|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/8/15: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22167
سه شنبه 3 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22044 15/8/97 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايترساندن مردم؛ ابزاري كهنه براي تحميل تعهدات خسارت آفرين

سرويس سياسي- ديروز ارگان دولت در يادداشتي به اين نتيجه رسيده بود كه منتقدان FATF بي فكر هستند و همچنين روزنامه هاي زنجيره اي همان فضاسازي هايي كه در دوره پيش از برجام انجام مي دادند روز گذشته براي CFT به اجرا درآوردند و برخي از اين روزنامه ها گزاره عدم امكان تجارت در عرصه بين الملل در صورت عدم تصويب FATF را مطرح كرده بودند كه كيهان در مطلبي در همين شماره به آن پاسخ داده است.

روزنامه دولت در ستوني در شماره ديروز نوشت: «نصرالله پژمانفر، نماينده نزديك به جبهه پايداري از تهيه سه طرح در مجلس براي مقابله با فشارهاي رواني ايجاد شده توسط آمريكا خبر داده است. طرح اول ناظر به تنبيه و تحريم كشورهاي همكاري كننده با آمريكا در تحريم ايران است. طرح دوم قرار است دلار را از معادلات! بين المللي حذف كند و طرح سوم هم به گفته نماينده مشهد در ارتباط با موضوع احتمال حمله سايبري آمريكا به كشور است...»

چنان كه خوانديد روزنامه دولت از عبارت «معادلات بين المللي» استفاده كرده و اين در حالي است كه در عنوان طرح آمده: «حذف دلار از معاملات بين المللي» و سپس در توضيح طرح طراحتا از واژه هايي مانند: «معامله»، «بخش دولتي» و «بخش خصوصي» استفاده شده كه اين گوياي آن است كه منظور طراحان اين طرح بر معاملاتي است كه ما در آن يا خريداريم يا فروشنده.

در اين يادداشت آمده: «اينكه ايران دلار را از روابط اقتصادي اش با كشورهاي مشخصي، آن هم با موافقت طرفين حذف كند يك بحث است و اينكه ايران دلار را از مناسبات بين المللي حذف كند بحث ديگري... قرار است با كدام ساز و كار دلار را از كل مبادلات اقتصادي بين المللي حذف كنيم؟»

روزنامه دولت و عدم فهم تفاوت «معامله» و «معادله»

همان گونه كه خوانديد اين نوشتار سه اصطلاح «معاملات»، «معادلات» و «مناسبات» را به يك معنا به كار گرفته است! يعني آنان كه تفاوت «معاملات بين المللي» با «معادلات بين المللي» را نمي دانند به تمسخر ديگران روي آورده اند. وقتي گفته مي شود حذف دلار از معاملات بين المللي اين هم مي تواند تمام تجارت جهاني را شامل شود و هم مي تواند ناظر بر معاملاتي باشد كه دولت يا بخش خصوصي ايران با طرف هاي خارجي انجام مي دهند كه با توجه به توضيحات طرح دقيقا مشخص است كه منظور طراح آن معناي دوم است و نه كل عرصه تجارت جهاني. همه اينها در حالي است كه اگر به خود زحمت يك جست وجوي اينترنتي را مي دادند مي ديدند كه پيمان هاي پولي دوجانبه توسط كشورهاي زيادي كه برخي از آنها حتي جزو متحدان سياسي و اقتصادي آمريكا به شمار مي روند به امضا رسيده است.

اما وقتي بگوييم «حذف دلار از معادلات بين المللي» اين گزاره تنها به معناي حذف دلار از كل تجارت جهاني است كه اين منظور طراح آن نبوده است و جالب اينكه در همين نوشته هم به بخشي از سخنان پژمانفر اشاره شده كه گفته «دولت موظف شود هرگونه معامله با دلار را قطع [كند]» به يقين در اين عبارت منظور گوينده از كلمه «دولت»، قوه مجريه جمهوري اسلامي ايران است. يعني همان دستگاهي كه نويسنده اين نوشتار از آن حقوق مي گيرد. اخيرا در جهت شفاف سازي منابع مالي شبكه هاي «ايران اينترنشنال» و «من و تو» كمپيني مطرح شد اما عصبانيت دو خبرنگار (كه يكي از آنها همين نويسنده بود) از طرح آن موضوع عليه شبكه هاي سعودي و انگليسي تاسف برانگيز بود.

