|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: زير سايه پرچم امام رضا جان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 12 (فرهنگ (فرهنگ عمومي)) > متن
 
      


زير سايه پرچم امام رضا جان
گفت و گوي جام جم با تنها پرچم دوز گنبد امام رضا


خيلي خوب است كه خيابان هاي منتهي به حرم امام رضا(ع) خيلي پيچ و خم ندارد، خيلي خوب است كه گنبد نوراني در مركز خيابان مي درخشد براي همين از چهار طرف هرگاه به سمت بارگاه رضوي مي نگرم مي توانم بدون مزاحمت گنبد نوراني و پرچم را ببينم. كافي است پلك نزنم و مستقيم به آن تكه پارچه سبز پيوسته نگاه كنم تا قلبم خيلي زودتر از آنكه جسمم به حرم برسد به زيارت بيايد. شايد براي شما هم جالب باشد كه بدانيد چه شخصي بر تار و پود اين تكه پارچه كه در برخي از ايام به رنگ سبز است و در برخي روزها به رنگ مشكي در مي آيد، سوزن مي زند.

جلال معينيان فر از 13 سالگي وارد حرفه پرچم دوزي شده و چند سالي مي شود كه بر تار و پود پرچم حرم سوزن مي زند. او در مورد ورودش به اين حرفه قديمي كه امروز كمي هم از رونق افتاده است، مي گويد: «اواخر سال62 كه 13سالم بود بخاطر علاقه اي كه به كار دوخت و دوز داشتم، برادر بزرگم من را پيش حاج جواد آقاي فرشچي كه از پرچم دوزهاي قديمي مشهد هستند، گذاشت. ايشان دوست برادرم و از هم محله اي هاي ما بودند. بعد از اين كه كار را پيش مرحوم فرشچي و پسرشان ياد گرفتم، پيش آقا ابوالفضل فرشچي اخوي آنها رفتم تا آموزش هايم كامل شود. بعد از اتمام دوران سربازي هم مجدد دنبال همين حرفه رفتم. مدتي متفرقه براي همكاران كار مي كردم و شرايطم جور شد تا بتوانم براي خودم كارگاه بزنم و مستقل كار كنم.»

 35 سال پرچم دوزي

او با مرور خاطرات زياد اين سال ها كه مشغول پرچم دوزي بوده، به 35 سال پيش سفر مي كند كه اولين بار پشت چرخ خياطي نشسته و تعريف مي كند: «يادم هست دقيقا يك هفته بعد از اين كه آموزش ديدم و وارد حرفه شدم، يك پرچم سه گوش را كه به «سه گوش نيم متري» معروف بود و وسطش يك «يا حسين» يا «يا ابوالفضل» نوشته مي شد به من سپردند تا كارش را انجام دهم. اين جزو راحت ترين كارها بود كه من ابتدا با آن كار، پرچم دوزي را شروع كردم. كم كم پرچم هاي معروف به تابلويي را كه در ابعاد 50 در 70 سانتي متر است و روي آن اسم هاي ائمه(ع) نوشته مي شد، آماده كردم و بعد از آن هم كار دوخت پرچم هاي بزرگ را 

شروع كردم.»

 از قديم، اساتيد پرچم دوزي پرچم گنبد مي دوختند

او كه 15سال است اين افتخار نصيبش شده تا پرچم دوز گنبد طلاي امام رضا(ع) باشد، در مورد سابقه پرچم دوزي گنبد در سال هاي اخير مي گويد: «از قديم كار دوخت پرچم هاي گنبد مطهر را اساتيد و بزرگان اين حرفه انجام مي دادند، در گذشته حاج آقاي ولايتي كه از استادان بزرگ پرچم دوزي بودند، پرچم هاي گنبد را مي دوختند؛ بعد از ايشان چند نفر ديگر از اساتيد اين كار را انجام دادند، تا اين كه حاج آقاي قاجار كه استاد من بودند پرچم دوز حرم شدند، ولي بخاطر اين كه كار ايشان بيشتر خطاطي است و به كار دوخت پرچم نمي رسيدند، آقاي قاجار من را براي كار دوخت پرچم هاي گنبد معرفي كردند و بعد از آن كار دوخت پرچم هاي اهدايي و پرچم هاي ورودي را هم به من دادند.»

