|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: جزئيات جديد از تحريم هاي آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


رويداد 
جزئيات جديد از تحريم هاي آمريكا
وزارت خزانه داري ليست تحريم هاي ايران را به روزرساني كرد


دنياي اقتصاد : روز گذشته وزارت خزانه داري آمريكا ليست جديدي از افراد و شركت هاي تحت تحريم آمريكا را منتشر كرد. اين ليست بيش از 300 عضو جديد دارد و در حدود 50 بانك و موسسه مالي مرتبط با بانك هاي ايراني را دربر مي گيرد. مقايسه اين ليست 75 صفحه اي با نسخه پيشين حكايت از تنگ تر شدن حلقه تحريم ها دارد؛ اما به عقيده كارشناسان، عدم همراهي جهاني با آمريكا، اثر اين تحريم ها بر اقتصاد ايران را رقيق خواهد كرد. در حالي كه به عقيده ريچاردنفيو مهم ترين شرط موفقيت تحريم ها در دوره پيشين، همراهي ديگر كشورها با آمريكا بود.

روز گذشته و همزمان با آغاز دور جديد تحريم هاي آمريكا عليه ايران، وب سايت وزارت خزانه داري آمريكا ليست جديدي از افراد و شركت هاي مشمول تحريم هاي ثانويه را منتشر كرد كه در اين ليست علاوه بر حدود 400 فرد و شركتي كه با امضاي توافق نامه برجام از ليست تحريم هاي مرتبط با برنامه هسته اي ايران خارج شده بودند، بيش از 300 عضو جديد نيز حضور دارند. ليست جديد تحريم هاي آمريكا  بسياري از بانك هاي ايراني و 7 بانك خارجي را دربر گرفته است. برخي از شركت هاي كشتيراني، شركت هاي هواپيمايي و پتروشيمي ها نيز در ليست جديد وزارت خزانه داري آمريكا گنجانده شده اند. آمريكا همچنين حدود 180 كشتي و 65 هواپيما را نيز در ليست جديد تحريم ها قرار داده است. روز گذشته نيز مايك پمپئو در كنفرانس خبري مشترك خود با وزير خزانه داري آمريكا به طور رسمي 8 كشور چين، هند، ايتاليا، يونان، ژاپن، كره جنوبي، تايوان و تركيه را به طور موقت از اجراي تحريم هاي نفتي عليه ايران معاف اعلام كرد. اگرچه ليست تحريمي جديد آمريكا حكايت از عزم جدي اين كشور براي به انزوا كشاندن اقتصاد ايران دارد، اما عدم همراهي ساير كشورها با آمريكا در مسير اجراي تحريم ها از نافذ بودن تحريم ها خواهد كاست. وضعيتي كه تا حدودي در اعطاي معافيت به 8 خريدار نفتي ايران انعكاس داده شده است. به عقيده كارشناسان عدم همراهي ساير كشورها با آمريكا در مسير تشديد تحريم ها عليه ايران مي تواند بخشي از اثر تشديد تحريم ها را رقيق تر كند. روز گذشته نهاد خدمات تراكنش هاي مالي «سوئيفت» كه مركز آن در بلژيك است نيز اعلام كرد، براي حفظ ثبات و يكپارچگي نظام مالي جهاني، دسترسي شماري از بانك هاي ايران به سيستم نقل و انتقال هاي بانكي توسط سوئيفت را قطع كرده است. البته در بيانيه سوئيفت اشاره اي به تحريم هاي آمريكا عليه ايران نشده است.

به روزرساني ليست تحريم ها

روز گذشته وزارت خزانه داري آمريكا ليست 75 صفحه اي از شركت ها و افراد مرتبط با تحريم ايران را منتشر كرد.  نگاه به اين ليست و افزوده شدن اغلب بانك هاي كشور به ليست تحريم آمريكا حكايت از اين دارد كه آمريكا قصد دارد تا در دوره جديد تحريم ها فشار بيشتري بر ايران وارد كند، اين در حالي است كه آمريكا بر خلاف دوره پيشين تحريم ها از پشتيباني جهاني براي اعمال تنگناي بيشتر بر ايران برخوردار نيست. وضعيتي كه مي تواند از اثرگذاري اين تحريم ها بكاهد. تحريم هايي كه «ريچارد نفيو» طراح تحريم هاي آمريكا عليه ايران در دوره اوباما، در واكنشي توييتري آنها را مايه تاسف خواند و آمريكا را مسوول تبعات اين تحريم ها دانست. به عقيده نفيو سيبل اين تحريم ها در نهايت مردم ايران خواهند بود، به همين واسطه جامعه جهاني بايد نسبت به اعمال اين تحريم ها هوشيار باشد.

به دنبال انتشار اين ليست نيز اتحاديه اروپا به همراه كشورهاي فرانسه، انگليس و آلمان با صدور بيانيه مشتركي مخالفت خود را با بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران اعلام كردند.  اروپايي ها در بيانيه خود آورده اند كه آژانس بين المللي انرژي اتمي تا به حال در 12 گزارش خود تاييد كرده كه ايران به تعهدات خود در توافق برجام پايبند بوده است.  ريچارد نفيو طراح شبكه هوشمند تحريم ها عليه ايران در كتاب «هنرتحريم»، بخشي قابل توجهي از موفقيت تحريم ها را در گرو همراهي ساير كشورها با تحريم ها آمريكا عنوان كرده بود. دستاوردي كه به نظر مي رسد در دوره جديد تحريم ها براي آمريكا دور از دسترس باشد. در ليست جديد منتشر شده از سوي وزارت خزانه داري آمريكا نام 26 فرد حقيقي جديد نيز به چشم مي خورد كه از اين بين 25 نفر ايراني و يك نفر يوناني هستند.