روزنامه دولت خوشحال از اينكه كشف بزرگي انجام داده در ادامه رطب و يابس را در هم آميخته و آسمان و ريسمان را به هم بافته كه در نهايت بگويد چون اين طرح از جانب فلان نماينده آمده و او مخالف FATF است پس نتيجه مي گيريم FATF خوب است! اين نتيجه گيري مضحك و به ميان آمدن نام نهاد اقدام مالي آن قدر بي ربط و مضحك است كه اين تصور را در ذهن ايجاد مي كند كه گويا اين مطلبي سفارشي در زمينه FATF است و نويسنده از فرط بي استدلالي براي تاييد آن سراغ اين سه طرح رفته است.

روزنامه كيهان در همين شماره به اين شبهه كه در صورت عدم تصويب FATF تجارت ما با جهان قطع مي شود پاسخ داده؛ اين از همان جنس دروغ هايي است كه در مضرات عدم وجود برجام مطرح مي كردند. بايد گفت طنز همان مطالبي است كه در مدح برجام و با ادعاهاي مضحك نوشته شد. مثلا در موردي روزنامه ايران تنها دو ماه پس از اجراي برجام مدعي شد با اين قرارداد طول عمر خلبان ها و خدمه پرواز افزايش يافته است!

ضمن آنكه بايد به اين نكته نيز اشاره كنيم كه در يادداشت فوق در مورد اعمال تنبيهي براي همكاران آمريكا عليه ايران نيز مدعي شده كه آنها در عدم خريد نفت و گاز ايران قرار است با آمريكا همراه شوند. اين نكته را در تماس با آقاي پژمانفر جويا شديم كه او گفت عدم خريد يك كشور موضوعي ابدي نيست و كشورهايي كه تا چند سال پيش با ما تجارت نداشتند اكنون دارند و يا بالعكس. پژمانفر گفت با اين حال ما قبل از اين به فكر تغييراتي در بخش هايي از اين طرح بوديم و به زودي آن تغييرات را اعلام مي كنيم.

رئيسي فردي قانونمند است

روزنامه شرق در شماره ديروز به موضوع تشكيل «يگان حفاظت آستان قدس» پرداخت. اين روزنامه به همين منظور گفت وگوي ايرنا (خبرگزاري دولت) با «حشمت الله فلاحت پيشه» رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس را منتشر كرده است.

فلاحت پيشه در اين گفت وگو مي گويد: «آقاي رئيسي فرد قانونمندي است و بر آن تاكيد دارد، قطعا ملاحظات قانوني را در اين باره در نظر دارد.»

روزنامه طيف اصلاح طلب در بخش نخست اين مطلب به اين اقدام سيدابراهيم رئيسي با علامت سوال پرداخته است. اين نوع پرداختن در مورد اموري است كه براي نخستين بار است كه رخ مي دهد چرا كه اگر آن امري مسبوق به سابقه باشد لاجرم پيش از اين بايد در مورد آن صحبت مي شد. اگر بحث و سخني در نگرفته يعني انتقادي در مورد آن عمل نبوده و اكنون مطرح كردن اما و اگر درباره آن مي تواند گواه اين باشد كه مخالفت با فردي است كه آن عمل را انجام داده و عمل بهانه است.

نكته جالب توجه اين است كه در ادامه اين گزارش آمده: «توليت آستان قدس رضوي در حالي اعلام مي كند كه براي نخستين بار يگان حفاظت از آستان را تاسيس كرده كه پس از بمب گذاري منافقين در 30 خرداد 1373... يگان حفاظت و امنيت حرم رضوي زير نظر سپاه انقلاب اسلامي تشكيل شد»!

هراس افكني با چاشني بزك شيطان بزرگ

روزنامه همشهري در مطلبي نوشت: «اعلام نظر شوراي نگهبان درباره لايحه CFT در جريان مبادلات روز يكشنبه به افت شاخص بورس و تشكيل صف هاي سنگين براي فروش سهام شركت ها منجر شد. اين خبر بازتاب گسترده اي بين سرمايه گذاران و گروه هاي سهامداري در شبكه هاي مجازي داشت و همزمان بازار آزاد ارز را تحت تاثير قرار داد».

اين روزنامه زنجيره اي در گزارش مذكور با بزك شيطان بزرگ به دور جديد اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه ملت ايران همزمان با 13 آبان از سوي آمريكا هيچ اشاره اي نكرده و انگشت اتهام را به سمت شوراي نگهبان نشانه رفته و اقدام تحسين برانگيز در برخورد با لايحه خسارت بار CFT را عامل نابساماني اقتصادي در كشور جا زده است.

