|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/15: گفت و گو با ميلاد عرفان پور، شاعري كه متاثر از «قيصر» است گاهي شعر يقه شاعر را مي گيرد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5244 15/8/97 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
      


كافه ميرداماد 
گفت و گو با ميلاد عرفان پور، شاعري كه متاثر از «قيصر» است گاهي شعر يقه شاعر را مي گيرد30 ساله است و براي دل خودش شعر مي گويد كه قالب آنها عاشقانه است، عاشقانه هايي كه مردم زيادي با آنها همراه مي شوند، مثل شعر «پاييز، بهاري است كه عاشق شده است...» كه زمزمه خيلي هاست وقتي اولين برگ هاي زرد و قهوه اي درختان را مي بينند و ذوق مي كنند كه پاييز آمده و نوبت عاشقي است. ميلاد عرفان پور اولين كتاب شعرش را سال 85 منتشر كرد و تاكنون ده مجموعه شعر به بازار كتاب داده كه از ميان آنها «پاييز، بهاري است كه عاشق شده است» و «از آخر مجلس» با استقبال خوبي رو به رو شده است. عرفان پور درس سياستگذاري فرهنگ و ارتباطات را در دانشگاه امام صادق(ع) خوانده و سال هاست در موسسه شهرستان ادب، مدير بخش شعر است. بخشي كه در حوزه استعداديابي و آموزش شاعران جوان فعال است و به گفته خودش تاكنون به 900 هزار جوان مستعد و علاقه مند در سراسر كشور آموزش داده اند. با عرفان پور همصحبت شديم و اين شاعر جوان شفاف و صادق به سوالاتمان پاسخ داد.

آن طور كه در ويكي پديا نوشته شده، شما متاثر از دوبيتي هاي محلي كه مادر بزرگ برايتان مي خوانده به سمت شاعري گرايش پيدا كرده ايد، برايمان از مادربزرگ اهل شيراز بگوييد و اين كه چطور باعث شدند شما شاعر شويد؟ آيا شعر در خانواده شما موروثي است؟ 

نه ! در خانواده ام تا جايي كه مي دانم كسي به صورت حرفه اي در پي شاعري نبوده. پدرم مداح است و مادربزرگم شعرهاي محلي را كه از حفظ بود براي ما مي خواند؛ به همين دليل گوش من از همان بچگي با شعر انس پيدا كرد. هفت، هشت ساله بودم كه شعر مي گفتم، اما اولين شعرهاي قاعده مندم از 12 سالگي شروع شد كه دفتري براي نوشتن شعر اختصاص دادم و اشعارم در قالب هاي مختلف را در آن مي نوشتم تا اين كه از طريق دبير ادبياتمان با شعر نو واصيل امروز آشنا شدم. اولين شاعري كه شعرهايش بر من تاثير گذاشت، زنده ياد قيصر امين پور بود. كتاب گل ها همه آفتابگردانند ايشان را خواندم و با فضايي كاملا جديد از شعر آشنا شدم. قبل از اين اشعار، شاعراني مانند حافظ، پروين اعتصامي، فروغ فرخزاد و سهراب سپهري را خوانده و از آنها متاثر بودم، اما وقتي اشعار قيصر را خواندم، دنياي جديدي به روي من باز شد.

بيشتر محتواي شعر قيصر شما را متاثر كرد يا زبان و قالب آن؟ 

هم محتوا و هم فرمش. متوجه شدم شاعر امروز نمي تواند براساس زبان شعر مثلا پروين اعتصامي شعر بگويد. زمان تغيير كرده و زبان شاعر هم بايد تغيير كند.

يعني قيصر امين پور حتي بيشتر از فروغ فرخ زاد بر شما تاثير داشت؟ 

همه شاعراني را كه نام بردم دوست دارم، اما آشنايي با قيصر امين پور انقلابي در شعر من به وجود آورد. اول شعرهايش مرا متاثر كرد و در ادامه شخصيتش كه بسيار شگفت انگيز بود و زماني كه با شعر قيصر آشنا شدم و زبان شعرم را پيدا كردم به انجمن هاي ادبي و جشنواره ها هم راه پيدا كرده و فضاي حرفه اي شعر را تجربه كردم.

معمولا بيشتر ايراني ها در دوازده سالگي دفتر شعري دارند و احساس مي كنند، مي توانند شاعر باشند، اما تعداد كمي از آنها اين مسير را ادامه مي دهند، بايد جوهره اي وجود داشته باشد و دغدغه اي كه شما آن را داشته ايد. چه چيزهايي در سر داشتيد كه زبان شعر را براي بيان آن انتخاب كرديد؟ 

خيلي از ايراني ها حدي از طبع شعر را با خود دارند، اما هر چقدر اين جوهره پررنگ تر باشد، شعر بيشتر گريبان شاعر را مي گيرد و طوري مي شود كه شاعر بدون شعر نمي تواند زندگي كند و شعر هم دست از سر شاعر برنمي دارد. البته داشتن طبع شاعري كافي نيست و كسي كه تصميم دارد به صورت حرفه اي شعر گفتن را ادامه دهد، بايد دانش خود را در اين زمينه افزايش دهد و فن آن را بياموزد.

