|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: نقدي بر ديپلماسي «دست به عصا»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


نقدي بر ديپلماسي «دست به عصا»
ديپلماسي ايران در برابر رفتار اروپا در تحريم هاي جديد آمريكابايد چگونه باشد؟


 از زمان خروج دونالد ترامپ از توافق هسته اي در 18 ارديبهشت و باقي ماندن ايران در اين توافق، قرار بود اروپايي ها نفع بردن ايران از برجام را تضمين كنند.

اتحاديه اروپا از همان ابتدا عنوان كرده بود براي مقابله با تحريم هاي آمريكا، ضمن تضمين خريد نفت ايران، كانال ويژه پرداخت مالي نيز ايجاد خواهد كرد كه امكان تبادل و همكاري هاي اقتصادي ايران را فراهم خواهد كرد. قرار بود اين كانال مالي پيش از اعمال تحريم هاي نفتي و بانكي ايالات متحده در 13 آبان آغاز به كار كند اما آمريكا تحريم ها را بازگرداند.  ديروز هم  «سوئيفت» اعلام كرد دسترسي برخي بانك هاي ايراني به اين سامانه پيام رسان بانكي را تعليق كرده است؛ اقدامي كه به اعتقاد كارشناسان، نشان دهنده ناكارآمدي «قوانين مسدودساز» اتحاديه اروپا ست. ديروز همچنين وزير خارجه و وزير خزانه داري آمريكا در نشست خبري مشترك، تحريم هاي آمريكا عليه كشورمان را تشريح كردند. به گفته وزير خزانه داري آمريكا در اين تحريم ها 700 فرد، گروه، هواپيما و كشتي ايران مورد تحريم قرار گرفته است و اين تحريم ها در حوزه هاي نفت، بانك و سوخت است. استيو منوچين گفت: بيش از 50 بانك ايراني و بيش از 50 شركت زيرمجموعه هدف تحريم قرار گرفتند. در چنين شرايطي همچنان خبري از ساز و كار اروپايي ها نيست. محمدجواد ظريف، وزير خارجه كشورمان هفته گذشته گفته بود: «سازوكارهايي كه اتحاديه اروپا در نظر داشته، در همين چند روز عملياتي خواهد شد. ممكن است تا زماني كه بشود از اين سازوكارها استفاده كرد، مقدار ديگري طول بكشد. به خاطر فشارها و كارشكني هايي كه آمريكايي ها در تمامي مراحل اين كار داشته اند برخي اقدامات زمان بيشتري برده است.»

ظريف همچنين اول آبان درباره سامانه پولي و مالي مستقل اروپا براي نگه داشتن ايران در برجام گفته بود: هر كار و تدبير جدي در اين خصوص بايد قبل از چهارم نوامبر (13 آبان) انجام و اتخاذ شود. با وجود چنين تاكيداتي براي عملياتي شدن 

سازو كارهاي اروپا و در حالي كه در ابتداي خروج آمريكا از برجام، از مهلت دو هفته اي يا 45 روزه اروپا براي تضمين منافع ايران صحبت مي شد اينك بعد از گذشت حدود شش ماه مشخص نيست ابتكار اتحاديه اروپا با چه سرانجامي روبه رو خواهد شد.

چند روز قبل رويترز ادعا كرد راه اندازي اين سازوكار براي تسهيل مبادلات مالي با ايران تا تاريخ 13 آبان به طور نمادين انجام خواهد شد، اما انتظار مي رود عملياتي شدن آن تا اوايل سال آينده ميلادي طول بكشد. اما حتي اين اقدام نمادين هم از سوي اروپايي ها انجام نشده و اروپا در مقابل اعلام رسمي بازگشت تحريم ها از سوي آمريكا، تاكنون فقط يك بيانيه منتشر كرده كه در آن نسبت به خروج آمريكا ابراز تاسف شده است. 

هفته گذشته روزنامه فايننشال تايمز گزارش داد كشورهاي اتحاديه اروپا در مسير ايجاد كانال ويژه پرداخت مالي به ايران بي ميل هستند و اين مساله به مانع تازه اي براي ايجاد اين سازوكار بدل شده است. حتي برخي خبرها حكايت از اين دارد كه هيچ يك از سه كشور بزرگ اروپايي عضو برجام حاضر به ميزباني دفتر سازو كار مالي اروپا براي حفظ برجام نيستند و در چنين شرايطي آينده اين ساز و كار بيش از قبل در ابهام است.

