|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: فقدان سيستم هاي يكپارچه اطلاعاتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


فقدان سيستم هاي يكپارچه اطلاعاتي


نويسنده: فريبا نوروزي

طرح جامع نظام مالياتي كشور از سال 1385 كليد خورده و قرار است از سال آينده با پياده سازي كامل در سراسر كشور اجرا شود، اگرچه به نظر مي رسد دشواري هاي متعددي تا تحقق اجراي كامل آن در پيش باشد.

اين طرح كه با همكاري موسسه مشاوره مديريت ديلويت كانادا و شركت نرم افزاري بول فرانسه و با مشاركت كاركنان خبره مالياتي سازمان امور مالياتي قوام يافته، قرار است نظام مالياتي را بر مبناي خوداظهاري و راستي آزمايي متحول و درآمدهاي پايدار مالياتي را جايگزين درآمد غير پايدار حاصل از فروش منابع زيرزميني (نفت، گاز و مواد نفتي) كند. بر اساس اظهارات مقامات مالياتي و شواهد فعلي خروجي هاي اين طرح كلان بسيار متنوع است و از تسهيل و تسريع روند رسيدگي به پرونده موديان مالياتي، حذف ارتباط مميزان و موديان، مبارزه با فساد، ايجاد شفافيت و... گرفته تا تحقق عدالت مالياتي، افزايش درآمدهاي ملي و شناسايي فراريان مالياتي و... را شامل مي شود.

طراحي و ساخت اين طرح كلان ملي ICT كه اهميت و اولويت استراتژيك دارد بيش از يك دهه پيش متشكل از 32 پروژه خاص است. اين طرح كه به عنوان طرح تحول همه جانبه نظام مالياتي كشور موسوم شده ابعاد متعددي دارد كه يكي از مهم ترين محورهاي آن توسعه خدمات مبتني بر فناوري اطلاعات برپايه سيستم هاي اطلاعاتي كارآ و يكپارچه و با رويكرد توسعه عدالت مالياتي و مودي محوري است. اين طرح به عنوان يك طرح مهم ملي نقشي اساسي در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي و كاهش اتكاي درآمد هاي دولت به فروش سرمايه هاي ملي دارد. طرح تحول مالياتي بر پايه پايگاه اطلاعات مالياتي بنا شده كه كليه اطلاعات مورد نياز مالياتي را از دستگاه ها و ساير اشخاص ثالث دريافت، نگهداري، پردازش و براي استفاده در اختيار فرآيندهاي مالياتي سامانه جامع يكپارچه مالياتي قرار مي دهد. پايگاه اطلاعات موديان مالياتي بر احكام مواد 120 قانون برنامه پنجم توسعه و 169 مكرر اصلاحيه سال 94 قانون ماليات هاي مستقيم و بسته هاي تبادل اطلاعات پيش بيني شده و در احكام آن توليد شده كه تاكنون حدود 900 ميليون ركورد اطلاعات در اين پايگاه ثبت و ضبط شده است. اين پايگاه اهميت زيادي در موفقيت طرح جامع مالياتي دارد و مبناي شناسايي، ارزيابي ريسك و انجام عمليات حسابرسي مالياتي توسط سامانه هاي طرح جامع مالياتي محسوب مي شود.

