|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: موسيقي مذهبي؛ آن گونه كه بايد باشد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 9 (فرهنگ) > متن
 
      


موسيقي مذهبي؛ آن گونه كه بايد باشد
اهالي موسيقي از اهميت برگزاري كنسرت هاي موسيقي آييني مي گويند


هر چند بايد تمام سال سهمي از اجراهاي موسيقي داشته باشند و مناسبت هاي مذهبي مختلف امكاني را براي فعاليت و درخشش فعالان موسيقي مذهبي و آييني روي صحنه موسيقي فراهم كند، اما همين كه حالا و در ماه هاي محرم و صفر كه اجراهاي موسيقي به احترام اين ايام تعطيل است، حضور اين موسيقي ها روي صحنه حال و هواي خوبي دارد. هم موسيقي دوستان فضاي متفاوتي را تجربه مي كنند و هم آنها كه چندان دل در گرو موسيقي ندارند با موسيقي آييني پا به سالن هاي اجرا مي گذارند.

در ماه گذشته اركستر ملي با رهبري فريدون شهبازيان و محمد اصفهاني به صحنه رفت. هر چند انتقاداتي به اين اجرا وارد شد، اما باز هم نمي توان از اين گذشت كه نفس كار ارشمند بود. طي چند روز آينده هم اركستر ملي دوباره سازهايش را كوك مي كند و همراه با حسام الدين سراج خواننده موسيقي ايراني، در تالار وحدت مي نوازد. «وداع» پيشتر در قالب دو آلبوم با صداي سراج منتشر و طي سال هاي گذشته هم در ماه هاي محرم و صفر در قالب كنسرت اجرا شده و با اقبال خوبي هم مواجه شده است.

اين اركسترها در ماه هايي كه فعاليت موسيقي در كشور افول مي كند، مي توانند جرياني خاص و قابل توجه را در عرصه موسيقي باز كرده و در جهت ارائه آثار فاخر مذهبي اقدام كنند. از اين رو با چند نفر از اهالي موسيقي گفت وگو داشته ايم تا نظر آنها را درباره فعاليت هاي اركسترها در جهت اشاعه موسيقي مذهبي جويا شويم.

فراگيري كنسرت مذهبي در گرو فعاليت هاي اركسترها

محمد ميرزماني نيز تداوم فعاليت اركسترها را دليل مهمي براي اشاعه موسيقي فاخر دانست و بيان كرد: برگزاري اين كنسرت هاي مذهبي حركت خوبي است و بايد ادامه دار باشد تا به نتيجه دلخواه برسيم. اين آهنگساز و رهبر اركستر درباره برگزاري كنسرت با مضمون مذهبي گفت: اگر برگزاري اين كنسرت ها بيشتر شود شاهد موفقيت موسيقي مذهبي خواهيم بود.

ميرزماني در ادامه بيان كرد: موسيقي ايراني ظرفيت بالايي دارد و به راحتي مي تواند با مخاطبان ارتباط برقرار كند در نتيجه بايد از اين نوع موسيقي در كنسرت هاي مذهبي استفاده كنيم.

اين آهنگساز افزود: براي جذابيت بيشتر اين كنسرت ها بايد شاخصه هاي موسيقي سنتي را پيدا و تقويت كرده تا جوانان را جذب كنيم.

محمد ميرزماني در ادامه خاطرنشان كرد: مرحوم مشكاتيان بخشي از اين خصوصيات را پيدا كرده بود و به همين دليل مخاطبان زيادي به آثار او گرايش پيدا كرده اند.

ميرزماني در پايان گفت: اركسترها بايد در ايام محرم و صفر بيشتر كنسرت هاي مذهبي برگزار كنند تا فراگير شود.

ارتباط با جوانان همراه با موسيقي هاي مذهبي فاخر

 نادر مرتضي پور هم درباره اشاعه موسيقي مناسب مذهبي توسط اركسترها گفت: خوشبختانه مردم از كنسرت هاي مذهبي حمايت مي كنند و در نتيجه مي توانيم كاري كنيم تا از موسيقي هاي مناسب در اين ايام استفاده شود.

