|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: قمار انتخاباتي ترامپ
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 8 (رسانه (دور دنيا)) > متن
 
      


قمار انتخاباتي ترامپ
نتايج نظرسنجي ها نشان مي دهد اكثريت جامعه آمريكا به پيروزي دموكرات ها تمايل دارند

نويسنده: علي باقري

در آستانه انتخابات كنگره، نتايج نظرسنجي ها از پيشتازي 7 درصدي دموكرات ها حكايت دارد، آيا آنها قادر خواهند بود اكثريت را در مجلس نمايندگان به دست آورند؟ دونالد ترامپ انتخابات پيش رو را براي خود يك قمار توصيف كرده است، اما آيا او در اين قمار برنده خواهد شد يا ته مانده آبروي دولتش نيز در اين قمار از ميان خواهد رفت؟ گذشت دو سال زمامداري او در كاخ سفيد كه مملو از مشكلات داخلي و خارجي بوده تا چه حد مردم آمريكا را متوجه سياست هاي خطرآفرين او كرده است؟ نتايج راي گيري امروز آمريكا اين پرسش ها را پاسخ خواهد داد .

نتايج يك نظرسنجي تازه كه به طور مشترك از سوي روزنامه آمريكايي واشنگتن پست و شبكه اي بي سي نيوز انجام شد، نشان مي دهد 50 درصد راي دهندگان ثبت نام شده خواستار كنترل مجلس نمايندگان به دست دموكرات ها هستند و 43 درصد پيروزي جمهوريخواهان در اين مجلس را خواستار شده اند. اين نتايج كه روز يكشنبه منتشر شد ،حكايت از ارجحيت دموكرات ها در مقايسه با جمهوريخواهان دارد. روزنامه واشنگتن پست خاطرنشان كرد،پيشتازي 7 درصدي دموكرات ها مي تواند به آنها كمك كند تا كرسي هاي لازم براي كسب اكثريت مجلس نمايندگان را احراز كنند.

پيشتازي رقيبان 

در انتخابات امروز رقابت بر سر همه 435 كرسي مجلس نمايندگان و 35 كرسي از صد كرسي مجلس سناست. نتايج اين انتخابات مي تواند واقعا دو سال آخر رياست جمهوري دونالد ترامپ را تحت تاثير قرار دهد و در صورت پيروزي دموكرات ها دست كم او را در اجراي اهداف و برنامه هايش با موانع متعددي مواجه كند. از آن گذشته شايد پيروزي دموكرات ها بتواند راه را براي استيضاح رئيس جمهور چنان كه برخي از چهره هاي دموكرات مي گويند، هموار كند. 

به گزارش ايرنا، نظرسنجي ديگري كه روز يكشنبه از سوي شبكه خبري ان بي سي نيوز و روزنامه آمريكايي وال استريت ژورنال انجام شد همچنين حاكي از آن بود كه دموكرات ها به همين ميزان در مقايسه با جمهوريخواهان در رقابت هاي مجلس نمايندگان برتري دارند. اين نتايج نشان داد دموكرات ها در ميان راي دهندگان ثبت نام شده 6 درصد از جمهوريخواهان پيش هستند. اين درحالي است كه همين نظرسنجي ها مي گويد جمهوريخواهان درباره اعتماد راي دهندگان ثبت نام شده به نحوه مديريت اقتصادي 9 درصد از دموكرات ها جلوتر هستند. از آن گذشته در مجموع مردم آمريكا درباره وضعيت اقتصادي كشور خوشبين هستند و 65 درصد از آنها مي گويند وضعيت اقتصادي خوب يا عالي است. با اين حال نظرسنجي ها نشان مي دهد 44 درصد راي دهندگان عملكرد ترامپ را قبول دارند اما 52 درصد مي گويند موافق عملكرد او به عنوان رئيس جمهور نيستند.

افول محبوبيت ترامپ 

ناظران بر اين باورند كه محبوبيت ترامپ اين روزها بشدت كاهش پيدا كرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از خبرگزاري اسپوتنيك، ميزان محبوبيت ترامپ اين روزها از اين هم پايين تر رفته و به 40 درصد رسيده است. به گفته اين منبع، قتل جمال خاشقچي، روزنامه نگار منتقد سعودي و موضع گيري هاي ضد و نقيض دونالد ترامپ در برابر اين جنايت، ارسال بسته هاي مشكوك براي شخصيت هاي دموكرات، حمله به كنيسه پيتسبورگ و مساله ادامه كشتار بي رحمانه عربستان سعودي در يمن و بي عملي آمريكا در قبال اين جنگ، خروج بي دليل ترامپ از تعهد برجام با ايران و اعمال تحريم هاي جديد عليه اين كشور، همه و همه ضربه هايي را به محبوبيت ترامپ به عنوان يك سياستمدار غيرقابل پيش بيني وارد كرده است. بنابر نظرسنجي موسسه گالوپ، 54 درصد آمريكايي ها نسبت به فعاليت رئيس جمهور ديدگاه خوبي ندارند. پايگاه اينترنتي هيل اعلام كرد ميزان محبوبيت ترامپ به دليل رويداد هاي اخير در آمريكا و همچنين پرونده خاشقچي و شيوه واكنش وي بشدت كاهش يافته است.

