|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/10/9: حجتي پركار و بي ادعا
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3329 9/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


حرف اول 
حجتي پركار و بي ادعا


نويسنده: دكتر بهزاد قره ياضي

 .

وقتي در سال 1392 مديريت وزارت جهاد كشاورزي  پس از يك دوره هشت ساله براي بار دوم به مهندس حجتي واگذار شد، در يادداشتي اين وزارت را به شهري تشبيه كردم كه مورد تهاجم هسته اي قرار گرفته است! انبارهاي خوراك دام خالي بود و سفارش هم داده نشده بود، انبارهاي گندم خالي بودند، سالانه هفت ميليون تن گندم وارد مي شد، بيش از 16 ميليارد دلار اقلام اساسي وارد كشور مي شد، ساختمان اصلي وزارت رايگان بخشيده شده بود، هر واحد وزارتخانه در يك گوشه شهر در ساختمان هاي كوچك و بزرگ پراكنده بودند، كشاورزان و مولدان و مراجعان بخش براي كوچك ترين موردي بايد تمام شهر را زير پا مي گذاشتند، مديران و نخبگان، خانه نشين و در حاشيه بودند و دعواي جهادي ها و كشاورزي ها در حد اعلاي خود قرار داشت. هريك از وظايف و اختيارات  قانوني بخش كشاورزي در دست دستگاه هاي ديگر بود و در يك كلام هرج ومرج بي سابقه اي در طول تاريخ بر وزارت جهاد كشاورزي حاكم بود. 

حجتي كه در سال هاي 1383 ، 1384 كشور را در خودكفايي كامل گندم، خودكفايي نسبي شكر و همدلي تام و تمام نيروي انساني تحويل داده بود، در شرايطي بسيار سخت سكان هدايت كشاورزي را پس گرفت و در مدت كوتاهي خودكفايي در توليد گندم را اين بار نه تنها بدون افزايش سطح زير كشت و فشار به آب هاي زيرزميني؛ بلكه با كاهش سطح زير كشت به طور نسبتا پايداري به ارمغان آورد. حجتي در مدت كوتاهي بدون دريافت بودجه و مابازاي ساختمان واگذار شده، خانه ديگري براي كشاورزان بنا مي كند و مراجعان را از سرگرداني در سطح شهر بي سر و ته تهران نجات مي دهد. مراكز خدمات روستايي و ناوگان ترويج كشاورزي در سراسر كشور احيا و بازسازي شده و  نيروهاي اصيل جهاد سازندگي در كنار نيروهاي اصيل وزارت كشاورزي سابق در كنار هم با همدلي مشغول سازندگي هستند و بحث ويرانگر جهادي-كشاورزي كه در دوره محمدرضا اسكندري به اوج خود رسيده بود، امروز ديگر مطرح نيست.  منابع طبيعي به همت مجلس شوراي اسلامي و تلاش وزارت تحت مديريت حجتي به يك تنفس سازنده رسيده است.  

بهره برداري ممنوع و زمين خواري، جنگل خواري و واگذاري زمين به حداقل ممكن تاريخي خود رسيده است.

زنان براي اولين بار در اين وزارت به مديريت پژوهشگاه، موسسات پژوهشي و مراكز تحقيقات كشاورزي و حتي رياست سازمان جهاد كشاورزي استان ها دست يافته اند. در سخت ترين شرايط ركود دولت يازدهم تنها بخشي كه موجب رشد مثبت اقتصادي كشور شد، بدون اغراق بخش كشاورزي بوده است. واردات محصولات كشاورزي با وجود همه مشكلات كاهش يافته است.

قيمت اقلام خوراكي مردم در مقايسه با كاهش ارزش پول ملي و تورم ساير بخش ها (از مسكن گرفته تا خودرو و صنايع كوچك و بزرگ) از ثبات نسبي برخوردار بوده و در يك كلام بخش كشاورزي در مسير صحيحي قرار گرفته است.

به صورت بديهي بخش كشاورزي و مديريت ارشد آن با چالش هايي سخت نيز روبه رو بوده است و ضعف هايي نيز دارد؛ اما اين ضعف ها يقينا با استيضاح وزير نه تنها قابليت رفع نخواهد داشت؛ بلكه تشديد هم خواهد شد.

حجتي مرد روزهاي سخت است. تحت سخت ترين شرايط شانه از زير بار مسئوليت خالي نكرده است. شايد عافيت حجتي در اين بود كه بعد از چند دوره وزارت در ابتداي دولت دوازدهم، در «اوج» كناره گيري كند.

