|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: جام جم سخنان رئيس جمهور در نقد توصيه هاي اقتصاددانان را بررسي مي كند: مشكل از ايده اقتصادي است نه اقتصاددانان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 3 (اقتصاد) > متن
 
      


جام جم سخنان رئيس جمهور در نقد توصيه هاي اقتصاددانان را بررسي مي كند: مشكل از ايده اقتصادي است نه اقتصاددانان


نويسنده: محمدحسين علي اكبري

«بعضي فكر مي كنند اقتصاد، كتاب است و فرمول هايي در آن را خوانده اند و امتحان داده اند و نمره گرفته اند... و كتاب نيست... همه علم اقتصاد در دانشگاه ها نيست... برخي اقتصاددان ها مي گفتند اگر قيمت دلار 4200 تومان بشود تمام ايران گلستان مي شود... حالا اين 4200 تومان كه آرزوي آن اقتصاددانان بود محقق شده  

(اما گلستان نشد)... ما در بخش بافت فرسوده هر چه با   اقتصاددان ها مشورت كرديم جور ديگري ما را راهنمايي كردند. توسعه گران و كساني كه عمري ساختمان ساختند را صدا زديم در يك جلسه كه حرف زدند ما فهميديم مشكل كجا ست.»

اينها جملاتي است كه رئيس جمهور در جلسه روز گذشته با مسئولان وزارت اقتصاد بيان كرد و به طور مستقيم توصيه هاي اقتصاددانان كشور را فاقد جنبه اجرايي دانست و  به طور تلويحي نظريه هاي اقتصاددانان حامي بازار آزاد را زير سوال برد؛ جالب آن كه در پنج سال اول دولت هاي يازدهم و دوازدهم، حاميان اين تفكر، دست برتر را در تيم اقتصادي دولت داشتند.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني در اين جلسه گفت: چند اقتصاددان بودند كه در مورد قيمت ارز وقتي صحبت مي كرديم مي گفتند اگر قيمت آن 4200 تومان بشود تمام ايران گلستان مي شود گفتيم چطور آنها يك محاسباتي مي كردند و ما نيز از آنها استفاده مي كرديم آنها مي گفتند ارز 4200 تومان بشود صادرات ما دو برابر مي شود.

وي در اين باره افزود: حالا اين 4200 تومان كه آرزوي آن اقتصاددانان بود محقق شده و در بازار دوم 7500 تومان هم هست و يك بازار كوچولو هم بالاتر داريم. آنچه كه مي گفتند گلستان مي شود بايد عطر گل در مشام مردم باشد و نتوانند چيز ديگري را استشمام كنند.

رئيس قوه مجريه در ادامه به نقد اظهارات اساتيد اقتصادي پرداخت و گفت: اقتصاد دانش بسيار پيچيده اي است و كتاب نيست بعضي فكر مي كنند اقتصادي كتاب است و فرمول هايي در آن را خوانده اند و امتحان داده اند و نمره گرفته اند. اقتصاد خيلي فراز و نشيب دارد من توصيه مي كنم به وزارت امور اقتصادي و دارايي اگر مي خواهيد در اقتصاد پيشرفت كنيد صاحبان تجربه را هم بياوريد همانطوري كه استاد دانشگاه را هم بايد بياوريد. با بخش خصوصي هم مشورت كنيد. همه علم اقتصاد در دانشگاه ها نيست. يك مقداري از آن هم در بازار و فضاي اقتصاد جهاني است.

وي با ذكر مثالي در اين باره، تاكيد كرد: ما در بخش بافت فرسوده هر چه با بانك ها و اقتصاددان ها مشورت كرديم جور ديگري ما را راهنمايي كردند. توسعه گران و كساني كه عمري ساختمان ساختند را صدا زديم در يك جلسه كه حرف زدند ما فهميديم مشكل كجاست.

