعي، شايد به عنوان مثال، جنرال موتورز براي تبليغ كاديلاك هاي خود به سمت راديو برود، اما فروش خودروهاي اسپرت قطعا در پادكست، بهتر خواهد بود.

از طرف ديگر، ماهيت پادكست (كه ارتباطي دوسويه و قابل اعتماد ايجاد مي كند و مخاطبان به تدريج گويندگان دائمي را با جزئيات فراوان مي شناسند)، باعث مي شود كه افراد بيشتري جذب تبليغات آن شوند. تبليغات در پادكست، با استفاده از فرمت موفقيت آميز «پل هاروي» در راديوي دهه 1950، اغلب به شكل روخواني و توسط گوينده انجام مي شود. در حقيقت دوسوم تبليغات پادكستي به اين شكل است. خواندن آگهي به وسيله گوينده، به معناي تاييد و توصيه صريح يا ضمني كالا يا خدمت مدنظر است. به اين شكل، شنوندگان هم كه ارتباط مبتني بر اعتمادي با پادكست دارند، تحت تاثير قرار مي گيرند..

شواهد نشان مي دهد كه حتي نشان هاي تجاري ريشه دار هم به دنبال آن هستند كه بخشي از تبليغات خود را در قالب پادكست ها ارائه كنند. ژيلت، فورد و آي بي ام از اين دست هستند. در سپتامبر گذشته، فيلم «آبي بيكران» در 5 پادكست مختلف تبليغ شد و همزمان با آن نيز، شركت آي بي ام، يك كمپين تبليغات پادكستي با نام «بياييد هوشمندانه كار كنيم» راه اندازي كرد. تعداد بيشتري از نشان هاي تجاري بزرگ به سمت تبليغات پادكستي سوق پيدا مي كنند كه دليل آن علاوه بر افزايش تعداد مخاطبان، بهبود زيرساخت ها و خدمت رساني ها است.

تا همين اواخر، فعالان حوزه پادكست، تعداد مخاطبان خود را تنها براساس دانلودها گزارش مي كردند. اما اين شيوه، داده هاي غني و تفصيلي مورد نياز كارشناسان بازاريابي را فراهم نمي كرد و كسي نمي توانست بررسي دقيقي روي آن انجام دهد. اما در ژانويه 2018، شركت اپل اين مشكل را حل كرد و اكنون مي توان به تحليل و تشريح مخاطبان هدف تبليغات پادكستي نشست. با اين برنامه جديد، به عنوان مثال مي توان متوجه شد كه شنوندگان با چه ابزاري پادكست را شنيده اند، تا كجاي آن را گوش داده و آيا تبليغات آن را رد كرده اند يا خير. با اين ابزار، كارشناسان بازاريابي ديجيتال توانسته اند به اين نكته پي ببرند كه بيشتر شنوندگان پادكست ها به 85 تا 90 درصد بيشتر پادكست ها گوش مي دهند. اين اطلاعات اضافي تاييد كرد كه مخاطبان پادكست ها، شنوندگاني به شدت فعال و درگير هستند و واقعا به تبليغات گوش مي دهند.

در دسامبر 2017 نيز ابزار ديگري به وسيله IAB انتشار يافت كه از ابزارهاي ديگري براي سنجش موفقيت پادكست ها استفاده مي كرد. اين ابزار، دانلودهاي تكراري و اشتباهي را حذف مي كند تا بتواند اطلاعات دقيق تري نسبت به مخاطبان به دست آورد. مارشال ويليامز، مدير عامل موسسه «ادريزالت مديا»، در مورد اين ابزارهاي جديد مي گويد: «اهميت آنها از نظر اطمينان خاطر دادن به نشان هاي تجاري بزرگ و كشاندن آنها به بازار تبليغات پادكستي است.» او توضيح مي دهد: «اگر قرار است كه تبليغات خودرو، شركت هاي خدمات مالي، شركت هاي هواپيمايي و نوشيدني ها را به پادكست ها بياوريم، بايد چنين ابزارها و استانداردهاي مشخصي داشته باشيم كه بتوان به شكل شفاف و قابل اتكا فعاليت كرد.» تركيب همه اين عوامل (افزايش تعداد مخاطبان، بهبود برنامه هاي پادكستي و بهبود استانداردها و ابزارهاي نظارت و تحليل داده ها) باعث مي شود تا روز به روز بر گستره اثرگذاري پادكست ها اضافه شود و بهتر بتوان از آن به عنوان بستري براي تبليغات استفاده كرد.

عصر درآمدزايي پادكستي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك سيالات كاربردي
شماره 1 (پياپي 1201)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است