|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: 7 فناوري عامه پسند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 15 (زندگي (فناوري)) > متن
 
      


7 فناوري عامه پسند
با محصولاتي از دنياي فناوري آشنا شويد كه با آمدن به بازار زندگي آسان تر مي شود

برگرفته از: Digital Trends

 در دنياي وب در هر لحظه شركت هاي نوپا هزاران پروژه نوآورانه با ايده هاي نوين و خلاقانه ارائه مي كنند و بسياري از آنها با پويش هاي جذب سرمايه مردمي مورد حمايت قرار مي گيرند. كافي است سري به وبگاه هايي مانند كيك استارتر يا اينديگوگو بزنيد تا از پروژه هاي متنوع و عجيب و البته در بين آنها پروژه هاي بسيار مفيد و برجسته اي كه در حال پيشرفت هستند مطلع شويد. نكته نه چندان خوشايند اين كه بسياري از اين پروژه ها حتي آنهايي كه بهترين اهداف را دنبال مي كنند ممكن است در نهايت شكست خورده و بي سرانجام بمانند. در ادامه با چند پروژه غيرمعمول، جاه طلبانه و هيجان انگيز دنياي فناوري آشنا مي شويد كه در آينده نزديك به بازار راه مي يابند و نگاه هاي شيفتگان محصولات فناورانه را به خود خيره خواهند كرد.

يخچال غيربرقي

يخچال غيربرقي كه فقط با آب كار مي كند نه تنها در سفرهاي برون شهري، بلكه در كشورهاي درحال توسعه يا مناطقي از جهان كه با بحران كمبود نيروي برق مواجه هستند مي تواند وسيله مفيدي باشد. شايد اين يخچال، مواد غذايي را به اندازه يخچال هاي استاندارد سرد نكند اما قول ايجاد سطح مناسبي از دما را كه مواد غذايي در آن بدون نياز به وصل شدن به پريز برق تازه مي مانند به مصرف كنندگان مي دهد. اين يخچال قابل حمل كاملا باريك مي شود و مي تواند در كمتر از 20 ثانيه مانند يك چادر باز شود. اين ويژگي، امكان حمل آن را به راحتي و به هركجا كه بخواهيد به شما مي دهد. شما مي توانيد بعد از آنكه يخچال را در محل مورد نظر مستقر كرديد در آن را باز كرده و مواد غذايي را داخلش قرار دهيد، سپس با ريختن آب در قسمت تعبيه شده، مواد غذايي خود را سرد نگه داريد. آب انرژي گرمايي مواد غذايي را جذب كرده و با تبخير از طريق يك ماده هوشمند به نام فيز تك (PhaseTek) دماي مناسبي براي نگهداري مواد غذايي فراهم مي كند.

مسواك فوق سريع

سال هاست كه استفاده از مسواك هاي الكتريكي، تنها راه آسان تر شدن كار كساني است كه مسواك زدن مداوم، استفاده از نخ دندان و شست وشوي دهان با دهان شويه ها براي آنها بسيار خسته كننده است. هرچند اين مسواك هاي خودكار گام مناسبي در اين جهت هستند اما نمي توانند كار زيادي براي كاهش ميزان خسته كننده و وقت گير بودن مسواك زدن انجام بدهند. 

براي حل اين مشكل، بتازگي مسواك كاملا خودكاري كه ظاهرا فقط در چند ثانيه همه كار را انجام مي دهد طراحي شده است. مسواك طراحي شده، اساسا يك ابزار دهاني زبر است كه در داخل دهان قرار مي گيرد. پس از اين كه شما اين ابزار را در داخل دهان قرار داده و آن را روشن كرديد، حركات نوساني با فركانس بالاي آن دندان هاي شما را طي چند ثانيه كاملا تميز مي كند درست مثل وقتي كه با دقت مسواك زده ايد!

وسيله نقليه شخصي تاشونده

انسان امروز در عصر طلايي فناوري زندگي مي كند. درطول سال هاي گذشته موتورهاي الكتريكي، كوچك تر و قدرتمندتر شده و باتري خودروها عمر طولاني تري يافته اند. وسايل حمل و نقل زيادي وجود دارند كه اگر روند تحولات آنها را دنبال كنيم به نظر مي رسد با گذشت هرماه پيشرفته تر و حيرت انگيزتر از قبل مي شوند. وبگاه كيك استارتر ابزار حمل و نقل شخصي جديد و شگفت انگيز ديگري را در اين زمينه معرفي مي كند. اين ابزار در نگاه اول تقريبا شبيه هاوربردهايي به نظر مي رسد كه يكي دوسال پيش محبوبيت زيادي داشتند، اما ابزار جديد ويژگي هاي عمده زيادي دارد كه آن را از هاوربردها متمايز مي كند. قابل توجه ترين اين ويژگي ها تايرهاي بزرگ و سبك، موتورهاي توپي و يك طرح تاشونده منحصر به فرد است كه حمل آن را زماني كه سوار آن نيستيد بسيار آسان مي كند.

