|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/8/15: حمله سايبري عليه ايران دفع شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7042
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6918 15/8/97 > صفحه 17 (فناوري) > متن
 
      


حمله سايبري عليه ايران دفع شد
وزير ارتباطات در گفتگو با «ايران»: عامل حمله به زيرساخت هاي ارتباطي ايران يك شركت اسرائيلي است

نويسنده: ميترا جليلي

 

صبح روز گذشته انتشار يك توئيت در فضاي مجازي، بازتاب گسترده اي در رسانه هاي داخلي و خارجي داشت؛ توئيتي كه از سوي معاون وزير ارتباطات منتشر شد و حكايت از حمله سايبري گسترده اسرائيل به زيرساخت هاي ارتباطي كشور داشت. به فاصله بسيار كمي از انتشار اين توئيت، شاهد واكنش توئيتري وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بوديم. محمد جواد آذري جهرمي در توئيت خود از دفع اين حمله سايبري با توانمندي ارتش سايبري ايران خبر داد و يادآور شد كه حملات سايبري اين رژيم غاصب به زيرساخت هاي ارتباطي كشور از طريق مجامع بين المللي پيگيري خواهد شد.

شبكه تلفن همراه هدف اصلي حمله سايبري

اما ماجراي اين حمله سايبري چه بود و دقيقا چه بخش هايي در ايران هدف اين حمله سايبري قرار گرفته اند؟ وزير  ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران» اعلام كرد مبدا حمله سايبري به زيرساخت هاي ارتباطي ايران اسرائيل بوده است. وي يادآور شد: عامل حمله شركت اينترنتي «گلدن لاين» متعلق به رژيم غاصب و مقصد آن به سمت شبكه ارتباطات موبايل بوده است.

البته پيش از اين نيز غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل ايران گفته بود نسل جديدي از ويروس استاكس نت را كشف كرديم كه به صورت چند تكه بود و به صورت غيرفعال قصد ورود به سامانه هاي ما را داشت. رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور گفت: طرح «تابستان داغ» دشمن در زمينه تهديدهاي سايبري را به «تابستان مايوس كننده» تبديل كرديم و همه تلاش امريكاييان، منافقان و ياران آنها براي رسيدن به اهداف خود با شكست روبه رو شد. البته گفتني است در حالي اين حمله ازسوي اسرائيل عليه ايران رخ داده كه تاكنون ايران بارها ازسوي اين كشور غاصب متهم به انجام حمله هاي هكري شده است. به عنوان مثال يك ژنرال اسرائيلي مسئول امنيت شبكه اي بتازگي گفته است ارتش اين كشور روزانه با هزاران حمله سايبري روبه روست كه بسياري از آنها توسط ايران صورت مي گيرد. همچنين در آوريل سال گذشته رسانه هاي اسرائيل از ايران به عنوان پشت پرده يكي از شديدترين حملات سايبري در تاريخ خود ياد كردند. در اين حمله 120 مركز اسرائيلي هدف حملات سايبري گروه هاي هماهنگ هكري با اسم «اويل ريگ» قرار گرفتند. هرچند اسرائيل عملا ايران را دشمن سرسخت و گزينه دشوار براي خود در زمينه فناوري و جنگ سايبري مي داند و به توانمندي ايران در اين حوزه معترف است ولي بايد گفت كه ايران هرگز اين اتهام ها را نپذيرفته است.

يك بدافزار قوي تر از «استاكس نت»

حمله به زيرساخت هاي ارتباطي ايران در اسرائيل بازتاب داشت و شبكه تلويزيوني «هاداشات» چهارشنبه گذشته در برنامه اي به اين موضوع پرداخت. در اين برنامه عنوان شده كه زيرساخت و شبكه هاي استراتژيك تهران هدف حمله يك بدافزار قرار گرفته است؛ ويروسي مشابه «استاكس نت» كه البته به مراتب «خطرناك تر، پيشرفته تر و پيچيده تر» از نمونه قبلي است. در رپرتاژ شبكه 13 تلويزيون اسرائيل گفته شده است: استاكس نت، بدافزاري كه به رايانه هاي صنعت هسته اي ايران رخنه كرد را به خاطر داريد؟ ايران پذيرفته است كه طي چند روز اخير با حمله مشابهي روبه رو شده اما بدافزار جديد خطرناك تر و بغرنج تر است. اين حمله به شبكه هاي استراتژيك و زير ساختي ايران صورت گرفته است. با وجودي كه هنوز هيچ يك از مقام هاي اسرائيلي حاضر نشده اند درخصوص هر گونه نقش خود درباره اين حمله سايبري به ايران اظهار نظر كنند و وزارت امورخارجه اين كشور نيز از هرگونه اظهارنظر در اين زمينه خودداري كرده است ولي انتشار اين خبر ازسوي يك شبكه اسرائيلي كافي است تا بسياري را متقاعد كند كه اسرائيل پشت پرده اين اتفاق قرار داشته است. البته نظارت هاي فني و تلاش فعالان حوزه سايبري هم بر اين موضوع مهر تاييد زد و حميد فتاحي معاون وزير ارتباطات در حساب شخصي توئيتر خود از حملات پراكنده سايبري يك رژيم اشغالگر به زيرساخت هاي ارتباطي كشور خبر داد. رئيس هيات مديره شركت ارتباطات زيرساخت در حساب توئيتر خود نوشت: از امروز حملات پراكنده از مبدا يك رژيم غاصب به برخي زيرساخت هاي ارتباطي ايران آغاز شده كه همگي با قدرت دفع شده اند.

