|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/10/10: حفظ وضع موجود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4270 10/10/97 > صفحه 9 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


حفظ وضع موجود
مديريت تئاتر در 10 ماه گذشته

نويسنده: احسان زيورعالم

اوايل سال 1396 با ورود سيدمجتبي حسيني به دفتر رياست معاونت هنري وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي، جامعه تئاتري درگير تلاطمي اساسي مي شود. پس از 3 سال حضور به ظاهر موفق مهدي شفيعي در تئاتر، جامعه تئاتري نگران آن مي شود كه با رفتن مهدي شفيعي همه چيز بر هم مي خورد. رويه مهدي شفيعي در اداره كل هنرهاي نمايشي علي الظاهر بر پايه نوعي اقتدار بود. جايي كه مي توانست با رايزني هايش منتقدانش را آرام كند و هوادارانش را راضي نگاه دارد. پاشنه آشيل او اما جايي بود به نام خانه تئاتر، جايي كه در همان زمان مهدي شفيعي در بودجه سالانه كشور صاحب رديف بودجه مي شود. مبلغ 2 ميليارد تومان ناقابل تنها براي 10 درصد جامعه تئاتري كشور.

مهدي شفيعي هيچگاه نتوانست نظر مساعد خانه تئاتر را به سوي خود جلب كند. آن شب كه در برابر اصغر همت، مديرعامل وقت خانه تئاتر مي نشيند از عمق شكاف ميان او و جامعه بازنشستگان تئاتر خبر مي دهد. شفيعي آن روزها بت جامعه جوان تئاتر بود؛ پس زماني كه خبر جابه جايي اش منتشر مي شود، نامه اي به امضاي 3هزار نفر از تئاتري ها براي وزير ارشاد تازه وارد نگاشته مي شود. آنان- كه عمدتا جوان بودند- از سيدعباس صالحي مي خواهند شفيعي حفظ شود؛ اما وزير بدون پاسخ حكم ماموريت شهرام كرمي را صادر مي كند. يك انتخاب استراتژيك براي وزير و جامعه اي كه به حفظ وضع موجود قانع است.

شهرام كرمي از دوستان نزديك مهدي شفيعي بود. او در دوره حضور شفيعي، دبيري جشنواره كودك و نوجوان همدان را برعهده داشت و همواره در كنار شفيعي ديده مي شد. حتي كرمي بعدها مي گويد براي قبول اين سمت با شفيعي مشورت مي كند و عجيب نيست پيش از ابلاغ حكم كرمي، شفيعي در يك بازي جذاب به كرمي بابت انتخاب شدنش تبريك مي گويد. خانه تئاتر نيز راضي است؛ چراكه كرمي يكي از اعضاي موفق و محبوب خانه تئاتر است.

بهار 97 بدل به فصل آرامش تئاتر ايران مي شود. شهرام كرمي اما در يك وانفساي نفس گير، گير مي كند. وانفسايي كه ديده نمي شود و بدل به زخمي دردناك براي مرد آرام و متين تئاتر ايران مي شود. او نيرويي براي تكميل تركيب مديريتي خود ندارد. او نمي تواند تركيب دلخواه خود را چينش كند و بايد براي حفظ وضع موجود با مجموعه اي از مديران دوره هاي مختلف مديران سابق به مسيرش ادامه دهد. در اولين رخداد- كه بعدها به تروماي مديريتي كرمي بدل مي شود-پيمان شريعتي از حضور در دفتر مديريتي تئاتر شهر استعفا مي دهد. با رفتن او كرمي موفق به انتخاب گزينه هاي مدنظر اوليه اش نمي شود. آن روزها بر كسي پوشيده نبود كه مجيد گياهچي، همكار كرمي در شهرداري، گزينه نخست حضور در دفتر تئاتر شهر است؛ اما استعلام گياهچي تاييد نمي شود و سعيد اسدي- با سابقه مديريت مولوي و دو دوره جشنواره فجر- مدير مهم ترين سازه تئاتري كشور مي شود و فاجعه با دستگيري او آغاز مي شود.

دردسرهاي يك تيزر از نمايش مريم كاظمي و مبهم بودن نقش شوراي نظارت و ارزشيابي در ماجراي بازداشت سعيد اسدي و مريم كاظمي، نشان مي دهد كه كرمي به تركيب مديريتي مطلوبش نرسيده است. محسن اميري، مدير وقت دفتر نظارت و ارزشيابي پس از رويداد تئاتر شهر بدل به محل اعتراض هنرمندان مي شود. مماشات نسبت به برخي نمايش ها و سخت گيري نسبت به نمايش هاي ديگر به يك فضاي تشنج آميز تبديل مي شود. ناگهان نام قوه قضاييه به شكل علني در تئاتر كشور مطرح مي شود و مقامات قضايي نسبت به برخي آثار اظهارنظر مي كنند. كار براي شهرام كرمي سخت مي شود و عجيب آنكه خانه تئاتر در اين مسير كمكي به وضع موجود نمي كند. آنان از بر هم ريختن وضع موجود نگران مي شوند و نمود بارز اين وضعيت بيانيه هايي است كه صادر مي شود. بيانيه ها با حاد شدن وضعيت ديگر صادر نمي شوند.

در اين وانفسا پاي طيف پايداري كميسيون فرهنگي نيز به ماجرا باز مي شود. آنان نسبت به وضع موجود اعتراض مي كنند و نامه اي اعتراضي و البته پرسشگرانه نسبت به وضعيت تئاتر عليه وزير تهيه مي كنند. اگرچه به شكل عجيبي پاسخ نمايندگان را شهرام گيل آبادي، مديرعامل خانه تئاتر مي دهد- و مشخص مي شود نام اثر او يكي از آثار مورد نظر نمايندگان مجلس است-؛ اما شهرام كرمي موفق مي شود با نمايندگان معترض پس از گذشت زمان وارد مذاكره شود. مذاكرات اما هيچگاه منتشر نمي شود.

