|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/10/9: جلساتي با 5 سال تاخير
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3329 9/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
جلساتي با 5 سال تاخير


نويسنده: سيدمصطفي هاشمي طبا

چندي قبل آقاي حسام الدين آشنا در جايي گفته بود: «رئيس جمهور به نمايندگي از ملت دولتش را استيضاح مي كند». در ستون مربوط تصويري از ملاقات رياست جمهور محترم با مسئولان وزارت راه و شهرسازي كه حدود 60 نفر مي شوند، چاپ شده بود و ضمنا از قول معاون ارتباطات و اطلاعات دفتر رياست جمهوري نقل شده بود كه در ماه هاي گذشته ديدارهاي مشابهي از وزارتخانه هاي امور اقتصادي و دارايي و كار و رفاه هم انجام شده و اين يك روال كاري براي رئيس جمهور است. يكي از رئيس جمهورهاي قبلي در سال دوم دوره دوم خود، نشستي با صاحبان صنايع داشتند و براي آنها سخنراني كردند و فرمودند كه اين جلسه پنج سال به تعويق افتاده است! از آن جلسه صاحبان صنايع به خاطر متكلم وحده بودن رئيس جمهور طرفي نبستند و او پس از سخنراني مجلس را ترك كرد. حالا اين رفتار را مقايسه كنيد با عملكرد آقاي پارك، رئيس جمهور اسبق كره جنوبي در دهه 1960 كه روزانه با دو نفر از صاحبان صنايع يا پيمانكاران كره اي ملاقات خصوصي و حضوري مي كرد. يك بار به يكي از وزراي صنعت(صنعت، معدن و تجارت) گفتم تمام فعاليت شما يا اكثر وقت شما روي بازرگاني (و البته واردات) متمركز است، صاحبان صنايع چه كنند؟ او انكار كرد. درخواست كردم جدول زمان بندي فعاليت روزانه خود را بدهد تا نشان دهم و ايشان مطلع شوند كه چند درصد وقت خود را در اختيار صنعت مي گذارند و چند درصد در اختيار واردات. اكنون نيز يادآوري مي كنم كه رئيس جمهور هم مي تواند اوقات روزانه خود را تحليل كند و به اين جمع بندي برسد كه در نيم سال گذشته چند درصد وقت خود را به چه كاري اختصاص داده اند. از اين نكته رقباي انتخاباتي ناكام ايشان مثل نگارنده، ذوق نكنند كه خوب مچ رئيس جمهور گرفته شد! آنان هم اگر بودند، مثل آناني كه قبلا بودند و مشابه همه روساي جمهور عمل مي كردند و نه تنها در اين مورد كه تقريبا در همه موارد با اندكي كم وزياد همين كارها را انجام مي دادند. يعني حتي همه منتقدان دكتر روحاني كه خيلي هم در سخن جسور و بي احتياط و بي تحفظ هستند، در عمل همين كارها را مي كردند زيرا فاقد خصيصه تحول گرايي هستند؛ اگرچه در زبان چنين اند و اگر هم جرئت كنند كمي انقلابي عمل كنند، با برخورد با اولين صخره تعديل مي شوند. غرض اين بود كه گفته شود وقت هاي رئيس جمهور كه عمدتا بايد به رسيدگي به عملكرد وزرا و دستگاه هاي مربوطه اختصاص يابد، صرف كارهاي ديگر مي شود و صدالبته انتظار آن نيست كه رئيس جمهور به تنهايي بار ارتباط با وزارتخانه ها و رسيدگي به آنها را به دوش بكشد. ديدار از وزارتخانه ها كار بدي نيست اما همان جلسات با پنج سال تاخير و همان متكلم وحده بودن را نشان مي دهد. رئيس جمهور براي اين كار دو بازوي اصلي دارد كه هيچ يك به دلايل مختلف از عهده اين كار برنيامده اند؛ يكي از اين بازوها رئيس سازمان برنامه و بودجه و ديگري معاون اول است كه بايد رسيدگي مستمر و مداومي به وزارتخانه ها داشته باشند و گزارش مربوطه را در دولت مطرح و با نگاه چالشي دولت را پرتحرك و با دقت كنند؛ وگرنه حضور رئيس جمهور در جمع 60 نفر كاركنان اصلي يك وزارتخانه بيشتر وقت تلف كردن است تا بهره دادن و درك اوضاع و ايجاد انگيزه براي كار. اين دو بازوي رياست جمهوري نه فقط در اين دوره و برهه زماني بلكه در دوره هاي قبلي نيز وجود داشته است و البته به ندرت برخي از روساي سازمان مديريت و برنامه مواردي از عملكرد وزارتخانه ها را به دولت گزارش مي داده اند. 

علت اين بي تحركي و عدم به كارگيري اين دو بازو از سوي رئيس جمهور و نيز عدم استقبال از اين كار از سوي هر دو بازو آن است كه اعضاي دولت و اين دو بازو و حتي مقام رياست جمهوري مايل اند صلحي تلويحي بين اعضاي دولت برقرار باشد و چالش كمتري وجود داشته باشد. در زماني كه نگارنده مسئوليت وزارت صنايع و معادن را عهده دار بودم، چارت مديريت ماتريسي را در وزارتخانه پياده كردم. ايراد اصلي منتقدان آن بود كه اين چارت ايجاد سروصدا و به عبارت خارجي نويز (noise) مي كند و باعث درگيري داخلي مي شود. هرگز نمي گفتند حسن آن شفاف سازي عمليات اعضاي وزارتخانه است؛ درحالي كه سروصداي ايجاد شده (نويز) باعث تحرك و رفع اشكال مي شد. اتفاقا رئيس جمهور كه امروز نقش رئيس الوزرا دارد، اگر حوصله داشته باشد و اگر واقعا در پي اصلاح امور باشد، بايد به نقش اصلي سازمان مديريت و برنامه و معاون اول توجه داشته باشد و از اينان نظارت بر عملكرد وزارتخانه ها را بخواهد و خود نيز فعالانه جلسات بررسي و حل مسائل با وزيران را چه در دولت و چه در جلسات حضوري و خصوصي پيگيري كند. رئيس جمهوري فقط يك نماد نيست و خود بايد عملا تحرك ايجاد كند. ديدارهايي كه تحت عنوان گفت وگوهاي اجتماعي با فعالان سياسي، اقتصاددانان و جامعه شناسان و با محوريت يكي از وزراي سابق همين دولت دنبال مي شد نيز اگر بيشتر با سخنان حاضران پيش رفته باشد، حتما نيازمند ادامه است؛ درحالي كه به نظر مي رسد متوقف شده باشد. باز هم مي گويم رقباي شكست خورده آقاي روحاني خوشحال نباشند؛ چون با شرايط كنوني و عادت به در باغ سبز نشان دادن همان كاري را مي كردند كه امروز در حال انجام است نه بيشتر و نه كمتر.

جلساتي با 5 سال تاخير


 روزنامه شرق، شماره 3329 به تاريخ 9/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از " سيدمصطفي هاشمي طبا"

  سوق دادن نقدينگي به توليد
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 15/6/97
مشاهده متن    
  چشم انتظار رفع چالش ها
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  براي آينده نونهالان
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 29/5/97
مشاهده متن    
  كدام تدبير؟
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 23/5/97
مشاهده متن    
  به دنبال كدام دشمن؟
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 16/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
جهان معدن
متن مطالب شماره 26، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است