|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: با «راديو قرمز»ها چه كنيم؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 7 (رسانه (شبكه)) > متن
 
      


با «راديو قرمز»ها چه كنيم؟
جام جم پيامدهاي رها شدگي تبليغات در فضاي مجازي را بررسي مي كند


احتمالا از همان زماني كه انسان ها روي به خريد و فروش و عرضه كالاي خود به ديگران آوردند تبليغات هم پيدا شد. فروشنده ها كوشيدند به شكل هاي مختلف از خوبي هاي كارهايشان براي خريداران بگويند و به هر نحوي آنها را راضي كنند تا محصولشان را بخرند. در عصر حاضر اين تبليغات شكل هاي پيشرفته تري به خود گرفت و صاحبان سرمايه به هر دري مي زنند تا مشتري بيشتري جذب كنند. شما به جاي شركت ها باشيد در رقابت تنگاتنگ تجاري از فرصتي به نام فضاي مجازي براي هرچه بيشتر فروختن محصولات تان استفاده نمي كنيد؟ اگر مي گوييد نه، احتمالا شم تجاري خوبي نداريد! ولي اين تبليغات گاهي آن گونه كه بايد نيستند، چگونه؟ اين گزارش را بخوانيد:

 يك اشتباه؟

روز 13 آبان بود كه تبليغ يك مجموعه آنلاين ارسال غذا كه در آن شعار «مرگ بر آمريكا» تمسخر شده بود در فضاي مجازي چرخيد و با اعتراض هاي زيادي مواجه شد. اين مجموعه پس از اعتراض ها بيانيه اي صادر كرد و ضمن عذرخواهي از مردم بابت انتشار اين تبليغ، خبر از قطع ارتباط با صفحه منتشر كننده داد. اين موضوع شايد چندان مهم نباشد.يك اشتباه پيش آمده و شركت هم بابتش عذرخواهي كرده اما قضيه فقط اين نيست. شركت ها با پرداخت هزينه هاي نجومي (كه در گزارش هاي قبلي مان به برخي از اين مبلغ اشاره كرده بوديم) به قيمت «ديده شدن» حاضر مي شوند هر چيزي حتي به قيمت تخريب فرهنگ بومي ايران منتشر شود.

احتمالا دورترين چيزي كه به ذهنمان براي تبليغ يك بازي مي رسد اين است كه خيانت هاي ناموسي چند برادر را سوژه كنيم، در واقع چنين اتفاقي افتاده است. دختري با نامزدش مشغول حرف زدن است؛ آقا پسر به او مي گويد خيلي مواظب برادرانم باش چون اگر غافل شوي مخت را مي زنند! ناگهان سه برادر ديگر كه همگي شبيه هم هستند مي آيند و هر يك تلاش مي كنند به قول خودشان مخ نامزد برادرشان را بزنند. لابه لاي اين صحبت ها هم نام يك بازي مجازي مي آيد و برايش تبليغ مي شود. اين چند خط ساده يكي از تيزرهايي است كه در صفحه اينستاگرام يكي از به قول معروف شاخ ها براي تبليغ بازي ساخته و منتشر شده است.

در تبليغي ديگر يكي از همين شاخ ها به يك مجموعه بازي هاي آبي تهران رفته و در خلال نمايش امكانات اين مجموعه، طمع يك فرد همجنس باز به بازيگر اصلي در استخر دستمايه طنز كليپ قرار مي گيرد!

يك كليپ ديگر براي تبليغ بازي آنلاين، نشان مي دهد يك دختر با دو پسر دوست مي شود و سه نفري به ويلايي در شمال كشور مي روند. از اين نمونه ها تقريبا در صفحه خيلي از شاخ هاي طنز اينستاگرام راحت پيدا مي شود.