نگارنده به خوبي واقف است كه پذيرش دور ديگري از وزارت جهاد كشاورزي براي او چقدر سخت بوده است؛ اما او بار ديگر با گذشتن از خود و خانواده اش نشان داد براي ايفاي وظيفه ملي خود حاضر است از خواسته خود و خانواده اش بگذرد.

بدون ترديد طرح سوال و استيضاح حق نمايندگان است. در بين موضوعاتي كه نمايندگان محترم مطرح كرده اند، شايد يك موضوع اصلي همان پيگيري نكردن يا موفقيت نداشتن حجتي در افزايش مناسب نرخ خريد تضميني گندم است.

 ضمن اذعان به وجود مشكلات عظيم اقتصادي ناشي از بي تدبيري در تخصيص منابع به برخي دستگاه ها و مشكلات ناشي از تحريم هاي ظالمانه آمريكا، حق را با نمايندگان مجلس مي دانم كه حقوق حقه تنها مولدان واقعي كشور يعني كشاورزان كه در قيمت خريد تضميني گندم تجلي مي يابد، به نحو مناسبي ادا نشده است؛ اما بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه شايد حجتي قانونا تنها 20 درصد يا كمتر در تعيين قيمت خريد تضميني نقش داشته باشد.

شايد تا همين مرحله هم رئيس جمهور، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد پيام كشاورزان را از طريق نمايندگان شان دريافت كرده باشند و شايد بتوان با ابزاري موثرتر از استيضاح به اين  هدف رسيد.

بگذاريد فرداي استيضاح را در صورت موفقيت در نظر بگيريم: رئيس جمهور بدون ترديد يكي از نزديك ترين معاونان حجتي را به سرپرستي وزارت منصوب خواهد كرد. قدرت مذاكراتي مجلس در اين برهه كاهش خواهد يافت؛ زيرا با راي اعتماد به وزير معرفي شده (يا حتي عدم راي اعتماد به او و معرفي فردي ديگر)، نمي توان وزير تازه منصوب را براي مدتي استيضاح كرد. پس از آن هم رقابت هاي انتخاباتي براي مجلس بعدي آغاز شده و بعيد مي دانم امكان استيضاح وزير جديد

 فراهم باشد.

درواقع با اين استيضاح حتي در صورت موفقيت، مجلس بدون كوچك ترين دستاوردي براي موكلان خود (كشاورزان) مديري مجرب را كه خاص و عام در صداقت، پركاري و بي ادعايي او متفق القول هستند، حذف و مديري همسو با او را از بين حلقه ياران او بر سر كار  خواهد آورد.

پيشنهاد نگارنده استفاده نمايندگان از اختيار تقنيني خود براي تحقق خواسته هايشان است. در فصل بودجه قرار داريم و همه امكان و اختيار در اختيار نمايندگان است تا با واقع بيني حقوق كشاورزان را به نحو قانونمند  استيفا كنند.

يقينا 44 نماينده محترمي كه طرح استيضاح را امضا كرده اند يا نمايندگاني كه بخواهند به استيضاح راي مثبت دهند، از اختيار كافي برخوردارند تا در خلال تصويب قانون بودجه سال 1398 تضمين كافي را براي تعيين نرخ واقعي خريد تضميني محصولات كشاورزي قانونمند كنند.

اميد آن مي رود كه نمايندگان مجلس راه ديگري را براي اعمال فشار بر دولت براي احقاق حقوق موكلان شان انتخاب كنند.


*استاد پژوهش در حوزه ايمني زيستيحجتي پركار و بي ادعا


 روزنامه شرق، شماره 3329 به تاريخ 9/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "دكتر بهزاد قره ياضي"

  محصولات تراريخته جان دوباره مي گيرد
دكتر بهزاد قره ياضي *، جام جم 21/12/93
مشاهده متن    
  دكتر توفيقي مورد وثوق رهبر فرزانه انقلاب است
دكتر بهزاد قره ياضي، اعتماد 1/7/92
مشاهده متن    
  اسلام و بيوتكنولوژي / به بهانه برگزاري ششمين همايش ملي بيوتكنولوژي جمهوري اسلامي ايران
دكتر بهزاد قره ياضي، اعتماد 22/5/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله رويكردهاي نوين در تحقيقات علوم پايه، فني و مهندسي
متن مطالب شماره 2، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است