پيش گرفتن سياست مشروط سازي از سوي اروپا

در چنين شرايطي آنچه آشكار است اين كه اروپا در عملياتي كردن ساز و كار مالي خود بيش از حد تعلل مي ورزد و به نوعي امروز و فردا مي كند. آمريكايي ها از زمان خروج از برجام تا كنون تمام تحريم هاي قبلي را در دو نوبت برگردانده اند و انتظار اين بود كه ساز و كار اروپايي ها پيش از برگردانده شدن تحريم هاي آمريكا عملياتي شود. اين موضوعي است كه خود اروپايي ها هم به آن اذعان داشتند و وعده هايي هم كه مقامات اروپايي در ماه هاي قبل مطرح مي كردند همين بود كه اين ساز و كار مالي حداقل به دور دوم تحريم هاي آمريكا كه از چند روز قبل اعمال شده است مي رسد اما با اين اوصاف همچنان خبري از رونمايي اين ساز و كار نيست.

نوذر شفيعي، استاد دانشگاه درباره دليل تعلل اروپا در اجرايي كردن تعهدات خود به جام جم گفت: اروپاييان سياست مشروط سازي را در پيش گرفته اند و هر گونه همكاري با ايران را منوط به انجام برخي كارها از سوي ايران از جمله تصويب لوايح مربوط به اف .اي .تي .اف كرده اند. وي همچنين يكي از دلايل تعلل اروپا را موضوعات فني و فراهم نشدن شرايط و زيرساخت هاي لازم براي ساز و كار مالي عنوان كرد و در عين حال گفت: خريد وقت از سوي اروپاييان را مي توان از دلايل ديگر تاخير و تعلل در اين اقدام عنوان كرد. ضمن اين كه برخي اتفاقات هم در داخل اروپا از جمله ادعاهاي دانمارك و طرح ادعاهاي بي اساس عليه ايران بهانه اي براي رفتار سختگيرانه تر اروپا با ايران شد و فضايي را در اروپا به وجود آورد كه مشكلاتي را در مسير ساز و كارهاي ويژه مالي اروپا ايجاد كرد.

محمدجواد جمالي نوبندگاني، عضو كميسيون امنيت ملي هم در گفت وگو با جام جم، با بيان اين كه اروپا بشدت از نظر نظامي، اقتصادي و...به آمريكا وابسته است، اين مساله را يكي از ريشه هاي تعلل اروپا دانست و گفت: اروپا مي داند براي تامين منافعش بايد هزينه بپردازد اما در عين حال نمي خواهد همه هزينه ها را يكجا پرداخت كند و به همين دليل شايد اروپا به اين سادگي ساز و كار مالي را اجرايي نكند. وي تاكيد كرد: نفوذ لابي صهيونيستي در حاكميت هاي اروپا را نيز نبايد ناديده بگيريم.

ساز و كار اروپايي قرار است چه كند؟

هر چند ساز وكار مالي اروپا براي حفظ برجام هنوز رونمايي نشده اما بر اساس برخي خبرها مي توان ارزيابي كلي نسبت به آن پيدا كرد. سازوكاري كه اروپايي ها براي مقابله با تحريم هاي ايران پيشنهاد كرده اند، ايجاد يك صندوق براي انجام مبادلات مالي و كالايي بين ايران و اروپا ست. 

براساس اين طرح، قرار است يك نهاد حقوقي مالي جديد ايجاد شود كه امكان انجام معاملات مالي بين ايران و شركت هاي نفتي و ساير فعاليت هاي تجاري را فراهم كند.

گفته مي شود با اين طرح، اروپايي ها به واردات نفت از ايران ادامه مي دهند و پول نفت را در صندوق مذكور واريز مي كنند، آنگاه پول صادرات اروپا به ايران از اين صندوق برداشته مي شود به عبارتي نوعي تهاتر صورت مي گيرد.

 با اين كه اين طرح در روي كاغذ، عملياتي است و كشورهاي اروپايي عزم راه اندازي آن را دارند اما برخي كارشناسان معتقدند شركت هاي بزرگ اروپايي همچنان از ترس آمريكا به بازار ايران باز نخواهند گشت و معاملات خود با ايران را از سر نخواهند گرفت چراكه آمريكا براحتي مي تواند آنها را جريمه كند.

برخي كارشناسان هم معتقدند تا زماني كه جزئيات سازوكار اروپايي مشخص نشود نمي توان ارزيابي دقيقي از كارآمدي آن داشت. 