شما علاوه بر عاشقانه ها، اشعار مذهبي، اجتماعي و سياسي زيادي داريد، گرايش شما اول به سمت كدام نوع شعر بود؟ 

بخش مهم اشعارم، شعرهاي عاشقانه و اجتماعي است. موضوعات شعرهايم متنوع است. حدود ده سال است در زمينه شعر هيات فعال هستم، سال هاست در بخش سرود و ترانه هم آثار زيادي دارم. به لطف خدا. بخش زيادي از اشعارم به صورت كتاب منتشر شده كه موضوعات مختلف را شامل مي شود از عشق و زندگي و مرگ بگيريد تا همه موضوعاتي كه با آنها زيسته ام.

اشعار قيصر امين پور كه شما از او متاثر هستيد بيشتر عاشقانه و اجتماعي است و او به گونه اي به فردگرايي و حالات روحي متمركز بوده و به صورت مستقيم به سياست نپرداخته، اما شما اشعاري داريد كه به صورت شفاف سياسي است؟ 

بيشتر مردم مرا با شعر «پاييز، بهاري است كه عاشق شده است» مي شناسند. در كتاب هايم كه منتشر شده به موضوعات مختلف پرداخته ام از طبيعت تا اجتماع و انتقاداتي كه مي توان به رويدادهاي اجتماعي داشت. زندگي، عرفان و خلوت آدم ها و... بخش هاي مختلف كتاب هاي شعرم را در برمي گيرد. شايد 5درصد اشعارم سياسي به معناي مصطلح باشد كه حجم كمي است. هر چند ابايي ندارم كه شعر سياسي بگويم چون رسالت خودم مي دانم كه شعر موضع مند بگويم، برخلاف گروهي از شاعران كه براين باورند، شاعر نبايد قاطي سياست شود و اشعارش نبايد مقيد به زمان خاصي باشد، اما من معتقدم شاعر بايد موضع گيري سياسي و اجتماعي داشته باشد و اگر ظلمي ديد مقابل آن بايستد. شعر سياسي گفتن مبناي قرآني دارد و خداوند در آيه آخر سوره شعرا وظيفه شاعر را انتصار بعد از ظلم مي داند در قرآن تاكيد شده، ايمان، عمل صالح، ذكر كثير و ظلم ستيزي صفات شاعراني است كه مورد تاييد خداوندند. ظلم ستيزي صفتي است كه به شاعر اين امكان را مي دهد تا شعر سياسي بگويد. همان گونه كه سياست با زندگي ما كار دارد، ما هم بايد به آن توجه كرده و نسبت به آن واكنش نشان دهيم. البته اين به آن معنا نيست كه شاعر بايد فقط شعر سياسي بگويد و سياست زده شود؛ شاعر بايد عاشقانه هاي خودش را داشته باشد و اشعار ديگري كه در قالب آنها دغدغه ها و تفكر خود را بيان مي كند.

در آستانه سالروز وفات و شهادت پيامبر(ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع) هستيم، شما اشعاري هم براي اهل بيت(ع) داريد، اين نوع شعر كاملا به جوشش دروني و ايمان زيادي نياز دارد، چطور شد كه شما به اين حوزه ورود كرديد؟ 

از زماني كه شروع به سرودن شعر هيات كردم، همه تلاشم اين بوده و هست اشعارم در حد و اندازه مقام والاي معصومين(ع) باشد. هنوز گام هاي اوليه در اين نوع شعر را برمي دارم و مسير طولاني پيش رو دارم. اگر انس و شناخت درباره ائمه(ع) نباشد، شعر تاثيرگذاري هم توليد نخواهد شد. از همان بچگي به اين فضا علاقه مند بودم و افتخارم اين است كه در مجموعه اشعارم، شعر مذهبي هم دارم و همه بركت شعرهايم به واسطه همين اشعاري است كه براي هيات گفته ام.

چه تفاوتي بين شعر هيات و نوحه وجود دارد؟ 

نوحه بخشي از شعر هيات است كه مي تواند قالب هاي مختلفي داشته باشد و مداح آن را دكلمه مي كند و ملودي خاصي هم دارد كه شاعر آن را لحاظ مي كند.

شما خودتان مداح ها را انتخاب مي كنيد يا آنها به شما شعر سفارش مي دهند؟ 

خودم تصميم مي گيرم با كدام مداح كار كنم.توان محدودي دارم و براي تمركز بيشتر فعلا با آقاي ميثم مطيعي همكاري مي كنم هرچند گاه شعرهايي نيز براي حاج محمود كريمي و حاج سعيد حداديان گفته ام.

براي اشعار هيات دستمزد هم دريافت مي كنيد؟ 

 هيچ وقت براي اين اشعار پولي دريافت نكرده و نمي كنم. اين كار كاملا دلي و توفيق و بركتي است كه نصيبم شده و بخشي از شعر من است كه خيلي آن را دوست دارم. حق الزحمه ما را خود حضرات معصومين بيش از لياقت ما مي دهند.

گفت و گو با ميلاد عرفان پور، شاعري كه متاثر از «قيصر» است گاهي شعر يقه شاعر را مي گيرد


 روزنامه جام جم، شماره 5244 به تاريخ 15/8/97، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 56 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات آب و خاك ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 4906)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است