|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/15: زمزمه هاي تغيير سرود ملي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4466 15/8/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


زمزمه هاي تغيير سرود ملي
آيا پيشنهاد عليرضا قزوه بر كرسي مي نشيند؟


دنياي اقتصاد : به تازگي زمزمه هايي درباره تغيير سرود ملي جمهوري اسلامي آغاز شده است. معروف ترين كسي كه در اين باره اظهار نظر كرده و خواستار تغيير سرود ملي جمهوري اسلامي شده، عليرضا قزوه است. او دو روز پيش در مراسم رونمايي از مجموعه آثار مرحوم حميد سبزواري از لزوم تغيير اين سرود سخن گفت و بيان كرد: اين سرود داراي بن مايه و وزن حماسي نيست و بايد از نو با شعري كه شاعران جوان و حماسي سراي اين روزگار آن را خواهند سرود، ساخته شود. اظهار نظر اين شاعر با واكنش هاي متعددي از سوي كاربران شبكه هاي اجتماعي روبه رو شد. سرود فعلي نظام جمهوري اسلامي بر اساس شعري از «ساعد باقري» است كه روي يك ملودي از «حسن رياحي» سروده شده است. زمان اين سرود كمتر از يك دقيقه است و يكي از مهم ترين دلايل انتخاب آن كوتاهي زمانش بوده است.

همه سرودهاي ايران

ايران در طول تاريخ معاصر خود، پنج سرود رسمي داشته كه نخستين سرود، مربوط به دوره ناصرالدين شاه است. در دو دوره پهلوي نيز دو سرود با عنوان رسمي در رسانه ها پخش شده است. البته محمدرضا پهلوي پس از عزل پدرش از حكومت، عنوان «سرود رسمي/  ملي» را به «سرود شاهنشاهي» تغيير داد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي دوباره سرود رسمي كشور عنوان «سرود ملي» گرفت. در سال هاي پس از انقلاب نيز تا امروز دو سرود ملي داشته ايم كه نخستين سرود به سبب طولاني بودن تغيير مي كند و سرود ملي كنوني جايگزين آن مي شود.

نخستين سرود ملي، زمان ناصرالدين شاه به عنوان «سلام شاهي» اجرا مي شد و ابتدا قطعه موسيقي بدون كلام بود كه به سفارش پادشاه، از سوي ژنرال نظامي، موسيو لومر فرانسوي در مدرسه دارالفنون ساخته شد. اولين موزيك ملي ايران يا همان قطعه بي كلام سلام شاهي براي اولين بار تير 1251 در مهماني ملكه ويكتوريا با حضور ناصرالدين شاه نواخته شد و همان سال در فرانسه بر صفحه گرامافون ضبط شدو پس از سال ها و با الهام از اين قطعه بي كلام، قطعه «ايران جوان» در سال 1383 با پرداخت و آهنگسازي سياوش بيضايي و شعري از بيژن ترقي با رهبري پيمان سلطاني و خوانندگي سالار عقيلي از سوي اركستر ملي در تهران به اجرا درآمد كه تبديل به مشهور ترين كار اين خواننده هم شده و او در تمام كنسرت هايش با تشويق مردم اين آهنگ را اجرا مي كند. 50 سال بعد، زمان حكومت رضاشاه چيزي مشابه همين سلام شاهي دوران قاجاريه، به نام سرود رسمي شكل گرفت و بعد از او در دوره سلطنت پسرش محمدرضا شاه، آن را سرود شاهنشاهي نام گذاشتند!

سرودهاي پس از انقلاب

با پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 سرود ملي ديگري مبتني بر ارزش هاي انقلاب و جمهوري اسلامي ساخته شد. اين سرود ملي بر اساس شعري از زنده ياد ابوالقاسم حالت و موسيقي زنده ياد محمد بيگلري، در فاصله زماني 25 بهمن تا 15 اسفند سال 1357 ساخته و روز 12 فروردين 1358 پس از اعلام نتيجه همه پرسي نظام جمهوري اسلامي در ايران از سوي امام خميني (ره) از راديو و تلويزيون پخش شد. در فاصله پيروزي انقلاب تا همه پرسي 12 فروردين، سرود معروف «اي ايران» بر اساس شعري از مرحوم حسين گل گلاب و با آهنگسازي مرحوم روح الله خالقي و صداي مرحوم غلامحسين بنان در رسانه ها بيش از پيش پخش مي شد و گويا در اين فاصله كاركرد سرود ملي داشته است؛ اما سرود ملي كه پس از همه پرسي رسما منتشر شد تا سال 1371 همچنان به عنوان سرود ملي كارآيي داشت.

پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب اسلامي در گزارشي كه در سال 1392 درباره سرود ملي ايران منتشر كرد، نوشت در دهه هفتاد با تذكر رهبر انقلاب درباره طولاني بودن سرود ملي و برخي اشكالات ديگر اين سرود كه استفاده از آن را در مراسم رسمي بين المللي دشوار مي كرد، فراخواني از سوي صدا و سيما براي تغيير در سرود ملي منتشر مي شود. با اين فراخوان، 35 نفر از آهنگسازان كشور براي ساخت اين سرود دعوت و 68 اثر ساخته مي شود كه از اين تعداد در نهايت با نظر يك هيات كارشناسي در سازمان 10 اثر انتخاب و به دفتر رهبر انقلاب ارسال مي شود. اما ايشان انتخاب نهايي را نيز بر عهده خود شورا مي گذارند. در نهايت اثر حسن رياحي انتخاب مي شود و شاعران بسياري براي كلمات اين قطعه، آثاري را مي فرستند كه درنهايت سرود ساعد باقري انتخاب و در اثر خوانده مي شود.

سرودي كه مي گويند حماسي نيست!

در روزهاي اخير زمزمه هايي مبني بر تغيير سرود ملي شنيده مي شود. در تازه ترين اظهار نظر عليرضا قزوه گفته  اين سرود حماسي نيست و بايد تغيير كند. با توجه به جايگاه عليرضا قزوه به عنوان مدير مركز آفرينش هاي حوزه هنري و ارتباط نزديكش با مقامات بلند پايه كشور زمزمه هاي تغيير سرود را گويا بايد جدي گرفت. در همين رابطه روز گذشته خبرگزاري مهر در گفت وگويي با دو كارشناس از حماسي بودن يا نبودن سرود ملي پرسيده است. عبدالجبار كاكايي، شاعر و ترانه سراي ايراني در پاسخ به اين سوال گفته است: از منظر جامعه شناسان، انسان ايراني داراي دو وجه حماسه و مرثيه است ما در فرهنگمان هم سوگ سياوش را داريم و هم حماسه رستم را و هر دو نيز آنقدر برجسته است كه نماد فرهنگي ما نيز باشد. درباره سروده ملي ما نيز وضعيت همين است هم عناصر كلامي مانند فر و ايمان هست و هم نام و يادي از شهيدان است. من البته اين سرود را ايده آل نمي دانم و فكر مي كنم نام افراد و اشخاص نبايد در چنين سرودهايي باشد.

كاكايي همچنين درباره پيشنهاد تغيير سرود ملي ايران نيز گفت: بحث تغيير در اين سرود را بايد ديد كه با چه كيفيتي مطرح مي كنيم... من لزوما توصيه نمي كنم كه بايد سرود ملي ما با هدف حماسي تر شدن تغيير كند. به نظر من سرود ما بايد معرف فرهنگ ما باشد و حماسه و مرثيه و مدارا و صلح را توامان داشته باشد. همچنين حسن رياحي سازنده قطعه موسيقايي اين سرود نيز گفته است: من اين سرود را در گام ماژور و پيش درآمد ماهور ساختم و رويكردم در آن حالتي حماسي نيز داشت. چه در شروع و چه در اوج و چه در پايان با اين همه اگر امروزه پيشنهاد كنند كه اين سرود را تغيير دهند، ايرادي بر آن نمي بينم و تعصبي به اين ساخته ندارم. وي ادامه داد: ساختن يك قطعه موسيقايي يك دقيقه اي كه بخواهد مفاهيم و موضوعات زيادي را در خود بگنجاند كار سختي است و فكر نمي كنم بشود به سادگي از عهده اين كار برآمد.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا امكان اصلاح بخش هايي از اين قطعه را ميسر مي داند يا خير نيز گفت: فكر نمي كنم بشود اين قطعه را تغيير داد. كار سختي است. همه تنظيماتش به هم مي ريزد و حتي لازم است دوباره براي قطعه تازه شعري سروده شود. من اصلاحي براي اين قطعه به فكرم نمي رسد و آنچه هست بافت يكدستي دارد و اصلاحش كار ساده اي به نظر نمي رسد. رياحي همچنين با اشاره به اينكه شعر اين قطعه پس از ساخت آن تهيه و روي آن قرار گرفت نيز گفت: آن زمان گروهي بودند كه براي ايجاد اين شعر تلاش كردند و سرپرستي آنها با آقاي ساعد باقري بود و فكر مي كنم ايشان بيشترين نقش را در شكل گرفتن اين سرود داشتند. جداي از اين نظرات مشخص نيست كه آيا سازوكار معيني براي اصلاح يا تغيير سرود ملي كشور در قانون و دستگاه هاي فرهنگي تدارك ديده شده است يا خير. آنچه امروز به عنوان سرود ملي كشورمان رايج است حاصل يك همفكري و خواست سازمان صدا و سيما و مديريت وقت آن و البته پذيرش و موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامي بوده است؛ اما به طور مشخص اگر اين اتفاق بار ديگر بخواهد شكل بپذيرد معلوم نيست كه متولي آن كدام نهاد خواهد بود و ضرورت آن را كدام نهاد مشخص خواهد كرد.

زمزمه هاي تغيير سرود ملي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4466 به تاريخ 15/8/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 63 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 13)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است