اين رهبر اركستر كه با اركستر ملي كنسرت «وداع» را با خوانندگي حسام الدين سراج برگزار مي كند درباره برگزاري كنسرت با مضمون مذهبي گفت: خوشبختانه مردم از اين كنسرت ها حمايت مي كنند در نتيجه مي توانيم كاري كنيم تا از موسيقي هاي مناسب در اين ايام استفاده شود. همه اهالي موسيقي نيز اعتقاد دارند و ما هم قبول داريم كه بايد در ايام محرم و صفر فقط موسيقي مذهبي اجرا شود، اما معتقديم بايد بهترين موسيقي هاي مذهبي اجرا شود.

نادر مرتضي پور ضمن حمايت از فعاليت هاي اركسترها از موسيقي مذهبي در ادامه افزود: در چند سال اخير نوحه ها و موسيقي هاي مذهبي از مسير اصلي خود منحرف شده است و ما تنها كاري كه مي توانيم انجام دهيم اين است كه براي موسيقي مذهبي از موسيقي اصيل ايراني استفاده كنيم، زيرا اين نوع موسيقي قابليت هاي زيادي دارد.

مرتضي پور در پايان گفت: به نظرم برگزاري كنسرت هاي مذهبي بايد در محرم به صورت مداوم برگزار شود تا جوانان هم با موسيقي هاي مذهبي فاخر بيشتر ارتباط برقرار كنند.

اركسترها در برابر موسيقي نامناسب

نادر مشايخي معتقد است، اجراي آثار فاخر مذهبي توسط اركسترها راه خوبي براي مقابله با موسيقي هاي نامناسبي است كه در ايام محرم و صفر گسترش پيدا مي كنند. اين آهنگساز و رهبر سابق اركستر سمفونيك تهران درباره برگزاري كنسرت هاي مذهبي گفت: در چند سال اخير موضوع برگزاري كنسرت با رويكرد مذهبي در ايام محرم و صفر توسط اركسترها مورد توجه قرار گرفته است و خوشبختانه هنرمندان از اين موضوع حمايت خوبي مي كنند.

او حذف موسيقي در ايام محرم و صفر را اقدام قابلي قبولي ندانسته و بيان كرد: در ايام محرم و صفر بايد كنسرت هايي برگزار شود كه مضمون مذهبي دارند، زيرا در اين ايام فقط بايد اين نوع موسيقي ها اجرا شود. از سويي ديگر موسيقي ايران ظرفيت بسيار بالايي دارد و مي تواند در اين ايام با آثار فاخري كه در زمينه موسيقي مذهبي داريم جوانان را جذب كند. يعني اين كه در محرم و صفر به كمك موسيقي مذهبي مي توانيم جوانان را با موسيقي اصيل ايراني آشتي دهيم.

مشايخي برگزاري كنسرت هاي مذهبي با موسيقي ارزشمند را راهكاري براي برچيدن اسباب موسيقي هاي نامناسب را كه در اين ايام به صورت گسترده پخش مي شود، دانست و افزود: متاسفانه در سال هاي گذشته شاهد بوديم در اين ايام موسيقي هايي اجرا مي شود كه اصلا مناسب نيستند. بهترين راه اين است كه با برگزاري كنسرت هاي مذهبي و موسيقي هاي ارزشمند مانع رشد چنين آثار نامناسبي شود.

نادر مشايخي در پايان گفت: اسباب برچيدن موسيقي هاي نامناسب كه در شان امام حسين(ع) نيست تدبير مسوولان را مي طلبد و اين كه امروزه اركسترها، موسيقي فاخر مذهبي ايراني را اجرا مي كنند مقابله خوبي است، زيرا اين آثار مي توانند جايگزين آثار نامناسب شوند و در زمينه موسيقي فرهنگ سازي كنند.

موسيقي مذهبي؛ آن گونه كه بايد باشد


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 9 (فرهنگ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي نوين در علوم رفتاري
متن مطالب شماره 27، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است