|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: شكنجه گاهي به نام دلفيناريوم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 13 (زندگي) > متن
 
      


شكنجه گاهي به نام دلفيناريوم
تب ايجاد اسارتگاه براي باهوش ترين پستاندار دريايي فراگير شده است

نويسنده: ليلا مرگن

سازمان حفاظت محيط زيستي كه تحت فشار سازمان هاي مردم نهاد و برخي اعضاي فراكسيون محيط زيست مجلس شوراي اسلامي در دوم تير 95 به حذف استفاده از حيوانات در سيرك ها تن داد، حالا در برابر بالا گرفتن تب ايجاد دلفيناريوم در كشور نه تنها سكوت كرده است بلكه با آن موافق هم هست! دلفيناريوم قتلگاه باهوش ترين پستاندار دريايي است. براساس تخمين ها به ازاي هر دلفين موجود در دلفيناريوم، 17 دلفين ديگر كشته شده اند و اين يعني پايه هاي يك دلفيناريوم براساس آسيب رساندن به جمعيت اين حيوان در طبيعت استوار است. در ايران سه دلفيناريوم در برج ميلاد تهران، كيش و تبريز فعال است. دو سال قبل شهردار اصفهان تلاش كرد تا دلفيناريومي در اصفهان كم آب ايجاد كند و حالا هم از اهواز خبر مي رسد كه مسوولان شهري مركز استان خوزستان به دنبال ايجاد دلفيناريومي با هدف جذب گردشگردر اين شهر هستند. براستي كدام منافع و توجيه اقتصادي باعث مي شود در ايران اين تعداد دلفيناريوم ايجاد شود و چرا براي تعداد زيادي دلفيناريوم در ايران مجوز صادر مي شود؟ علي تيموري، مديركل دفتر شكار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست كه مسوول مستقيم صدور مجوز براي احداث دلفيناريوم است، مي گويد در سيرك به دليل نقل و انتقالاتي كه وجود داشت، حيوان اذيت مي شد اما در دلفيناريوم اين گونه نيست و به همين دليل براحتي مجوزهاي لازم به متقاضيان ايجاد دلفيناريوم داده مي شود.

دلفين ها پستانداران باهوش و جذاب آب هاي سراسر جهان هستند كه به دليل جذابيت هاي ظاهري و توانايي در ارائه نمايش، قرباني تجارت دلفيناريوم داران مي شوند. دلفين هايي كه به دلفيناريوم هاي دنيا اعزام مي شوند، جذاب ترين افراد يك جمعيت هستند كه ساير اعضاي خانواده شان براي عرضه گوشت به بازار مصرف، سلاخي شده و اين اعضاي كوچك هم وارد تجارت نمايش حيوانات مي شوند تا بقيه عمر خود را در اسارت بگذرانند. شايد تكان دهنده ترين مستندي كه درباره نحوه تامين دلفين هاي نمايشي ساخته شده، مستند The Cove است. براساس اطلاعات اين مستند، ماه سپتامبر هر سال فصل خونيني براي دلفين هاي خليج تايجي ژاپن است، زيرا ماهيگيران ژاپني از اوايل سپتامبر تا پايان فوريه و به مدت شش ماه حدود 2000 دلفين را مي كشند. قبل از ساخت اين مستند به دليل وجود تقاضا براي گوشت دلفين، تعداد جوازهاي صادر شده براي صيد اين پستاندار دريايي كمي بيشتر بود اما با افزايش سقف آگاهي مردم، حالا تعداد مجوزهاي صادره از سوي دولت ژاپن كاهش يافته است. براساس آنچه در اين مستند به نمايش درآمده، دلفين هايي كه ناگزيرند تمام عمر خود را در اسارت بگذرانند، عمدتا از صيد گله هاي دلفين در خليج تايجي تامين مي شوند و بدون شك پايه گذاران دلفيناريوم ها در تداوم اين تجارت خونبار سهيم هستند.

 بالا گرفتن تب ساخت دلفيناريوم در ايران

با وجود موج جهاني ايجاد شده در مخالفت با شكار دلفين ها، تب ساخت دلفيناريوم در ايران بالا گرفته است. 

