|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/8/15: موافقت نمايندگان با ارسال گزارش تخلفات در ثبت سفارش خودرو به قوه قضائيه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22044 15/8/97 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


موافقت نمايندگان با ارسال گزارش تخلفات در ثبت سفارش خودرو به قوه قضائيهنمايندگان مجلس با ارسال گزارش كميسيون صنايع در مورد تخلفات در توقف ثبت سفارشات خودرو و افزايش تعرفه واردات خودرو در دوره مديريت شريعتمداري در وزارت صنعت به قوه قضائيه موافقت كردند و همچنين حاجي دليگاني در سوالي از مذاكرات فرانكفورت و چرايي پنهان ماندن آن از نهادهاي حاكميت پرسيد و ظريف به آن پاسخ داد.

در جلسه علني ديروز مجلس بررسي گزارش كميسيون صنايع و معادن و كميسيون ويژه حمايت از توليد ملي درخصوص موضوع توقف ثبت سفارشات خودرو و افزايش تعرفه واردات خودرو طبق ماده 236 آيين نامه داخلي مجلس در دستور كار صحن علني قرار گرفت.

آنچنان كه مهر نوشته در اين گزارش آمده است؛ كميسيون صنايع و كميسيون حمايت از توليد ملي وجود تخلفات در ثبت سفارش خودرو از دستگاه هاي مربوط را محرز مي دانند.

اين گزارش مي افزايد: نمايندگان وزارت اطلاعات، وجود رانت در ثبت سفارش و به دست آوردن سودهاي نامتعارف به ويژه اخذ وجوه از مردم و عدم تحويل از سوي نمايندگي رسمي و غيررسمي خودروساز خارجي را مورد تاييد قرار مي دهد.

پس از قرائت اين گزارش، نمايندگان با اكثريت آرا با ارسال اين گزارش به قوه قضائيه موافقت كردند.

از مذاكرات محرمانه فرانكفورت چه خبر؟

در ادامه جلسه علني ديروز حسينعلي حاجي دليگاني نماينده مردم شاهين شهر در سوال از وزيرخارجه با انتقاد از عملكرد اين وزارتخانه در پيگيري اموال بابك زنجاني در خارج از كشور گفت: بيش از 2/7 ميليارد يورو از اموال اين كشور در اختيار فردي قرار دارد كه در زندان است و 90 درصد اموال اين فرد در خارج از كشور است؛ چرا وزارت خارجه از ظرفيت هاي خود براي بازگرداندن اين اموال استفاده نكرده است؟

حاجي دليگاني در ادامه با انتقاد از انعقاد برخي توافقات پس از برجام گفت: هيئتي با مسئوليت آقاي ظريف 17 آذرماه سال 95 درست يك سال پس از اجراي برجام و يك روز قبل از برگزاري انتخابات رياست جمهوري آمريكا مذاكراتي را در فرانكفورت انجام داده و سه توافق جديد را برخلاف نص صريح برجام امضا كردند. نقض برجام فقط توسط طرف مقابل نبوده است، ما هم برجام را نقض كرديم.

عضو شوراي مركزي فراكسيون نمايندگان ولايي گفت: طبق بند 7 برجام، صريحا ايران پذيرفته است كه در كشور 300 كيلوگرم اورانيوم غني شده باشد و ايران مي تواند به عنوان محصول توليدشده نهايي از اين اورانيوم استفاده كند. اما در مذاكرات فرانكفورت قبول كرديد و به آمريكا تعهد داديد كه رسوبات اين مواد غني شده كه در داخل لوله ها و تجهيزات قرار دارند را نيز جزو آن 300 كيلو به حساب آوريد. اين توافق جديد، پايمال كردن حق ملت و نقض برجام است.

عضو كميسيون برنامه و بودجه گفت: شما در توافق فرانكفورت اجازه داديد آمريكايي ها الياف كربن كه در روترها به كار برده شده بود را نمونه برداري كنند. در متن برجام چنين چيزي نبوده است و اطلاعات جديدي از اين طريق به آمريكايي ها داده شد.

حاجي دليگاني ادامه داد: در موضوع اقدام مالي[FATF] هم آقاي طيب نيا در سال 95 تعهدي را امضا كردند كه 41 بند را اجرا كنند. پس از آن آقاي ظريف، سيف و طيب نيا نامه پشيماني نوشتند.

وي خطاب به ظريف گفت: علت محرمانه بودن اين توافقات چه بوده است؟ چرا نمايندگان مجلس بايد از طريق رسانه هاي بيگانه از اين توافقات مطلع شوند؟ پيشنهاد مي دهيم دولت قبل از اينكه اسناد بيشتري از اين توافقات از سوي همپيمانان اروپايي اش منتشر شود، پرده از اين توافق محرمانه بردارد تا اعتماد افكار عمومي را جلب كند.

