|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: تضعيف سياست آمريكا در خاورميانه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارش 
تضعيف سياست آمريكا در خاورميانهدنياي اقتصاد : حكومت و اقدامات محمد بن سلمان موجب شده است تا سياست هاي ترامپ در خاورميانه تضعيف شود؛ از اين رو اين وليعهد 31 ساله سعودي ديگر پتانسيل لازم را براي آنكه به اهداف ترامپ از جمله صلح ميان اعراب و اسرائيل و تقابل با ايران جامه عمل بپوشاند، ندارد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، نشريه نيوزويك در شماره جديد خود با پرداختن به شكست سياست ترامپ در تكيه بر محمد بن سلمان در خاورميانه نوشت: عربستان سعودي نخستين مقصدي بود كه ترامپ براي سفر ديپلماتيك خود انتخاب كرد. او از زماني كه پاي خود را در فرودگاه رياض نهاد مانند يك عضو خانواده سلطنتي مورد استقبال پادشاه و شاهزاده هاي سعودي قرار گرفت. ترامپ از زمان ورود به كاخ سفيد وعده يك رابطه گرم تر با عربستان نسبت به دوران اوباما را داده بود؛ رابطه اي كه از نظر او نه تنها موجب افزايش قابل توجه سرمايه گذاري سعودي ها در آمريكا خواهد شد بلكه مي تواند رياض را به متحد كليدي براي واشنگتن در منطقه تبديل كند.

اما شايد بتوان خشنود ترين فرد از انجام اين سفر را جراد كوشنر، داماد و مشاور ترامپ دانست. او ماه ها زمان خود را صرف ايجاد روابط صميمانه با محمد بن سلمان، وليعهد عربستان كرده بود؛ وليعهدي كه در آن زمان خود را به عنوان رهبري اطلاح طلب براي انجام تغييرات ساختاري در حكومت محافظه كار عربستان نشان داد. براي آمريكا اما اين اتحاد يك قمار بزرگ محسوب مي شد. عربستان سعودي در داخل آمريكا و عرصه بين المللي محبوبيت پاييني داشت درحالي كه جامعه بين الملل از توافقي كه باراك اوباما در سال 2015 با ايران به امضا رساند حمايت مي كرد. كوشنر معتقد بود كه تغيير سياست آمريكا در اين باره و درآغوش گرفتن عربستان سعودي ارزش ريسك را دارد. از ديدگاه او محمد بن سلمان رهبر جواني در خاورميانه است كه مي تواند در زمان مناسب نقش كليدي را در صلح ميان فلسطين و اسرائيل بازي كند. از اين رو در ماه مه 2017 زماني كه ترامپ به رياض سفر كرد او به همراه مقاماتش دست در دست سعودي ها به رقص با شمشير پرداختند.

اما كمتر از 18 ماه بعد با فاش شدن مشاركت محمد بن سلمان در قتل روزنامه نگار سعودي كه از عربستان به آمريكا گريخته بود و از او انتقاد مي كرد، دولت ترامپ خود را در ميان يك توفان ديپلماتيك و سياسي مي بيند. قتل جمال خاشقجي آخرين مورد از سري اقداماتي است كه تحت رهبري محمد بن سلمان انجام شده است. محاصره قطر، قطع روابط با كانادا و ربودن سعد الحريري، نخست وزير لبنان تحت رهبري محمد بن سلمان انجام گرفته است. درحالي كه عربستان سعودي مشاركت در قتل خاشقجي را رد كرده است اما در ادامه فشارها تاييد كرد كه عاملان سعودي اين روزنامه نگار را به قتل رسانده اند. در آمريكا نيز قانون گذاران، دولت ترامپ را تحت فشار قرار داده اند تا عربستان را به دليل چنين اقدامي تنبيه كند. اگرچه، جنگ عربستان عليه يمن كه به يك بحران انساني بدل شده است نيز پيش تر محبوبيت محمد بن سلمان را در آمريكا كاهش داده بود.

