|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: «يونيدو» هشدار داد: سه تهديد صنايع جهان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
«يونيدو» هشدار داد: سه تهديد صنايع جهاندنياي اقتصاد : كارنامه توليد صنعتي جهان در فصل دوم 2018 منتشر شد. ارزيابي 23 صنعت پيشتاز جهان نشان مي دهد توليد صنعتي در فصل دوم سال 2018 با رشد 8/ 3 درصدي نسبت به مدت مشابه سال 2017 همراه بوده كه نسبت به رقم مشابه در فصل نخست سال 2018 تنزل يافته است. همچنين بررسي ها حاكي از آن است كه در مدت زمان مورد بررسي، رشد توليدات صنعتي در كشورهاي در حال توسعه و نوظهور 7/ 3 درصد و بالاتر از رشد اقتصادهاي توسعه يافته (5/ 2 درصد) بوده است.

در اين ميان اگرچه پيش بيني ها از ثبات رشد صنعتي در سال 2018 حكايت دارد، اما براساس آسيب شناسي ها سه عامل «تحريم هاي اقتصادي»، «تعرفه هاي جديد» و «نااطميناني هاي مربوط به برگزيت» تهديدهايي به شمار مي روند كه ممكن است رشد صنعتي جهان را با مخاطراتي همراه كند. با اين حال مطابق با آمارها در فصل دوم سال 2018، توليد صنعتي جهان در تمامي گروه هاي صنعتي نسبت به مدت مشابه سال 2017 با رشد مثبت همراه بوده است. معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق تهران در آخرين گزارش خود، وضعيت توليدات صنعتي جهان در فصل دوم 2018 را مورد بررسي قرار داده است. داده هاي اين گزارش كه با استفاده از اطلاعات فصلي سازمان يونيدو استخراج شده، نشان مي دهد توليد صنعتي جهان در فصل دوم سال 2018 با رشد 8/ 3 درصدي نسبت به مدت مشابه سال 2017 روبه رو بوده است. اين در حالي است كه براساس انتظارها اگرچه پيش بيني مي شود رشد صنعتي در سال 2018 ثابت باقي بماند، اما با توجه به خطر ركود بزرگ ناشي از موج جديد حمايت گرايي از توليدات داخلي، چشم انداز پويايي جهان تضعيف شده است. ارزيابي هاي يونيدو نشان مي دهد تحريم هاي اقتصادي و تعرفه هاي جديد به همراه نااطميناني هاي مربوط به برگزيت (Brexit)، تهديدهاي قريب الوقوعي هستند كه مي توانند در آينده اي نزديك رشد صنعتي جهان را با كاهش مواجه كنند. با اين حال به رغم وجود اين چالش ها، انتظار مي رود اثر مثبت بهبود رشد اقتصادهاي صنعتي بر صنعت جهان در سال 2017-2016، همچنان ادامه پيدا كند. در نتيجه براساس آخرين ارزيابي ها، ارزش افزوده صنعتي جهان احتمالا در سال 2018 در سطح 9/ 3 درصد باقي مي ماند و نسبت به سال 2017 تغييري نخواهد كرد. همچنين براساس پيش بيني ها رشد ارزش افزوده صنعتي در اقتصادهاي صنعتي به 7/ 2 درصد در سال 2018 خواهد رسيد. اگرچه رشد ارزش افزوده صنعتي در كشورهاي اروپايي در سطح 9/ 2 درصد باقي خواهد ماند، اما رشد آمريكاي شمالي احتمالا از 2 درصد در سال 2017 به 3 درصد در سال 2018 خواهد رسيد كه بخشي از آن به دليل محرك هاي مالي ايالات متحده آمريكاست كه در كوتاه مدت منجر به افزايش توليد مي شود. رشد ارزش افزوده صنعتي اقتصادهاي صنعتي آسياي شرقي نيز پس از تجربه رشد 4/ 3 درصدي در سال 2017، احتمالا كمي كاهش خواهد يافت و به 3/ 2 درصد خواهد رسيد. در طبقه بندي گروه هاي كشوري سازمان يونيدو، از فصل اول سال 2018 رشد توليدات صنعتي چين به طور جداگانه از ساير گروه هاي كشوري گزارش شده است. سازمان يونيدو دليل اين جداسازي را اندازه و ويژگي هاي جديد اقتصاد چين دانسته و عنوان كرده كه چين به سرعت در حال تبديل شدن به يك اقتصاد صنعتي است.