ظريف: چيزي را پنهان نكرده ايم

محمدجواد ظريف وزيرخارجه كشورمان در جلسه علني ديروز و در پاسخ به سوال نمايندگان با تسليت ايام سوگواري اهل بيت(ع)، اظهار داشت: درخصوص تلاش ها براي استرداد اموال بابك زنجاني نقش وزارت امور خارجه نقشي حمايتي است و ما موظفيم اقدامات دستگاه هاي قضايي را پيگيري و درخواست هاي دستگاه هاي مختلف را دنبال كنيم كه اين كار را انجام داديم و درخواستي نبوده كه وزارت امور خارجه دنبال نكرده باشد.

ظريف در بخش دوم پاسخ به سوال حسينعلي حاجي دليگاني، گفت: يقينا ما هم براي اموال مملكت نگراني داريم و از دل مشغولي نمايندگان قدرداني مي كنيم. آنچه به ما اطلاع دادند شناسايي شد، اما همه حساب ها صوري بود. هم به مالزي و هم به تاجيكستان نمايندگان وزارت نفت رفتند، حساب ها شناسايي شدند، اما همه حساب ها و اشخاص صوري بودند.

وزير امور خارجه با بيان اينكه در كشور كاري را بدون گزارش نمي توانيم انجام دهيم، گفت: در نامه آقاي طيب نيا درخصوص گروه اقدام مالي [FATF] نوشته اند بر اساس مقررات قانون اساسي عمل مي شود، كما اينكه 4 لايحه اي كه در مجلس بود بر اساس اين موضوع بود. آقاي طيب نيا از شوراي عالي پولشويي هم مصوبه گرفتند و به درخواست وزارت امور خارجه اين جمله «بر اساس قانون اساسي» را اضافه كردند.

با اطلاع مي گويم: دلار در سراشيبي است

ظريف تاكيد كرد: اين طور نيست كه چيزي را پنهان كرده باشيم و يا خواسته باشيم مجلس را دور بزنيم كما اينكه علي رغم اينكه معتقديم وقت كشور گرفته شده و 2 سال است منتظر تصويب 4لايحه هستيم.

وزيرخارجه در بخش پاياني سخنانش تاكيد كرد: با اطلاع مي گويم امروز روزي است كه دلار روند سراشيبي سقوط را طي مي كند. آمريكايي ها با زياده روي در مصرف دلار روندي را شروع كردند كه در نهايت به ضرر آنها خواهد بود.

وزير امور خارجه در پايان گفت: ديپلماسي توانسته كاري كند كه نزديك ترين متحدين آمريكا به او فشار وارد كنند. ديروز كه 13 آبان بود و مردم ما به آمريكا نه گفتند، بايد بپذيريم كه آمريكا نتوانسته از پس ملت ما بر بيايد اما چرا خودمان داريم مي گوييم كه اين گونه نيست؟... مردم ما ديروز [راهپيمايي 13آبان] نشان دادند كه با نظام هستند و تبليغات دشمنان و عوامل ضد انقلاب بر آنها بي تاثير است.

صادقي:گزارش نرسيده! لاريجاني: رسيده و به كميسيون رفته

در ادامه جلسه علني ديروز مجلس شوراي اسلامي محمود صادقي نماينده پر حاشيه ليست اميد در تذكري خطاب به لاريجاني اظهار داشت: هنوز نظر شوراي نگهبان در مورد لايحه CFT به دست نمايندگان نرسيده است. شوراي نگهبان درباره CFT نظر داده و سخنگوي شورا توئيت كرده است اما هنوز به صورت رسمي به دست نمايندگان نرسيده است.

در ادامه علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذكر نماينده تهران گفت: شوراي نگهبان نظر خود را در مورد لايحه CFT به مجلس، ارسال و بنده نظر شورا را به كميسيون امنيت ملي و معاونت قوانين مجلس ارسال كرده ام.

وي خاطرنشان كرد: نظر شوراي نگهبان درباره اين لايحه در موعد مقرر به مجلس، ارسال و الزام قانوني 20 روزه رعايت شده است.

اقدام متقابل در برابر دانمارك و هلند

همچنين حجت الاسلام عليرضا سليمي در تذكري اظهار داشت: اتفاقاتي در هلند و دانمارك طي چند روز اخير رخ داده است و الزامات ديپلماتيك رعايت نشده است؛ مي طلبد كه آقاي ظريف وزير امور خارجه در راستاي اقدام متقابل و قاطع تصميم گيري كند.

محمدرضا پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي نيز طي تذكري خطاب به رئيس مجلس گفت: متاسفانه زائران اربعين حسيني دچار مشكلات ارزي در اين ايام شده اند. دولت و به ويژه بانك ملي در تخصيص ارز دولتي به زائران حسيني سوءمديريت داشت و مشكلات عديده اي براي زائران ايجاد شد لذا مجلس بايد هر چه سريعتر اين موضوع را پيگيري كند.

در ادامه علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين تذكر اظهار داشت: اين موضوع را در كميسيون اقتصادي پيگيري كنيد.

موافقت نمايندگان با ارسال گزارش تخلفات در ثبت سفارش خودرو به قوه قضائيه


 روزنامه كيهان، شماره 22044 به تاريخ 15/8/97، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بورس و بانك
متن مطالب شماره 34، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است