وي در ادامه توئيت خود نوشت: اين براي مردم دنيا ديگر عجيب نيست: ادعاي حقوق بشر مي كنند و ملتي را به خاك و خون مي كشند. ادعاي واهي حمله سايبري از طرف ايران مي كنند و خود، حملاتي را ترتيب مي دهند. اين حملات سايبري در حالي صورت مي گيرد كه تاكنون بارها انگشت اتهام اين رژيم غاصب به سوي ايران نشانه رفته و ادعا شده است كه در بسياري از حمله هاي هكري به اين كشور ردپاي ايران ديده مي شود. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات هم با ارسال توئيتي از پيگيري حملات سايبري اين رژيم غاصب به زيرساخت هاي ارتباطي كشور از طريق مجامع بين المللي خبر داد. محمد جواد آذري جهرمي در اكانت شخصي توئيتر خود نوشت: رژيمي كه سابقه آن در به كارگيري سلاح سايبري در پرونده هايي چون «استاكس نت» كاملا مشخص است، اين بار تلاش داشت به زيرساخت هاي ارتباطي ايران صدمه اي وارد كند كه البته به لطف هوشياري تيم هاي فني، دست خالي بازگشت. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در ادامه توئيت كرد: اين اقدام خصمانه را از طريق مجامع بين المللي پيگيري مي كنيم.

استاكس نت از ديروز تا امروز

با وجود ادعاهاي گاه و بيگاه اسرائيل مبني بر دست داشتن ايران در حمله هاي سايبري عليه اين كشور، بايد گفت اين نخستين بار نيست كه ايران هدف چنين حملاتي ازسوي اسرائيل قرار گرفته كه از آن جمله مي توان به حمله گسترده ويروس استاكس نت به تاسيسات هسته اي ايران و دو اختلال در عملكرد سانتريفيوژها در سال 2010 اشاره كرد؛ موضوعي كه با وجود تكذيبيه هاي اسرائيل، سرانجام واشنگتن پست در قالب يك مقاله بر آن صحه گذاشت. روزنامه واشنگتن پست در ژوئن 2012 در گزارشي عنوان كرد: آژانس امنيت ملي امريكا، سرويس جاسوسي سيا و همچنين ارتش اسرائيل همگي با همكاري يكديگر ويروس استاكس نت را عليه ايران به راه انداختند.

گزارش يك پايگاه خبري امريكايي هم نشان داد كه رئيس جمهوري پيشين امريكا دستور حمله به سيستم هاي رايانه اي تاسيسات هسته اي ايران را به طور محرمانه صادر كرده بود كه البته عمليات مربوطه آن در زمان رياست جمهوري جورج بوش، با همكاري اسرائيل آغاز شده بود. براساس نظر كارشناسان شركت سيمانتك، اين بدافزار به دنبال خرابكاري در تاسيسات غني سازي اورانيوم نطنز بوده است اما ويروس رايانه اي استاكس نت به طور اتفاقي در سال 2010 در نتيجه يك خطاي برنامه نويسي علني شد و با انتشار يافتن در اينترنت، اجازه داد تا نيروگاه نطنز در ايران جان سالم به در ببرد. گفتني است كه استاكس نت درواقع يك بدافزار است كه براي نخستين بار در 13 ژوئيه 2010 توسط ضد ويروس وي بي اي 32 شناسايي شد.

هزينه 6 تريليون دلاري حمله هاي سايبري جهان

امروزه امنيت سايبري يكي از موضوع هاي داغ روز است چرا كه اگر درگذشته كشورها در فضايي فيزيكي و جبهه هاي جنگ با يكديگر مقابله مي كردند، امروزه دامنه اين تقابل به سيستم هاي رايانه اي كشيده شده و اين، جنگ هاي سايبري هستند كه برنده نهايي يك مناقشه را مشخص مي كنند؛ جنگ هايي كه گفته مي شود خطرات آن حتي بيشتر از تسليحات هسته اي است چرا كه هكرها با يك كليك مي توانند كنترل صنايع برق، نفت و گاز، سيستم هاي دفاعي و... را به دست بگيرند. البته اين حملات سايبري هزينه هايي هم به كشورها تحميل مي كند. در اين زمينه، آخرين گزارش موسسه امريكايي Cybersecurity Ventures نشان مي دهد حملات سايبري در سراسر جهان سالانه 600ميليارد دلار خرج براي كشورهاي جهان مي تراشد كه اين رقم معادل8/. درصد از كل توليد ناخالص داخلي جهان است. اين گزارش همچنين نشان مي دهد كه تا سال 2021، حملات سايبري 6 تريليون دلارهزينه به جهان تحميل خواهد كرد كه رقم چشمگير و قابل ملاحظه اي است و مي تواند كشورهاي ناتوان در حوزه سايبر را از ميدان به در كند. به همين دليل هم همه كشورها به دنبال افزايش توان سايبري خود هستند و ايران نيز از اين قاعده مستثني نيست.

حمله سايبري عليه ايران دفع شد


 روزنامه ايران، شماره 6918 به تاريخ 15/8/97، صفحه 17 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از " ميترا جليلي"

  روسيه و كره شمالي، خاستگاه خطرناك ترين هك هاي جهان
ميترا جليلي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  حفاظت از حيات وحش با ردياب هاي هوشمند / در قالب طرح ICARUS صورت مي گيرد
ميترا جليلي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  طراحي متر هوشمند ويژه نابينايان
ميترا جليلي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  گروه«پنج چشم» به دنبال جاسوسي از كاربران است
ميترا جليلي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  جايزه 20 هزار دلاري به پهپاد آمبولانسي رسيد
ميترا جليلي، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آبياري و زهكشي ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 1206)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است