|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: تداوم فروش نفت به هشت مشتري اصلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


تداوم فروش نفت به هشت مشتري اصلي
دو كشور اروپايي خريدار نفت خام ايران از تحريم ها معاف شدند


دنياي اقتصاد : فاز دوم تحريم هاي آمريكا با تمركز بر فروش نفت ايران، از روز گذشته به شكل كامل اجرايي شد. با وجود اين واكنش بازار جهاني نفت به نخستين روز شروع تحريم ها هيجاني نبود. همزمان با بازگشت دوباره تحريم هاي آمريكا عليه ايران، اسامي كشورهاي معاف شده از تحريم هاي نفتي ايران نيز از سوي مايك پمپئو، وزير امور خارجه آمريكا اعلام شد.

پمپئو در نشستي خبري در واشنگتن؛ چين، هند، ايتاليا، يونان، ژاپن، كره جنوبي، تايوان و تركيه را هشت كشور معاف شده از تحريم هاي نفتي آمريكا اعلام كرد. اين كشورها خريداران اصلي نفت خام ايران هستند و با وجود بازگشت تحريم ها مي توانند به خريد نفت و ميعانات گازي از ايران ادامه دهند. به گزارش رويترز از مقامات آگاه در كره جنوبي، اين كشور موفق به دريافت معافيت از تحريم هاي مالي و بانكي ايران نيز شده است.

كشورهاي ايتاليا و يونان در حالي در اين ليست مشاهده مي شوند كه وزير امور خارجه آمريكا روز جمعه با اطمينان اعلام كرد هيچ كدام از كشورهاي معاف شده، در اتحاديه اروپا نيستند. خبر اوليه معافيت هشت كشور از تحريم نفتي ايران روز جمعه گذشته توسط پمپئو اعلام شد اما اسامي نهايي اين كشورها ديروز و همزمان با آغاز كامل تحريم ها عليه ايران اعلام شد. همچنين نام اين دو كشور اروپايي در حالي در ليست كشورهاي معاف شده قرار دارد كه در دور قبلي تحريم ها، تمام كشورهاي اروپايي خريد نفت از ايران را به صفر رساندند. ايتاليا و يونان كه به عنوان مشتريان پايدار ايران در بازار اروپا شناخته مي شوند در شرايط عادي به ترتيب روزانه حدود 200 و 120 هزار بشكه نفت از ايران خريداري مي كردند. عراق و امارات از جمله كشورهايي بودند كه اگرچه گمان مي رفت شامل معافيت شوند، اما نام آنها در ليست وجود نداشت.

تحريم هاي يكجانبه غرب عليه ايران، در سال 2015 و در نتيجه توافق بين المللي هسته اي لغو شده بود اما با خروج يكجانبه دونالد ترامپ از توافق بين المللي برجام در تاريخ هشت مه، اين تحريم ها بار ديگر عليه كشورمان اعمال شدند. به عقيده كارشناسان، علت اصلي واكنش آرام بازار به اجراي دوباره تحريم ها عليه سومين توليدكننده بزرگ نفت در اوپك، به شكست آمريكا در به صفر رساندن صادرات نفت ايران و اعطاي معافيت از تحريم هاي نفتي ايران به هشت مشتري اصلي نفت خام اين كشور بازمي گردد. همچنين حمايت اروپا از ايران در مقابل تحريم هاي آمريكا و تلاش براي تعريف سازوكاري براي انتقال پول نفت به داخل ايران نيز در واكنش بازار بي تاثير نبوده است. به گفته مقامات اتحاديه اروپا، اين سازمان موافق بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران نيست.

به گزارش «دنياي اقتصاد» روز گذشته و تا لحظه تنظيم اين خبر (ساعت 18 به وقت تهران)، هر بشكه نفت خام برنت در نخستين روز معاملاتي پس از تجربه افت قيمت در شروع معاملات، با رشدي 73 سنتي به56/ 73 دلار بر بشكه رسيد. نفت خام آمريكا نيز در ادامه معاملات روندي صعودي گرفت و با ثبت رشد 35 سنتي، 49/ 63 دلار بر بشكه معامله شد.  قيمت نفت پس از ثبت ركورد بالاترين قيمت چهار سال گذشته در ماه قبل، در پي افزايش احتمال معافيت ها در هفته هاي گذشته و نگراني از افت تقاضا در پي تشديد جنگ تجاري افتي 15 درصدي را تجربه كرد.

