|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: فرزنداني كه مادر ايراني و پدر خارجي دارند شهروند ايران مي شوند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


فرزنداني كه مادر ايراني و پدر خارجي دارند شهروند ايران مي شوند
با تصويب مجلس شوراي اسلامي

نويسنده: مهسا قوي قلب

تاپيش از اين تابعيت فرزندان مادران ايراني كه همسري غيرايراني داشتند، نامعلوم بود و اين افراد هميشه به دليل نداشتن شناسنامه و تابعيت ايراني با مشكلات زيادي مانند ثبت نام نشدن در مدارس و ديگر مسائل اجتماعي دست و پنجه نرم مي كردند تا اينكه بالاخره لايحه اصلاح قانون تعيين تكليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي روز يكشنبه در هيات دولت به تصويب رسيد.تا قبل از اين، بر اساس ماده واحده مصوب سال 1385 با عنوان تعيين تكليف فرزندان ناشي از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي حاكم بود و فعلا تا تصويب لايحه پيشنهادي نيز پابرجاست كه طبق آن فرزندان مادران ايراني داراي همسر خارجي تا سن 18 سالگي تسهيلاتي را براي اقامت، تحصيل، آموزش و بهداشت مي توانستند دريافت كنند و پس از 18 سالگي با داشتن شرايط لازم نسبت به اخذ تابعيت ايراني اقدام كنند.

اعطاي حق شهروندي

شهيندخت مولاوردي، دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي درباره تصويب اين لايحه معتقد است: اين لايحه مي تواند به فرزنداني كه مادران ايراني دارند حق شهروندي اعطا كند تا اين افراد به عنوان يك شهروند ايراني زندگي شايسته اي داشته باشند.وي تصريح كرد: همچنين تصويب اين لايحه در مجلس شوراي اسلامي مي تواند منشا تحولات مثبت ديگري در قوانين مربوط به حوزه زنان و خانواده باشد.مولاوردي خاطرنشان كرد: در قانون مدني موضوع انتقال تابعيت از مادر به فرزند مسكوت گذاشته شده است و با تصويب اين لايحه به نوعي آن خلا نيز برطرف خواهد شد.

معاون سابق امور زنان و خانواده رئيس جمهوري اظهار داشت: تعداد افرادي كه مشمول لايحه مصوب هيات وزيران مي شوند، خيلي زياد نيست، اما بي هويتي، بلاتكليفي و سردرگمي حتي يك فرد به دليل نقص و بي توجهي قوانين و قانونگذار قابل تحمل نيست.

وي يادآور شد: پيشينه اين لايحه به بيش از سه سال قبل برمي گردد و در اين خصوص وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري پيگير موضوع بود.

اقدامي مثبت در جهت برخورداري از خدمات اجتماعي

بهمن كشاورز، وكيل پايه يك دادگستري نيز در اين باره به «ايران» مي گويد: خانم هاي ايراني كه مايل به ازدواج با اتباع خارجي باشند بايد اجازه مخصوص از وزارت امورخارجه بگيرند و در صورت فقدان اين اجازه، ازدواج آنها واجد اشكال خواهد بود كه البته در مورد بطلان آن بحث و تامل وجود دارد. اما حتي اگر خانمي چنين اجازه اي را تحصيل و با تبعه خارجه ازدواج كند اولا به همسر او تابعيت ايراني داده نخواهد شد ثانيا فرزندان هم تبعه ايران نخواهند بود.

او در ادامه به گشاده دستي ايران در پذيرش پناهندگان و مهاجران اشاره كرده و مي افزايد: اين ويژگي بسيار قابل تحسين است، اما ناچار با ازدواج هايي كه بدون رعايت ضوابط با اتباع خارجي انجام مي شود مواجه بوده ايم و هستيم، نبايد فراموش كرد كه مساله فقر و تمايل بعضي از خانواده ها به اينكه دختران را سريعتر به خانه شوهر بفرستند در اين موارد موثر است. لازم است به ياد داشته باشيم موضوع تابعيت مساله خرد و كم اهميتي نيست به همين علت است كه مي بينيم هموطنان ما براي تحصيل تابعيت برخي از كشورها مدت هاي دراز انتظار مي كشند و بعضا در نهايت موفق نمي شوند.

اين وكيل دادگستري در خصوص قانون جديد كه گويا به فرزندان زنان ايراني كه شوهر خارجي دارند، تابعيت ايراني اعطا مي كند، توضيح مي دهد: از يك سو اين حركت به خاطر حمايت از مادران ايراني و ايجاد امكان پيوستن فرزندان به آنها به طور دائم بايد مثبت ارزيابي شود اما بايد دقت شود كه اين قانون به هيچ وجه وسيله اي براي تحصيل تابعيت شوهران اين خانم ها نشود؛ به عبارت ديگر اين ضابطه اي كاملا استثنايي است و به هيچ عنوان نبايد آن را تعميم داد يا مبناي قياس قرار داد زيرا در اين صورت ازدواج با زنان ايراني وسيله اي براي تحصيل تابعيت خواهد شد و پس از اينكه افراد به اين هدف نائل شدند تكليف اين خانم ها چندان روشن نخواهد بود.

او در ادامه به مورد قابل توجه ديگري اشاره مي كند: از آن جا كه نكاح دائم بدون ثبت، جرم محسوب مي شود نبايد اين مساله باعث شود كه خانواده ها با نكاح منقطع دختران خود با مردان خارجي موافقت كنند كه اين امر در مورد دختران باكره حتي اگر اذن ولي موجود باشد ? كه بايد باشد ? از ديدگاه بسياري از علما داراي اشكال شرعي است؛ در عين حال بحث تحصيل اجازه از وزارت امورخارجه نيز نبايد فراموش شود و به طور كلي مساله ازدواج دختران ايراني با مردان خارجي كه معمولا هم عروس از نظر مالي وضعيت خوبي ندارد و هم داماد از نظر توان مالي چندان برجسته نيست، بايد تحت ضابطه درآيد زيرا كه حمايت دولت از اتباع خود چنين اقتضايي دارد.