تصوير آماري صنعت

بررسي ها نشان مي دهد در فصل دوم سال 2018، توليدات صنعتي جهان با رشد 8/ 3 درصدي نسبت به مدت مشابه سال 2017 مواجه شده كه نسبت به رقم مشابه در فصل قبل با كاهش حدود 4/ 0 واحد درصدي مواجه شده است. ارزيابي ها حاكي از آن است رشد توليدات صنعتي از فصل چهارم سال 2017 روندي نزولي در پيش گرفته و در فصل دوم سال 2018 در پايين ترين ميزان خود از ابتداي سال 2017 قرار دارد. همچنين در فصل دوم سال 2018، رشد توليدات صنعتي در كشورهاي در حال توسعه و نوظهور 7/ 3 درصد و بالاتر از رشد اقتصادهاي توسعه يافته (5/ 2 درصد) بوده است. اين در حالي است كه رشد توليدات صنعتي در اقتصادهاي توسعه يافته و كشورهاي در حال توسعه و نوظهور (به جز چين) از فصل چهارم سال 2017 روندي كاهشي در پيش گرفته است. توليدات صنعتي چين به عنوان بزرگترين توليدكننده صنعتي جهان در فصل دوم 2018 نسبت به مدت مشابه 2017، رشد 4/ 6 درصدي داشته كه همچنان از رقم مشابه در فصل اول سال 2017 پايين تر است. در ميان گروه هاي كشوري، بيشترين كاهش رشد توليد صنعتي در فصل دوم 2018 مربوط به اقتصادهاي در حال توسعه و نوظهور (به جز چين) بوده است. آمارها نشان مي دهد كشورهاي صنعتي توسعه يافته حدود 63 درصد، چين حدود 19 درصد و كشورهاي در حال توسعه و نوظهور صنعتي (به جز چين) تقريبا 18 درصد از ارزش افزوده توليدات صنعتي جهان را به خود اختصاص داده اند. در ميان كشورهاي در حال توسعه و نوظهور صنعتي به جز چين، اقتصادهاي نوظهور سهم 16 درصدي از ارزش افزوده توليدات صنعتي جهان را داشته و سهم ساير كشورهاي در حال توسعه صنعتي نيز 5/ 1 درصد بوده است.

اما كدام گروه ها در فصل دوم سال 2018 بيشترين و كمترين ميزان توليد را تجربه كرده اند؟ بررسي ها گوياي آن است كه در مدت زمان مورد بررسي، توليد صنعتي جهان در تمامي گروه هاي صنعتي نسبت به مدت مشابه سال 2017 با رشد مثبت همراه بوده است. بيشترين رشد توليد صنعتي جهان مربوط به گروه «كامپيوتر، محصولات الكترونيكي و نوري» و «محصولات اصلي دارويي» با رشد 2/ 8 درصدي بوده است. كمترين رشد نيز مربوط به «صنعت نساجي» و معادل 5/ 0 درصد بوده است. در فصل دوم سال 2018، توليد صنعتي كشورهاي در حال توسعه و نوظهور در اكثر گروه هاي صنعتي (به جز تنباكو و ساير توليدات) با رشد مثبت نسبت به مدت مشابه سال 2017 همراه بوده است. اين در حالي است كه در اقتصادهاي توسعه يافته توليد در برخي گروه ها از جمله «محصولات تنباكو»، «كك و فرآورده هاي نفتي» و «چاپ» كاهش يافته است. در كشورهاي در حال توسعه و نوظهور، گروه هاي «وسايل نقليه موتوري، تريلر و نيمه تريلر»، «ساير تجهيزات حمل ونقل» و «توليد فلزات فابريكي» بيشترين رشد توليد را داشته اند. بيشترين رشد توليد در اقتصادهاي توسعه يافته نيز مربوط به «محصولات اصلي دارويي» بوده است.

طبقه بندي سه گانه

از منظر شدت ميزان تكنولوژي بري، چنانچه فعاليت هاي صنعتي را به سه طبقه با «سطح فناوري پايين»، «سطح فناوري متوسط» و سطح فناوري متوسط رو به بالا و بالا» تقسيم كنيم، در اين صورت بررسي وضعيت توليدات صنعتي در اين سه طبقه در فصل دوم 2018 حاكي از كاهش رشد توليد كالاهاي صنعتي با محتواي پايين و بالاي تكنولوژي و در عين حال افزايش رشد توليد كالاهاي با محتوي فناوري متوسط است. رشد توليد كالاهاي صنعتي با سطح تكنولوژي متوسط در فصل دوم سال 2018 معادل 9/ 2 درصد بود كه يكي از دلايل آن رشد توليدات اين گروه از كالاها در كشور چين است. رشد توليدات اين گروه در حالي اتفاق افتاده كه برخي از توليدات مانند «كاني هاي غيرفلزي» و «فلزات اساسي» در معرض اعمال ابزارهاي تعرفه اي و حمايتي قرار داشته اند و از اين حيث بررسي وضعيت اين توليدات در فصل هاي آتي، جالب خواهد بود. اگرچه از سرعت رشد توليدات كالاهاي با فناوري بالا طي فصول اول و دوم 2018 كاسته شده، ولي توليد اين گروه از كالاهاي صنعتي همچنان با نرخ رشد 4/ 5 درصدي در حال افزايش است كه به مراتب از رشد توليدات ساير كالاها بالاتر است. يكي از دلايل رشد اين گروه از كالاها، نرخ رشد 1/ 9 درصدي كالاهاي صنعتي با سطح تكنولوژي بالا در كشور چين است. توليد داروهاي اساسي به همراه توليد كامپيوترها، محصولات الكترونيكي و اپتيكي با رشد 2/ 8 درصدي و تجهيزات و ماشين آلات با رشد 4/ 5 درصدي در فصل دوم 2018، از مصاديق مهم كالاهاي با سطح تكنولوژي بالا و متوسط بالا هستند.

«يونيدو» هشدار داد: سه تهديد صنايع جهان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اقتصاد و بيمه
متن مطالب شماره 97، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است