|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: ائتلافي براي تبديل پلاستيك هاي اقيانوس به كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


ايده هاي خلاقانه 
ائتلافي براي تبديل پلاستيك هاي اقيانوس به كالا


نويسنده: Adele Peters
مترجم: مريم رضايي
برگرفته از: Fast Company

اگر يك كارتريج جوهر افشان شركت HP بخريد، بايد بدانيد بخشي از پلاستيك آن از بطري هاي جمع آوري شده از خيابان ها و كانال هاي آب پايتخت هاييتي است كه قبل از وارد شدن به اقيانوس، بازيافت شده اند. اين شركت از سال 2017، با كارگران محلي وارد همكاري شده تا 250 تن پلاستيك منطقه را جمع آوري كنند و حدود 12 ميليون بطري پلاستيكي را از درياي كارائيب دور كنند.

تعداد شركت هايي مثل HP كه پلاستيك هاي رها شده در دريا را وارد زنجيره تامين خود مي كنند، رو به افزايش است. اين شركت اعلام كرده كه در حال پيوستن به ائتلافي متشكل از اين شركت ها به نام NextWave Plastics است كه سال گذشته توسط شركت دل و موسسه غيرانتفاعي Lonely Whale تاسيس شده است. شركت هاي عضو اين ائتلاف مي خواهند علاوه بر كاهش حجم ضايعات پلاستيك دريا و ايجاد يك مزيت زيست محيطي و اجتماعي، آگاهي جمعي در ميان توليدكنندگان جهاني را بالا ببرند و پلاستيك را به يك كالاي باارزش براي آنها تبديل كنند. ايكيا هم اخيرا به اين ائتلاف پيوسته و قصد دارد اولين نمونه هاي محصولات خود را از پلاستيك رها شده در دريا تا پايان سال 2019 بسازد. اين گروه پيش بيني كرده بيش از 1500 تن پلاستيكي كه به اقيانوس وارد مي شود را در يك دوره پنج ساله جمع آوري كند.

الن جاكووسكي، رئيس جهاني استراتژي پايداري و نوآوري HP مي گويد: «همه بايد دست به كار شوند تا مشكل زباله هاي دريايي را حل كنند؛ از جمله كسب وكارها. هيچ دليلي نمي بينم كه شركت ها پيشتاز اين كار نباشند.» به طور برجسته، شركت هاي عضو ائتلاف متعهد شده اند در زنجيره تامين خودشان موارد استفاده براي پلاستيك هاي وارد شده به اقيانوس ايجاد كنند. براي شركت دل، اين آيتم در بسته بندي و كاربردهاي توليدي استفاده مي شود.سالانه حدود 8 ميليون تن پلاستيك وارد اقيانوس ها مي شود كه معادل تخليه يك كاميون حمل زباله در هر دقيقه است. يك بخش از راه حل اين موضوع اين است كه كلا پلاستيك كمتري وارد بازار شود. شركت ايكيا اوايل امسال متعهد شد آيتم هاي پلاستيكي يك بار مصرفي كه تا سال 2020 قرار است بفروشد را از رده خارج كند. اما پيدا كردن روش هايي كه جلوي سرازير شدن زباله هاي پلاستيكي به اقيانوس را بگيرد هم به همان اندازه مهم است؛ به ويژه در كشورهايي مثل چين، اندونزي، فيليپين، تايلند و ويتنام كه بيش از ديگر كشورهاي دنيا به روي هم، زباله هاي پلاستيكي وارد دريا مي كنند.

