|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/10/10: چهارمين رييس روحاني
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4270 10/10/97 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


چهارمين رييس روحاني
آيت الله آملي لاريجاني با حكم رهبري به عنوان رييس مجمع تشخيص انتخاب شد

نويسنده: مرجان زهراني

رهبر معظم انقلاب اسلامي، بعدازظهر يكشنبه در حكمي آيت الله صادق آملي لاريجاني را به عنوان رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام و عضو فقهاي شوراي نگهبان منصوب كردند. در متن حكم مقام معظم رهبري براي آيت الله صادق آملي لاريجاني آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

آيت الله جناب آقاي حاج شيخ صادق آملي لاريجاني دامت توفيقاته

با توجه به نقش بي بديل مجمع تشخيص مصلحت نظام در اداره و قوام و استحكام نظام مقدس جمهوري اسلامي و با عنايت به ارتحال عالم مجاهد آيت الله هاشمي شاهرودي رحمه الله عليه و ضرورت سامان يابي هر چه سريع تر اركان مجمع، جنابعالي را به رياست آن مجمع مهم و تاثيرگذار و نيز به عضويت فقهاي شوراي محترم نگهبان منصوب مي كنم. همان طور كه پيش از اين در حكم دوره جديد آمده است، مجمع در اين دوره عهده دار مسووليت مهم و اساسي تغييرات در ساختار و محتواي آن نهاد موثر و مهم نيز است كه با توجه به سابقه برجسته و ارزشمند جنابعالي در شوراي نگهبان و مديريت پر تلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضاييه، اميد مي رود با حضور فعال و عالمانه اعضاي محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام و ايفاي نقش موثر دبيرخانه و دبير محترم در انجام وظايف خود تحت نظارت و اشراف رياست مجمع، مسووليت هاي محوله در اين دوره در كمال اتقان و به بهترين وجه به انجام برسد. با عنايت به اهميت مسووليت ها در مجمع و شوراي نگهبان انتظار مي رود در فرصت زماني مناسب، با تنسيق امور در قوه قضاييه، در مسووليت هاي خطير ياد شده متمحض گرديد. از خداوند متعال توفيق وافر و كمك همه جانبه اش را براي آن جناب و همكاران مسالت مينمايم.» به اين ترتيب و بر اساس اين حكم آيت الله صادق آملي لاريجاني به جاي آيت الله سيد محمود هاشمي شاهرودي هم براي رياست مجمع حكم گرفت و هم وارد شوراي نگهبان شد.

آيت الله صادق آملي لاريجاني كه هم اكنون رياست قوه قضاييه را نيز برعهده دارد به پايان دوره رياست خود در اين قوه نيز نزديك مي شود چرا كه اولين حكم او از سوي رهبر معظم انقلاب براي رياست بر قوه قضاييه در سال 88 بود و طبق عادتي مالوف روساي قوه قضاييه دست كم يك دهه بر اين قوه رياست مي كنند. از همين روي سال 98 اين دوره 10 ساله به پايان مي رسيد و احتمالا فرد ديگري جايگزين او مي شد. كما اينكه چهره هايي چون سيدابراهيم رييسي، توليت آستان قدس و غلامحسين محسني اژه اي، معاون اول و سخنگوي دستگاه قضا نيز براي رياست مطرح شد كه گويا رييسي، رقيب انتخاباتي حسن روحاني گزينه اي مقبول تر براي رياست اين قوه است.