همه اقتصاددانان يا اقتصاددان پاستور

 رئيس جمهور در جلسه ديروز از يك سو تذكرات اقتصاددانان به دولت را تئوريك و فاقد جنبه اجرايي دانسته و از سوي  ديگر  توصيه هاي   اقتصاددانان درباره فوايد گران شدن ارز براي اقتصاد كشور را نقد كرده است. اين در حالي است كه هر فرد فعال در حوزه اقتصاد كشور مي داند چه جرياني حامي گران شدن ارز بوده و اين جريان در كدام دولت نقش فعالي داشته است و چه جرياني به دولت ها خصوصا دولت آقاي روحاني در پنج سال اخير مكررا تذكر مي داد كه نسخه هاي ليبرالي براي اقتصاد را اجرا نكند و وضعيت امروز را پيش بيني مي كرد.

در ماه هاي اخير نيز تعداد زيادي از اقتصاددانان كشور در دو نامه به رئيس جمهور نسبت به تبعات نسخه هاي حلقه اصلي تيم سياستگذاري اقتصادي دولت هشدار دادند، هشدارهايي كه 5 سال است تكرار مي شود.

واقعيت آن است كه در دولت هاي يازدهم و دوازدهم، نقش اصلي سياستگذاري دولت بر عهده طيف محدودي از جامعه دانشگاهي يعني اقتصاددانان حامي بازار آزاد بوده و تقريبا سياست هاي اقتصادي دولت خصوصا در حوزه پول و ارز را اين گروه تدوين كردند و دولت روحاني هم آن را اجرا كرد.

يكي از نسخه هايي كه اقتصاددانان حامي بازار آزاد در دو دهه اخير همواره به دولت ها توصيه كرده اند، آزادسازي نرخ ارز است. آنها مداخله دولت براي پايين نگاه داشتن نرخ ارز را خلاف علم اقتصاد مي دانند و مي گويند دولت ها با اهداف سياسي و پوپوليستي به طور دستوري نرخ ارز را پايين نگاه مي دارند و اين مسئله موجب تقويت واردات و تضعيف توليد و صادرات مي شود. در سال هاي اخير اين اقتصاددانان به دولت توصيه مي كردند كه اگر سياست آزادسازي نرخ ارز را اجرا كند، صادرات غيرنفتي رونق گرفته و به تبع آن، توليد داخل نيز رونق مي گيرد.

اين در حالي است كه اقتصاددانان بسياري در كشور مخالف افزايش نرخ ارز هستند و مي گويند از آنجا كه نزديك به 85 درصد واردات به كشور، كالاهاي سرمايه اي و واسطه اي براي توليد است، در نتيجه افزايش نرخ ارز هزينه هاي توليد را بالا مي برد، قدرت رقابت شركت هاي داخلي در مقايسه با شركت هاي خارجي را كاهش مي دهد و ممكن است بعضي توليدكنندگان با اين افزايش ها ديگر توان ادامه كار را هم نداشته باشند. در مجموع، وابستگي شديد اقتصاد ايران به كالاهاي واسطه اي و تاثير شديد هزينه هاي توليد از رشد بهاي ارز، پاشنه آشيل سياست آزادسازي نرخ ارز است و بارها در اقتصاد ايران مورد آزمون قرار گرفته است.

تعجب كردم

دكتر حسن طايي، معاون اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در دولت يازدهم  و از نويسندگان نامه اقتصاددانان به روحاني به خبرنگار ما گفت: صحبت هاي آقاي روحاني را شنيدم و به عنوان يك اقتصاددان انتظار نداشتم كه آنقدر موضوعات كلي بيان شود. 

اين اقتصاددان افزود: زماني كه صحبت هاي رئيس جمهور شنيدم باور نكردم به موضوعات آنقدر كلي و رها پرداخته شود و براي بررسي بيشتر به خبرگزاري ها و رسانه ها مراجعه كردم و متوجه شدم منظور رئيس جمهور كه نقد همه اقتصاددانان بود درست است. از صحبت هاي رئيس جمهور آنقدر تعجب كردم كه اظهار نظر بيشتري نمي توانم در اين زمينه داشته باشم. 

