|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: دبير ستاد اربعين در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد: در حوزه هاي امنيت، مسائل زيرساختي تا خدمات رساني جهش داشته ايم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


دبير ستاد اربعين در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد: در حوزه هاي امنيت، مسائل زيرساختي تا خدمات رساني جهش داشته ايم


نويسنده: الهه زارعي

اربعين امسال با تلاش و برنامه ريزي دولت نسبت به سال گذشته هرچه بهتر و باشكوه تر برگزار شد، اگرچه در برخي قسمت ها نواقصي وجود داشت كه همين كاستي هاي كوچك منجر به هجمه منتقدان عليه دولت تدبير و اميد شد، اما مسئولان ذيربط تمام عزم خود را جزم كردند تا اين مشكلات هرچند كوچك هم در كمترين زمان ممكن برطرف شود.

شهريار حيدري، دبير ستاد اربعين در گفت و گو با خبرنگار «ايران» ضمن اشاره به حضور بيش از دو ميليون نفري زائران گفت: با توجه به نوسانات نرخ ارز و مشكلات پيش آمده در اين خصوص حذف دلار از چرخه اربعين از نقاط قوت مراسم امسال به شمار مي آيد.

وي افزود: اربعين امسال نسبت به سال گذشته تفاوت هايي داشته كه از جمله آن مي توان به ساماندهي سامانه هاي حج و زيارت، سفارت عراق، نيروي انتظامي و وزارت خارجه اشاره كرد كه مشكلات روند ثبت نام زائران را به حداقل رساند.دبير ستاد اربعين اظهار داشت: با وجود تهديدات داخلي و خارجي كه براي مراسم اربعين امسال وجود داشت، اما با تلاش نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي حتي به يك زائر هم آسيب وارد نشد و هر اقدام امنيتي قبل از اجرا توسط نيروهاي اطلاعاتي كشف و خنثي شد.

حيدري ضمن اشاره به ترافيك روان در گيت هاي گذرنامه ادامه داد: در مرزها به لحاظ ورود و خروج زائران و فرآيند چك كردن در گيت ها هيچ توقفي نداشتيم و زائران بدون هيچ معطلي از گيت ها عبور مي كردند در صورتي كه يكي از مشكلات اساسي در سال گذشته ترافيك در همين گيت هاي گذرنامه بود كه با همت مسئولان اين معضل امسال مرتفع شد.وي افزود: بحث كنترل لايه هاي امنيتي قبل از ورود به پايانه ها منجر شد ترددها امسال قانونمند و روان صورت بگيرد و ترددهاي غيرقانوني هم اينقدر ناچيز بوده كه مي توان گفت اين نوع از ترددها در اربعين امسال به صفر رسيد.

دبير ستاد اربعين، انعقاد تفاهمنامه بين دو كشور ايران و عراق را از ديگر نكات ارزشمند اربعين 97 عنوان كرد و گفت: همكاري دولت و ملت عراق با ايرانيان به دنبال انعقاد اين تفاهمنامه از ديگر نكات ارزشمندي است كه تمام همكاري هاي مشترك در قالب آن از قبل پيش بيني شده بود.حيدري ضمن تاكيد بر اثرات اربعين در سطح ملي، منطقه و جهاني از برگزاري همايش بين المللي اربعين در آينده نزديك در تهران خبر داد و اظهار داشت: اين همايش با حضور انديشمندان و صاحبان قلم از سراسر جهان با رويكرد تبيين شهادت امام حسين عليه السلام و اثرات جهاني و ملي آن، فرهنگ عاشورايي، پيام عاشورا، اربعين و... برگزار مي شود و نكته قابل تامل اين است كه اين همايش در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته و بيشترين مقالات از كشورهاي عراق، ايران و ساير كشورهاي اسلامي ارسال شده است.

دبير ستاد اربعين به همدلي و همراهي مثال زدني مردم، دولت و حاكميت تاكيد كرد و گفت: عده اي عليه اربعين صحبت مي كنند كه اين موضوع از دو حالت خارج نيست يا اين افراد بي اطلاع هستند يا اينكه از سر دلسوزي نيست و از روي عناد و مخالفت با اربعين اظهارنظر مي كنند. آنهايي كه از روي عناد و دشمني با اربعين صحبت مي كنند كه موضع شان مشخص است، اما افرادي كه از سر بي اطلاعي با اين راهپيمايي عظيم مخالفت مي كنند بهتر است با مسئولان در ستاد اربعين و كميته ها صحبت كنند و اگر نقدي داشته باشند ما پذيراي آن هستيم و اين گونه نيست كه با نقادان برخورد كنيم.

حيدري اظهار داشت: اگر در اربعين 96 ضعفي بوده ما سعي كرديم آن را در مراسم امسال مرتفع كنيم. درواقع همواره سعي داريم اربعين هر سال نسبت به سال گذشته بهتر و باشكوه تر برگزار شود بنابراين اگر در اربعين سال جاري نقاط ضعفي بوده به طور قطع در سال آتي جبران خواهد شد، اين ايرادات جزئي نبايد كارهاي ديگر را تحت الشعاع قرار دهد و اين شيوه نقادي خوب نيست.دبير ستاد اربعين خاطرنشان كرد: از اين هفته برنامه ريزي براي اربعين سال 98 شروع شده و به طور مستمر ادامه خواهد داشت و قطعا سعي خواهد شد اربعين آينده بهتر از مراسم امسال برگزار شود.