گفتني است بازار سهام در روز دوشنبه با تقويت 1241 واحدي شاخص كل، به بازگشت تحريم ها بي اعتنا بوده است. لازم به ذكر است كه در بازار ارز نيز با توجه به تداوم تزريق اسكناس از سوي بانك مركزي همچنان با روند كاهشي قيمت ها مواجه هستيم.

يك جريان سياسي خاص همواره با هراس افكني و دروغ پراكني به دنبال گروگان گيري اقتصاد ايران و سپس زمينه چيني براي تحميل برجام هاي بعدي است.

عزاداران رد مصوبه خود تحريمي!

روزنامه زنجيره اي آفتاب يزد تيتر يك صفحه نخست شماره ديروز خود را با پس زمينه سرخ به رد شدن CFT در شوراي نگهبان اختصاص داده و براي رد شدن اين مصوبه مجلس در شوراي نگهبان عزاداري كرد! در گزارش آفتاب يزد در اين زمينه آمده است: در شرايطي كه پيش بيني مي شد شوراي نگهبان مصوبه مجلس، در مورد CFT را تائيد كند، آن را رد كرد تا سرنوشت FATF مبهم باقي بماند و فرصت ايران نيز از دست برود.

آفتاب يزد در ادامه به نقل از ظريف مدعي شده است : «اگر FATF تصويب نشود حتي چين و روسيه هم با ما معامله نمي كنند.»

گفتني است اعلام 20 ايراد شرعي و قانون اساسي شوراي نگهبان بر لايحه CFT در حقيقت نقشه آمريكا براي خودتحريمي در ايران را نقش بر آب كرد.

FATF در بيانيه اواخر مهرماه سال جاري از ايران خواست تا 9 بند را در فرصت 4 ماه اجرايي كند. منتفي دانستن حق شرط ايران، اجراي خودتحريمي و الزامي بودن ارائه تراكنش هاي بانكي كشورمان به FATF از جمله بندهاي 9گانه بود.

در بند1 بيانيه فوق آمده بود: «به نحو مناسبي تامين مالي تروريست ها را جرم انگاشته و از جمله معافيت گروه هاي تحريم شده را كه «در تلاش براي پايان دادن به اشغالگري خارجي، نژادپرستي و استعمار هستند» حذف كند».

«مهلت قانوني»؛ دستاويز حاشيه سازان درون و بيرون مجلس

روزنامه اعتماد ديروز گزارشي را درباره رد لايحه CFT از سوي شوراي نگهبان منتشر كرد و ضمن انتخاب تيتري مغلوط و غيرمرتبط، نوشت: «با اعلام خبر رد لايحه CFT در شوراي نگهبان، سوالات و ابهاماتي جدي در ميان فعالان سياسي و افكار عمومي ايجاد شده، آنچه لااقل انتظار مي رفت، در اين مورد توضيح داده شود، همان تاكيد ويژه كدخدايي بر اعلام نظر شوراي نگهبان در موعد مقرر و قانوني است؛ آن هم در شرايطي كه هر ناظري به راحتي مي تواند با يك محاسبه ساده فاصله اي كه از زمان تصويب لايحه در صحن علني مجلس، زمان ارجاع آن به شوراي نگهبان، مهلت مقرر در قانون براي اعلام نظر شوراي نگهبان درباره مصوبات مجلس و نهايتا تاريخ اعلام نظر اين شورا در روز گذشته، دريابد كه شوراي نگهبان نه تنها برخلاف گفته سخنگويش در موعد قانوني اعلام نظر نكرده، بلكه نزديك به 10روز، يعني به ميزان مهلتي كه بنابر قانون در اختيار دارد، تاخير داشته است.»

در اين رابطه لازم به ذكر است كه در جلسه ديروز مجلس شوراي اسلامي، محمود صادقي، نماينده حاشيه ساز مجلس دهم در تذكري مدعي شد كه شوراي نگهبان هنوز در مورد CFT نظراتش را به صورت رسمي به مجلس ارسال نكرده است!

علي لاريجاني، اما گفت كه آنچه صادقي مي گويد خلاف واقعيت است و شوراي نگهبان نظراتش را در مهلت مقرر ارسال كرده است. رئيس مجلس افزود: «بنده نظر شورا را به كميسيون امنيت ملي و معاونت قوانين مجلس ارسال كرده ام... نظر شوراي نگهبان درباره اين لايحه در موعد مقرر به مجلس، ارسال و الزام قانوني 20 روزه رعايت شده است.»

نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


 روزنامه كيهان، شماره 22044 به تاريخ 15/8/97، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرتو پژوه
شماره 1 (پياپي 1701)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است