|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرتا نيمه تابستان بررسي شد: روايت آماري از صادرات كالاهاي صنعتي

دنياي اقتصاد : ميزان صادرات 24 كالاي منتخب صنعتي در پنج ماه نخست سال جاري در قياس با مدت مشابه سال گذشته، اعلام شد. بر اين اساس شرايط صادرات بخش صنعت طي پنج ماه نخست سال جاري به گونه اي است كه از 24 قلم كالاي منتخب صنعتي طي مدت مذكور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ارزش صادرات 13 قلم كالا با افت روبه رو شده و صادرات 11 قلم كالاي ديگر نيز رشد مثبت داشته است.

به گزارش «ايسنا» محصولات غذايي و آشاميدني، محصولات توتون و تنباكو، چوب و محصولات چوبي به استثناي مبل، كاغذ و محصولات كاغذي، كك و فرآورده هاي حاصل از نفت، مواد و محصولات شيميايي، محصولات كاني غيرفلزي، فلزات اساسي، تجهيزات حمل و نقل، ضايعات و پسماند و فرش و صنايع دستي جزو كالاهاي صنعتي هستند كه طي پنج ماه  منتهي به مردادماه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد مثبت صادراتي داشته اند. از سوي ديگر منسوجات، پوشاك، محصولات چرمي و انواع پاي پوش و پرداخت چرم، انتشار و چاپ، محصولات از لاستيك و پلاستيك، محصولات فلزي فابريكي به استثناي ماشين آلات و تجهيزات، ماشين آلات دفتري و حسابداري، ماشين آلات و دستگاه هاي برقي، راديو و تلويزيون و وسايل ارتباطي، ابزار پزشكي و اپتيكي و دقيق و انواع ساعت، وسايل نقليه موتوري، مبلمان و ساير مصنوعات، 13 قلم كالاي صنعتي هستند كه طي 150 روز نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال 1396 با افت صادرات روبه رو شده اند. اما براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت در پنج ماه  منتهي به مردادماه به ترتيب محصولات كاني غيرفلزي با رشد 1388 درصدي، كاغذ و محصولات غذايي با رشد 647 درصدي و تجهيزات حمل و نقل با رشد 192 درصدي بيشترين رشد ارزشي را در بين صادرات محصولات منتخب صنعتي داشته اند و به ترتيب ابزار پزشكي، اپتيكي و انواع ساعت با افت 6/ 97 درصدي، ماشين آلات دفتري و حسابداري با افت 5/ 94 درصدي و راديو و تلويزيون و وسايل ارتباطي با كاهش 5/ 90 درصدي، بيشترين ميزان افت صادرات كالاهاي منتخب صنعتي را طي پنج ماه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود اختصاص داده اند.

همچنين ميزان صادرات در بخش صنعت در پنج ماه منتهي به مردادماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته به گونه اي است كه اين بخش از لحاظ ارزشي و وزني به ترتيب با رشد 4/ 25 و 9/ 16 درصدي روبه رو شده است. از سوي ديگر ميزان صادرات در بخش صنعت طي 150 روز ابتدايي سال جاري معادل 8 ميليارد و 487 ميليون دلار بوده كه در قياس با صادرات 6 ميليارد و 769 ميليون دلاري اين بخش نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشدي 4/ 25 درصدي روبه رو شده است. اين در حالي است كه ميزان صادرات وزني صنايع طي مدت مذكور 19 ميليون و 438 هزار تن بود كه نسبت به صادرات 16 ميليون و 631 هزار تني در مدت مشابه سال گذشته، 9/ 16 درصد رشد يافته است.

افتتاح حساب ويژه ايران در يك بانك دولتي عراق

دنياي اقتصاد : نايب رئيس كميسيون سرمايه گذاري اتاق بازرگاني ايران از گشايش حسابي ويژه در يك بانك دولتي عراق براي ايران خبر داد و گفت: شرط آمريكا براي مستثني شدن عراق از تحريم هاي جديد، معامله بدون دلار است.

