|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: مغفول ماندن گردشگري دريايي در سواحل شمال
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7042
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 20 (ايران زمين) > متن
 
      


مغفول ماندن گردشگري دريايي در سواحل شمال
مديركل ميراث فرهنگي مازندران: بوروكراسي اداري، دست اندازهاي پيش روي علاقه مندان به سرمايه گذاري در گردشگري دريايي است

نويسنده: مهوش سلمليان

 انگار روياي گردشگري دريايي در سواحل خزر به سادگي تعبير نخواهد شد؛ طرح هايي كه در اين موضوع مطرح مي شود مثل حباب روي آب هستند و بعد از مدت كوتاهي هيچ نامي از آنها برجاي نمي ماند. خيلي از علاقه مندان به سرمايه گذاري در اين عرصه تلاش كردند تا نام خود را در رديف اولين ها ثبت كنند، اما بعد از مدتي شرايط را نامناسب ديده و ترجيح دادند تا بي سروصدا صحنه را خالي كنند. شرايط كار در ميان امواج درياي غيرقابل تصور خزر به سادگي پيش بيني هاي سرمايه گذاران نيست. خيلي از افرادي كه براي فعاليت در اين حرفه، سواحل شمالي كشور را انتخاب مي كنند، نمي دانند كه شرايط جوي اين مكان در مدت زماني كمتر از 20 دقيقه دچار تغييرات زيادي مي شود؛ تغييراتي كه درياي آرام، در چشم بر هم زدني طوفاني شده و امواجي به بلنداي يك كوه به راه مي افتد. شايد همين تفاوت ها باعث شده تا درياي خزر در حد فاصل مرزهاي شمالي ايران به درياي وحشي شهرت پيدا كند.

چالش قايق داران

در كنار تمام مشكلاتي كه در طبيعت درياي مازندران براي فعاليت در اين عرصه وجود دارد بايد از چالش بزرگي ياد كرد كه برخي اوقات باعث مي شود تا سرمايه گذاران عطاي كار در اين باره را به لقايش بخشيده و انصراف خود را اعلام كنند. يكي از افرادي كه قصد ورود در اين حرفه را داشت، در اين باره مي گويد: افرادي كه قايق هاي تندرو دارند و در آب هاي ساحلي شهرهاي مختلف با آن كار مي كنند، چون احتمال مي دهند با راه اندازي و استقرار كشتي هاي تفريحي منابع درآمدي شان به خطر مي افتد، در اين باره مقاومت كرده و مشكلاتي را براي سرمايه گذاران به وجود مي آورند. اغلب اين افراد بومي منطقه هستند و به نوعي خود را مستحق تر براي كار در سواحل مي دانند و به همين دليل با مشكل تراشي سرمايه گذاران را فراري مي دهند.

كاركرد متفاوت دريا در شمال

«مهدي رمضان زاده» رئيس كارگروه تخصصي گردشگري و صنايع دستي اتاق فكر توسعه مازندران بر اين نكته تاكيد دارد و مي گويد: بايد به اين نكته توجه كرد كه كاركرد اصلي سواحل شمال و جنوب تفاوت دارد؛ كاركرد اصلي سواحل جنوب روي گردشگري است و چالش هاي موجود با اين مقوله ارتباط دارد، اما در شمال به كاركرد گردشگري در كنار اقتصاد شيلات و غيره، توجه مي شود.

وي با اشاره به اينكه سكونتگاه هاي نوظهور متاسفانه اجازه نمي دهند مردم به ساحل دسترسي داشته باشند، مي افزايد: بخشي از اين سكونتگاه هاي نوظهور دولتي و برخي فاميلي شده است.