وي با  اشاره به جابه جايي دو ميليون نفر در اين مدت گفت: امسال با توجه به برنامه ريزي انجام شده و علي رغم برخي محدوديت ها  توانستيم در همه حوزه ها از امنيت، مسائل زيرساختي تا خدمات رساني و فرهنگ سازي و اطلاع رساني جهش داشته باشيم.

خدمات درماني و بهداشتي در ايام اربعين

ايرج حريرچي، سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري روز گذشته گفت: در ايام راهپيمايي اربعين حسيني، 900 دستگاه آمبولانس، 35 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 10 فروند بالگرد اورژانس، 89 مركز درماني، 9 بيمارستان سيار، 56 كلينيك سيار، بيش از 10 هزار نيروي درماني داوطلب و 17 هزار نيروي اورژانس براي ارائه خدمات به زائران، از آمادگي كامل برخوردار بودند.

سخنگوي وزارت بهداشت درباره استقرار آمبولانس هاي اورژانس در مرزها اظهار داشت: آمبولانس هاي اورژانس در مرزهاي شرقي به فاصله 40 كيلومتري و در مرزهاي غربي به فاصله 10 كيلومتري مستقر بودند و هر 16 كيلومتر نيز يك دستگاه اتوبوس آمبولانس مستقر بود.حريرچي با اشاره به صدور1464 كارت بهداشت ويژه اربعين براي افراد فعال در موكب ها ادامه داد: در حوزه بهداشت، 17308 بازديد بهداشتي از موكب ها، محل اسكان و تجمع زائران دراين ايام انجام شد.وي افزود: 2417 بيمار عادي و 617 مصدوم ترافيكي در بيمارستان ها درمان شده و 49200 زائر نيز در محل به صورت سرپايي درمان شدند و اورژانس پيش بيمارستاني به 52308 نفر از زائران، خدمات فوريت هاي پزشكي ارائه كرده است و 7100 نفر از اتباع خارجي نيز از جمله اتباع كشورهاي افغانستان، پاكستان و هند خدمات بهداشتي و درماني دريافت كردند.حريرچي به اعلام آمادگي 28 دانشگاه جهت ارائه خدمات مطلوب براي زائران تاكيد كرد و گفت: در اين ايام 503 عمل جراحي براي زائران انجام شد.

وي در پايان عنوان كرد: به 220 هزار نفر از زائران نيز قبل از سفر به عتبات عاليات آموزش هاي بهداشت فردي و خودمراقبتي ارائه شده بود.

برش
چهار بانده شدن مسير مهران به نجف

رحماني فضلي، وزيركشور ضمن اشاره به دستور ويژه رئيس جمهوري براي چهار بانده شدن مسير مهران به نجف گفت: در مراسم اربعين امسال زائران با مشكلاتي همچون تامين ارز و حمل و نقل مواجه شدند كه اين كاستي ها بايد در مراسم سال آتي حل شود.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، وزير كشور اظهار داشت: بايد مسير پيش رو را به گونه اي طراحي كنيم كه مردم در شرايط عادي هم بتوانند به زيارت عتبات عاليات بيابند و همچنين در مراسم اربعين نيز ضمن افزايش كيفي و كمي در خدمات رساني و پشتيباني و امور معنوي و ارزشي بايد كارهاي بسياري انجام دهيم.

رحماني فضلي، محرم و اربعين را چشمه جوشان معنويت دانست كه بايد سال به سال شفاف تر و روشن تر به دنيا نشان داده شود و گفت: برخي افراد انتقادهايي دارند ولي برداشت بعضي از آنها بسيار سطحي است و بايد ديد دشمن چه مي گويد.

وي ادامه داد: در حالي كه رسانه هاي دشمن اين مراسم و حضور را بايكوت كرده و به آن نپرداختند برخي نيز فقط به ايرادها و اشكالات آن اشاره كردند تا شيعه را در مقابل اهل سنت قرار دهند و برخي گفتند اربعين جايگزين حج مي شود در حالي كه اربعين در طول حج و تقويت كننده آن است.

دبير ستاد اربعين در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد: در حوزه هاي امنيت، مسائل زيرساختي تا خدمات رساني جهش داشته ايم


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از " الهه زارعي"

  همه جا به نوبت!
الهه زارعي، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  اعصاب خردي هاي يك مسافر تاكسي
الهه زارعي، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
  ميدان ها و تقاطع ها غريبه هايي در كالبد شهر / نگاهي انتقادي به طراحي هاي ناموزون هندسي در سيماي شهري
الهه زارعي، ايران 17/4/97
مشاهده متن    
  پيش به سوي شهري شاد / بررسي نقش فضاي شهري در ايجاد نشاط در جامعه
الهه زارعي، ايران 21/3/97
مشاهده متن    
  بهبود كيفيت زندگي در شهر هوشمند / بررسي نقش هوشمندسازي كلانشهرها براي كاهش معضلات شهري
الهه زارعي، ايران 24/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرباز
متن مطالب شماره 261، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است