 تقصير كيست؟

ما هم دقيقا نمي دانيم تقصير چه كسي است. در واقع ماجرا يك مقدار پيچيده شده و در اين پيچيدگي مسوولان هم به قول معروف پيچيده اند! از يك طرف با آمدن و گسترش شبكه هاي اجتماعي، سونامي توليد محتواي بويژه چند رسانه اي باعث شده كه تقريبا هيچ دستگاهي چندان راغب نباشد به سمت مديريت آنها پيش برود. از سوي ديگر شركت هايي قرار دارند كه در داخل كشور مراحل قانوني كسب مجوز را طي كرده اند و ذيل قوانين جمهوري اسلامي فعاليت مي كنند اما روي تبليغات همين شركت ها هم دقيقا مشخص نيست چه كسي بايد نظارت كند؟ تا همين چند وقت پيش، شركت هايي بودند كه در شبكه هاي ماهواره اي خارجي براحتي با عبور از تمامي خطوط قرمز داخلي محصولاتشان را تبليغ مي كردند و كسي هم به آنها كاري نداشت. مساله بعدي هم عدم تعريف دقيق متولي فضاي مجازي در كشورمان است كه باعث سوءاستفاده هاي مختلفي هم مي شود و كمتر كسي توانسته براي اين موضوع كاري كند.

 از ما گفتن بود

ما در اين گزارش نخواستيم يقه كسي را بگيريم، يعني اگر بخواهيم هم نمي دانيم يقه چه كسي را بگيريم؟ شاخ مجازي كه براي هر تبليغ كلي ميليون تومان پول مي گيرد؟ شركتي كه پول مي دهد؟ وزارت ارشاد؟ وزارت ارتباطات؟ شوراي عالي فضاي مجازي؟ قوه قضاييه؟ خودمان هم نمي دانيم و البته سعي مي كنيم در نهايت بفهميم ولي يك چيز را خوب مي دانيم و آن هم اين كه «پول» و «سود بيشتر» افسارگسيخته در حال تخريب باورهاي ايراني و اسلامي نسل هاي جديد كشورمان است و اگر نگوييم همين الان هم دير شده اين را راحت مي توان گفت كه چند سال بعد كار از كار گذشته است. 

مقام مسوول1: چه كار كنيم؟ خلا داريم!

حجت الاسلام احد آزاديخواه، سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس در مورد نبود نظارت بر محتواي منتشر شده در فضاي مجازي آن هم با عنوان تبليغ تجاري به خبرنگار جام جم گفت: در حوزه فضاي مجازي و ديجيتال ما خلاهاي بسياري داريم كه يكي از اين خلآها، خلا نظارتي است. 

حدود و خطوط كيفيت توليد محتوا و تقسيم كار ميان دستگاه هاي مربوطه داراي خلآهاي بسياري است كه بايد سروسامان بگيرد و كميسيون فرهنگي براي سر و سامان دادن به امور جاري فضاي مجازي يك اقدام خوبي انجام داده و آن هم اين كه كميته هاي ذيل كميسيون سه كميته بود كه يك كميته هم با موضوع فضاي مجازي راه اندازي شد. در واقع مي خواهيم خلآهاي قانوني و نظارتي در حوزه فضاي مجازي را از اين طريق راهبري كنيم.

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اهميت نظارت بر فضاي مجازي گفت: بحث نظارت نكته درستي است. علاوه بر اين، نكات ديگري هم در حوزه فضاي مجازي داريم كه كميسيون هاي ديگر مانند كميسيون قضايي با آن درگير است. مصاديق مجرمانه فضاي مجازي يك سري مصاديق مشخصي است كه بايد دسته بندي و تقسيم كار شوند و براي فرهنگ سازي و پيشگيري از آنها اقداماتي صورت بگيرد. اميدوارم كميته فضاي مجازي كه اعضا و رئيس آن مشخص شده اين خلاها را پر كند.