ساماندهي و معرفي فعاليت هاي تفريحي آبي

«سيف الله فرزانه» مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران نيز مهم ترين انگيزه گردشگران از حضور در شمال كشور را وجود دريا و بهره مندي از سواحل عنوان مي كند و بر اين باور است كه ساماندهي و معرفي فعاليت هاي تفريحي آبي كه در چند سال اخير با سرمايه گذاري كوچك و بزرگ در سواحل شكل گرفته، ايجاد اسكله هاي تفريحي، حمايت از سرمايه گذاراني كه در اين عرصه دچار مشكلات هستند و تعامل با دستگاه هاي مربوطه از برنامه هاي پيش روي اين اداره كل براي رونق گردشگري است. اما وضعيت موجود حكايت از آن دارد كه لزوم ورود دستگاه هاي فرابخشي چون استانداري براي رفع مشكلات پيش رو ضروري است. اين مقام ارشد در گردشگري مازندران در حالي از بوروكراسي هاي اداري به عنوان دست اندازهاي پيش روي علاقه مندان به سرمايه گذاري در گردشگري دريايي نام مي برد كه هم اكنون برخي از آناني كه مجوزهاي لازم براي سرمايه گذاري را به دست آورده اند و كشتي هم به ساحل آورده اند براي ادامه كار از حداقل امكانات محروم مانده اند؛ چرا كه زيرساخت ها براي اين مهم فراهم و مهيا نيست و سرمايه گذاران بعد از ورود و مواجه شدن با اين موانع ترجيح مي دهند بار و بنديل خود را جمع كرده و به جايي بروند كه حداقل امكانات فراهم باشد. با همه اين احوالات، بر اساس اعلام مديركل اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران 15 مركز گردشگري دريايي در سواحل استان طي امسال افتتاح مي شود كه اين اقدام به منظور توسعه گردشگري دريايي در اين استان تعيين شده است. وي عنوان مي كند: بر اساس مطالعات انجام شده توسط مشاور مربوطه، هر يك از مراكز تفريحي دريايي در فضايي به مساحت 6 هزار متر مربع در ساحل دريا ايجاد خواهد شد. بر اساس برآورد هاي انجام شده، ساخت هر يك از مراكز گردشگري دريايي مذكور به يك ميليارد تومان اعتبار نياز دارد. بر اساس مطالعات انجام شده توسط مشاور مربوطه و با توجه به اينكه قرار است در ساخت اين مراكز از سازه هاي سبك استفاده شود، پيش بيني مي شود، ايجاد اين مراكز حداكثر 3 تا 4 ماه به طول انجامد و بهره برداري از اين 15مركز گردشگري دريايي، باعث تحولي بزرگ در اين صنعت خواهد شد.

شرايط خاص خزر

البته همه اظهارنظرها در اين باره به يك نقطه ختم مي شود؛ موضوعي كه «هادي حق شناس» معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي نيز بر آن تاكيد دارد و آن اينكه در طول سال هاي گذشته همواره پيگيري اين امكان از سوي سازمان بنادر در دستور كار قرار داشته و كشورهاي همسايه درياي خزر هم از راه اندازي اين مسير استقبال مي كنند، اما با توجه به شرايط خاص جوي اين دريا و مواج بودن آن تاكنون امكان برقراري اين مسيرها به وجود نيامده و همچنان پيگيري ها در اين زمينه ادامه دارد.

اين مقام مسئول نيز تاكيد داشته كه در حال حاضر نمي توان زمان دقيقي براي راه اندازي سفرهاي بين المللي در درياي خزر تخمين زد، اما قطعا با توجه به استقبالي كه كشورهاي مختلف از اين موضوع داشته اند، پيگيري ها در اين رابطه ادامه خواهد داشت.

مغفول ماندن گردشگري دريايي در سواحل شمال


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 20 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از " مهوش سلمليان"

  مردم از خريد مركبات نوبرانه خودداري كنند
مهوش سلمليان، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  پيشروي نگران كننده شوري آب در مازندران / در حالي كه امسال تنها 3 درصد بر تعداد مشتركان آب در مازندران افزوده شده، شاهد افزايش 6 درصدي ميزان مصرف آب هستيم
مهوش سلمليان، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  قاچاق چوب، بلاي جان جنگل هاي شمال / تخريب جنگل ها و قاچاق چوب به مرز بحران رسيده و بايد با قاچاقچيان اين حوزه بشدت برخورد شود
مهوش سلمليان، ايران 25/2/97
مشاهده متن    
  سلامت شناگاه هاي سواحل شمال زير ذره بين
مهوش سلمليان، ايران 16/2/97
مشاهده متن    
  امتياز منطقه آزاد تجاري به نام كدام شهر شمالي ثبت مي شود / رقابت ميان 3 شهر مازندران براي كسب يك جايگاه اقتصادي
مهوش سلمليان، ايران 16/7/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مددكاري اجتماعي
متن مطالب شماره 25 (پياپي 703)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است