|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/10/10: عوارض جانبي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4270 10/10/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


عوارض جانبي
نقد فعالان صنفي به نحوه اجراي طرح خريد خدمات آموزشي


گروه اجتماعي-«بودجه خريد خدمات آموزشي در مناطق كمتر برخوردار: 363 ميليارد تومان» اين عددي است كه در لايحه بودجه سال 98 اعلام شده است. اين بودجه قرار است صرف واگذاري مدارس دولتي به خصوص در مناطق كمتر برخوردار به بخش خصوصي شود، يكي از راه هايي كه قرار است بخشي از بودجه هميشه در مضيقه آموزش و پرورش را جبران كند. خريد خدمات آموزشي نام خلاصه اي است براي اتفاقي بزرگ؛ واگذاري مدارس دولتي (يعني ساختمان به اضافه دانش آموزانش) به كساني كه مجوز مدرسه غيرانتفاعي دارند. بعضي ها از اين طرح با نام «حراج مدارس دولتي» نام مي برند. برخي مي گويند آموزش و پرورش چاره اي جز اين ندارد اما در اين ناچاري دست كم نظارت بر واگذاري ها را نبايد از ياد ببرد. دولت و آموزش و پرورش از كوچك كردن دست هاي دولتي و چابك سازي با ورود بخش خصوصي حرف مي زنند و البته در اين ميان قرار است از هزينه ها و ناكارآمدي هاي مالي هم كاسته شود اما آنچه معمولا از سوي آموزش و پرورش بيان نمي شود عوارض جانبي اين طرح است كه كيفيت آموزش، حقوق معلمان و البته امنيت دانش آموزان را ممكن است در معرض خطر قرار دهد.

«الان بودجه مورد نياز براي هر دانش آموز 4ميليون تومان اعلام شده است. با 4 ميليون تومان دارند اين بلا سر دانش آموزان مي آورند، با كاهش بودجه به ازاي هر دانش آموز يك ميليون تومان مي خواهند چه كار كنند؟» محمد داوري، فعال صنفي معلمان مي گويد انتقادهايي كه به طرح خريد خدمات آموزشي دارند نه به خاطر اصل طرح بلكه به دليل نحوه اجراي آن است: «آموزش و پرورش با اين وضعيت بودجه چاره ديگري جز واگذاري به بخش خصوصي و خريد خدمات ندارد. در خيلي جاهاي دنيا هم طرح هاي مشابهي اجرا مي شود اما حالا كه خود وزارتخانه از عهده اداره دانش آموزان با بودجه اي كه دارد، برنمي آيد دست كم بايد نظارت جدي داشته باشد و صحبت ما هم روي همين نحوه اجرا و نظارت است.»

سه سال پيش بود كه قرار شد هزار مدرسه در فهرست واگذاري هاي مدارس دولتي به بخش خصوصي قرار بگيرند، در لايحه بودجه امسال مشخص شد كه برنامه واگذاري ها قرار است جدي تر و هدفمند دنبال شود. اگر براساس اعلام دولت هر سال 10درصد از مدارس در طرح خريد خدمات گنجانده شوند عملا در طول 10 سال آينده قرار است بخش قابل توجهي از بار مدارس دولتي از دوش دولت برداشته شده باشد. هزينه دانش آموزان ديگر از توان دولت خارج است و حالا تصميم بر اين شده كه به جاي چهار ميليون، يك ميليون تومان صرف سالانه هر دانش آموز شود. اما وقتي خود دولت نمي تواند با بودجه چهار ميليون توماني از عهده اداره دانش آموزان برآيد چطور قرار است بخش خصوصي با يك چهارم اين كار را پيش ببرد؟ داوري مي گويد: «توجيهي كه مي آورند اين است كه ساختار دولتي ناكارآمد است و براي همين هزينه هاي زيادي به هدر مي رود و بخش خصوصي به گفته آنها مي تواند صرفه جويي كند و با هزينه بسيار كمتر مدارس را اداره كند.» به گفته اين فعال صنفي اشخاص حقيقي با داشتن مجوز مدرسه غيرانتفاعي مي توانند به ادارت آموزش و پرورش استان ها مراجعه كنند و اين ادارات بنا بر مجوزي كه وزارت آموزش و پرورش به آنها داده، گزينه هاي موجود را به آنها معرفي مي كنند: «مثلا ممكن است يك مدرسه با 500 دانش آموز را واگذار كنند، بابت يك سال 500 ميليون تومان به او مي دهند و ديگر هزينه آب و برق و گاز و معلم و همه مخارج ديگر اين مدرسه برعهده خود اين فرد است.» اين همان موضوعي است كه سبب مي شود معضلاتي مانند پرداخت حقوق ناچيز به معلمان، استخدام افراد بي تجربه و رسيدگي نامناسب به دانش آموزان را در پي داشته باشد و براي همين است كه داوري روي نظارت پس از واگذاري تاكيد مي كند.