 به تازگي هم مقامات آمريكايي از عربستان خواسته اند تا به جنگ در يمن پايان دهد. دولت ترامپ تحت فشارهاي داخلي و جهاني مجبور شد اعلام كند ويزاي ورود به آمريكاي 21 فرد كه از سوي كاخ سفيد شناسايي شده اند باطل خواهد شد. در ادامه فشارها ترامپ حتي پا را فراتر گذاشت و اعلام كرد كه اگر قرار باشد كسي در رياض در اين قتل شركت داشته باشد او محمد بن سلمان است. ترامپ اما بار ديگر اين موضوع را در ابهام قرار داد و تاكيد كرد كه تلاش مي كند تا اعلام بي خبري محمد بن سلمان از اين واقعه را باور كند. عامل ديگري كه محاسبات رئيس جمهوري را در اين باره پيچيده تر مي كند ارتباط تجاري او با عربستان است. براساس گزارش ها در سال 2015 ترامپ از تجارت با عربستان به سود 40 ميليون دلاري دست يافته است.

شاهزاده اي كه روزي از سوي آمريكا مورد تمجيد قرار مي گرفت، در حال بدل شدن به يك دشمن براي واشنگتن است. حكومت او اكنون موجب شده تا سياست هاي خود ترامپ نيز در رابطه با خاورميانه - جايي كه عربستان بايد نقش اصلي را در مقابله با ايران ايفا كند- تضعيف شود. محمد بن سلمان ديگر قادر نخواهد بود تا به عنوان يك ميانجي براي صلح ميان اعراب و اسرائيل نيز به كار گرفته شود؛ چراكه براي نيل به توافق قرن از سوي ترامپ، رياض بايد داراي جايگاه بين المللي قابل قبولي باشد. آمريكا همچنين داراي روابط نزديكي با كشورهاي ديگر در حاشيه خليج(فارس) است. اما توماس ليپمن، كارشناس موسسه خاورميانه معتقد است كه هيچ يك از آنها از نظر نفوذ اقتصادي و نظامي مانند عربستان نيستند. تنها عربستان داراي چنين ظرفيتي براي خريد ميليارد ها دلار از تسليحات آمريكا و تاثيرگذاري بر بازار نفت است. اكنون با روي كارآمدن بن سلمان ممكن است عربستان به عنوان شريك ضعيف تري براي آمريكا محسوب شود.

اوباما با تلاش براي ورود ايران به معادلات منطقه اي به دنبال ديناميك جديدي در خاورميانه بود كه اين موضوع به طور فزاينده اي موجب نگراني رهبران سعودي شد. اما سياست دولت كنوني آمريكا متفاوت است. ترامپ درصدد است تا با حمايت از عربستان سعودي در برابر ايران بايستد. بنابراين كاخ سفيد بايد حداقل تلاش مي كرد تا مخفيانه يا با اعمال زور عربستان را از انجام اقدامات احمقانه منصرف كند. چنين اقداماتي از جمله بازداشت بدون تفهيم اتهام ده ها شاهزاده سعودي به بهانه مبارزه عليه فساد، وجهه بن سلمان را به عنوان يك شخصيت اصلاح طلب خدشه دار كرده است. ليپمن در اين باره مي گويد: «نمي دانم تا چه زماني وليعهد جوان عربستان مي تواند به انجام اشتباهات خود ادامه دهد. او نه تنها وجهه خود را در سطح جهان خدشه دار كرد بلكه موجب بي اعتبار شدن حاميان خود از جمله جراد كوشنر نيز شده است.»

قتل جمال خاشقجي در واقع محصول جانبي يك قمار بزرگ است كه از ابتدا شوم بود. ترامپ و كوشنر، بدون هيچ تجربه قبلي اين رويا را در سر مي پروراندند تا نفوذ ايران را كه درحال گسترش است، مهار كنند و اختلاف ديرينه ميان اعراب و اسرائيل را با اتكا به يك متحد وفادار در خاورميانه برطرف سازند؛ مهم نيست چه فردي در كاخ سفيد باشد، اين اهداف از ابتدا نيز واقع گرايانه نبوده اند.

تضعيف سياست آمريكا در خاورميانه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگي - تربيتي زنان و خانواده
متن مطالب شماره 44، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است