كشاورز به ابعاد بسيار مثبت اقدام اخير اشاره كرده و بيان مي كند: اين اقدام از اين جهت كه مشكل تحصيل و استفاده اين كودكان از مزاياي بيمه و بهداشت را فراهم خواهد كرد بايد مثبت ارزيابي شود و همچنين رابطه اين مردان را با خانم هاي ايراني كه ممكن است در مظان ترديد و شك باشد شرعي و قانوني خواهد كرد.

چرايي اصلاح قانون

در جامعه ما كم نيستند كودكاني كه حاصل ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي و فاقد تابعيت ايراني و امتيازات مربوط به آن هستند. اگرچه قانونگذار در ماده 976 قانون مدني و ماده واحده تعيين تكليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي مصوب 1385 در خصوص امكان كسب تابعيت ايراني تعيين قاعده كرده است، اما درباره وضعيت اين كودكان قبل از رسيدن به 18 سال تمام تعيين تكليف نشده است.

فاطمه ذوالقدر، عضو فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت و گو با «ايران» درباره تصويب اين لايحه مي گويد: دختران و زنان ايراني كه به عقد زوجيت اتباع خارجي بخصوص اتباع افغان و عراقي درآمده اند، پس از تولد فرزندان، متوجه نابرابري حقوق فرزندانشان نسبت به سايرين شدند. فرزندان بي شناسنامه و در نتيجه بي هويت، به مدرسه نرفته و درس نخوانده، تحقيرشده، بي باك از ارتكاب جرم، به دنبال انتقام از كم و كاست ها، در مواردي عواقب وخيمي را براي جامعه ايراني به دنبال آوردند.

اين نماينده مجلس اضافه مي كند: فقدان شناسنامه، بروز مشكلات در مسير آموزش و درمان و ازدواج و... شخصيت انساني ها آن را سركوب مي كند. اين احساس، شايسته هيچ انساني نيست؛ چه رسد به فرزندان زنان ايراني، در راستاي حل اين مساله طرح تحصيل تابعيت ايراني براي اين قبيل فرزندان ارائه گرديده است. اين شيوه علاوه بر اينكه با علقه عاطفي موجود بين فرزندان مزبور با ايران همخواني دارد، مشكلات مربوط به كسب امتيازات جامعه ايراني را نيز مرتفع خواهد ساخت و فرزندان زنان ايراني خواهند توانست مانند سايرين از حقوق و مزاياي ايراني برخوردار گردند.

او نويد مي دهد: مجلس با طرح دو فوريتي به دنبال حل موضوع است. اگرچه مجلسي ها يك بار در سال 85 با يك طرح يك فوريتي به دنبال حل مشكل بودند و پيش از اين هم طرح يك بار در خرداد 91 به شوراي نگهبان ارسال شد و در نهايت شوراي نگهبان، مصوبه نمايندگان مجلس را كه به فرزندان حاصل از چنين ازدواج هايي، تابعيت ايراني مي داد، مغاير قانون اساسي تشخيص داد. بنابه نظر شوراي نگهبان درنظرگرفتن تسهيلاتي مانند دريافت يارانه و معافيت از پرداخت تعرفه اقامت براي اتباع خارجي امكان پذير نيست و بار مالي آن طرح براي اجرا امكان پذير نيست. اما آنقدر مشكل حل نشد تا اين بار با يك طرح دو فوريتي به دنبال حل مشكل برآمدند.

ذوالقدر ادامه داد: مصوبه كميسيون فرهنگي مجلس مبني براينكه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي از اين پس مي توانند تابعيت ايران را دريافت كنند، بي شك گام مثبتي براي رفع قسمتي از مشكلات در اين زمينه است.

او با اشاره به اينكه درحال حاضر فرزندان حاصل از ازدواج زن ايراني با مرد خارجي بعد از 18سالگي، مي توانند با اقامت يك ساله در ايران تابعيت كشور مادر خود را كسب كنند و صاحب شناسنامه شوند، مي افزايد: اين افراد در اجرا با مشكلات عديده اي مواجهند كه مشمولين در ميانه راه از اخذ تابعيت باز مي مانند.

فرزنداني كه مادر ايراني و پدر خارجي دارند شهروند ايران مي شوند


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    آثار ديگري از " مهسا قوي قلب"

  مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت در گفت و گو با «ايران» : روزانه 2 هزار زائر به عتبات عاليات اعزام مي شوند
مهسا قوي قلب، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  افزايش حقوق 4/5 ميليون بازنشسته در انتظار اجراي طرح همسان سازي / 80 هزار ميليارد تومان براي همسان سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي و كشوري مورد نياز است
مهسا قوي قلب، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مسئولان حوزه بهداشت و درمان در گفت و گو با «ايران»: شايعه بحران دارو فقط براي فروش بيشتر است
مهسا قوي قلب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پايان موج سوم سفرهاي تابستاني / اين روزها به دليل افزايش قيمت بليت هواپيما سفر با خودروي شخصي چند برابر شده است
مهسا قوي قلب، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  قاچاق شير خشك به بازار كشورهاي همجوار ! / سخنگوي سازمان غذا و دارو در گفت و گو با«ايران» خبر داد
مهسا قوي قلب، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كاوشگر
متن مطالب شماره 141، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است