مهدي عليپور در گفت وگو با «ايبنا» درباره تعيين يك بانك در عراق براي واريز وجه صادرات ايران به آن كشور گفت: هنوز جزئيات اين موضوع به طور رسمي اعلام نشده، اما قطعا در يك بانك دولتي حسابي براي واريز وجه صادراتي ايران به دينار و يورو افتتاح خواهد شد. وي با اشاره به مشكلات دولت عراق در تامين برق مورد نياز اين كشور در سال گذشته و اعتراضات مردمي گفت: عبدالكريم موسوي، مديركل گازعراق تاكيد كرد اين كشور به تبادل بيش از هزار مگاوات برق با ايران نياز دارد.

دولت دونالد ترامپ در روزهاي گذشته، 8 كشور را از تحريم هاي نفتي خود كه از روز 13 آبان آغاز شده مستثني كرد كه عراق يكي از اين كشورها بود. اين عضو اتاق بازرگاني ايران با يادآوري افزايش ميزان صادرات ايران به عراق از 21 مارس تا 23 اكتبر سال جاري ادامه داد: هيات وزراي ناظر بر انرژي عراق براي مستثني شدن از تحريم هاي آمريكا فشار زيادي به اين كشور آورد و شرط اين موضوع نيز معامله بدون دلار بود و به همين دليل ارتباطات مالي ايران با عراق به سمت استفاده از ريال، دينار و يورو رفته است. نايب رئيس كميسيون سرمايه گذاري اتاق بازرگاني ايران گفت: هنوز نام بانك دولتي عراق كه قرار است حساب ويژه واريز مبلغ صادرات ايران به دينار يا يورو در آن واريز شود، اعلام نشده است. وي ادامه داد: وزارت دارايي عراق و كميته وزارت خارجه اين كشور تاكيد دارند طلب هاي ايران از دولت عراق نيز به دينار به آن حساب واريز شود. وي درباره اينكه آيا امكان واردات با استفاده از اين حساب وجود دارد يا خير، گفت: به طور حتم امكان تامين مبلغ واردات از اين حساب نيز وجود دارد با اين حال بيشتر محصولات ايراني به عراق صادر مي شوند. عليپور ادامه داد: شرط مستثني شدن عراق از تحريم هاي آمريكا تبادل غيردلاري بوده و مي توان از دينار و يورو استفاده كرد.

فعاليت مجدد مرز تجاري شلمچه

دنياي اقتصاد : مرز تجاري شلمچه كه از ابتداي ماه صفر همزمان با آغاز پياده روي زائران اربعين حسيني تعطيل شده بود، مجددا به مدار فعاليت بازگشته و مبادلات تجاري از اين مسير بار ديگر آغاز شده است.

به گزارش پايگاه خبري اتاق ايران، مدير مرز تجاري شلمچه سازمان منطقه آزاد اروند گفت: اين مرز پس از 25 روز تعطيلي به منظور تردد زائران اربعين حسيني از روز دوشنبه هفته جاري دوباره فعاليت خود را از سر گرفته است. هادي عطرفه، بسته شدن بخش تجاري پايانه مرزي شلمچه همزمان با آغاز حركت پياده روي اربعين حسيني از سوي عراق را از دلايل توقف مبالادت تجاري در اين مرز بيان كرد و افزود: نبود زيرساخت هاي لازم در آن سوي مرز و تعطيل شدن گمرك عراق از دلايل عمده توقف فعاليت تجاري در مرز شلمچه در اين مدت بوده است. او ادامه داد: پيش از اين مسوولان ايراني اعلام كرده بودند فعاليت تجاري از مرز شلمچه در ايام اربعين متوقف نخواهد شد، اما طرف عراقي آمادگي لازم براي پذيرش مبادلات تجاري در ايام تردد زائران اربعين حسيني از اين مرز را نداشت. عطرفه افزود: در روزهاي عادي روزانه 300 دستگاه كاميون كالا حامل مصالح ساختماني و تره بار از مرز شلمچه به عراق صادر مي شود. مرز شلمچه در 15 كيلومتري خرمشهر و 25 كيلومتري شهر بصره عراق قرار دارد و در اربعين امسال بيش از 500 هزار زائر ايراني و خارجي از مرز شلمچه راهي كربلاي معلا و عتبات عاليات در عراق شدند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زيست شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 3103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است