|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/10/10: جلال ميرزايي: صحبت از 1400 زود است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4270 10/10/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


جلال ميرزايي: صحبت از 1400 زود است
ژنرال ها چه سودايي در سر دارند

نويسنده: زهير موسوي

استعفاهايي كه شايد رنگ و بوي انتخاباتي داشته باشند

خبر كوتاه بود. حسن قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي دولت دوازدهم از سمت خود استعفا كرد. اين خبر را الياس حضرتي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي صبح ديروز در توييتر خود منتشر كرد. حضرتي نوشت: «متاسفانه باخبر شدم، دكتر قاضي زاده هاشمي در اعتراض به كاهش بودجه سلامت، استعفا داده و چند روزي است در جلسات هيات دولت شركت نمي كند. وظيفه تمام دلسوزان است كه مانع از استعفاي ايشان شوند و اميدوارم بزودي وزير بهداشت دوباره در دولت حاضر شوند.» همچنين محمد حسين قرباني عضو كميسيون بهداشت و درمان درباره استعفاي وزير بهداشت به باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: «آقاي قاضي زاده هاشمي از سمت خود استعفا داده اما هنوز رييس جمهور نپذيرفته است.» آن طور كه شنيده مي شود وزير بهداشت 15 روز پيش به دليل بودجه سلامت براي سال 98 به خصوص عدم تخصيص بودجه تصويب شده براي تامين دارو و تجهيزات پزشكي از صندوق توسعه ملي كتبا استعفا داده است. در اين ميان محمود واعظي رييس دفتر رييس جمهور تلاش داشته تا نقش واسطه را ايفا كرده و وزير بهداشت را از اين استعفا منصرف كند كه به نظر مي رسد اين تلاش ها بي نتيجه مانده است. قاضي زاده هاشمي پس از عباس آخوندي دومين وزير مستعفي دولت دوازدهم است.

دولت حسن روحاني دولت ژنرال ها بود. اين يك واقعيت غيرقابل انكار بود كه بسياري از كارشناسان و فعالان سياسي بر آن اتفاق نظر دارند. مقصود از ژنرال آن است كه هريك از وزرا در حوزه كاري خود جزو بهترين هاي كشور هستند و انتخاب چنين افرادي شايد در وهله نخست يك امتياز براي رييس دولت محسوب شود اما قطعا در جزييات حاشيه هاي زيادي را در پي خواهد داشت كما اينكه گاهي اين حاشيه ها رسانه اي نيز شده است. پيش از استيضاح علي ربيعي وزير پيشين كار خبرهايي درباره اختلافات شديد ميان او و قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت به پشت درهاي پاستور رسيده بود. شدت اين اختلافات در جلسات هيات دولت بعضا به حدي مي رسيد كه افراد حاضر در جلسه از رييس جمهور تقاضاي ورود به ماجرا در راستاي حل موضوع را داشتند اما شنيده شده است كه روحاني در واكنش به اين درخواست ها گفته است: «وقتي ژنرال مي آوريم همين مي شود.» «اصطكاك» تنها حاشيه استفاده از ژنرال ها نيست. نيم نگاه ژنرال هاي دولت به انتخابات رياست جمهوري موضوع ديگري است كه شايد نتوان به آساني از كنار آن عبور كرد زيرا هركدام از اين ژنرال ها علاوه بر سابقه، در اين مدت توانسته اند اقداماتي انجام دهند كه افكار عمومي آن را لمس كرده و چه امتيازي ويژه تر از اين براي يك كانديد رياست جمهوري.