محمدرضا پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به وعده اروپا براي پيگيري مراودات بانكي با ايران براساس يك برنامه خاص به جام جم گفت: البته جزئيات اين برنامه و اين كه اقدامات كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت اروپايي ها چه مسيري را طي خواهد كرد هنوز اعلام نشده و نيازمند اين است كه آنها برنامه جامع خود را ابلاغ كنند.

وي با تاكيد بر ضرورت پيگيري دولت براي مشخص شدن جزئيات اين ساز و كار، اين مساله را يك مطالبه قانوني خواند و گفت: ما اين مساله را به عنوان يك همكاري با اروپا قلمداد نمي كنيم بلكه آن را به عنوان يك مطالبه جدي و قانوني به واسطه توافق برجام مي دانيم.

پورابراهيمي افزود: اگر سازوكار اعلامي اروپا به صورت جدي اجرايي شود به نظر مي آيد آمريكايي ها در حوزه عمل هم در مسير اجماع عليه ايران ناكام خواهند ماند بنابراين بايد منتظر باشيم تا بجز كليتي كه مطرح شده، اقدامات عملي آنها را نيز شاهد باشيم تا براساس آن تصميم گيري كنيم.

ديپلماسي «دست به عصا» جواب نمي دهد

همزمان با تعلل اروپايي ها در عملياتي كردن ساز و كار مالي، سخنگوي وزارت خارجه ديروز در نشست خبري در پاسخ به سوالي در اين زمينه گفت: اين سازوكار بخوبي پيش مي رود و اميدواريم در زمان كوتاه تري به مرحله اجرا برسد. به گزارش ايرنا، بهرام قاسمي در پاسخ به اين كه آيا سازوكار مالي اروپا مشمول مرور زمان نشده است، عنوان كرد: اين فرآيند مشمول مرور زمان نشده و به خوبي پيش مي رود. 

وي با بيان اين كه ما با اتحاديه اروپا و 1 در تماس دائم هستيم، افزود: اين نوع سازوكارهاي جديد بويژه در حوزه پولي و مالي، مكانيسم پيچيده اي بوده و تا حدي زمانبر هستند و وقتي قرار است ساز و كار جديدي به كار گرفته شود، بايد با دقت لازم كار شود. 

سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: بخصوص اين كه ايران شرايط مشخصي را از گذشته مطرح كرده و بايد اين شرايط آماده مي شد. قاسمي افزود: چنين سازوكاري بخصوص وقتي قرار است تعداد زيادي از كشورها مانند اعضاي اتحاديه اروپا روي آن تفاهم كنند و تضمين هاي مورد نياز ايران را هم مدنظر قرار دهند پيچيدگي هايي دارد و طبيعي است كه زمانبر است. 

گرچه برخي كارشناسان سياسي از جمله محمدجواد جمالي، عضو كميسيون امنيت ملي با پذيرفتن موانع پيش روي اجراي سازوكار مالي اروپا، معتقدند در چنين مواردي نياز به صبر و تحمل وجود دارد اما برخي كارشناسان معتقدند وزارت خارجه بيش از حد در مقابل اروپا نرمش نشان مي دهد.

نوذر شفيعي، استاد دانشگاه در همين زمينه گفت: متاسفانه وزارت خارجه هنوز در مقابل اروپا دست به عصا حركت كرده و اين دغدغه را دارد كه مبادا رفتاري بروز دهد كه به گسست در روابط ايران و اروپا منجر شود. شفيعي حتي بخشي از رفتار فعلي اروپا را ناشي از انفعال ديپلماسي ما مي داند.

چنين رفتاري از سوي اروپا و رفتار وزارت خارجه در حالي است كه ماهيت غرب در سال هاي گذشته بخوبي ثابت كرده هر قدر در مقابل آن انعطاف نشان داده شود به پيشروي خود ادامه مي دهند. در چنين شرايطي به نظر مي رسد دستگاه سياست خارجي كشورمان بايد قاطعانه تر با اروپا برخورد كند و از موضع طلبكارانه، اجراي سريع تر تعهداتش را مطالبه كند و در صورت ادامه تعلل اروپا، از مسيرهاي ديگري به اين رفتار اروپا واكنش نشان دهد.

نقدي بر ديپلماسي «دست به عصا»


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 83 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انسان و محيط زيست
متن مطالب شماره 4 (پياپي 58)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است