چند روز گذشته آمريكا شاهد جنجال هاي تبليغاتي دو حزب دموكرات و جمهوريخواه بود و عملا رسانه به ميداني براي اتهام زني ترامپ و باراك اوباما رئيس جمهور پيشين آمريكا تبديل شده بود. ترامپ در يك نبرد اخلاقي با رئيس جمهور سلف خود گرفتار شد و عرصه را به او باخت. وي در گردهمايي جورجيا از گزينه دموكرات ها براي نامزدي «استيسي آبراهامز» براي فرمانداري ايالت جورجيا انتقاد كرد و خطاب به دموكرات ها گفت اين زن سياهپوست، اين ايالت فوق العاده را به يك پناهگاه امن براي خارجي هاي جاني تبديل مي كند و خانواده هاي بيگناه در اين ايالت را در معرض صدها جاني قرار مي دهد.

اوباما نيز در ايالت اينديانا تصويري از سياست هاي امروز كشورش ارائه داد كه به نوبه خود شرايط بدي را ترسيم مي كرد. وي گفت اين شرايط را كسي به بار آورده كه ترسي از دروغ گفتن يا سوء استفاده از نگراني مردم ندارد.

 اوباما تاكيد كرد: آمريكا اكنون بر سر يك دوراهي قرار دارد و سرنوشت كشور به صندوق هاي راي بستگي دارد. دعواهاي لفظي بين ترامپ و اوباما هرچند براي مردم آمريكا تازگي نداشت، اما يك بار ديگر توانست تنور انتخابات را بخصوص براي دموكرات ها گرم كرده و آنها را به مشاركت بيشتر تشويق كند. طبيعي است اگر دموكرات ها با همه توان خود در اين انتخابات حاضر شوند موفق خواهند شد پيروزي جديدي به دست آورده و شكست قبلي خود را در برابر ترامپ نيز تا حدودي جبران كنند .  

پيش بيني دشوار است

از آنجا كه اكثريت جمهوريخواهان در سناي كنوني بسيار متزلزل است، دموكرات ها فقط به افزايش سه كرسي نياز دارند تا اكثريت را از آن خود كنند. با اين حال از آن نظر كه تعداد كرسي هاي به رقابت گذاشته شده در سنا عمدتا به دموكرات ها تعلق دارد، خطر اصلي آنها را تهديد مي كند. 42 كرسي جمهوريخواهان در سنا دست نخورده مي ماند كه درصد قابل توجهي از صد كرسي را شامل مي شود و فقط هشت كرسي آنها ممكن است به رقيب واگذار شود، اما از آن سو بيش از 20 كرسي دموكرات ها در معرض تهديد است كه از اين تعداد، ده كرسي به ايالت هايي مربوط است كه ترامپ در سال 2016 ميلادي اكثريت آراي آن را به خود اختصاص داد. پايگاه تحليلي واكس انتخابات سنا در ده ايالت را بسيار رقابتي و نزديك توصيف كرد. به گفته اين منبع انتخابات فرمانداري ها نيز كاملا پيچيده شده و تنها در برخي ايالت ها مي توان با قطعيت از پيروزي يكي از نامزدها سخن گفت. 

رسانه هاي آمريكايي در اين ميان از گروهي به نام «مردد» سخن مي گويند و معتقدند اين امر باعث شده پيش بيني درباره ميزان مشاركت مردم در اين دوره از انتخابات دشوار باشد. به گفته ناظران به هرحال وضعيت اين گروه كه تعدادشان هم كم نيست بسيار تعيين كننده خواهد بود و اگر آنها به ميدان بيايند، مي توانند نقشي اساسي را در نتيجه انتخابات ايفا كنند

قمار انتخاباتي ترامپ


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 8 (رسانه (دور دنيا))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار
    آثار ديگري از " علي باقري"

  3 سناريو براي ادلب / نشست تهران چگونه به جنگ سوريه خاتمه مي دهد؟
علي باقري، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  تلاش آمريكا براي دخالت در آرايش سياسي عراق / چهارمين دوره پارلماني عراق آغاز شد
علي باقري، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  عذر بدتر از گناه كودك كشي / ائتلاف عربستان سرانجام به هدف قراردادن اتوبوس كودكان يمني اعتراف كرد
علي باقري، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
  سپر دريايي براي دفاع از سوريه / واكنش روسيه به تهديدات كشورهاي غربي
علي باقري، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  حافظان صلح پشت ديوار صهيونيستي / رژيم صهيونيستي با ورود نيروهاي سازمان ملل به فلسطين مخالفت مي كند؟
علي باقري، جام جم 28/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سامانه هاي سطوح آبگير باران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است