|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/10/10: ايران و خروج امريكا از سوريه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4270 10/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


جهان 
ايران و خروج امريكا از سوريه


نويسنده: حميدرضا عزيزي

تصميم ناگهاني دونالد ترامپ، رييس جمهور امريكا براي خروج نيروهاي امريكايي از سوريه، مباحث گوناگوني را درباره دلايل و زمينه هاي اين تصميم و همچنين پيامدهاي منطقه اي و بين المللي آن برانگيخته است. در اين ميان، با توجه به احتمال بيشتر تاثيرپذيري بازيگران فعال در عرصه سياسي و ميداني سوريه، از جمله جمهوري اسلامي ايران، تحولات مربوط به اين موضوع با حساسيت ويژه اي در كشور ما مورد توجه قرار گرفته و درباره آن بحث و گمانه هاي متعددي مطرح شده است.   براي ورود دقيق تر به اين بحث، اشاره اي اجمالي به دو مساله مهم به عنوان مقدمه، ضروري است. نخست اينكه بر خلاف اعلام اوليه رييس جمهور امريكا به نظر مي رسد، خروج نيروهاي امريكايي از سوريه نه به شكل سريع و يكباره، بلكه به صورت تدريجي و مرحله بندي شده انجام خواهد شد. برخي موضع گيري ها و اظهارنظرهاي مقامات پنتاگون طي روزهاي اخير در كنار گزارش هاي ميداني منتشره درباره استمرار حضور نيروهاي امريكايي در مواضع خود، گواهي بر اين امر است. دوم اينكه همزمان با اعلام خروج از سوريه، امريكا اقدام به تقويت حضور نظامي خود در عراق، به ويژه در نواحي مرزي با سوريه كرده كه در اين راستا مي توان به اخبار مربوط به احداث دو پايگاه نظامي جديد امريكا در استان الانبار اشاره كرد. به اين ترتيب، مي توان گفت حتي در صورت تحقق خروج كامل نيروهاي امريكايي از سوريه، اين امر به معناي پايان فعاليت ايالات متحده در سوريه نيست و واشنگتن ظرفيت نظامي خود براي انجام عمليات در سوريه در صورت لزوم را حفظ خواهد كرد.  با در نظر گرفتن اين دو مقدمه، مي توان چنين نتيجه گيري كرد كه اعلام يكباره و غيرمنتظره تصميم ترامپ، به معناي پايان اهميت سوريه براي امريكا نيست؛ به ويژه با توجه به اينكه يكي از اصلي ترين اهدافي اعلامي و اعمالي امريكا در سوريه، يعني تحديد نفوذ جمهوري اسلامي ايران در اين كشور تحقق نيافته است. يك روز پس از اعلام تصميم ترامپ براي خروج از سوريه، رودني هانتر از اعضاي ارشد هيات نمايندگي ايالات متحده در سازمان ملل اعلام كرد كه واشنگتن از همه ابزارهاي قدرت ملي خود براي فشار جهت خروج «نيروهاي تحت حمايت ايران» از سوريه استفاده خواهد كرد. همين يك ماه و نيم پيش، يعني 15 نوامبر بود كه جيمز جفري، نماينده ويژه امريكا در امور سوريه نيز گفته بود، واشنگتن تلاش خواهد كرد تا با استفاده از ابزارهاي سياسي و نه نظامي، ايران را وادار به خروج از سوريه كند.  بر همين اساس و با نگاهي به تحولات جاري در سوريه به نظر مي رسد، رويكرد امريكا براي فشار بر ايران در سوريه همچنان پابرجاست و صرفا ابزارها و شيوه اجراي اين سياست تغيير كرده است. از يك سو، خروج امريكا از سوريه كه به معناي قطع و يا دست كم كاهش قابل توجه حمايت اين كشور از گروه هاي مسلح كرد است، دست تركيه را براي توسعه نفوذ در مناطق شمال و شرق سوريه باز خواهد گذاشت. با وجود نگراني مشترك تهران و آنكارا نسبت به پتانسيل تجزيه طلبي كردي در سوريه، ترديدي نيست كه توسعه نفوذ نظامي و عملياتي تركيه در اين مناطق، به معناي بازتر شدن فضاي چانه زني اين كشور در مذاكرات سياسي آتي در سوريه خواهد بود كه با توجه به اختلاف رويكردهاي ايران و تركيه در سوريه مي تواند به چالشي براي ايران تبديل شود. همزمان امريكا اميدوار است از طريق متعهد نشان دادن خود به رفع نگراني هاي تركيه از جانب كردهاي سوري، شكافي را در محور «آستانه»، يعني ميان ايران و روسيه از يك سو و تركيه از سوي ديگر ايجاد كند.