حالا استاد معينيان فر نه تنها پرچم دوز گنبد مطهر است، بلكه پرچم هاي ورودي حرم و پرچم هاي اهدايي آستان قدس رضوي به هيات هاي مذهبي را او همراه چند نفر از شاگردانش در كارگاهي كه دارد، مي دوزند.

او در مورد كار دوخت اين پرچم ها بيان مي كند: «بجز دوخت پرچم هاي گنبد مطهر، كار پرچم هاي معروف به دم دري را كه دور رينگ هاي حرم و چهار ورودي اصلي نصب است هم من به همراه چند نفر از شاگردانم انجام مي دهيم. در اين مدت كار دوخت پرچم هاي اهدايي به هيات هاي مذهبي سراسر كشور و چند مورد دوخت پوشش روي ضريح مطهر را هم انجام داده اند.»

 حرف هايم را به آقا مي زنم

گفت وگوي ما با تنها پرچم دوز گنبد مطهر با حال و هوايش در زماني كه كار دوخت پرچم مطهر رضوي را انجام مي دهد، به پايان مي رسد كه او ابراز مي كند: «خدا رحمت كند اساتيد قديمي را، هميشه به ما توصيه مي كردند كه هيچ وقت بدون وضو پاي چرخ ننشينيم، ما هم اين توصيه اساتيدمان را آويزه گوش كرده ايم و به شاگردها و جوان ترها هم توصيه مي كنيم كه هميشه با وضو پاي كار بنشينند، چون اسم ائمه(ع) و ديگر اسماي مطهر را مي دوزند. هر وقت كه كار دوخت پرچم گنبد آقا را انجام مي دهم همان طور كه پشت چرخ هستم، حرف هايم را به آقا مي زنم و خيلي چيزها را هم به واسطه همين توسلي كه هنگام دوخت پرچم داشته ام، از حضرت گرفته ام. يك وقت هايي كه حرم مي روم، از داخل صحن 20 - 15دقيقه اي به پرچم گنبد مطهر خيره مي شوم و به خودم مي گويم باورت مي شود كه تو بر پرچم روي گنبد طلا سوزن زده اي؟!» 

ابعاد پرچم گنبد

ابعاد پرچم گنبد امام رضا(ع) از قديم تا اواخر دهه 80 ، 1/5 در 3متر بود، اما به خاطر اين كه ديد پرچم مناسب نبود، به دستور حاج آقاي واعظ طبسي ميله پرچم تعويض و بلندتر و بعد از آن هم سايز پرچم گنبد مطهر بزرگتر شد و به  3 در 4 متر تغيير پيدا كرد كه روي آن آرم آستان قدس رضوي و عبارت «نصر من ا... و فتح قريب» است و دور تا دور آن هم رضا رضا به شكل خاصي نوشته مي شود. يكسري پرچم ها هم در چهار ورودي اصلي (شيخ طوسي، شيخ حرعاملي، شيخ طبرسي و باب الرضا(ع)) نصب مي شود كه معروف به پرچم هاي دم دري است كه در هر ورودي هشت پرچم نصب مي شود. اين پرچم ها در ايام سوگواري به رنگ مشكي در مي آيد و در ايام شادي و ميلاد اهل بيت(ع) سبز رنگ است. يكسري هم پرچم هاي اهدايي آستان قدس رضوي به هيات هاي مذهبي است كه هر سال با تعدادي از هيات هاي سراسر كشور تماس گرفته مي شود و يكي دو شب قبل از شب اول محرم در آييني سنتي اين پرچم ها را به هيات ها اهدا مي كنند. در پايين اين پرچم ها كه سايزش دو متر و 70 در يك متر و 60 سانتي متر است، نوشته شده؛ «پرچم اهدايي به...»، كه مسوولان هيات ها پيش ما مي آيند و ما اسم هيات شان را برايشان مي دوزيم.»

زير سايه پرچم امام رضا جان


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 12 (فرهنگ (فرهنگ عمومي))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي اروميه
متن مطالب شماره 10 (پياپي 2910)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است