شركت HP در همكاري با شركت ترد (Thread) اين كار را در هاييتي شروع كرده است. ترد بطري هاي پلاستيكي را به متريالي تبديل مي كند كه برندهايي مثل تيمبرلند براي توليد لباس و كفش استفاده مي كردند. اين فرآيند باعث مي شود افراد در مشاغلي كه حقوق پايين دارند، وارد عرصه شوند و كم كاري شهرداري ها براي بازيافت زباله جبران شود. جاكووسكي مي گويد كار كردن با اين پلاستيك ها مثل پلاستيك هايي كه در كشورهايي همچون ويتنام به اقيانوس مي ريزد، پرچالش است. «بيشتر اين زباله ها روي زمين انداخته مي شوند و راه خود را به كانال هاي آب باز مي كنند و بعد وارد اقيانوس مي شوند. اين پلاستيك ها با گل، شن و آب شور دريا پر مي شوند و زير آب مي روند و جمع آوري آنها خيلي متفاوت تر از پلاستيك هاي بازيافتي است كه مي توانيد از بازار تهيه كنيد.» شركت HP اكنون قصد دارد چيزهايي را كه از كار كردن با اين متريال در زنجيره تامين خودش فراگرفته، با شركت هاي ديگر مثل ايكيا كه عضو ائتلاف NextWave هستند، به اشتراك بگذارد. ايكيا در ابتداي راه كشف استفاده از پلاستيك هاي واردشده به اقيانوس است.

لنا كوواچ، مدير پايداري ايكيا مي گويد: «ما مي خواهيم اين روش را در هر صورت آزمايش كنيم و مطمئن شويم كاربرد دارد و فقط به پتانسيل آن نگاه نكنيم.» نمونه هاي اوليه جديد ايكيا فرآيند طراحي استاندارد را طي خواهند كرد. به گفته كوواچ، «همه مراحل طي خواهد شد؛ اينكه آيا مي توانيم منبع يابي كنيم، آيا طراح مي تواند از آن استفاده كند، آيا اين فرآيند با كل اصول طراحي ما سازگاري دارد يا نه. اين همان چيزي است كه مي خواهيم آزمايش كنيم.» شركت هاي ديگر عضو ائتلاف هم از پلاستيك هايي كه روانه اقيانوس مي شوند يا پلاستيك هايي كه در حال حاضر به اقيانوس ريخته شده اند، براي توليد محصولاتي مثل اسكيت بورد يا كفپوش، استفاده كرده اند. شركت

 Humanscale از بازيافت تورهاي ماهيگيري قديمي كه از رده خارج شده و در اقيانوس رها شده اند، براي ساخت صندلي اداري استفاده كرده است. رابرت كينگ، موسس و مدير عامل اين شركت مي گويد: «پلاستيك اقيانوس به يكي از بزرگ ترين تهديدات محيط زيست تبديل شده و تورهاي ماهيگيري رها شده، بدترين نوع آن است. ما از پلاستيك اين تورها براي تكه هاي صندلي جديدمان استفاده مي كنيم. اين يك روش رسيدن به بينش توليد پايدار است. هر صندلي توليدي ما اثري مثبت بر محيط زيست دارد.» جاكووسكي مي گويد: «براي ما به عنوان يك جامعه، كليد كار اين است كه پلاستيك را يك ارزش بدانيم، نه يك زباله. در حال حاضر، مردم پلاستيك را زباله اي مي دانند كه بايد دور ريخته شود. پلاستيك يك متريال كاملا شگفت انگيز است كه نتوانسته ايم بهره كافي از آن ببريم. پس به جاي اينكه پلاستيك بيشتري توليد كنيم، بايد ببينيم چگونه آن را در فرآيندي درست قرار مي دهيم كه براي تداوم بازيافت آن، ارزش كافي ايجاد كنيم.»

ائتلافي براي تبديل پلاستيك هاي اقيانوس به كالا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از " Adele Peters"

  خودروهاي برقي و تحول پايدار در صنعت حمل و نقل
Adele Peters، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  توليد صد درصد برق پاك تا سال ۲۰۴۵
Adele Peters، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  آثار مثبت طرح ۴ روز كار در هفته!
Adele Peters، دنياي اقتصاد 15/5/97
مشاهده متن    
  نوآوري تبديل دوده به جوهر براي كاهش آلودگي هوا
Adele Peters، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  باغچه هاي خانگي و نظام غذايي منعطف تر
Adele Peters، دنياي اقتصاد 19/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات فقه اماميه
متن مطالب شماره 11، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است