چراغ دوچرخه ليزري

اين روزها چراغ هاي دوچرخه در انواع شكل ها، اندازه ها و تنظيمات وجود دارند، اما صرف نظر از اين كه چه ظرايفي در ساخت آنها به كار رفته است، هنوز هم در برخي موقعيت ها ويژگي هاي مناسبي ندارند. براي مثال، اگر شما در نقطه كور يك وسيله نقليه - منطقه اي در اطراف وسيله نقليه كه راننده نمي تواند بطور مستقيم آن را ببيند - دوچرخه سواري كنيد هرچقدر هم كه چراغ دوچرخه شما نور روشني داشته باشد ممكن است راننده، شما را كه درحال نزديك شدن هستيد نبيند. حالا اگر راهي وجود داشته باشد كه نه تنها رانندگان وسايل نقليه را از موقعيت كنوني شما در جاده مطلع سازد بلكه آنها را از موقعيت بعدي تان نيز آگاه كند قطعا ايمني دوچرخه سواري را به ميزان زيادي افزايش خواهد داد. يك چراغ دوچرخه ليزري كه با اين هدف طراحي شده نه تنها جاده را براي دوچرخه سوار روشن مي كند، بلكه نمادي از يك دوچرخه بزرگ و روشن را شش متر جلوتر از او ايجاد مي كند. در واقع اين چراغ، اثر قابل ديد دوچرخه را به گونه اي گسترش مي دهد كه رانندگان خودرو را حتي از موقعيت هاي بعدي دوچرخه سوار قبل از اين كه او به آن موقعيت ها برسد نيز آگاه مي كند.

اپليكيشن آبدهي به گياهان 

 شايد زنده و سرحال نگه داشتن يكي دو گلدان كار زياد سختي نباشد اما وقتي مجموعه گل و گياهي كه در منزل از آنها نگهداري مي كنيد توسعه مي يابد اطمينان از اين كه دوستان شاخ و برگدار شما به اندازه كافي آبرساني مي شوند برايتان به يك چالش بزرگ تبديل مي شود. نه تنها ميزان آبي كه گياهان مختلف براي شادابي خود به آن نياز دارند متفاوت است بلكه زمان آبدهي نيز براي رشد مناسب گل ها و گياهان مختلف يكسان نيست. بنابراين پيگيري اين كه به هريك از گلدان ها چه زماني و چه مقدار آب داده شود تجربه گيج كننده اي خواهد بود.

اپليكيشن يادآوري كننده اي كه در وبگاه اينديگوگو معرفي شده براي كساني كه غفلت آنها از آبدهي قاتل گياهان شان بوده است مي تواند مفيد باشد. بعد از اين كه شما نام تمام گياهان تان را وارد اين اپليكشين مي كنيد، اپليكيشن زماني را كه هر كدام از گياهان نياز به آبدهي دارند به شما اعلام كرده و زمانبندي آبدهي بعدي را در مورد تمام گياهان فهرست مي كند. اين اپليكيشن همچنين مانند يك گياه شناس عمل كرده و به شما در تشخيص مشكلات مختلف رشد گياهان كمك مي كند. بهترين بخش ماجرا اين است كه بعد از به نتيجه رسيدن كمپين تامين سرمايه براي اين پروژه، اين اپليكيشن هم در دستگاه هاي اندرويد و هم در iOS  قابل دسترسي است.

كليد هوشمند

حتما برايتان پيش آمده كه فراموش كنيد آيا درهاي ورودي منزل تان را قفل كرده ايد يانه. هنگامي كه اين اتفاق مي افتد، شما دو گزينه داريد: به خانه برويد و قفل بودن درها را امتحان كنيد يا اين كه تمام روز را در نگراني سپري كنيد. اما گزينه سوم استفاده از قفل هاي هوشمندي است كه مي تواند شما را از قفل بودن درها مطمئن كند. بسياري از اين قفل هاي هوشمند متصل به اينترنت كه اكنون وجود دارند مي توانند به شما اطلاع دهند كه آيا در منزل تان قفل شده است يا نه. نكته منفي اين قفل ها اين است كه نياز به فرايند نصب نسبتا دشواري دارند، اما قفل جديدي كه در كيك استارتر معرفي شده فرآيند راه اندازي بسيار ساده اي دارد. كافي است يك قطعه پلاستيك حاوي حسگرها را روي كليدتان قرار دهيد. اين قطعه پلاستيك حاوي يك شتاب سنج و يك ژيروسكوپ يا چرخش نما است كه مي تواند چرخش كليد در يك نقطه ثابت در فضا (يعني يك قفل) را تشخيص دهد و شما براي اطمينان از قفل كردن در كافي است فقط به صفحه پلاستيكي روي كليدتان نگاه كنيد.

صندلي پوشيدني بيونيك

تقريبا همه ما قرار گرفتن در وضعيت نامناسب و خستگي در رفت و آمدهاي روزمره را تجربه كرده ايم. شگفت انگيز خواهد بود اگر بتوانيم در چنين شرايطي به راحتي روي يك صندلي كه ناگهان ظاهر مي شود بنشينيم و به پشتي آن تكيه دهيم. بويژه اگر اين صندلي ابزاري ساخته شده بر پايه اصول زيستارشناختي (ارگونوميك) براي نشستن باشد تا مناسب ترين وضعيت نشستن را براي شما ايجاد كند. بتازگي پويش جديدي در وبگاه كيك استارتر، يك جفت پايه پوشيدني تاشو را معرفي مي كند كه به يك صندلي چرخنده قابل حمل تبديل مي شوند. اين صندلي پوشيدني زيستارشناختي به اين منظور طراحي شده كه در موقعيت هاي نامناسب، بهترين و سالم ترين شرايط را از نظر زيستارشناختي براي بدن و بويژه شانه ها ايجاد كند. اين صندلي كه براحتي باز مي شود كمي بيش از يك كيلوگرم جرم دارد، در هر شرايطي قابل پوشيدن است و تحمل وزني به اندازه 120 كيلوگرم را دارد. 

صندلي پوشيدني بيونيك به اين منظور طراحي شده كه در موقعيت هاي نامناسب، بهترين و سالم ترين شرايط را از نظر زيستارشناختي براي بدن و بويژه شانه ها ايجاد كند

7 فناوري عامه پسند


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 15 (زندگي (فناوري))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توسعه كارآفريني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 41)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است