نخستين دلفيناريوم ايران در كيش ساخته شد. بعد برج ميلاد اقدام به ايجاد چنين مركزي كرد. شهردار تبريز، شهري با جاذبه هاي طبيعي و تاريخي بسيار اعلام كرده كه با ساخت دلفيناريوم قصد دارد به جذابيت هاي اين شهر بيفزايد. البته دلفيناريومي كه او در سال 95 افتتاح كرد تا پايان سال 96، سه قرباني گرفت. دو دلفين و يك شير دريايي در دلفيناريوم تبريز تلف شدند. گام مسوولان شهرداري اصفهان براي ساخت دلفيناريوم با واكنش سريع فعالان محيط زيست مواجه شد و به ظاهر اين تصميم مسكوت ماند و حالا خبر مي رسد كه شهردار شهر اهواز، با ساخت اسارتگاهي براي دلفين ها، قصد دارد بر جذابيت شهرش اضافه كند. تصميمي كه البته با واكنش فعالان محيط زيست اين شهر مواجه شده است. معلوم نيست شهرداران شهرهاي مختلف از كدام منبع براي ايجاد دلفيناريوم مشاوره مي گيرند و اين فعاليت را اقتصادي مي دانند اما يك جست وجوي ساده نشان مي دهد دلفيناريوم داري، فعاليتي اقتصادي نيست. زيرا دلفيناريوم برج ميلاد گاهي براي مجموعه اش تخفيف صددرصدي در نظر مي گيرد. ساعات نمايش دلفيناريوم كيش چندان زياد نيست و درباره بازديدكنندگان دلفيناريوم تبريز هم اطلاعاتي در دست نيست.

تامين دلفين از مجاري قاچاق

امير سبزي، فعال حقوق حيوانات در گفت وگو با «جام جم» تامين دلفين براي دلفيناريوم را نيازمند دو مجوز بين المللي و يك مجوز داخلي از سوي سازمان محيط زيست مي داند. او مي گويد: بعد از دريافت اين سه مجوز، دامپزشكي هم بايد درباره واردات دلفين نظر بدهد.

به گفته سبزي، چون روند دريافت مجوزها كمي سخت و پيچيده است، تامين دلفين از مجاري قاچاق هم انجام مي شود و يك مورد تخلف در تهران درباره واردات دلفين در گذشته گزارش شده بود.

آن طور كه او مي گويد، دلفين ها در زمان حمل و نقل تا رسيدن به دلفيناريوم دچار تلفات مي شوند. زايمان در اسارت دلفين ها با تلفات والد و بچه دلفين مواجه مي شود و مرگ و مير بچه ها در استخرهاي محل اسارت دلفين ها، بيشتر از افراد بالغ است.

حيواناتي كه قاتل مي شوند

اين فعال حقوق حيوانات با اشاره به اين كه پستانداران دريايي بعد از انتقال به دلفيناريوم در تمام طول عمر در اسارت در حال زجر كشيدن هستند، آسيب ديدن و آسيب زدن را يكي از معضلات ترويج دلفيناريوم ها در سراسر جهان مي داند. به گفته او دو مورد مرگ مربيان وال در حين نمايش گزارش شده است. گرچه در ايران وال در اسارت نداريم اما در ساير كشورها وال ها اقدام به كشتن مربي خود كرده اند. يكي از مربيان در حين نمايش توسط وال به زير آب كشيده و خفه شده است و مربي ديگر هم بين دو وال قرار گرفته و جان داده است.

سبزي، وجود زخم در بدن دلفين هاي اسير را هم ناشي از كوچك شدن قلمرو دلفين ها در استخرهاي نمايشي مي داند و معتقد است اين موجودات باهوش به دليل تداخل قلمرو، دائما يكديگر را گاز مي گيرند.

او مي گويد: انتفاع مالي پيمانكاراني كه دلفيناريوم ها را ايجاد و مجوزهاي غير قانوني واردات دلفين را تامين مي كنند، سبب مي شود ايجاد اين اسارتگاه ها در ايران هم رونق داشته باشد.

قاچاق دلفين نداريم!