پمپئو در حالي به اسامي كشورهاي معاف شده از تحريم هاي نفتي ايران اشاره كرد كه توضيحي در رابطه با ساز و كار اجراي معافيت ها ارائه نداد. چنانچه دولت ترامپ از الگوي معافيت ها در دوره اوباما تبعيت كند، اين معافيت ها هر 180 روز يك بار براي كشورهاي مستثني شده تمديد مي شود و آنها بايد در طول اين مدت زمان به درصدي از كاهش خريد نفت از ايران پايبند باشند. با اين حال اين انتظار در ميان كارشناسان وجود دارد كه با آغاز اعطاي معافيت به هشت كشور ياد شده، صادرات نفت خام ايران در دوران تحريم با رشد همراه شود زيرا برخي كشورهاي حاضر در اين ليست مانند كره جنوبي خريد نفت از ايران را به صفر رسانده بودند حال آنكه از ماه جاري مي توانند سفارش هاي جديدي به ثبت برسانند. «دنياي اقتصاد» در گزارشي با عنوان «اثر صادراتي معافيت نفتي» به بررسي اين ديدگاه و ميزان احتمالي افزايش صادرات نفت خام ايران پرداخته است.

تداوم عرضه نفت ايران به بازار جهاني

اعطاي معافيت از تحريم هاي نفتي آمريكا به هشت كشور در حالي يكي از مهم ترين دلايل بي اثري آغاز رسمي تحريم ها عليه ايران ارزيابي مي شود كه روز گذشته و تا پيش از اعلام رسمي پمپئو، مقامات كشورهاي تركيه، هند و كره جنوبي از دريافت رسمي معافيت خريد نفت از ايران اطلاع دادند. هچنين چين با ابراز تاسف از وضع دوباره تحريم هاي آمريكا عليه ايران، تاكيد كرد همكاري تجاري قانوني اين كشور با ايران بايد مورد احترام قرار گيرد. چين به عنوان بزرگ ترين واردكننده نفت خام از ايران در نيمه نخست سال جاري ميلادي به طور متوسط روزانه 700 هزار بشكه نفت خام از ايران وارد كرده است. اين ميزان اما در پي خروج آمريكا از توافق بين المللي برجام، با افتي حدودا 34 درصدي در ماه سپتامبر مواجه شد و از اوج خود به حدود 518 هزار و 798 بشكه در روز رسيد. چين پيش از اين اعلام كرده بود تحريم هاي آمريكا را به رسميت نمي شناسد و به واردات نفت خام از ايران ادامه خواهد داد.

به گزارش رويترز، طبق اعلام برات آلبايراك، وزير دارايي تركيه، اين كشور با دريافت معافيت از آمريكا، به خريد نفت از ايران ادامه خواهد داد. مقامات اين كشور پيش از اين اعلام كرده بودند به واردات گاز از ايران ادامه خواهند داد. همچنين درمندرا پرادهان، وزير نفت هند روز يكشنبه با تاكيد بر اينكه هند و ديگر خريداران بزرگ نفت از معافيت هاي آمريكا بهره خواهند برد، گفت اين كشور به واسطه فعاليت هاي نيرومند نخست وزير اين كشور، موفق به دريافت معافيت تحريم هاي نفتي آمريكا و ادامه خريد نفت از ايران شد. هند دومين مشتري بزرگ نفت خام ايران است و در ماه هاي ابتدايي امسال به طور متوسط بيش از 500 هزار بشكه در روز از ايران نفت خريداري كرده است.