اندك زماني پس از حل يك مشكل در ظاهر، محسن اميري از سمت خود بركنار مي شود تا حداقل كرمي، مدير مدنظرش را جايگزين اميري كند؛ اما خبر از احضار تعدادي از كارگردانان به دادسراي فرهنگ و رسانه و تعطيلي پرديس تئاتر شهرزاد منتشر مي شود. شهرام كرمي در وانفساي جشنواره تئاتر فجر كه مي تواند برآيند مديريت هنري او در خيابان شهريار باشد با مشكلات تازه اي روبه رو مي شود و او هنوز نتوانسته حلقه مديريتي خود را ترميم كند.

اوج مشكلات و حواشي شهرام كرمي بابت نمايشي است كه حسين پارسايي، مدير سابق اداره كل هنرهاي نمايشي در يك پنل روي صحنه برده است. برخي معتقدند نرمش كرمي نسبت به پارسايي شرايط را براي دخالت دستگاه هاي نظارتي فراهم كرده و برخي آن را به شيوه مديريتي محسن اميري مرتبط مي دانند. خوشحالي پس از رفتن اميري مي تواند يك نشانه باشد و حتي برخي مدعي شدند، اميري پاي نهادهاي نظارتي را به تئاتر باز كرده است. اين ادعا هيچگاه اثبات نشد.

شهرام كرمي بر سيستم معيوبي حاكم شده بود كه اتفاقا محصول مديريت حسين پارسايي بود. پاشنه آشيل او نقطه قوتي بود كه مهدي شفيعي بدان مي باليد: تئاتر خصوصي. تئاتر خصوصي كه در زمان پارسايي و در زمان ابلاغ اصل 44 قانون اساسي توسط محمود احمدي نژاد در تئاتر عملي مي شود براي كرمي دردسرساز مي شود. آن هم براي مديري كه در تمام اين سال ها به عنوان مدير تئاتر در شهرداري، شرايط را براي فرار هنرمندان از اين خصوصي سازي عجيب فرهنگ فراهم كرده بود. تعطيلي چند تماشاخانه خصوصي در دوران حضور كرمي نشان از آن مي داد كه او چندان برنامه اي براي حفظ سالن ها نداشته است. هر چند تعطيلي اين تماشاخانه چندان هم به او مربوط نمي شد؛ اما فضا را براي كرمي سخت مي كند.

در چنين وضعيتي چشم انداز تئاتر ايران درگير يك ابهام است. همه فكر مي كنند با ورود نهادهاي نظارتي و مجلس به ماجراجويي تئاتر ايران آسيب مي زند. آنان مي خواهند وضع به شكل سابق بازگردد هر چند تجربه نشان مي دهد هيچگاه زمان به عقب بازنمي گردد. دست شهرام كرمي خالي است و او برحسب شيوه اخلاقي اش، تلاش مي كند همه را راضي نگاه دارد. او نگاهي به آينده ندارد و اين در حالي است كه اساس علم و مديريت در سراسر جهان بر پايه آينده پژوهي است. با نگاهي به ساختار مشورتي حول كرمي مي توان دريافت، مديركل هنرهاي نمايشي بيش از آنكه به پژوهشگران و آينده نگران تئاتري بها دهد، شرايط را براي پيشكسوتان و خالقان وضع موجود فراهم كرده است. با اينكه او همواره از نقد حمايت كرده است؛ اما هيچگاه از منتقدان بهره نبرده است. كرمي به دايره بسته اي بسنده كرده است كه راه برون رفت از شرايط كنوني را نمي داند. با چنين وضعيتي او به عاقبت حسين طاهري دچار مي شود. مردي كه در آخرين لحظات جايگزين كرمي مي شود.

چشم انداز تئاتر در پايان سال 97 روشن نيست؛ مگر آنكه شهرام كرمي فرصت را به نيروي جوان دهد. مگر اينكه او با نگاهي علمي به ماجرا نگاه كند تا روش ريش گرو گذاشتن. كرمي مي تواند با نيروهايي همفكري كند كه ايده اي براي آينده دارند نه آنكه ايده شان بودن در زمان اكنون و حسرت گذشته است. او مي تواند با نيرويي كار كند كه قدرت چانه زني دارد و با انرژي و انگيزه ترقي بخشيدن به تئاتر را دارد؛ نه آنكه منفعتشان در بودن است و اين بودن با سستي در جايگاهشان منجر به تشنج در تئاتر مي شود. بايد ديد كرمي فرمان مديريتي اش را به كدامين سو هدايت مي كند به جسارت يا محافظه كاري

حفظ وضع موجود


 روزنامه اعتماد، شماره 4270 به تاريخ 10/10/97، صفحه 9 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از " احسان زيورعالم"

  حذفيات / درباره نمايش «تئاتر بد» كاري از مهدي كوشكي
احسان زيورعالم، اعتماد 22/6/97
مشاهده متن    
  سياست زدايي، تبليغ انفعال و درآمد بيشتر
احسان زيورعالم، اعتماد 12/6/97
مشاهده متن    
  تئاتر متعهد، تئاتر متخصص
احسان زيورعالم، اعتماد 22/5/97
مشاهده متن    
  اين همه سال تنهايي راك / به بهانه اجراي «ده سال تنهايي» كاري از اشكان خطيبي
احسان زيورعالم، اعتماد 4/5/97
مشاهده متن    
  نقاره خانه زنانه
احسان زيورعالم*، ايران 10/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آب و فاضلاب
متن مطالب شماره 119، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است