 قاچاق حيوانات پس از قاچاق مواد مخدر، انسان و سلاح رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. برآوردها نشان مي دهد تجارت قاچاق حيات وحش، سالانه حدود 70 تا صد ميليارد دلار است. ايران هم از نظر قاچاق حيوانات رتبه سوم جهان را به خود اختصاص مي دهد. با وجود اين علي تيموري، مديركل حفاظت و مديريت صيد و شكار سازمان حفاظت محيط زيست در گفت وگو با جام جم در واكنش به سخنان امير سبزي فعال محيط زيست، هرگونه قاچاق دلفين را به ايران رد مي كند. او مي گويد: دلفين بزرگ است و كسي كه آن را وارد مي كند بايد در جايي حيوان را به نمايش بگذارد. قطعا اگر چنين كاري انجام دهد، محيط زيست از صاحب مجموعه سوال مي كند كه دلفين را از كجا آورده و با اين اقدام برخورد مي شود.

تيموري عنوان مي كند: در سيرك ها حيوانات را منتقل مي كردند و با نگهداري حيات وحش در كانكس ها به نوعي بهره كشي از موجودات زنده انجام مي شد. به همين دليل صدور مجوز براي استفاده از حيات وحش در سيرك ها را متوقف كرديم. اما وضعيت دلفين ها متفاوت است. دلفين در يك محل ثابت نگهداري مي شود. جاي استراحت و نمايش آن متفاوت است و اگر از نظر بهداشتي جايگاه ايجاد شده براي نگهداري دلفين ها مناسب باشد و ايده درستي براي دلفيناريوم طراحي شده باشد، سازمان با احداث چنين مجموعه اي مخالفتي ندارد. در نتيجه دليلي براي قاچاق باقي نمي ماند.

او فعالان حقوق حيوانات را بسيار سختگير و رقيق القلب توصيف مي كند و در واكنش به وجود تلفات در دلفيناريوم هاي ايران عنوان مي كند: دو سال قبل تلفاتي در تبريز داشتيم كه دليل آن مشكلات ژنتيكي بود و دامپزشكان روسيه كه تامين كننده حيوانات اين دلفيناريوم بودند هم اين مساله را تاييد كردند. 

نا هماهنگي با معاونت دريايي

دلفين پستانداري دريايي است كه با توجه به مجموعه محدوديت هاي ايجاد شده زيستگاه هاي رودخانه اي و دريايي، نسلش در معرض خطر انقراض قرار دارد. چون كه سازمان حفاظت محيط زيست دفتري تخصصي براي محيط زيست دريايي دارد. به نظر مي رسد بهتر است براي احداث دلفيناريوم با توجه به تاثيري كه وجود تقاضا براي دلفين در شكار اين گونه دارد، نظر معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست هم گرفته شود، اما داوود ميرشكار مديركل دفتر زيست بوم هاي دريايي سازمان محيط زيست در گفت وگو با جام جم عنوان مي كند: مجوز دلفيناريوم را دفتر شكار و صيد مي دهد و از ما هم نظري نمي خواهد. او ادامه مي دهد: دراين رابطه با ما مشورت هم نمي شود، چراكه دفتر شكار و صيد سازمان محيط زيست در بخش IUCN و گونه هاي در معرض خطر انقراض دارد .

شكنجه گاهي به نام دلفيناريوم


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 13 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 89 بار
    آثار ديگري از " ليلا مرگن"

  سهم رسانه ها در جرم «سكه ثامن» / جام جم در گفت وگو با كارشناسان نقش تبليغات رسانه ها در اعتماد زايي به سكه ثامن را بررسي مي كند
ليلا مرگن، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  كسي از قانون جنگل خبر دارد؟ / با گذشت يك سال و نيم از تصويب طرح تنفس، كسي براي جنگل برنامه ندارد
ليلا مرگن، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  سكه ها آب مي شود / كاهش ارزش پول بسياري از خريداران ضايعات فلزي را به خريداران پول خرد بدل كرده است
ليلا مرگن، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  ابطال كارت هاي اعتباري ايران در چين / هم پيمان شدن ايران با «بريكس» راهكاري دائمي براي مقابله با سياست هاي تحريمي آمريكاست
ليلا مرگن، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  اين قاتل زيبا شايد به خانه شما هم بيايد / سنبل آبي به عنوان مهاجم ترين گونه گياهي دنيا تهديدي براي كشاورزي ايران است
ليلا مرگن، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نخبگان علوم و مهندسي
متن مطالب شماره 6 (پياپي 306)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است