«ديميتريس كامبيس» كه به گفته وزارت خزانه داري آمريكا در دوره پيشين تحريم ها به ايران در زمينه فروش نفت كمك مي كرد تنها فرد خارجي جديد در ليست منتشر شده از سوي وزارت خزانه داري آمريكا است. ليست جديد تحريم هاي آمريكا نيز علاوه بر بانك مركزي، چندين بانك ايراني را نيز به ليست تحريم ها اضافه كرده است. علاوه بر اين بيش از 20 شركت و صندوق سرمايه گذاري وابسته به اين بانك ها را نيز زير چتر شوم تحريم قرار داده است. آمريكا همچنين 7 بانك و موسسه مالي در كشور بلاروس، يك بانك افغان، دو بانك مالزيايي و يك بانك ونزوئلايي را نيز به ليست پيشين تحريم ها اضافه كرده است.  يكي از نكات جالب توجه در ليست جديد تحريم هاي آمريكا حضور كشتي سانچي در اين ليست است. اين كشتي سال گذشته در پي حادثه دريايي در درياي چين غرق شده بود.

تعليق دسترسي به سوئيفت

روز گذشته همچنين نهاد خدمات تراكنش هاي مالي «سوئيفت» كه مركز آن در بلژيك است بدون اشاره به بازگشت تحريم هاي آمريكا، اعلام كرد براي حفظ ثبات و يكپارچگي نظام مالي جهاني، دسترسي شماري از بانك هاي ايران به سيستم نقل و انتقال هاي بانكي توسط سوئيفت را قطع كرده است. البته سوئيفت در بيانيه اي كه به مناسبت تعليق دسترسي برخي از بانك هاي ايراني به خدمات اين نهاد مالي منتشر كرده بود اين تصميم را «يك گام رو به عقب» خواند.

 به عقيده برخي از كارشناسان حتي در بدنه وزارت خزانه داري آمريكا، قطع دسترسي ايران به سوئيفت مي تواند به منزله انگيزه اي براي طراحي يك سيستم خدمات مالي جايگزين باشد. سيستمي كه در صورت طراحي مي تواند سلطه دلار آمريكا بر اقتصاد جهان را تا حدود زيادي كاهش داده و تحريم ها را به سلاحي كم اثر در دستان آمريكا بدل كند. سوئيفت (جامعه جهاني ارتباطات مالي و بين بانكي) يك نهاد غير دولتي است كه از بيش از 40 سال پيش (1973) از سوي 239 بانك از 15 كشور اروپايي و آمريكاي شمالي راه اندازي شد. هدف آن جايگزيني روش هاي ارتباطي غيراستاندارد كاغذي يا از طريق Telex در سطح بين المللي با يك روش استانداردشده جهاني بود. سوئيفت در بيانيه خود هيچ اشاره اي به بانك هايي كه دسترسي آنها به اين نهاد مالي به حالت تعليق درآمده، اشاره اي نكرده است.

شكايت نماينده ايران در سازمان ملل از تحريم هاي آمريكا 

نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در نامه اي به دبيركل سازمان ملل متحد با اشاره به تحريم هاي غيرقانوني و يك جانبه آمريكا در 14 آبان 1397 خواهان اقدام دسته جمعي سازمان ملل متحد و اعضاي جامعه بين المللي در مقابله با اين تحريم ها شد.به گزارش «ايسنا»، غلامعلي خوشرو همچنين اقدام آمريكا را مغاير با مقررات بين المللي متعددي دانسته است.در بخش ديگري از اين نامه آمده است كه «اين تحريم ها غيرقانوني و مغاير با اصول شناخته شده مصرح در منشور ملل متحد و مورد پذيرش جامعه بين المللي نظير برابري حاكميت دولت ها، عدم مداخله در امور داخلي دولت هاي عضو و آزادي تردد و تجارت بين المللي است.» در بخش ديگري از اين نامه، تحريم هاي آمريكا در 14 آبان ماه با راي ديوان بين المللي دادگستري كه اخيرا صادر شد، مغاير دانسته شده و آمده است اين تحريم ها مسلما باعث بغرنج تر شدن شرايط حاكم بر دعواي جاري بين طرفين مي شود كه ديوان بين المللي دادگستري در راي اخير خود آمريكا را ملزم كرده از آن خودداري كند.خوشرو اين تحريم ها و اقدامات بي پرواي آمريكا را تهديد كشورها و دولت هاي ديگر در جهت اخلال در روابط اقتصادي ايران قلمداد كرده و تصريح كرده است «ايالات متحده نه تنها آشكارا در مقابل قطعنامه 2231 شوراي امنيت مي ايستد، بلكه بي شرمانه به ديگر دولت ها فشار وارد مي كند تا آن قطعنامه را نقض كنند.»وي تاكيد كرد: ضمنا اقدامات قهرآميز يك جانبه ايالات متحده به ويژه مواردي كه اثرات فراسرزميني دارند تبعيضي عليه شهروندان يك كشور بر مبناي محل اقامت يا مليت است و ميثاق حقوق مدني و سياسي و كنوانسيون بين المللي محو تمام اشكال تبعيض نژادي را زير پا مي گذارد.نماينده دائم ايران در انتهاي نامه خود خواسته است كه جامعه بين المللي به صورت دسته جمعي به اين اقدام غيرقانوني و غير انساني آمريكا پاسخ محكمي بدهد و از حاكميت قانون و چندجانبه گرايي حمايت كند.

جزئيات جديد از تحريم هاي آمريكا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 68 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پژوهش ملل
متن مطالب شماره 37، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است