|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: گفت و گو با حامد كاتبي، كارگردان انيميشن «در مسير باران»: نياز به تغذيه ديني داريم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 11 (فرهنگ ( سينما)) > متن
 
      


گفت و گو با حامد كاتبي، كارگردان انيميشن «در مسير باران»: نياز به تغذيه ديني داريم


نويسنده: ساناز قنبري

هيچ حواسمان نيست كه خالق شخصيت هاي انيميشني كه در كودكي از آنها الگو مي گرفتيم، چه حق بزرگي بر گردن ما دارند. حامد كاتبي، كارگردان فيلم سينمايي انيميشن «در مسير باران» است كه اين روزها بر پرده سينماست. انيميشن سينمايي «در مسير باران» سه سال بعد از حضور در جشنواره فيلم فجر، همزمان با ايام اربعين حسيني در سينماهاي كشور در حال اكران است. اين انيميشن بلند كه داستاني مذهبي را روايت مي كند، محصولي از مركز آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي است كه مي تواند كودكان امروز را براي ساعتي هم كه شده روي صندلي يك جا نگه دارد. كاتبي در اين گفت وگو به جريان ساخت اين انيميشن و اكران آن پرداخته كه در ادامه مي خواني

 در ابتدا لطفا كمي درباره سوژه و مضمون انيميشن در مسير باران توضيح بدهيد؟

محتواي انيميشن در مسير باران دو خط روايي اصلي و فرعي دارد؛ خط روايي اصلي بيشتر به تاريخ و اتفاقاتي كه به دوران امام رضا(ع) مربوط است، مي پردازد و خط روايي فرعي به خرده داستان هاي قصه. داستان درباره فردي به نام ريان است كه با همسر و دو فرزندش در بغداد زندگي مي كند. شرايط ريان كه زماني زندگي عالي داشته، به دليل خشكسالي با بحران روبه رو مي شود. دوست او كه تاجري ايراني به نام هرمز است به او پيشنهاد مي كند كه با هم به تجارت بپردازند. مسير تجاري آنها از بغداد به مرو است. در اين مسير اتفاقات و موقعيت هاي جذابي براي آنها رخ مي دهد و كاراكترها در طول مسير رشد مي كنند و در نهايت به موضوع امام رضا(ع) و داستان وليعهدي و سفر ايشان از مدينه به مرو مي رسند. جالب است بدانيد كه سند اين واقعه در كتاب شريف «عيون الاخبار الرضا» وجود دارد و فيلمنامه بدون دخل و تصرف و براساس مستندات تاريخي تنظيم شده. در اين انيميشن امين زندگاني، رحيم نوروزي، محمدرضا شيرخانلو و بازيگران ديگري بازي كرده اند؛ به اين معني كه كاراكترها با چهره هاي اين بازيگران ساخته شده و همه كنش هاي موجود در فيلم را خود بازيگران اجرا كرده اند. 

 چرا داستاني مذهبي تاريخي را براي روايت انتخاب كرديد؟

همه ما نياز به تغذيه ديني داريم. مجموعه ما هميشه دغدغه توليد انيميشن ديني داشت و ما همواره درصدد توليد چنين اثري بوديم. بر همين اساس در اتاق فكرمان روايات مختلف و چگونگي به تصوير كشيدن آن را بررسي كرديم تا رسيديم به در مسير باران. بچه ها قصه گويي را دوست دارند و اين اثر مي تواند تاريخ آن دوران را در قالب انيميشن به تصوير بكشد.

 به نظر خودتان بزرگ ترين چالش در اين داستان چه بوده؟

 به طور كلي توليد انيميشن (بخصوص انيميشن بلند) در سينماي ايران مشكل است. كما اين كه خيلي از كشورهاي دنيا هنوز نمي توانند انيميشن بلند توليد كنند و بيشترين سرمايه گذاري فكري شان را روي توليد فيلم و سريال گذاشتند. در حال حاضر بيشتر سينماي هاليوود است كه انيميشن توليد مي كند؛ چرا كه انيميشن عملا Big Production  محسوب مي شود و مختصات و شرايط توليد خاص به خودش را دارد. شروع كار انيميشن در مسير باران تقريبا چهار سال پيش بود و ما در آن از هنر خيلي از بزرگان سينما بهره برديم؛ چرا كه مي خواستيم به خودمان و همه ثابت كنيم كه سينماي ايران پتانسيل توليد انيميشن بلند را دارد.

 ظاهرا در مسير باران به سفارش آستان قدس رضوي - موسسه آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي - ساخته شده. شما خودتان هم مشهدي هستيد؟

 بله. من مشهدي هستم و اصلا روي اين انيميشن يك تيم تقريبا صد نفره مشهدي كار كردند. تيم ما قبل از توليد اين انيميشن بيش از چهار، پنج انيميشن كوتاه توليد كرد و در حقيقت با آمادگي كامل اين كار را ساختيم. اين فيلم محصول مشتركي است از مركز آفرينش هاي فرهنگي هنري آستان قدس رضوي (به عنوان سفارش دهنده كار) و مجموعه «بنيان فيلم» (مجري طرح).