آخوندي-پاستور

همانطور كه اشاره شد عباس آخوندي وزير پيشين راه و شهرسازي نخستين وزيري بود كه تصميم گرفت با استعفا مسير خود را از دولت جدا كند. پيش از استعفا نشانه هايي از عزم جزم آخوندي براي حضور در انتخابات رياست جمهوري ديده مي شد. يكي از اين نشانه ها يادداشت هاي پي در پي او براي رسانه ها در موضوعات مختلف بود كه شايد مهم ترين نشانه يادداشتي بود كه درباب ريشه مشكلات موسسات مالي و اعتباري دي ماه سال گذشته عباس آخوندي براي روزنامه اعتماد نوشت. در آن يادداشت آخوندي موضوعاتي را مطرح كرد كه ارتباطي با وظيفه اش در دولت نداشت اما حساس بودن به موضوعي كه سبب شد تا تنش هايي پيرامون آن در كشور شكل بگيرد حاكي از برنامه هاي بزرگ تر ژنرال راه و شهر سازي بود. پس از گذشت كمتر از 15 روز از استعفايش از دولت، آخوندي كانديداي شهرداري تهران شد. كانديداتوري كه اگر منجر به پيروزي او مي شد قطعا راه را براي حضور او در 1400 هموار تر مي كرد اما حتي شكست در انتخاب شهردار جديد تهران نيز سبب نشده تا آخوندي از اين تصميم صرف نظر كند. او همچنان تلاش دارد در مصاحبه هاي مختلف مشكلات عمقي و ريشه اي كشور را در موضوعات مختلف مطرح كند تا در صورت حضور در 1400 نشان دهد كه از مدت ها قبل براي موضوعات مختلف برنامه و دل مشغولي هايي داشته است.

قاضي زاده-پاستور

وزير بهداشت دولت هاي يازدهم و دوازدهم نيز از ديگر ژنرال هاي دولت است كه به واسطه عملكرد موفق در وزارتخانه خود مي تواند از گزينه هاي رياست جمهوري 1400 باشد. طرح تحول سلامت كه در دولت يازدهم و در زمان تصدي سيدحسن قاضي زاده هاشمي پايه گذاري شد يكي از مهم ترين دستاوردهاي دولت يازدهم بود كه حسن روحاني در مناظره هاي انتخاباتي سال 96 تمركز زيادي روي آن داشت. هرچند وزير بهداشت طي چند ماه اخير بابت اظهاراتش در يك برنامه تلويزيوني و همچنين يك مصاحبه حاشيه هايي را براي خود خلق كرده اما بعيد به نظر مي رسد اين حاشيه ها فكر رياست جمهوري را از سر او بيرون كرده باشد آن هم با توجه به آنكه از گوشه و كنار و همچنين از زبان برخي كارشناسان و فعالان سياسي زمزمه هايي درباره عزم جدي قاضي زاده هاشمي براي شركت در انتخابات رياست جمهوري شنيده مي شود. در كنار اين زمزمه ها و با يك نگاه بدبينانه مي توان استعفاي اخير او از دولت را فعلي انتخاباتي برداشت كرد. استعفايي كه به سبب آن قاضي زاده هاشمي در مدت زمان باقي مانده تا انتخابات رياست جمهوري 1400 از فضاي رسانه اي فاصله گرفته و در سكوت خبري مشغول آماده سازي خود براي حضور در انتخابات رياست جمهوري شود.

جلال ميرزايي: صحبت از 1400 زود است


 روزنامه اعتماد، شماره 4270 به تاريخ 10/10/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از " زهير موسوي"

  اهانت به سران سه قوه از تريبون عزاي اباعبدالله / گزارش «اعتماد» از حاشيه هاي يك مراسم عزاداري
زهير موسوي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  واكنش سيد احمد خميني به انتقادات از حضور خاص او در يك هيات: انتقادات وارد است، عذرخواهي مي كنم
زهير موسوي، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  عباس عبدي: اميددرماني دولتي معنا ندارد / اميد در جامعه مانند ريختن آب در حوض نيست كه به راحتي بتوان آن را افزايش داد
زهير موسوي، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تحليل حسين راغفر از شرايط اقتصادي حاكم بر كشور: ردپاي شبكه نفوذ در نظام اقتصادي
زهير موسوي، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
  مجيد انصاري: دين ما سياسي است نه سياست بازي
زهير موسوي، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زيست شناسي خاك
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است