 افزون بر اين، آغاز روند عادي سازي روابط كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس با دولت سوريه را كه بلافاصله پس از اعلام خروج امريكا اتفاق افتاد، نبايد به رويكرد كلي امريكا بي ارتباط دانست. از ديد امريكا، كشورهاي عربي مي توانند تامين كننده دو نياز مهم دولت سوريه در ادامه مسير تحولات در اين كشور باشند: نخست، مشروعيت عربي و بين المللي و دوم، منابع مالي براي بازسازي اقتصادي سوريه. ترديدي نيست كه تامين اين دو «كالاي اساسي» براي دمشق بدون چشمداشت نخواهد بود و اين كشورها در مقابل، محدود شدن نفوذ ايران در سوريه و يا دست كم برخي تغييرات در سياست دمشق را طلب خواهند كرد. همزمان بايد گفت كه با توجه به اختلافات موجود ميان كشورهاي عربي متحد، عربستان سعودي و تركيه، توسعه فعاليت اين كشورها خود به عنوان ابزاري براي موازنه بخشي در مقابل تركيه و جلوگيري از خارج شدن احتمالي اقدامات آنكارا از كنترل نيز عمل خواهد كرد. به عبارت ديگر، ايالات متحده همزمان با خروج از سوريه به دنبال ايجاد يك سيستم چندبعدي و پيچيده موازنه ميان بازيگران مختلف در اين كشور است.   البته تمامي اين موارد، به معناي بسته شدن دست ايران در سوريه و محدود شدن گزينه هاي بازيگري جمهوري اسلامي نيست. به عنوان مثال، دست كم تا اينجاي كار مي توان گفت كه تلاش روسيه - با حمايت ايران - براي برقراري مصالحه ميان گروه هاي كرد و دولت سوريه، احتمال انجام يك عمليات نظامي جديد از سوي تركيه در شرق سوريه را تا حد زيادي كاهش داده است.

در صورت نهايي شدن مصالحه ميان كردها و اسد، توسعه قلمرو تحت كنترل دولت دمشق طبيعتا گامي در راستاي تثبيت مهم ترين دستاورد ايران در سوريه، يعني حفظ دولت اين كشور خواهد بود. با اين حال در جمع بندي بحث مي توان گفت كه ايران تاكنون به درستي از انجام هرگونه موضع گيري يا اقدام شتاب زده در واكنش به اعلام خروج نيروهاي امريكايي خودداري كرده و در انتظار روشن تر شدن شرايط ميداني است. حفظ نفوذ ايران در سوريه بي ترديد منوط به رصد پيوسته چالش ها و مخاطرات، در كنار برنامه ريزي براي بهره گيري از خلاهاي موجود در رويكرد امريكا و ديگر رقبا در قبال موضوع سوريه است.

ايران و خروج امريكا از سوريه


 روزنامه اعتماد، شماره 4270 به تاريخ 10/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از " حميدرضا عزيزي"

  آنچه هست، آنچه نيست!
حميدرضا عزيزي، اعتماد 24/5/97
مشاهده متن    
  عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد
حميدرضا عزيزي فارساني*، اعتماد 10/9/93
مشاهده متن    
  كودكان نامرئي اهداف توسعه هزاره و جهان دوگانه
حميدرضا عزيزيان غروي، رسالت 14/12/87
مشاهده متن    
  نقش التزام عملي در ايمان و باورها
حميدرضا عزيزي، كيهان 30/11/86
   سازش با غرب، پشت ديوار بلند امنيت / نگاهي به استراتژي هسته اي اتحاديه اروپا و آمريكا ؛
حميدرضا عزيزيان غروي، اعتماد ملي 15/12/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه راه و ساختمان
متن مطالب شماره 145، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است