وي افزود: ما در كارمان در اين حوزه اشكال داريم، ما نبايد اجازه دهيم هر شخص حقيقي يا حقوقي در اين فضا هر محتوايي را نشر بدهد و دست به فرهنگ سازي بزند و مخاطبان را تحت تاثير قرار دهد. در فضاي مجازي با يك ميدان وسيع افسارگسيخته روبه رو هستيم، براي همين است كه براي كشور ما اين محيط مي تواند يك تهديد جدي باشد كه بايد آن را تبديل به فرصت كنيم. يكي از علل تهديد بودن اين فضا اين است كه خط و مرزهاي توليد و نشر محتوا در آنجا روشن نشده كه بخشي از آن در حوزه قضايي است و بخش ديگر در حوزه فرهنگي قرار دارد تا كاربران بدانند چه فعاليتي طبق قانون مي توانند داشته باشند.

مقام مسوول2: نمي توانيم كاري كنيم!

سيدمرتضي موسويان رئيس مركز فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال در گفت وگو با جام جم به نحوه نظارت بر محتواي منتشر شده در فضاي مجازي گفت: نظارت بر محتواي صفحات مجازي داراي «شامد» (شناسه الكترونيكي محتواي ديجيتال) با كمك مردم به موفقيت دست پيدا مي كند و اگر مردم همراهي كنند و اين مسووليت را بپذيرند بهتر مي شود نظارت داشت، حتي توليدكنندگان نيز خودشان اين جزئيات را مي دانند. مسووليت انتشار هر محتوا در فضاي مجازي بر عهده خود توليدكننده محتواست و اين امكان وجود ندارد كه ما مميزي پيش از انتشار داشته باشيم يا حتي مميزي پس از انتشار هم از عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خارج است. مميزي پس از انتشار در ايران هم مانند همه جاي دنيا جمع سپاري شده است؛ يعني مردم بايد كمك كنند.

وي افزود: ما در مورد بسترهاي داخلي در حال تنظيم ضوابطي هستيم. بعد از تصويب اين آيين نامه كساني كه داراي بستر هستند اگر از آن پيروي نكنند از نظر مردم بايد بي اعتبار تلقي شوند و در حال زمينه سازي و فرهنگ سازي براي اين اتفاق هستيم تا افراد بدانند اگر كسي «شامد» دريافت نكند از نظر ما معلوم نيست اعتبار داشته باشد يا نه، چون ما آن را بررسي نكرده ايم، بنابراين بحث گرفتن شامد در بسترهاي داخلي از طرف ما قابل كنترل است. اما خدمات دهنده هايي كه در ايران نيستند، بايد چنان فرهنگ سازي كنيم كه اگر مي خواهند مخاطب ايراني از خدمات شان استفاده كنند، بيايند و شامد بگيرند. البته برخي به دلايلي مانند ترويج فساد يا ترويج خشونت تروريسم دنبال گرفتن شامد نيستند.

اين مقام مسوول در حوزه رسانه هاي ديجيتال گفت: ارشاد با توجه به زيرساختي كه ساخته (يعني شامد) مي تواند مجوز متخلف را حذف كند و از اعتبار بياندازد اما در مورد ريپورت كردن در شبكه هاي اجتماعي خارجي مانند اينستاگرام اين امكان ديده شده است كه كاربران دست به گزارش كردن تخلفات بزنند. در مورد كانال هاي اصلي در سايت هايي مانند آپارات هم قرار است «شامد» بگيرند و البته هنوز نيامده اند بگيرند. اگر كسي تخلفي در اين صفحات ديد گزارش بدهد محتوا حذف مي شود و نظام پايشي در آنها وجود دارد ولي قبول كنيم در فضاي مجازي با نيروي انساني، حذف محتواهاي غيرقانوني در لحظه امكان پذير نيست ولي با پذيرش مسووليت اجتماعي از سوي مردم اين اتفاق شدني تر است

با «راديو قرمز»ها چه كنيم؟


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 7 (رسانه (شبكه))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزيده دنياي سراميك
متن مطالب شماره 35، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است