اقتصاد امروز، محصول تفكرات اقتصاددانان نزديك دولت

 دكتر احسان سلطاني، از نويسندگان نامه اقتصاددانان به رئيس جمهور در گفت و گويي كه با خبرنگار ما داشت نسبت به رفتار دولت با اقتصاددانان گلايه كرد و گفت: رئيس جمهور معتقد است سياست هاي اقتصادي براي افزايش نرخ ارز، اشتباه بوده اما اعلام نكرد كه اين سياست ها محصول تفكرات كدام اقتصاددانان بود. وضعيت امروز اقتصاد محصول تفكرات آقاي مسعود نيلي -كه به عنوان دستيار اقتصادي رئيس جمهور در دولت فعاليت دارد- و همكارانشان است كه مدام دم از اقتصاد آزاد مي زنند.

سلطاني به جلسه اقتصاددانان با رئيس جمهور كه در 23 مهر تشكيل شد اشاره كرد و افزود: چهار اقتصاددان منتقد كه بنده و آقايان دكتر فرشاد مومني، دكتر حسين راغفر و دكتر عباس شاكري، بوديم به جلسه با رئيس جمهور به دليل منتقد بودن حضور نداشتيم و حال رئيس جمهور مي گويد از اقتصاددانان مشورت گرفته است در حالي كه صداي ما را اصلا نشنيدند.

سلطاني با تاكيد بر اين كه بنده به عنوان يك اقتصاددان مخالف سياست هاي اجرايي دولت نهم و دهم به رياست محمود احمدي نژاد بودم گفت: زمان دولت دهم يك نامه به رئيس جمهور وقت نوشتم اما برخوردي كه وي با اقتصاددانان منتقد داشت اين بود كه در يك جلسه حاميان و منتقدان را گرد هم جمع كرد و همه نظرات را در مورد سياست هاي اقتصادي و وضع موجود كشور جويا شد.

سلطاني افزود: درست است كه احمدي نژاد همه سياست هاي منتقدان را به كار نگرفت اما صداي ما را شنيد و اكنون هم برخي از مسئولان وقت معتقدند كه در آن زمان اشتباه كردند يا عنوان مي كنند با توجه به وضعيت كشور چاره ديگري نداشتند؛ اما دولت يازدهم و دوازدهم اصلا صداي منتقدان را نمي شنوند و بعد رئيس جمهور عنوان مي كند نقد خوب است اما نقد زياد خوب نيست. دولت حداقل صداي مخالفان را هم بشنود كه ديگر نقد نكند.

اين كارشناس ارشد اقتصادي تاكيد كرد: در سال 94 بيش از يك ميليون تومان از درآمد شخصي خودم را هزينه پست كردم براي ارسال مقالات به رياست جمهور، معاون اول رئيس جمهور، رئيس مجلس، وزارت امور اقتصادي و دارايي و وزارت صنعت، معدن و تجارت، اما هيچ پاسخي داده نشد.

سلطاني تاكيد كرد: دولت اگر قبول كرده راهي كه رفته اشتباه بوده بايد به جاده اصلي بازگردد و با استفاده از ساز و كار و ظرفيت هايي كه وجود دارد قيمت ها را نه ميزاني كه بوده بلكه حداقل متعادل كند.

اين اقتصاددان به ظرفيت هاي موجود در اقتصاد كشور اشاره كرد و گفت: مشكلات اقتصادي زيرساختي است و كشور به خام فروشي عادت كرده در حالي كه اگر به جاي مواد خام، كالاهاي ساخته شده صادر شود هم ارزش افزوده و هم اشتغال بيشتري ايجاد مي شود. البته عمل كردن به آن مانند گفتنش ساده نيست اما دور از ذهن و ناممكن هم نخواهد بود.