كره جنوبي نيز به عنوان بزرگ ترين خريدار ميعانات گازي ايران و همچنين يكي از متحدان استراتژيك آمريكا، پيش از اين براي دريافت معافيت از آمريكا تلاش فراواني كرد. وزير امور خارجه كره جنوبي در هفته گذشته مستقيما از وزير امور خارجه آمريكا درخواست كرده بود بيشترين انعطاف را براي اعطاي معافيت به اين كشور به خرج دهد تا از زيان بيشتر شركت هاي كره اي تحت فشار تحريم هاي نفتي آمريكا جلوگيري شود. پتروشيمي ها در حالي بخش مهمي از اقتصاد كره جنوبي را تشكيل مي دهند كه تحريم خريد نفت و ميعانات گازي از ايران مي توانست چالش بزرگي براي آنها به شمار رود. كره جنوبي بزرگ ترين خريدار ميعانات گازي ايران و پنجمين كشور بزرگ مصرف كننده نفت در دنيا است. روابط استراتژيك ايران و كره جنوبي باعث شد تا سئول بتواند در زمينه ادامه معاملات مالي و بانكي با ايران نيز از آمريكا معافيت دريافت كند. كره جنوبي در حالي مي تواند بار ديگر به خريد ميعانات گازي از ايران ادامه دهد كه در ماه سپتامبر، براي نخستين بار از سال 2012 به اين سو، خريد ميعانات گازي از ايران را به صفر رساند.

اسامي هشت كشور معاف شده از تحريم هاي نفتي ايران، روز گذشته در نشستي خبري كه به منظور اعلام تحريم هاي ايران در واشنگتن برگزار شده بود، مورد اشاره قرار گرفت. به گزارش بلومبرگ، كشتي ها و نفتكش هاي ايران نيز از ديروز تحت تحريم قرار گرفتند. پمپئو در نشست خبري روز گذشته ادعا كرد صادرات نفت خام ايران به واسطه فشارهاي آمريكا حدود يك ميليون بشكه كاهش يافته است با اين حال آمارهاي مختلفي در اين زمينه وجود دارد تا آنجا كه برخي منابع صادرات نفت خام ايران را در سطح دو ميليون بشكه در روز ارزيابي مي كنند. وزير امور خارجه آمريكا همچنين تاكيد كرد: 20 كشور خريد نفت خام از ايران را قطع كردند؛ اما به نام كشور خاصي اشاره نكرد. با اين حال به نظر مي رسد صادرات نفت خام ايران به كشورهايي به غير از 8 كشور اصلي خريدار نفت ايران، ادامه داشته باشد. ايران از روش هايي مانند ارائه تخفيف، مبادله پاياپاي، ارسال مخفيانه محموله هاي نفتي و... براي حفظ صادرات استفاده مي كند.

چرا آمريكا به اعطاي معافيت رضايت داد؟

چنانچه آمريكا به هشت كشور ياد شده معافيت اعطا نمي كرد، به احتمال زياد قيمت ها با رشد بيشتري مواجه مي شدند. اين اتفاق تنها چند روز مانده به برگزاري انتخابات ميان دوره اي آمريكا، مي توانست فضا را عليه حزب جمهوري خواه (حزب مطبوع دولت دونالد ترامپ) منفي كند. انگيزه سياسي دولت ترامپ در اين زمينه در حالي غيرقابل چشم پوشي است كه واقعيت بازار نشان مي دهد با وجود افت 15 درصدي قيمت ها در يك ماه گذشته، عرضه و تقاضا در بازار همچنان به يكديگر نزديك هستند و خطر كمبود عرضه قيمت ها را تهديد مي كند. در عين حال به نظر مي رسد دونالد ترامپ كه پس از خروج از توافق بين المللي برجام مدام در حال فشار به اوپك براي افزايش توليد بود، سرانجام به اين واقعيت رسيد كه ميزان افزايش توليد از سمت اوپك در بلندمدت قابل اتكا نيست. در عين حال عدم همراهي ديگر كشورها با فشار مضاعف آمريكا به آنها براي قطع خريد نفت از ايران، عملا تحريم هاي نفتي ترامپ را با چالش همراه كرد.

تداوم فروش نفت به هشت مشتري اصلي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 39)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است