حقوق معلمان اسوه حسنه 300 هزار تومان بود

استان سيستان وبلوچستان يكي از مهم ترين اهداف طرح خريد خدمات آموزشي بود. تعداد بالاي كودكان در سن تحصيل و كودكان بازمانده از تحصيل اين استان و البته قرار گرفتنش در رده بندي مناطق كمتر برخوردار سبب شد تا اين طرح خيلي زود در آنجا اجرا شود و البته عوارضش را هم خيلي زود آشكار كند. صفر اسلامي، رييس انجمن اسلامي معلمان استان سيستان وبلوچستان به «اعتماد» مي گويد: «سرانه جمعيت دانش آموزي ما سه برابر متوسط كشور است و همين حالا هم 120 هزار كودك بازمانده از تحصيل داريم. بنابراين يكي از راه هايي كه دولت ديده اين است كه به صورت خريد خدمات، تعليم و تربيت را به افرادي واگذار كند كه مي توانند بخشي از مشكلات آموزش و پرورش را حل كنند. اين افراد هم افرادي هستند كه يا با نگاه اقتصادي يا اشتغال زايي به اين داستان وارد مي شوند و ممكن است نه تجربه كافي داشته باشند و نه آموزش لازم و كافي در حوزه تعليم و تربيت ديده باشند.»

آنچه در مدرسه هاي غيردولتي مي گذرد را شايد با مثالي بتوان توضيح داد كه فضايش براي همه ملموس تر باشد. اسلامي از مدرسه اسوه حسنه زاهدان مثال مي آورد، مدرسه اي كه همين چند وقت پيش دچار حريق شد، مدرسه اي كه چهار دختر دانش آموز پيش دبستاني و اول دبستانش در آتش سوختند: «معلماني كه در اين مدرسه تدريس مي كردند، بنا بر اظهارات خودشان ماهي 300 هزار تومان حقوق مي گرفتند. تمام مسائل اين مدرسه را رصد كرديم و اين موضوع هم يكي از مشكلات اين مدرسه بود. پس مي بينيد كه بخشي از معلمان با چنين شرايطي در طرح خريد خدمات به كار گرفته مي شوند.» رييس انجمن اسلامي معلمان اين استان مي گويد كه برخي از مسوولان اين مدارس غيرانتفاعي هم به سمت سرباز معلم ها مي روند يا معلمان حق التدريسي جذب مي كنند و به هر حال قطعا كيفيت لازم براي آموزش دادن به دانش آموزان را ندارند. اما اين رويه همچنان در اين استان ادامه دارد: «آموزش و پرورش مي خواهد پوشش تحصيلي اش را افزايش دهد و ناچار است به عناوين مختلف فضايي را ايجاد كند كه دانش آموزان را سر كلاس بنشانند اما اين فضا عملا باعث ايجاد افت آموزشي شديدي شده و در ضمن زمينه براي سوءاستفاده را هم فراهم كرده است.»

عوارض جانبي


 روزنامه اعتماد، شماره 4270 به تاريخ 10/10/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه هنر و تجربه
متن مطالب شماره 19-20، اسفند 1397 - فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است