5 سال حياتي از دست رفت

 دكتر امرا... اميني، عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي و از نويسندگان نامه اقتصاددانان به رئيس جمهور با انتقاد از عملكرد اقتصادي دولت يازدهم و دوازدهم به جام جم گفت: پنج سال است كه اقتصاددانان نسبت به وضعيت اقتصادي اعتراض دارند و بعد از اين كه مشكلات گلوي كشور را گرفته تازه دولت متوجه شده كه حرف اقتصاددانان منتقد از روي دلسوزي است و صحت دارد.

اين كارشناس ارشد اقتصادي تاكيد كرد: دولت تدبير و اميد از ابتداي فعاليت خود يك دايره براي خود تعريف كرد و صداي خارج از آن دايره را نشنيد. در پايان هر سال هشدار داديم كه نقدينگي بسيار زياد است و اگر به همين روال رشد داشته باشد مي تواند موجب سوداگري در اقتصاد شود و همه بازارها را بر هم بريزد.

وي افزود: همچنين هشدار داده بوديم كه اگر نرخ ارز افزايش يابد تورم شديدي به جامعه تحميل خواهد شد كه متاسفانه به اين موضوع هم توجه نشد اما اقتصادخوانده هاي معتقد به اقتصاد آزاد مدام دم از آزادسازي قيمت ها و رفع يارانه هاي دولتي مي زدند. اين در حالي است كه كشورهاي پيشرفته كه اقتصاد آزاد را اجرا مي كنند وقتي بحث منافع ملي و معيشت مردم پيش مي آيد سريعا از آن نسخه خارج مي شوند.

اميني به بيان مدل اقتصاد بومي پرداخت و گفت: همه كشورها يك مدل اقتصادي بومي براي خود تعريف كردند و بر اساس آن اقتصاد خود را سروسامان مي دهند اما نمي دانم چرا ما مي خواهيم از مدل هاي تقليدي استفاده كنيم. اقتصاد مقاومتي متناسب با ظرفيت هاي اقتصادي كشور تهيه و تدوين شد و علي رغم ابلاغ مقام معظم رهبري باز هم به اين موضوع توجهي نشد.

 عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به اين كه دولت تنها صداي حاميان خود را مي شنود، تصريح كرد: برخي اقتصاددان ها كه در دولت سمت گرفتند و برخي ديگر مورد حمايت دولت واقع شدند مدام سياست هاي آزادسازي قيمت ها را بهترين نسخه معرفي كردند اما در هيچ كشوري اقتصاد، رها نيست و دولت وظيفه مديريت آن را دارد. اگر قصد داشتيم از يك مدل اقتصادي تقليد كنيم بهتر بود شركت هاي دولتي را به بخش خصوصي واگذار مي كرديم.

جام جم سخنان رئيس جمهور در نقد توصيه هاي اقتصاددانان را بررسي مي كند: مشكل از ايده اقتصادي است نه اقتصاددانان


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 3 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 70 بار
    آثار ديگري از " محمدحسين علي اكبري"

  مديركل دفتر شاخص قيمت هاي مركز آمار ايران در گفت و گو با جام جم مطرح كرد: تورم تك رقمي از كجا مي آيد
محمدحسين علي اكبري، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  5 سال ديگر هواپيماي مسافربري مي سازيم / دكتر منوچهر منطقي رئيس مركز ملي فضايي ايران در گفت و گو با جام جم
محمدحسين علي اكبري، جام جم 4/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي بورس / در آشفته بازار ارز و سكه، بازار سرمايه به رشد بي سابقه 15 هزار واحدي رسيد
محمدحسين علي اكبري، جام جم 11/5/97
مشاهده متن    
  رانت سفرهاي تفريحي / ارز مسافرتي از اولويت دولت خارج مي شود؟
محمدحسين علي اكبري، جام جم 31/4/97
مشاهده متن    
  جويندگان ارز / گزارش ميداني جام جم از صف بستن فعالان اقتصادي پشت در بانك مركزي
محمدحسين علي اكبري، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 136)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است