 براي ساخت اين انيميشن چقدر هزينه شد و تا چه اندازه به بازگشت اين سرمايه در گيشه اميدوار هستيد؟ 

ما چند سال پيش اين كار را شروع كرديم كه بيش از يك ميليارد هزينه برد (از سوي آستان قدس رضوي و بخش هايي از سرمايه گذاري هم بر عهده مجموعه «بنيان فيلم» بود). دست اندركاران انيميشن مي دانند كه الان توليد انيميشن با اين مبلغ بسيار دشوار است، اما يكسري اتفاقات خيلي اعتباري پيش رفت، مثل حضور بعضي بازيگران. در واقع اگر قرار بود تمام مبالغ كار پرداخت شود هزينه كار بسيار بالاتر مي رفت. بحث ديگري كه شما هم به آن اشاره كرديد شرايط پخش و اكران است. ابتدا قرار بود از هشتم آبان فيلم ما اكران شود، ولي يك هفته جلو افتاد و ما هيچ تبليغاتي نداشتيم، اما قطعا هر چه جلوتر برويم فروش بهتري خواهيم داشت.

 نهادهايي مانند آموزش و پرورش چقدر به فيلمتان كمك كردند؟

ما خيلي جنگيديم تا فيلممان را به اكران عمومي رسانديم. البته از آنجا كه فيلم درباره حضرت امام رضا(ع) است و داستانش هيچ وقت كهنه نمي شود و در هر زماني قابليت نمايش دارد. در حال حاضر تازه تفاهم هايي با آموزش و پرورش انجام داديم و فكر مي كنم از هفته آينده ثمره اين تفاهم ها را ببينيم. در مجموع اميدوارم حمايت هاي بيشتري از انيميشن صورت بگيرد تا انيماتورهاي ايران رغبت بيشتري براي انجام كار داشته باشند. مخاطب كودك در ايران تفريحات عجيب و غريبي ندارد. براي همين سينما مي تواند گزينه خوبي براي سرگرم شدن باشد. وقتي يك كودك بخواهد به سينما برود، خانواده اش هم به سينما مي روند و همين باعث رونق گيشه و صنعت سينما مي شود، اما اول بايد موضوع فيلم و اكران آن به گوش مخاطب برسد و در نهايت براي حضور آنها در سينما بسترسازي كنيم.

 بدون شك دوبله به انيميشن جان مي دهد و شما در اين كار از همكاري گويندگاني چون امين زندگاني، رحيم نوروزي، مرحوم حسين عرفاني، ناصر احمدي، مريم شيرزاد و شوكت حجت و البته با مديريت مهوش افشاري بهره برديد. هنگام نگارش به صداهاي دوبلورها فكر مي كرديد؟ 

از آنجا كه از حضور بازيگران در انيميشن استفاده كرديم، به جاي چند كاراكتر اصلي، خود بازيگران كار صحبت كردند. من و خانم افشاري قبلا پنج، شش كار مشترك را با هم انجام داديم. در واقع قبل از اين كه كار بخواهد به مرحله توليد برسد، ما روي فيلمنامه صحبت كرديم و براساس خود كاراكترها دوبلورها را انتخاب كرديم.

 شما خودتان هم فرزند كوچكي داريد و قطعا از نزديك با روحيه كودكان آشنا هستيد. سوالم اين است كه آيا با بزرگ شدن فرزندتان دغدغه هاي فيلمسازي شما هم بزرگسالان مي شود و در ژانرهاي ديگري فيلمسازي مي كنيد؟ 

در تمام دنيا مرسوم است كه انيميشن سازها سعي مي كنند به روحيه و باورهاي كودكان نزديك شوند و من هدفم اين است كه در همين زمينه و براي كودكان و نوجوانان فيلم هاي بيشتري بسازم. 

گفت و گو با حامد كاتبي، كارگردان انيميشن «در مسير باران»: نياز به تغذيه ديني داريم


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 11 (فرهنگ ( سينما))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 168 بار
    آثار ديگري از " ساناز قنبري"

  هياهويي به نام «اسكار»
ساناز قنبري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  جاي خالي اكران ويژه محرم
ساناز قنبري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  شمايل پليس ايراني در يك فيلم / گفت و گو با فرزاد موتمن، كارگردان «آخرين بار كي سحر را ديدي؟»
ساناز قنبري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  همه چيز عادي بود به جز پول! / گفت و گو با محسن دامادي كه اين روزها فيلم «همه چي عاديه» را روي پرده دارد
ساناز قنبري، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري
ساناز قنبري، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي نوين در علوم رفتاري
متن مطالب شماره 27، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است