پورتال اينترنتي خدمات الكترونيكي موديان مالياتي كه وظيفه دارد كليه تعاملات دوسويه با موديان را غيرحضوري و الكترونيكي كند و امكان انجام تكاليف قانوني موديان را از طريق اينترنت يا مراكز خدمات الكترونيكي فراهم آورد. پورتال اينترنتي خدمات الكترونيكي موديان مالياتي كه روي نشاني اينترنتي Tax.gov.ir در دسترس موديان مالياتي است و تماما متكي بر توان داخلي متخصصان مركز فاواي سازمان امور مالياتي كشور ايجاد شده است، تاكنون موارد بسياري در آن عملياتي شده اند كه بعضي از مهم ترين موارد آن شامل ثبت نام الكترونيكي، اظهارنامه الكترونيكي اشخاص حقيقي، اظهارنامه الكترونيكي اشخاص حقوقي، اظهارنامه الكترونيكي اجاره املاك، اظهارنامه الكترونيكي ماليات ارزش افزوده، پرداخت الكترونيكي ماليات، خلاصه پرونده الكترونيكي، استعلام الكترونيكي عدم بدهي مالياتي، استعلام الكترونيكي كد منحصربه فرد اتباع خارجي، عمليات الكترونيكي ماليات بر مشاغل خودرو، عمليات الكترونيكي ماليات بر نقل و انتقال ملك، دريافت الكترونيكي اعتراضات موديان طرح، دريافت الكترونيكي شكايت موديان طرح است.

براساس برنامه زمان بندي شده، پروژه ابلاغ الكترونيكي انتظار مي رفت تا پايان ارديبهشت 1397 به نتيجه رسيده و فرآيندهاي مرتبط با ابلاغ اوراق الكترونيكي همچون برگ تشخيص ماليات عملكرد، برگ تشخيص ماليات حقوق، برگ مطالبات تكليفي، برگ قطعي ماليات؛ دعوت به هيات حل اختلاف هاي مالياتي و راي هيات هاي حل اختلاف به صورت الكترونيكي انجام شود كه بخش عمده اين فرآيند عملي شده مضافا تعميم بهره برداري از سامانه نرم افزاري يكپارچه مالياتي به كليه موديان منابع مشاغل، شركت ها، ارزش افزوده و مستغلات اجاري ماليات بر نقل و انتقال املاك و ماليات بر ارث، رفع موانع توسعه بهره برداري از سامانه نرم افزار يكپارچه مالياتي در ساير منابع مالياتي بازنگري و اصلاح فرآيند هاي مالياتي، ابلاغ الكترونيكي اوراق مالياتي در سال آتي همگاني خواهد شد.

تشخيص ماليات بر اساس حسابرسي مالياتي كه متضمن شناخت درآمدها و هزينه هاي منطبق با قانون است، تعيين شده و برمبناي آن نسبت به محاسبه ماليات اقدام مي شود. آنچه سامانه بر اساس پروژه هاي مرتبط با هم انجام مي دهد آن است كه بر اساس پردازش اطلاعات دريافت شده از ذي نفعان صحت و سقم ادعاي مودي را بررسي و نسبت به اعلام مغايرت ها به ماموران مالياتي اقدام مي كند. بنابراين نمي توان ادعا كرد كه روش محاسبه به طور كامل مكانيزه شده باشد؛ هر چند نقش سامانه ها در چنين سازماني تامين خوراك اطلاعاتي مميز است و تا حدودي مي توان ميزان مالياتي را به قضات تشبيه كرد و نيازمند است در بسياري از پرونده هاي مالياتي نظر كارشناسي نيز لحاظ شود. اينكه امكان رسيدگي اظهارنامه ها در هر نقطه از كشور ميسر باشد، در حال حاضر به صورت سيستماتيك و بدون دخالت دست، ميسر نيست و البته سياست سازمان و قوانين و مقررات مرتبط نيز محدوديت هايي را در تحقق اين مهم ايجاد مي كند كه از آن جمله مي توان به اين موضوع اشاره كرد كه در اغلب رسيدگي ها لازم مي شود به صورت حضوري يا بازديد مكاني تصميم گيري شود.

از جمله مشكلات نظام مالياتي تا پيش از اجراي طرح جامع مالياتي عبارتند از:

- نبود ديد يكپارچه از مودي مالياتي به دليل عدم تخصيص يك شناسه منحصربه فرد به هر مودي كه امكان شناسايي و رديابي موديان در واحدهاي مختلف سازمان، فرآيندهاي متفاوت، نرم افزارها و پايگاه هاي اطلاعاتي را سلب مي كرد و اين مشكل با پروژه شماره شناسايي موديان و تكميل پايگاه هاي اطلاعاتي تا حد قابل قبولي مرتفع شده است.