انتخاب در كمتر از يك هفته

صندلي رياست «كاخ مرمر» كمتر از 7 روز خالي ماند. با اين حال از رسانه ها گرفته تا سياست ورزان گزينه هاي رياست را فهرست كردند در نهايت اما روز يكشنبه رييس دستگاه قضا و در واقع يك «آيت الله» به عنوان چهارمين رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام انتخاب شد. كسي كه در چند سال اخير كمتر در جلسات مجمع حضور داشته است. يك سال گذشته اغلب گفته مي شد كه به دليل برگزاري همزمان جلسات شوراي عالي اقتصادي حضور وي كمرنگ شده اما پشت پرده هاي سياست حاكي از آن بود كه اختلافات او با محمود احمدي نژاد، رييس دولت نهم و دهم عامل دوري آملي لاريجاني از مجمع است. حالا بايد ديد كه محمود احمدي نژاد به جلسات مجمع با حضور رييس جديد خواهد رفت يا نه؟

صندلي رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام، 19 دي ماه پس از 27 سال خالي شد. كرسي اي كه بيش از يك ربع قرن در اختيار تام و تمام آيت الله هاشمي رفسنجاني، از موثران تاسيس اين نهاد مهم بود. زماني كه مجمع تشخيص مصلحت نظام با حكم امام خميني تشكيل شد، بر اساس قانون رياست آن با رييس جمهوري بود. از همين روي آيت الله سيدعلي خامنه اي در دو سال پاياني رياست جمهوري اش، رياست اين مجمع را نيز برعهده داشت اما اين قانون پس از اتمام رياست جمهوري آيت الله هاشمي رفسنجاني تغيير كرد و انتخاب بر عهده رهبر انقلاب گذاشته شد. از همين روي هاشمي پس از خداحافظي با پاستور راهي «كاخ مرمر» شد و رياست طويل المدتي را تجربه كرد.

19 دي ماه 1395، 22 روز بعد پس از درگذشت ناگهاني آيت الله هاشمي رفسنجاني با حكم رهبري محمدعلي آيت الله موحدي كرماني رياست موقت مجمع را برعهده گرفت تا رييس جديد انتخاب شود. اسفند همان سال هم دوره پنج ساله اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام كه 24 اسفند سال 90 انتخاب شده بودند، پايان يافت اما خبري از حكم انتصاب «رييس» نبود. فرآيند انتخاب رييس تا مرداد سال بعد به درازا كشيد اما در نهايت گزينه اي كه نامش در اغلب گمانه زني ها به چشم مي خورد بر كرسي رياست نشست و آيت الله هاشمي شاهرودي رييس يكي از اصلي ترين نهادهاي جمهوري اسلامي شد كه مسووليت آن حل اختلافات ميان مجلس و شوراي نگهبان و تبيين و تدوين سياست هاي كلان كشور است.

رياست آيت الله هاشمي شاهرودي اما چندان به طول نينجاميد. اين فقيه كه ارتباط نزديك و مطلوبي با رهبر معظم انقلاب داشت تا تير ماه سال جاري توانست در جلسات شركت كند و پس از آن به دليل شدت گرفتن بيماري در مجمع حضور نيافت. در اين مدت بار ديگر آيت الله موحدي كرماني مسووليت مديريت جلسات را بر عهده داشت تا اينكه بالاخره پس از درگذشت آيت الله هاشمي شاهرودي در سوم دي ماه، 5 روز بعد موحدي كرماني به عنوان جانشين او و رييس موقت مجمع انتخاب شد.

چهارمين رييس روحاني


 روزنامه اعتماد، شماره 4270 به تاريخ 10/10/97، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از " مرجان زهراني"

  نگاهي به دلايل آلرژي زا بودن بحث رفراندوم
مرجان زهراني، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  از بازرگان آموختم نبايد با سياست قهر كرد / ضرورت اصلاح طلبي در گفت و گو با محمد توسلي
مرجان زهراني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  رفتن يا نرفتن، مساله اين نيست / كيهان به روحاني پيشنهاد داده كه از شركت در اجلاس سالانه سازمان ملل خودداري كند
مرجان زهراني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  علي تاجرنيا، فعال سياسي اصلاح طلب: دولت روحاني به نام اصلاح طلبان و به كام اصولگرايان معتدل شده است
مرجان زهراني، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
  از مردم مي خواهيم در حد نياز خريد كنند / اعضاي كابينه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران چه گفتند؟
مرجان زهراني، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آب و خاك (علوم و فنون كشاورزي و منابع طبيعي)
متن مطالب شماره 4 (پياپي 86)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است