-عدم برقراري ارتباط سيستماتيك ميان انواع مختلف ماليات (مانند ماليات بر درآمد شركت ها و ماليات بر اجاره مستغلات) به دليل تفاوت نگاه به مودي و نبود سيستم هاي يكپارچه مالياتي است كه سامانه نرم افزاري يكپارچه مالياتي در جهت رفع اين مشكل گام برمي دارد.

- استفاده از نرم افزارهاي متفاوت به صورت محلي و جزيره اي كه به دليل نبود استانداردهاي فراگير و نبود سياست مشخص در حوزه فناوري رخ مي داد و اين مهم نيز با تحقق كامل سامانه نرم افزاري يكپارچه مالياتي مرتفع خواهد شد. ضعف در مديريت فرآيندها، فرآيندهاي ناكارآمد، دستي و نبود فرآيندهاي مناسب براي برقراري ارتباط ميان واحدهاي مختلف مالياتي و پروژه استانداردسازي فرآيندهاي مالياتي (PSD) مسير نيل سازمان به مهندسي مجدد فرآيندها را هموار كرده است. نبود استراتژي فناوري فراگير و نبود زيرساخت هاي مناسب براي شبكه هاي محلي و گسترده و نبود استاندارد در زمينه شبكه و سخت افزارها كه با اجراي پروژه (LWT) به سطح مناسب و قابل قبولي ارتقا يافته است.

- نبود بخش هاي مستقل براي ارائه خدمات به موديان مالياتي در اسرع وقت به صورت مناسب و يكپارچه و در نتيجه پايين بودن سطح رضايت مندي موديان در مراجعات سازماني. اين مشكل نيز با تفكيك وظايف و ايجاد بخش هاي خدمات موديان و رسيدگي، رضايت كاركنان و موديان سازمان را دربرداشت.

- نبود ارتباط آنلاين/ آفلاين ميان دستگاه هاي مرتبط با سازمان امور مالياتي و عدم تبادل مناسب اطلاعات مورد نياز و نبود بانك اطلاعاتي از اقلام درون سازماني و برون سازماني مورد نياز. همچنين نبود پرتال ها و درگاه هاي مناسب به منظور تسريع فرآيندها و فعاليت هاي مالياتي ميان سازمان امور مالياتي با موديان، سازمان هاي مرتبط يا ساير ذي نفعان كه تك تك اينها در پروژه هاي طرح جامع مالياتي ديده شد و در حال حاضر با ايجاد سامانه هاي مرتبط با اين موارد اين مشكلات نيز مرتفع شده است.

- خروجي هاي اين طرح كلان بسيار متنوع است و از تسهيل و تسريع روند رسيدگي به پرونده موديان مالياتي، حذف ارتباط مميزان و موديان، مبارزه با فساد، ايجاد شفافيت و... گرفته تا تحقق عدالت مالياتي، افزايش درآمدهاي ملي و شناسايي فراريان مالياتي و... را شامل مي شود.


*عضو انجمن حسابداران خبره ايران و عضو انجمن حسابرسان داخلي آمريكافقدان سيستم هاي يكپارچه اطلاعاتي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از " فريبا نوروزي"

  صنعت بيمه كشور را دريابيم
فريبا نوروزي، شرق 18/6/97
مشاهده متن    
  سونامي صندوق هاي بازنشستگي در ايران
فريبا نوروزي *، شرق 27/3/97
مشاهده متن    
  نرخ بهره بين بانكي لندن (LIBOR) چيست
فريبا نوروزي *، شرق 2/2/97
مشاهده متن    
  اما و اگرهاي صنعت بيمه
فريبا نوروزي *، شرق 13/12/96
مشاهده متن    
  صنعت بيمه در آينه اقتصاد
فريبا نوروزي *، شرق 21/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي ژئومورفولوژي كمي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 27)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است